Jul 212009
 

Lootsin vaikselt, et õnnestub üks tuttav pulmaisaks saada, aga paraku tuli just välja, et tema pulmaisandusega enam ei tegele – võtvat liiga palju aega ja eeltööd, lihtsalt füüsiliselt ei jõua. Üritasin küll moosida, et ta mulle erandi teeks – ei õnnestunud :P

Igal juhul on nüüd pehmelt öeldes jama majas. Infot on netis nii palju, et ma ei suuda seda kõike läbi hekseldada. Mõtlesin siit abi küsida, äkki mõni mu lugejatest oskab kedagi soovitada, kes on enda või sõprade pulmas positiivselt silma jäänud.

Ehkki tahaksime kasutada Eesti pulmatraditsioone nii palju, kui võimalik, on paljud neist meie jaoks vastuvõetamatud. Igasugused piinlikud mängud on kõige jubedam asi maailmas. Samamoodi pulmarongi ajal kartuli koorimine, tite mähkimine või puuraiumine. Pulmaoksjonit me ei taha, tundub liigse väljapressimisena. Allapoole vööd naljad või ämmade-äiade mõnitamine ei kuulu ka plaani.

Oleks vaja inimest, kes oleks midagi pulmaisa ja õhtujuhi vahepealset. Seltskond on meil enamjaolt noor – 50+ vanuses ca 12 inimest, 70+ vanuses kõigest neli inimest, ülejäänud kõik nii 20-35. Inimesed on ka suhteliselt erinevatest seltskondadest, nii et oleks vaja neid oskuslikult kokku sulatada :) Mingeid mänge on seega kindlasti vaja, aga neid peab ju ometi normaalseid ka olema? Kõigis pulmades, kus seni käinud olen, olen alati nurka varjunud, et mind jumala eest millestki osa võtma ei sunnitaks. Ma jälestan mänge. Nõmedaid mänge, that is, aga mina pole normaalseid veel kohanud.

Ahjaa, üks oluline asi muidugi veel – meil on võrdlemisi piiratud eelarve. 10k me kindlasti maksta ei saa, isegi 6k mitte. Tahaks 3000-4000 krooniga hakkama saada – nii palju, kui olen lugenud, on võimalik ka selle raha eest hea tegija leida. Lihtsalt keerulisem…

Igal juhul loodan, et kuna tegu on sügispulmaga, pole pulmaisadel nii kõva tampi peal nagu suvel. Ehk annab siis hinnas paremini läbi rääkida – majanduslangus nagunii.

Kindlasti tuleks kasuks see, kui ta oleks pärit Tartust või selle ümbrusest – kui teisest Eesti otsast kohale tulla, peaksime ju bensiinikulu lisaks maksma.

Nii et kui kellelgi on mingeid soovitusi, andke aga tulla!

EDIT: Einoh, tundub, et on vist olemas :D Üritasin siin vaikselt uurida ja puurida, üks nimi paistis mitmelt poolt silma, hirmsasti kiideti ja paistis meie soovidele sobivat. Otsisin veel natuke, sain ühest kohast umbkaudse hinnaklassi ka teada.

Helistasin, küsisin, kuupäev sobis, hinnas saime kokkuleppele… Saame augusti algul kokku ja räägime täpsemalt. Eks selle vestluse põhjal otsustan lõplikult. Spontaansed otsused olevat sageli need kõige õigemad, ah?

  15 Responses to “Soovitage pulmaisa”

 1. Tõnis Milling. Tartust ta küll ei ole, aga see on ainus puudus :)

 2. kullake, pulmaoksjon ongi just nende jaoks mõeldud, kes ühe korra elus midagi suurt ja ilusat sõpradega tähistada tahavad, kuid kellel on väike eelarve! see ongi asja point!!! natuke lõbusam ja vähem väljapressimise moodi kui kõigilt ukse peal paarkümmend krooni sissepääsu eest küsida :)

 3. Minu sugulane – http://www.pulmaisa.ee/node/2 Oli meil uhtedel tuttavatel pulmaisaks ja nad jaid vaga rahule.

 4. pulmaoksjonist. minule pole need ka kunagi meeldinud, müüakse mingit träni ja siis lähedased inimesed tunnevad kohustust midagi võimalikult kalli hinnaga soetada. selle asemel saab ju igaüks teha pulmakingi (tänapäeval reeglina raha) sobivas suuruses ja ei pea peo ajal seda sunnitud kauplemist läbi viima. aga arvamused ongi erinevad :)

 5. oksjonist
  mul pole tavaliselt pulmas (ja muidu ka) eriti sularaha kaasas – no mis oksjonil niimoodi osaleda? parem on kui pruutpaar ütleb, et parim kink mahub ümbrikusse vms
  või siis on eelinfo, et tehakse mingi tore oksjon – aga ma ei tea kuidas seda viisakalt teatavaks teha!?

 6. be entertained

 7. Ma olen ühes pulmas käinud, kus Tõnis Milling oli pulmaisaks ja vähemalt sealt jäi mulle meelde, et ta kippus kohati liiga iroonilist ja sarkastilist nalja tegema. Üle piiri otseselt ei läinud, aga kuidagi kurja mulje jättis vahepeal…

  Aga üks mäng oli seal pulmas lahe – kõigil külalistel paluti kahte pikka rivvi võtta, et nüüd tuleb pruudi ja peigmehe kohta viktoriin. Küsimused tulid aga sellised umbluud, et mitu pokaali on pruutpaaril kodus kapis jne. Inimesed pidid siis vastavalt oma vastusele vasakule või paremale astuma ja niimoodi praagiti järjest inimesi välja, kuni üks võitja jäi, kes sai auhinnaks õhtusöögi pruutpaariga (pruut on maailma parim kokk, sellest see auhind.) Väga lõbus mäng oli, ei miskit piinlikku ega midagi.

  Ja maha ei mängitud mitte pruudipärg vaid sukapael (või mis iganes see on) ja tehti seda nii, et peigmees läks rõdule ja viskas sealt seljataha ja vallalised mehed pidid kinni püüdma.

  Paljudes pulmades on niimoodi seda "pruudipärga" maha mängitud, et vallalised inimesed ringi ja pruutpaar siis jalutab keskel ja valib, millisele paarile pistab pärja/kübara pähe. Reeglina paistab sellisel juhul pärja saavat paar, kus naispool on viimast vinti rase. Üllatusmoment jääb ju niimoodi ära…

  Ühes pulmas olid need pulmarongi vahele tehtavad ülesanded lahendatud aga niimoodi, et päästeteenistus pidas pulmarongi kinni, suunas kõrvale ja pruut pandi kiirabiauto personali valve all "ohvril" (lapse sipukad, kuhu oli auk lõigatud) haava kinni õmblema. Ikka mask ette ja kummikindad kätte ja spets vahenditega nikerdama. Peigmees pidi samal ajal kõverate naeltega väikest pinki parandama hakkama. Keevitusprillid ja suured töömehekindad anti tööriieteks.

  Minu arust need vahepealsed ülesanded on üks traditsioonilisemaid Eesti pulmamänge ja kui sa ütled ühes lauses, et tahad kasutada võimalikult palju traditsioonilisi Eesti mänge ja teises, et sa ei taha seda, seda ja toda mängu, siis sa räägid endale ristivastupidi.

  Ma ei tea küll, mis mängud sinu arvates on piinlikud, aga ma olen mitmes pulmas mänginug mänge, mis on lõbusad, kergelt sportlikud ja kus pole vähemalt minu arvates midagi piinlikku olnud. Samas olen ka vaikselt seinaga ühte hajunud, et mõnes mängust pääseda… Sõltub ilmselt inimese isiklikust maitsest.

  Niih, nüüd tuli eepos kokku. Vabandan spämmimise eest… :)

 8. Soovitusega vist veidi hiljaks jäänud…Võrumaalt Andres Visnapuu

 9. Ma ütlesin, et tahame kasutada võimalikult palju Eesti pulma traditsioone, mis on meile vastuvõetavad. Noh, nood pulmarongi segamised enamikus pole. Lihtne ja loogiline. See, et meile paljud mängud ei meeldi, ei tähenda, et me ei soovi eestipärast pulma. Kasutame lihtsalt vaid noid elemente, mis meile meeldivad.

  Traditsioonid on olulised, samas meeldib mulle ka millegi erilisega silma paista. Loodetavasti õnnestub :)

 10. Kuna ma ei saa just väita, et ma väheste pulmaisadega oleks kokku puutunud, siis seda võin küll julgelt öelda, et 3/4 neist mulle kohe kindlasti ei meeldi :)

  Mingil kummalisel põhjusel on pulmaisad tavaliselt lühikesed jässakad ja kindlasti juba pigem 50ndale elusaatale lähenevad kõike kõige paremini teadvad mehed, kes soojenduseks paar pitsi viina alla viskavad ja siis "nalja" tegema asuvad …..

  Ma olen näinud ka ühte väga tuntud ja kõrgelt hinnatud õhtujuhti pulmaisana, kes tegi sellise viktoriini, et mitte ükski külaline ei osanud mitte ühelegi küsimusele vastata ja nelajndast küsimusest alates muutus asi juba väga piinlikuks. Tegu oli kusjuures väga intelligentse pulmarahvaga.

  Samas on meie sõpruskonnas suur hulk lahedaid õhtujuhte, kes vahel ka pulmi tegemas käivad, kuid kedagi neist ei saa sellise hinnaga kahjuks.

  Kah olen näinud, kuidas pulmarong kinni peetakse ja kohalikud aktiivsed külainimesed pruutpaari last mähkima (ükskord on isegi päris beebi olnud) ja puid lõhkuma pannakse. Kusjuures pruutpaaril ei ole siis ju viiskas lihtsalt pirtsutada ja minema kõndida.

  Samamoodi olen näinud kuidas pulmakülalised ämmasid-äiasid musitama utsitavad ja isegi ristimusitama (st. pruudi isa saadetakse peigmehe ema musitama) Pulmaisal on sellel juhul väga vähe midagi vahele segada ja takistada.

  Nii ei saa öelda, et alati oleks kõik pulmaisas kinni…

  Kõige raskem on mängude valikul muidugi see, kui ise pole elus ühtegi normaalset näinud. Küll aga julgen öelda, et törts enese üle naermise julgust tuleb alati mängule kaasa.

  Ma olen ükskord fotograafina kah suhteliselt tobedat mängu pulmas näinud ja niimoodi naernud, et ei suutnud ühtegi pilti teha.
  Mängu nimi oli röster-mikser.
  Rahvas seisis ringis ja kui pulmaisa keskel näitas kellegi peale ja ütles kas rõster või mikser pidi rahvas vastavalt siis kas rösteri puhul nagu sai hüppama või mikseri puhul käed laiali ajama ja kaks tema kõrval seisvat inimest nagu labad ringi käima hakkama. Kes valesti tegi, läks välja….rahvas naeris, ajas segamini ja samas püüdis igati endast parimat anda.
  Samas mingid nö traditsioonilised eesti pulmamängud…a la kolmest lindist kolmekesi patsi punumine või looga alt ilma maha puutumata läbiminek on igavad isegi pealt vaadata….

  Ilma pulmaisata pulmad kuuluvad minuarust kohe kindlasti nende kõige igavamate hulka…juba pruutpaarist on kahju, kui nad ise vaikselt kahekesi nurka torti lahti lõikama lähevad, sest kuidas sa ikka ise üle saali karjud, et tulge nüüd vaatama kuidas me lõikame…. sama on olnud ka nö sõpradele delegeeritud ülesannetega ;)…nad on ikkagi sõbrad ja tulid peole ning naudivad õhtut ning unustavad oma ülesanded kiirelt ;)

  Nagu ma aru sain, siis tegelikult olete te juba pulmaisa leidnud ja kogu minu jutt on nagunii üks tühi targutamine….aga huvi pärast ikkagi küsiks, et kelle kasuks valik osutus ;)

  Täiuslikku päeva soovides….

 11. mina soovitan väga soojalt Anti Einpauli (www.pidulik.ee) Elab Jakobi mäel Tartus :)
  Oli meie pulmas pulmaisa ja ka mu sõbrantsi omas ja jäime väga rahule. Ta küll oli kallim kui teie sooviks, aga äkki annab kaubelda :)
  Ja oksjonist niipalju, et meie pulmas oli oksjon aga mitte raha eest vaid külalised pakkusid asju/tegusid. Näiteks käisime ühe asja eest sõpradega Jumala SPAs (nende kulude ja kirjadega :) ) Lubati veel nädalavahetust sauna ja söökidega jne. jne. Kes aga mida välja suudab mõelda. Oli väga armas ja vahva ja saab edaspii sõpradega koos olla :)

  Igatahes edu korraldamisel ja imelist päeva!

 12. Pole kyll pulmaisa, aga yks minu hinnangul vaga hea ohtujuht ja yrituste korraldaja on Ave Landrat (töötab ka aastaid pulmaemana), kui tahad, annan numbri, saad oelda, et mina soovitasin helistada. Olen vaga paljudel tema tehtud yritustel maalinud ja alati on vaga positiivne mulje jaanud.

 13. Aga mina näiteks vihkan tulihingeliselt kibeda karjumise kommet. Ma ei kujuta ette, kuidas ma tulevikus oma pulmades seda vältida saaks, aga minu jaoks on kuidagi nõme see, et pruutpaar peab oma vanemate ja sõprade silme all pool õhtut suudlema. No niisama väike suudlus ei ole hullu, aga pulmades tavaliselt hakatakse numbreid lugema ja maitea, minu arust on see nõme.

  Üks pulmamäng, mis viimases käidud pulmas oli väga lõbus, on n-ö katkine telefon või siis alias. Pandi 5 meest üksteise järgi seisma ja viimasel kästi ümber keerata. Üks neiu näitas talle siis ette, mida ta peab järgmisele edasi seletama ainult kehakeelega ja ilma sõnadeta. Seal pulmas oli "sõnaks" striptiis. Pealtvaatajad ja ka "seletajad" ise said järjest korralikult naerda. Õnneks sattusid sinna inimesed, kes ei häbenenud ja läksid asjaga kaasa.
  Olen kuulnud ka, et lastakse seletada sõnu (kohanimed jne), mis pruutpaariga seostuvad või siis täiesti suvalisi esemeid.

 14. Sattusin ühes pulmas osalema väga kenas mängus, mis ei ole küll eesti traditsioon, aga muidu oli hästi armas. Pruutpaar pidi valima 12 inimest, kes pandi ringi seisma ja kellel kästi käest kätte edasi anda mingit väikest asja. Pulmaisa mängis samal ajal makist muusikat, kas pulmaisa või pruutpaar oli nende 12 inimese poole seljaga ja aeg-ajalt öeldi "seis". Muusika jäi vait ja see, kelle käes edasiantav väike asi oli, pidi pulmaisa käest tõmbama ümbriku. Ümbrikus oli kuu ja mida sel kuul tuleb pruutpaari heaks teha, nt üks sõber pidi aprillis neile sinililli korjama, mina pidin tõnisepäevaks (sest peigmehe nimi oli Tõnis) loetava ja maitstava tervituse saatma jne. Saatsin, muide, tähekujulised küpsised, et pangu ise tervitus kokku. :) See, kes ümbriku ära tõmbas, luges oma ülesande ette ja läks mängust välja.

 15. […] Eelmine kord, kui teilt pulmaisa kohta soovitusi küsisin, helistasin 15 minutit hiljem emotsiooni ajel ja leppisin ühe inimesega kokku, nii et soovitusi enam ei kuulanudki. Täna õnnestus lõpuks temaga kokku saada ja nüüd võin 100% kindlalt öelda, et meie pulmavanem on Valdi Reinas Väga lahe kuju oli – noorem kui arvasin (ma ei tea, miks ma üldse arvasin, et ta vana on, aga on alla 40 – hea!) ja väga normaalse jutuga. Me oleme hirmus rahul ja süda on kohe hulka kergem. […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.