Nov 092009
 

Jätkates tänase päeva huviorbiidis oleva Tallinna kinnisvarateemaga, siis kus on teie meelest kõige parem elada lastega perel?

Toon siin ära urbanistikamagister Marise ja põlise Nõmme elaniku Kessuga peetud vestlustest välja nopitud poolt- ja vastuargumendid Kalamaja (ja kohati laiemalt kogu Põhja-Tallinna) ning Nõmme kohta – rääkisin nendega MSNis ning kopeerisin mõlemale teise poole argumente, mida siis ümber lükata või millega nõustuda. Nood kaks piirkonda tunduvad mulle hetkel kõige ahvatlevamad, ehkki ma ei välistaks põhimõtteliselt midagi peale mägede ja noodki on kohati, näiteks kesklinnapoolse otsa ja madalamate majade korral, täiesti arvestatavad.

Maris arvas nii:

 • Nõmme bussid on pidevalt täis ja rongid käivad väga harva, sõit võtab võrdlemisi kaua aega
 • Kalamaja on Tallinna gentrifikatsioonikeskus (sõnaseletust loe üle-eelmisest postitusest), kuhu on kolinud näiteks pool EKAt – noored loomingulised inimesed, kes tahavad midagi saavutada. Nad on juba pool kahtlast kontingenti välja söönud ja ülejäänu kaob lähiajal. Hiljemalt viie aasta pärast ei tunne seda kohta äragi.
 • Seal on palju vaikseid ja hubaseid nurki ning see on sama roheline kui Nõmme, aga ühistransporti pole üldse tarvis, sest vanalinn ja kesklinn on 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel
 • Kopli kohta arvab ta samas laastus sama, mis Kalamaja kohta, ainult et heaks naabruskonnaks saab see alles 2020 kandis, kui seal enam ühtki vana põlvkonna parmu pole – muidu on seal väga ilus, palju võimalusi ümbrust korda teha ja vabalt oma maailma luua
 • Ökoloogiliselt on kasulikum elada pigem väiksemas kortermajas kui eramajas, mis raiskab palju kütet ning tekitab probleeme veepuhastuse ja muu säärase mõttes
 • Kalamaja kortermajad on tihti eestiaegsed, kus ongi ca kaheksa korterit, aga väga palju sõltub muidugi naabritest – need peavad kindlasti normaalsed olema
 • Kalamajas on hiigelsuur ja kena park – vana surnuaed, mille nõuka võim lasi kokku kuhjata
 • Balti jaama turu muutumine on vaid aja küsimus, sest nõudlus dikteerib kõik. Pealegi olevat Tallinna linnavalitsusel tema teada plaanis kõik Tallinna turud korda teha – mõned kinni panna, mõned renoveriseerida ja ära organiseerida.

Kessu ütles nii:

 • Nõmmel on hea olla eelkõige lapsega, aga muidu ka
 • Seal on suured parkmetsad, ohtralt sportimisvõimalusi, mustmiljon mänguväljakut
 • See pole nii tuuline kui nt Kadriorg ning on tunduvalt turvalisem kui Kalamaja
 • Kesklinna saab rongiga 15 min, bussiga 20 min. Bussid käivad tihedalt ja rongide graafikus on ainus miinus keset päeva olev auk
 • Nõmme on vaikne, privaatne ja valge
 • Talle lihtsalt meeldivad sellised linnaäärsed vaiksed kandid nagu ka Tähtvere, kus on väiksed majad, naabrid tunnevad üksteist, poed-asjad lähedal
 • Kalamajal on oma võlu, aga kuna seal on enamuses siiski kortermajad, siis sellist oma istumise aianurka vms võib olla raske tekitada – talle ei meeldi hoovide süsteem, aed on parem
 • Selliseid parke ja asju on tegelikult vähem kui Nõmmel
 • Nõmmel on hea turg. Balti jaama turg on jube läbu ja mahetooteid seal üldse pole, Nõmmel on :P
 • Aga muidu talle Kalamaja ja Pelgulinn tõesti meeldivad ning peale Nõmmet oleks see ilmselt järgmine valik elamiseks
 • OT: lapsega elab ta hea meelega Tartus, aga ilma lapseta eelistaks Tallinna

Minu meelest on mõlema poole argumendid igati asjalikud ja tõesed. Selle kohta, mis puudutab Nõmmele viivat transporti, ei oska küll kaasa rääkida – eks sõltu peamiselt sellest, mis mätta otsast vaadata. Ise eelistan küll Nõmmele omast vaikset väikeste majade ja aedadega rajooni, kus pole suure linna tunnet, samas maja me sinna nagunii osta ei jõuaks ning korteri puhul oleks Põhja-Tallinn ilmselt loogilisem valik. Selle kasuks räägib ka meie soov saada igapäevaste asjatoimetustega hakkama peamiselt jala käies ning kasutada autot ainult pikemateks sõitudeks.

Ja ei, meil ei ole mingit kindlat plaani Tallinna kolida. Oli lihtsalt üks vaikne pühapäevane päev, kus ma hakkasin igavusest uurima Tallinna kinnisvarahindu ning kuna need olid Tartu omadega tõepoolest täiesti võrdsed, tekkis tõsine küsimus, kas Tallinna plussid äkki Tartu omi üles ei kaalu. Nii ma siis uuringi seda teemat, puhtalt oma lõbuks. Siit Londonist ei hakka ju midagi ostma, aga tuleviku tarbeks on ikka hea sotte selgemaks mõelda.

Nii et avaldage arvamust – millist Tallinna osa eelistate teie? Silmas pidada tasub kindlasti seda, et väga kallistest piirkondadest pole üldse mõtet rääkida – meie 700k ülempiir on rohkem niisama igaks juhuks, üle poole milli me praeguste hindade juures maksta ei tahaks. Ehkki reaalis võib see summa lõpuks küll ka 600k+ olla :)

  13 Responses to “Põhja-Tallinn või Nõmme? Või mõni kolmas koht?”

 1. Kogu jutt (Kessu, Marise oma) on õige, aga ainult selle pealt elukohta valida ei saa. Mine jaluta ringi ühes ja teises ja kolmandas kohas, käi sealkandis elavail tuttavail külas ja vaata siis.

  Nõmme on muidugi palju väljakujunenum piirkond kui Kalamaja / Kopli.

  Gentrificationi kohta saab lugeda, mis jamad sellega kaasnevad (peale selle, et põlisasukad minema pekstakse). Kui see "noor EKA" kõik korraga lapsed saab ja perre kaks autot ostab, läheb jamaks :)

  A ja O on tegelikult head naabrid.

 2. tegelikult on kõige parem Sauel…eelkõige lapsega! :) ja rongi -ja bussiliiklus on ka päris tihe Tallinnaga :)

 3. Üks asi, mida ise enne ei teadvustanud – kõnniteed. Nõmmel on küll roheline, männid ja kõrghaljastus, aga tänavad on reeglina ilma kõnniteeta – autod pargivad aia ääres – lapsevankri ja/või kõndiva väikelapsega pidev ohutunne (sest kuigi on vaikne kant, autosid ikka sõidab). Nii et turvalisem ikka parki jalutama minna. Kalamajas on küll ka parkivad autod, aga kõnniteed on reeglina jalakäijate/lapsevankrite päralt. Ja park kuhu minna ka olemas.

  Peaaegu igal kalamaja majal on väike aianurgale – heade naabrite olemasolul on seal ka istumisnurgake, aga puudub suure Nõmme aia lõputu õunapuuokste lõikamine, põletamine, muruniitmine..

  Jala vanalinna – enne, kui seda võimalust polnud, ei osanudki niiväga puudust tunda. Aga lapsega – kõiksugu tasuta üritused (Vanalinnapäevad, Merepäevad, Martsipaniturg, mis iganes), väga mõnus. Nukuteater – ei pea muretsema, kuhu parkida jne.

  Paar aspekti, mis mulle, kes ma nii Nõmmel kui Kalamajas olen elanud/elan pähe tulid.

 4. Mina elan Kalamajas, õde on Nõmmel ja vanemad Kakumäel. Head, vaiksed ja rahulikud kohad kõik. Teised kohad mulle meeldivad, aga Kalamaja ma jumaldan :)
  Miks mulle meeldib meie kodu:
  * Vaikne ja rahulik tänav. Grillpidudel külalised alati ütlevad, et selline tunne on nagu maal oleks.
  * Parki on 2min, mereni 5min, Raekoja platsi 15min. Kino, teater, kohvik, kõik on vaid jalutuskäigu kaugusel.
  * Meil on ilus maja (just saime renoveeritud) ja suur hoov, kuhu mahub igast korterist üks auto, grillimise plats, lastele täiesti eraldi liivakasti ala ja puude vahele turnimisatraktsioonid
  * Majas on 5 korterit
  * Maja kõige vanem elanik on 34-aastane, lapsed on vanuses 7, 5, 4, 3 ja 3. Lapsed on nö. majalapsed – korterite uksed on lukustamata (maja uksed muidugi on lukus) ja lapsed mängivad seal korteris, kus tuju tuleb ja söövad seal, kus parem toit on või varem valmis saab.
  * Suvel toimub õues ühine söögitegemine (grill) ja väga tihti lihtsalt istumine (kitarr, laul jne.)
  * Lasteaed on lähedal ja kõik lasteaiasõbrad elavad lähedal.

  Oh ma võiks jätkata lõpmatuseni. Loomulikult on Kalamajas kohti, kus elatakse täiesti teistmoodi. Alates sellest juba, et nt. Soo tänaval pole rahust ja vaikusest juttugi. No ja mis puudutab kuritegevust, siis ptui-ptui-ptui pole sellega kokku puutunud. Kusjuures nt. Nõmmel olen korduvalt, ehk siis selle koha pealt ka ei üldistaks.

 5. mina fännan mõlemat… st lisaks kalamajale ka pelgulinna ja koplit (liinidel on tõesti väga suur perspektiiv saada superelukeskkonnaks) aga lapseega(lastega) eelistan elada nõmmel, õigemini nõmme esimeses otsas. miks just see osa nõmmest? sest valida on mitmete busside – 5, 18, 36, 32 ja rongide vahel – rahumäe jaam ja liiva jaam. nõmme keskusesse, mustamäe polikliinikusse (lapsega ujuma-võimlema ntx) jalutan vabalt jala või vankriga. linnaskäigud sain ka kõik suurepäraselt tehtud – aga ma ka kõhukotte/kandelinu kasutanud. ausaltöeldes ei meeldi mulle eriti vankrid ühistranspordis, nii kasutajana kui kaasreisijana. aga mida ma nõmmel elades täiega fännan on see, et mul on suletud ja avar hoov, saan naabritega läbi rääkimata panna üles kiiged, kaevata liivakasti, jätta vedelema jalgrattad jms kraami. võrkkiik on alati mu enda kasutada, laps saab magada vankris akna all või suuremana üksinda hoovist olla, nii et ma saan samal ajal näiteks toas põrandaid pesta ja aeg-ajalt välja kiigata. kui ma tahan lapsega koos õues olla, siis väiksematega läksime mänguväljakutele … mida on 4 tk lähiümbruses, või siis metsa jalutama – raudteetammile tehtud kergliiklustee ühendab väga eduliselt minu jaoks olulisemad kohad. lapsega jalgrattaga sõites pean aitama tal üle pärnu mnt saada ja juba olemegi raudteetammil, kus ta saab rahulikult ise sõite, sama lugu talvel suusatama minekuga. nõmmel on rahvamaja ja noortemaja kus on lastel ringe ja tegevust. nõmme erakool, rahumäe põhikool, nõmme gümnaasium mis on kõik omanäolised ja tasemel koolid – samas tänu asukohale ei ole nad nii närvilised ja segase kontingendiga kui kesklinna koolid. selles mõttes on põhja-tallinn hetkel vaeslapse osas. koolide varasemad näod on kadunud ja uued pole kinnistunud (mõtlen neid kunstikallakuga koole ntx) – mina olen äraootaval seisukohal ja hetkel oma lapsi kummassegi ei paneks.

 6. http://www.kv.ee/kahetoaline-verandaga-korter-kahekordses-puumajas-1370524.html?nr=7&search_key=6be008dea3f250843a1d973008c19e85

  variant on võtta ka osa majast, sel juhul peavad aga olema kindlad piirid, kes mida kasutab. kui eelmised omanikud on aianurgad ära jaganud, siis osta. kui kõik on ühis, siis parem mitte – tekib ainult jama

 7. Mina põlise tallinnlasena olen alati tahtnud elada Lillekülas. Seal on nii lahedaid kohti! Hinnaklassist pole mul küll aimugi. Natuke aega kui Tondil elasin, siis olin küll väga rahul kogu kandiga.

 8. Mina, kes ma pole iial Tallinnas elanud… aga kui valida mõne linnaosa vahel, siis ma eelistaks Kalamaja, just selle pärast, et kesklinna saab jala ja mujale kiiresti ühistranspordiga :D
  Tartu mulle isiklikult ei meeldi, kuidagi aeglane see elu seal.
  Eks igal pool ole omad võimalused, ole vaid inimene, kes need ülesse leiab ;)

  Aga kas te Londonisse ei taha päriseks jääda? :)
  Sulle ju meeldib seal väga :D

 9. Olen elanud mõlemas, täpsemalt – liikunud teadlikult Nõmmelt Kalamajja. Nõmme on autoomaniku linnaosa. Seal ei ole isegi hästivarustatud pood enamikes kohtades jala kättesaadav. Lisaks on Nõmmel elamise põhiväärtus privaatsus – oma maja. Selleks peab olema palju raha :) Mitte ostmiseks siis, aga ekspluatatsiooniks. Ja palju aega. Väga palju. Majaorjus, teisisõnu. Usun, et lastega see variant ilmselt sobiks – inimestele, kes tunnevad peamist rahuldust majapidamisega tegelemisest. Kultuurielu, hobide ja karjääriga – no, thanks. Aga elukvaliteet on Nõmmel kindlasti kõrge ja mõnus oleks olla. Ise põgenesin sellest küll niipea, kui sain, Kalamajja, ja olen siinsest kodust ja koduümbrusest lakkamatus eufoorilises vaimustuses ;)

 10. nõmme on sümpaatsem. kuid kallim, seega ei ole mõtet laenu võttes sinna ei korterit ega maja osta.

  lastega perele peaks sobima ka nõmme-mustamäe piiril asuvad kortermajad.

 11. minus näiteks ei olnud piisavalt väikekodanlast, et Nõmmel elada :) Kui teis on, siis soovitan!

 12. P-T on väga kiiresti arenemas ja vasti kindlasti üks väga popp koht. Nõmme tundub kuidagi kaugel kõigest ja tekitab sellise hipi kommuuni mulje. Ei teagi, miks.
  Lastega on väga hea linnast väljas elada. Näiteks Kosel, kus mardipäeval julgeb marte tuppa lasta ja lapsi ka jooksma lasta. Pealinna saab umbes 20-30 mintsaga. Ja hinnad on tegelikult isegi odavamad, kui linnas. Isegi maju on saada, mis asuvad otse Pirita jõe kaldal.

 13. Ma ei ole ise küll ei Kalamajas ega Nõmmel elanud, aga tahtsin kommenteerida seda väidet, et EKA on pool Kalamaja üle võtnud. Olen ise EKAs õppinud (viimati 5 aastat tagasi) ja ka minu selle aja sõpradest paljud elasid Kalamajas, aga hilisem elu on näidanud, et kui lapsed jõuavad sellisesse vanusesse, et hakkavad endale ise ümbruskonnast sõpru leidma, ei pea paljude noorte vanemate närv vastu ja kolitakse kuhugi "turvalisemasse" piirkonda. Lihtsalt, kui narkomaan elab sinust kolm maja edasi, on seda küllalt lihtne tolereerida, kui aga selle narkomaani lapsest saab sinu lapse parim sõber ja kõik tema mured jõuavad seeläbi sinuni, siis peab olema kas kivist süda (et nendest probleemidest mööda vaadata) või siis võime endast teiste heaks kõik anda (et lõputult teiste probleemidele lahendusi otsida). Võimalik, et Kalamaja on muutumas, aga need muutused toimuvad aaeeglaselt…

  Ise elan Uues Maailmas (vt: uusmaailm.ee) ja olen väga rahul. Mul lapsi ei ole, aga nii minu kandis kui mujal sõltub ikkagi kõik konkreetsest majast, selle elanikest ja selle naabritest. Muuseas, mul ka naabri tita tudub õues akna all ja ema toimetab toas, selleks ei pea Nõmmele kolima.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.