Oct 162013
 

Eurod on mu hinnataju ikka täiega tuksi keeranud. Kas teil pole nii, et eurodes  tundub kõik odav? Mul küll on, enamike asjade puhul vähemalt. Et mis vahet seal, kas madrats maksab €99 või €149. Ehkki tegelikult on vahe ju suur. Ja toidupoes on hinnavahe enamasti mõned üksikud sendid. No pole ju üldse mingit vahet, tundub…

Miks ma sellele praegu jälle mõtlesin – tänu ühele nutikapostituse kommentaarile. Kui ma nüüd hoolega järele mõtlen, siis ka minu jaoks on täiesti arusaamatu, miks ma üldse kaalun €500 maksva telefoni ostu. Selleks, et oleks mugavam pilti teha? Krt, ma ostsin üldse mitte väga ammu fotoka, mis maksis €200 ja mis on ilmselt siiski parema kvaliteediga kui ka uusimate nutika kaamerad.

On üks erand, kus eurohinnad tunduvad hoopis kallid – ja see on täiesti vale tunne. Nimelt läpakad. Mu paar aastat tagasi ostetud läpakas maksis €665, see on 10 400 kr. Eurodes tundus summa pigem suur, kroonides täiesti tühine. Mu eelmine palju nõrgem läpakas maksis sama palju :) Sellest eelmine veel palju nõrgem läpakas maksis poole rohkem. Läpaka eest on see €665 igati õigustatud raha, leian ma.

Ühesõnaga – korralik fotokas maksis €200. Veidi vähem korraliku (sellegipoolest ilmselt sama hea kui telefoni oma) oleks saanud ka odavamalt. E-luger maksis alla €100. Tahvelarvuti €150. Need kulutused, mis ei ole tehtud kõik korraga, vaid pikema aja jooksul, on minu jaoks õigustatud.

Aga €500 nutika eest? Kui mul on tegelikult olemas nii täiesti korralik läppar kui ka fotokas? Jah, ma hakkan tööl käima, mu eluviis muutub liikuvamaks. Aga mu tulevane töökoht on kodu lähedal ja üsnagi arvutikeskne, nii et mul pole MITTE MINGIT vajadust nutika järele. Interneti jaoks eelistan iga kell arvutit nutikale. Fotokas on mul olemas ja see tuleb lihtsalt kotti pista, ongi kõik. Need harvad korrad, kui ma sõidan pikemalt ühistranspordis või pean kuskil niisama ootama – selleks on mul e-luger.

Niigi olen arvutisõltlane. On’s vaja, et nutikas hakkaks igast asjast KOHE märku andma? Et ma VEEL rohkem netis passiks? Nutikas on seltskonna surm samamoodi kui taustaks mängiv telekas – selles mõttes pigem häiriv. Nojah, oleks mugavam, kui ei peaks fotoka kaasa võtmist meeles pidama. Kõige suurem nutika pluss oleks minu jaoks vist hoopis GPS – ma olen orienteerumisvõimetu, see oleks nii mõnus ja mugav. Aga olen seni hakkama saanud – kas teate, kuidas? Google Mapsi teekonna fotokasse üles pildistanud ;) Välja printida oleks mugavam, aga mul pole printerit. Fotoka väikesel ekraanil seda pilti zoomida on küll veidi kohmakas, aga täiesti tehtav. Kohale jõudnud olen alati.

Nii et ei, tegelikult mul EI ole vaja nutikat. Telefoniarved kasvaksid kohe ka, neti arvelt – mida mul kuigipalju vaja ei läheks, sest enamikes kohtades on wifi olemas. Nojah, võiks muidugi nutika kohe välja osta, siis pole moblanett kohustuslik, keeraks selle üldse kinni, et kogemata arveid ei teeks, kasutakski ainult wifit. Aga… On’s mõtet? On mul seda kõike tõesti vaja?

Ma arvan, et tegelikult ei ole :) Minul isiklikult mitte.

Nii et kui mu telefon peaks otsad andma, siis… Siis ma ei teagi, mis ma teen. Äkki käin ikka tiiru parandusest läbi ja uurin, mis nemad arvavad. Kui parandada ei saa, võin kaaluda mõne kasutatud klahvika ostu. Või siis ehk mõne odava nutika. Eks näis.

Ja ma tegelikult üldse ei välista, et ma lõpuks ikkagi võtan mõne edevama nutika. KUI see peaks olema ideaalne ja soodushinnaga. Aga €500 – tõesti, asi pole seda väärt. Minu puhul mitte.

Ma olen lihtsalt suur tehnika fänn. Ilusad, head ja vajalikud tehnikajubinad valmistavad mulle suurt naudingut – sama palju ka nende valimine. Nii ma vahel unustangi ennast valima. Sest eurodes tunduvad hinnad ju nii odavad ja tahaks ju ikka parimat :) Olemasoleva tehnika hinnaklassiga võrdlemine ja oma reaalsete vajaduste meelde tuletamine pani õnneks asjad paika. Reaalsustaju on tagasi. Nii et kui just mingit eriti head pakkumist ei tule, jään ma veel tõenäoliselt üsna pikaks ajaks mittenutikaks.

Tehnika areneb kogu aeg ja nutikad muutuvad sisult üha võimsamaks, nii et mida kauem ma ootan, seda parema hinna-kvaliteedi suhtega telefoni lõpuks saan. Kui mu fotokas peaks ühel heal päeval otsad andma, SIIS on juba reaalne mõte nutikat osta. Enne vist tegelikult mitte. Aga ega kunagi ei tea. Vaatame, mis elu toob :)

  10 Responses to “Mõistus tuli koju”

 1. Aga mõtle teistpidi. Keskmine pensionär saab u 330 eurot kuus ja peab sellega terve kuu toime tulema. See on tema terve kuu kõikide kulutuste jaoks (eluase, söök, arstimid, kingitused lastelastele jne). Kui ta saaks 500 eurot, oleks see tema jaoks tohutu rikkus. 500-eurosest nutitelefonist ta isegi ei mõtle.
  See siin pole mõeldud sulle etteheitena, vaid lihtsalt võrdluseks asjade odavuse ja kalliduse kohta. Kõik on suhteline.

  • Oi, aga ongi äärmiselt suhteline, ma mõtlen seda pidevalt. Ainus põhjus, miks ma saan hetkel sellisest potentsiaalsest väljaminekust üldse nii vabalt mõelda, on fakt, et Abikaasa töötab Norras. Aga võlad ja remont on soolas, nii et jah, antud olukorras poleks see väljaminek õigustatud.

   Kuna ma olen aastaid enamik ajast iga senti veeretanud, naudin praegu täiega seda, et teatud igapäevaelu väljaminekud on veidi vabamad. Söögi hindu ikka jälgin ja võimalusel eelistan soodsamat, aga esikohal on puhtus ja kvaliteet. Riiete puhul püüan jääda eelkõige taaskasutuse poolele, aga mõningaid riideid ja eriti jalatseid ostan ikka uutena… Sest hetkel võin seda endale lubada.

   Samas on mu suurim soov, et Abikaasa saaks püsivalt Eestisse jääda ja ma tean väga hästi, mida selline elumuutus meie perele vähemalt esialgu rahalise poole pealt tähendab. Kui on vaja jälle vähemaga hakkama saada, siis saamegi. Seda enam ma praegu naudin seda ajutist vabadust. Läbimõeldult :)

 2. Ma soovitan esimeseks nutikaks pigem odavamat ja tavalisemat telefoni, siis saad oma vajadustest teadlikuks ja järgmise oskad õige valida.

  • No ainsad reaalsed vajadused on mul nagunii helistamine ja sõnumite saatmine, meelespead ja äratus. Netti ma eriti ei kasutaks, aga samas nii harva, kui seda teeksin – ma VIHKAN aeglaseid arvuteid ja telefon poleks selles mõttes mingi erand, sestap ma lihtsalt ei näe mõtet osta mingit odavat junni kehva prose ja väikese RAMiga. Abikaasal on üks, ta tahab seda pidevalt vastu seina visata. Mis ma ajan ennast närvi :) Parem siis juba mõni vana klahvikas… Kuniks aeg ükskord sealmaal, et korralikud nutikad on vastuvõetava hinnaga. Nende soodsate €100 kandis maksvate nutikate tehniline pool (nii palju, kui ma vaadanud olen) ei rahulda mind. Ja isegi €200 ei raatsi ma praegu maksta, sest ma ei näe vajadust. Ma ütlen, kui fotokas ükskord otsad annab, siis vaatan uuesti, SIIS juba näeks vajadust. Või kui Elisa mees jälle helistab :D

 3. Minu laste telefonid maksid ostes üle 100 euro veidi (mngid samsungid). Vanem poiss kasutab seda juba teist aastat ja ei ole öelnud, et sel miskit häda on. Telefoniarvega aga on nii, et meil on mingi selline pakett, et 8 euro sees on piiramatu inernet ja 1000 minutit kõneaega. Seda pole mu teismelised veel suutnud täis rääkida.

  Jutu mõte on see, et nutikaiod on igasuguseid ja ainult kallis ei pea olema valikus kui soovid uut telefoni. :)

  • Just. Mul ka see 8 € pakett. Ei ole mina jõudnud seda 1000 minutit täis rääkida. Nett on piiramatu ja lippab minu meelest küll normaalselt. Sõnumid maksavad 1 sent tükk. Elisa paketist käib siis jutt.
   Telefoniks on Samsung S III mini. Kasutanud nii 8 kuu ringis vist ja seni pole küll probleeme olnud (ptüi ptüi ptüi üle vasaku õla nüüd, eks :D ) Maksis 288 €, aga see oli siis nii 8 kuud tagasi. Nüüdseks peaks odavam olema.
   Telefoni saab mõnusalt omaks teha, kohandada nii nagu sulle meeldib. Kaamera pole küll suur asi jh, aga samas ega väga ei kurda ka. Vajalikud pildid saab tehtud. Isegi makrot saab mingi piirini teha temaga. Ja pimedas teeb mul paremaid pilte kui Petaxi kaamera, millel rohkem megapixleid ja igati peaks uhkem olema.
   Ainuke, mis on on aku. Aga noh, eks see ole kõikide nutikate viga. Ja noh, veekindel ka pole. Aga samas tehti ka Sony Xperia Go’ga eksperimente ja ei olnud vastupidiselt reklaamile mitte veekindel. Mine siis võta kinni.

 4. mul on nüüdseks juba aasta 3 kuud odav nutikas.. Algul hoidsin nagu s..a pilpa peal.. Nüüd tahaks tihti lutsu visata, sest “külmub” kah ära mingitel hetkedel.. arvan, et kui ma kunagi peaks järgmise telefoni ostma, siis saab selleks IPhone.. aga jah.. kuna mul ka sellist summat, mis need maksavad pole tagataskust võtta ja ei raatsiks kah, sest telefon on teatavasti tarbeasi (kuigi jah, sa siin kirjeldad igasuguseid lisasid, mis selle “loomuliku kulumise” vastu peaksid aitama) :)

  Aga mina kasutan just nutikas tihti netti FB ja meilide vaatamiseks ja kiiremate asjade otsimiseks, sest ma ei viitsi läpakat selleks tihti lahti teha :)

 5. Minul on aasta algusest Sony xperia tipo. Oli sooduspakkumine, 109 eurot.
  5 eurot kuus piiramatu net ja kõnede miinimumsumma 2.90, mida ma ei suudagi ületada.
  On mugav lugeda kohe meile ja kirjutamisega harjusin ka lõpuks ära.
  Bussisõitudel ei loe enam paberlehte, vaid uudiseid telefonist.
  Laadisin mõned mängud ka, et vahel lapselapsi vaigistada/premeerida.
  Mina küll ei raatsi telefoni eest ulmelisi summasid maksta.
  Siiani olen rahul ja ei vahetaks enam nuputelefoni vastu.
  Seda mudelit vist küll enam ei toodeta.

 6. Mul on korralik peegelkaamera ja korralik läpakas. Nutitelefoni ei taha eladeski. Just sellepärast, et niigi tunnen, et olen kohati netisõltlane. Ma ei taha kõiki uudiseid nüüd ja kohe.
  Mõnikord on progress tore, aga kogu aeg ma ei tahagi sellega kaasas käia. Ajalehti ja raamatuid loen paberkandjal, mulle lihtsalt niii meeldib.
  Sõidus olles lahendan ristsõnu või vaatan aknast välja ja mõtlen. Ma ei mõtleks pooltki sellest, kui mul internet samal ajal käeulatuses oleks.

 7. Einojaa, ma olen ise ka Elisa klient ja tean väga hästi seda €8 paketti, mida mitmed teist siin maininud on. Tean, et pole väga kallis, see on lihtsalt põhimõtteline küsimus, et miks maksta €5 kuus neti eest, mida mul TEGELIKULT enamasti vaja polegi. Ja telefoni hind, see oli eelkõige kirves, pakett oleks põhimõtteliselt okei.

  Aga mulle tegelikult pakuti üht kasutatud nutikat tasuta, nii et kui ma selle üks hetk kätte saan, siis proovin ära ja vaatan :) Ei tee mingit paketti, kasutan kodu wifit.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.