Oct 102010
 

Üldiselt ma kogu selle euro-teema vastu huvi ei tunne, aga kuna Abikaasa käis hiljuti töö asjus euro tulekust rääkival koolitusel ja täna oma kotti puhastades selle materjale välja tõstis, hakkasin natuke mõtlema, tekkis põnevaid küsimusi, leidsin neile kohe ka vastused ja… Mõtlesin, et kirjutaks natuke siia ka.

Ma üritan alati lähtuda põhimõttest, et kui on midagi, mis mulle ei meeldi, aga mida ma ei saa muuta, siis pole mõtet viriseda, pigem üritan ennast sellest mitte häirida lasta. Ja kui ma saan muuta, aga lihtsalt ei viitsi, siis seda enam pole mõtet viriseda :P Alati selle põhimõtte järgi elamine mul muidugi ei õnnestu, kaugeltki mitte… Aga ma vähemalt üritan.

Kuigi poliitika mind eriti huvita, olen ma veendunud, et minu kui Eesti riigi kodaniku kohus on kasutada oma valimisõigust alati, kui selleks võimalus antakse – seega alates täisealiseks saamisest ehk viimased 8,5+ aastat olen ma käinud valimas alati, kui midagi valida lastakse.

Ma üldse ei väidagi, et ma olen ELi asjatundja, et ma olen kõike sellega seonduvat sügavuti uurinud, aga no eks ma üldisi asju ikka tean, seda teemat tuleb ju uksest ja aknast. Ja ehkki ma ei arva, et EL on mingi püha lehm ja überhea institutsioon, mis teeb elu igas aspektis kohutavalt palju paremaks, siis minu meelest kaasneb sellega positiivset siiski rohkem kui negatiivset. Jah, on palju mõttetuid euronorme ja bürokraatiat, aga mulle on jäänud mulje, et häid asju on rohkem. Sestap ütlesin mina valimistel jah.

Võiks vist öelda, et sellega ütlesin vaikimisi jah ka eurole. Siiski-siiski – pean tunnistama, et olin algul vaatamata ELi pooldamisele eurovastane. Miks? Ah, isegi ei tea… Isamaaline armastus krooni suhtes ehk. Igal juhul pidasin eurole üleminekut esialgu lihtsalt kaasnevaks paratamatuseks. Nüüd, kus euro tulek on juba kindel, olen sel teemal aga suhteliselt ükskõikseks muutunud, ehk isegi pooldavaks – kui miski on nagunii kindel ja tulemas, siis oleks ju mõttekam leida asjas negatiivse asemel positiivset.

Tegelikult on ju täitsa mõnus, kui paljudes riikides kehtib sama raha – reisida mulle meeldib, loodetavasti teen seda edaspidigi. Palju lihtsam on, kui ei pea raha kaasa vahetama, igasugu hindadest on ka kohe selge ülevaade – kas ja kui palju Eestist kallim on. Rahvusluse säilitamiseks on igasugu muidki viise, ei pea sellest OMA rahast niiväga kinni hoidma, ühine raha on mitmeti praktilisem.

Mulle meeldib, et hinnanumbrid lähevad väiksemaks. Mulle isiklikult sobisid Londoni hinnad (muidugi ka sealset palka saades) Eesti omadest tunduvalt paremini. Kui esimest korda Eestisse tagasi kolisime, ei väsinud hämmastumast, et poes nii palju raha läheb – hinnad olid vahepeal tõusnud, lisaks ostsin vanasti süüa vaid endale, nüüd juba perele. No ja üldse tunduvad asjad odavamad, kui numbrid väikesed on :P Kergem arvutada ka.

Kui palju hinnatõus eurot mõjutanud on, seda ma arvata ei oska. Pakun, et veidi ikka, aga kindlasti mitte nii palju, kui väidetakse. Ja kuigi ma saan aru, et raskemas seisus peresid paneb vägagi nördima Ansipi avaldus, et pole teha muud, kui oma tarbimiskäitumisega hindu mõjutada ehk leib ja piim ostmata jätta (geniaalne lahendus, eks), siis meie peret see hinnatõus, jumal tänatud, nii oluliselt ei mõjuta. Eks muidugi on nõme, kui hinnad kallimaks lähevad, see ei meeldi kellelegi… Aga piim ostmata sellepärast ei jää, tekib vaid ehk juurde motivatsiooni osta seda otse talunikult.

Mida ma, muide, juba teekski, kui leiaks mõne, kelle piim maitseb normaalselt. Mäletan, kunagi keegi siinsamas kommentaaris seletas, et kui lehmad on puhastes oludes kasvanud ja hästi söönud (oli midagi taolist), siis maapiimal teistsugust maitset pole, Kessu juures joodud piimal näiteks tõesti polnud ka. Aga siin kõrvalmaja õues müüakse ka piima ja vot sellel piimal on maitse küljes, ei meeldi eriti. Juua võin, aga ise eelistan ikka poepiima. Ääh, väga OT juba.

Müntide kasutamisega harjusin ka Londonis elatud aja jooksul täiesti ära, nii et sellega seoses pole mul midagi kurta.

Mida ma aga täna mõtlema hakkasin, on see, kuidas saavutatakse kroonide asendamine eurodega täpselt aastavahetuse keskkööl, kõik need pangaautomaadid ja poed, see on ju füüsiliselt võimatu. Sellele küsimusele leidsingi vastuse Abikaasalt saadud voldikust – pangaautomaatides vahetatakse raha ära 48 tunni jooksul, poes on kroon euro kõrval võrdse maksevahendina kuni 14. jaanuarini. Nii et alles 15. jaanuaril oleme täiesti euro peal… Ja hinnad kroonides peavad euronumbri kõrval kuni juuni lõpuni nähtaval olema.

Huvitav oleks veel teada, kuidas poodides sel üleminekuperioodil raha tagasi antakse :P Eeldan, et isegi kui maksta kroonides, siis tagasi saab vaikimisi eurodes. Aga kui spetsiaalselt kroone küsida, äkki antakse siis neid ka? Miks keegi seda küll tahtma peaks, ei kujuta ette… Aga see selleks.

Igatahes on euro tulek täitsa põnev. Muutustega tuleb ikka kaasa minna. Ootan huviga!

  4 Responses to “Euromõtteid”

  1. Poes saad tagasi eurodes. Ma isegi ei tea, kas vaikimisi kroonides on võimalik. Selle mõte ongi vist see, et a) kasutaksid inimesed enam pangakaarte, kus ei teki rahavahetamisega probleeme ning b) võetakse sult kõik kroonid käest ära ja asendatakse kiirelt eurodega, et sa oma kroonidega poodi ei tuleks. :) Ühesõnaga, kui vana-aasta ööl välja minna, siis tekib vist hetkeks segadus ikka. :) Kuigi pangad ütlevad, et võib ainult sel ajal (ehk siis öösel) tekkida väikeseid viivitusi. Igal juhul panga it-spetsid on tõenäoliselt sel ööl küll enamik vist tööl..

  2. Jah. Üks riik, üks rahvas, üks raha. Maa Impeeriumi "credit" kehtib kõikjal. Ilus aeg, ilusad inimesed. Üks partei samuti. Hea lihtne valida. Valid ju ikkagi inimest mitte parteid?

  3. Ei tea, mina tegelen iga päev eurodes arvete koostamisega ja absoluutselt on mitu korda raskem arvutada. Praegu on meil ju summad ilusad ümmargused, eurodega kaob see ära ja tekitab minusugustele matavõhikutele täielikku peavalu.

  4. Mind reisima ei kutsu, kuid ka minu arvates on hea see, et paljudes riikides on sama raha. Ma mõtlen, et silmapilk puruneb illusioon, et Eesti on arenenud Euroopa riik. Hindade samaväärsus ja palkade erinevus saab ilmseks ja ma loodan, et vapustatud on nii heausklikud eesti kodanikud kui ka heausklikud eurooplased, kes meid endaväärilisteks pidasid :)

    Ja mulle meeldib ka see, et rahanumbrid on väiksemad :), sellel põhjendust pole, lihtsalt meeldib – nostalgia äkki? Praegu kulutad iga päev poes summa, mis nõuka-ajal oli suur kuupalk :D

    Muide, minu jaoks oli see, et poodides hakkab eurodes tagasi saama, kui kroon ka veel kehtib, täitsa uudiseks – heaks uudiseks! :) Nii mõnus, et ei peagi mingis pangasabas seisma oma pere peale kätte jäänud 78 krooniga, millest 13,4 krooni on sentides pealegi.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.