Mar 052011
 

Tahaks oma blogi kolida, tahaks seda muuta veidi privaatsemaks, kohandada oma praeguse olemusega. Teha paremaks, süstematiseeritumaks, teistega rohkem arvestavamaks. Aga see kõik on nii keeruline!

Ma olen mõelnud, et kõige lihtsam oleks blogi mõningase etteteatamisega lihtsalt täiesti lukku panna. Nii, et kõik saaks enne märku anda, kui kutset soovivad. Miks ma seda ei tee? Esiteks ma arvan (loodan!), neid soovijaid tuleks rohkem kui sada, mis on Bloggeri piir. Teiseks ei jookse kinnised blogid readerisse, mis on JUBE tüütu. Ise loen hetkel seitset kinnist blogi, millest kolm on aktiivsemad, teised kirjutavad harva. Aga ikka klõpsin igapäevasel ringil kõik läbi…

Ühesõnaga lükkaks lukku ja hoobilt oleks lahendatud kõik mured laste privaatsuse rikkumise jms pärast.

Kõige olulisem põhjus, miks ma ei taha tervet blogi lukku panna, on see, et mulle meeldib, kui teised inimesed siit endale midagi kasulikku leiavad. Mul on hea meel, kui keegi minu kirjutatust abi saab. Enamik, mis ma siia kirjutan, ei vaja mingit parooli. Minu poolest ei vajaks miski, aga tõsi on see, et võib igavesti mõtisklema jääda, kui aus on see siiski laste suhtes, neid niiviisi netis eksponeerida. Paljud on oma blogid või lastega seotud postitused sellepärast lukku pannud, sama paljud kirjutavad avalikult edasi. Ma olen selle üle tohutult palju mõtisklenud ning siiani pole avalikult jätkamises midagi paha näinud. Seda aga alati lisaklausliga, et tulevikus muutub midagi privaatsemaks. Millal ja mis tingimustel, seda ma veel ei tea.

Mind ausalt öeldes ei morjenda eriti see, kui keegi ütleb, et TEMALE küll ei meeldiks, kui tema lapsepõlvest sellised jutud/fotod netis oleks. Kõike saab ju hiljem vajadusel maha võtta või kinniseks teha. Tõsi, internetti kirjutades on ka kustutatud asjad “kusagil” alles, visad kaduma. Aga esiteks ei kirjuta ma siia midagi, mida ma ise häbeneks. Teiseks ei kasuta ma siin blogis perekonnanimesid, sel kombel googeldades mu laste tulevased silmarõõmud/koolikaaslased/tööandjad/kes iganes siia ei jõuaks (praegu on tegelikult otsing üldse kinni keeratud, ehkki mingeid asju Google ikka näitab). Kolmandaks blogivad praegu paljud lapsevanemad, neist paljud ka avalikult. Meie vanematel sellist võimalust polnud, meie ise ei kasvanud üles nii internetiseerunud keskkonnas, küll aga kasvavad meie lapsed. Nende väärtushinnangud saavadki olema teistsugused.

Nii et ma ei näe midagi halba selles, kui ma praegu kirjutan oma lastest siia avalikult, eesnimede ja fotodega. Ma kirjutan ainult asju, mis on minu meelest toredad, avalikku lugemist kannatavad. Kui nad suureks kasvavad, siis kindlasti näitaksin neile oma blogi ja küsiksin nende arvamust. Mida vanemaks nad saavad, seda rohkem neil ilmselt arvamust oleks. Ja ma paneks nende soovil otsemaid iga neid puudutava postituse vajadusel parooli alla või kustutaks üldse ära. Ning kuna nende NIMESID googeldades mu blogini ei jõua, siis peaks sellest piisama. Eesti on väike, meie blogosfäär veel väiksem, niisama võib muidugi siia ära eksida. Aga kui postitused on laste soovil selleks hetkeks juba parooli all, siis neid niisama ei näe. Ja olekski kõik. Ma tõesti ei usu, et mu laste eakaaslastel oleks mingit huvi haiglaselt nuhkida nende ema blogis, kust nad üldse peaksid teada saama, et see eksisteerib… Ja noh, kes teab, kas ma siis üldse enam kirjutan?

Ja alati on võimalus, et mu lastest kasvavad minu ja Abikaasaga sarnased inimesed, sel juhul poleks neil mu blogi vastu midagi. Võib muidugi arvata, et teismeliste kõrgendatud “nõme”-perioodil nad siiski soovivad paroole… Ja ma täidaks selle soovi koheselt.

Ühesõnaga ilgelt paljud inimesed blogivad ja ei ole mu blogi midagi nii erilist. Mina suurt kurja hunti ei karda. Üritan alati kirjutada selliselt, et mul seda hiljem häbi lugeda poleks :D Lihtsalt… Avameelsus on mulle omane ja see, mida oma elust siin teiega jagan, seda on minu jaoks täiesti okei kõigi jaoks paljastada.

Mu pere ja sõbrad on sellega rahul, kuidas neid oma blogis kajastan. Ainus küsitavus ongi lapsed, kes ei oska veel midagi arvata. Nende pärast mõtlen kogu sellele parooliteemale kõige rohkem. No ja siis tegelikult ka mingil määral oma minevikus leidunud suhteseikade pärast, millest avameelselt kirjutamine on puudutanud peale minu ka neid inimesi. Mina ei häbene midagi ja ei arva, et ma oleks kirjutanud midagi koledat, piinlikku või paljastavat. Samas viisakusest nende vastu võiks ka mõned asjad parooli alla panna.

Minu jaoks oleks ideaalne, kui WP-s saaks parooli asemel kasutada Bloggeri kinniste blogide lugemiseks vajaliku kutsete taolist süsteemi. Tahaks, et blogi oleks osaliselt avalik ja ka kaitstud postitused jookseks readerisse, aga nende lugemiseks ei piisaks üldisest paroolist, vaid võiks olla konkreetselt selle inimese meilile saadetud kutse. See välistaks parooli minu teadmata edasi liikumise – mitte et ma arvaks, et keegi kangesti kuritahtlikult seda jagama kukuks või et ma kavatseks nii kohutavalt salajasi asju kirjutada, mille välja imbumisel oleks kuri karjas, aga lihtsalt põhimõtte pärast. Mulle meeldib asjadest ülevaadet omada ;)

Okei, aga mis me neist ideaalidest ikka räägime, reaalsus on just selline nagu ta on. WP sobib mu vajadustega küllaltki hästi. Miks ma juba kolinud pole? Sest veebipõhine WP ei lase blogrolli värskuse järgi sorteerida. Mulle aga selline variant väga meeldib ja tean, et paljud mu lugejad kasutavad mu blogrolli oma readerina. Vot sellepärast polegi kolinud. Tean, et päris oma käe peal – oma serveris, oma nimega jne – saaks WP keskkonda kasutades küll selle plugini peale panna, et sordiks värskuse järgi. Aga NII omaette kolimine on VEEL keerulisem ju!

No ja ma olen ju perfektsionist, ma peaks siis kõik algusest peale üle vaatama. Et postituste ülesehitus uude kohta kolides paigast ei läheks, tõenäoliselt tuleks fotode paiknemist muuta… Silte ja paroole panna… St terve blogi, kõik kuus aastat ja mitutuhat postitust, käsitsi ükshaaval üle vaadata. Kujutate ette, mis töö see on? Aga muud moodi ma poleks kolimisega nõus. Kui juba, siis täiega ja kõik peab uues kohas perfektne olema. Näiteks kõik lingid oma varasematele postitustele peaksin ära muutma, et neile ikka ligi pääseks. Ja ei, see poleks lahendus, et jätan blogi vanale aadressile ka alles, et seal näeks. Siis ma tahan blogi vana aadressi alt täitsa ära kustutada, jätta mõneks ajaks ainult lingi uuele kodule, mingi aja pärast üldse ära kustutada.

Ja oma serverisse kolimine on üldse nii keeruline, ma kevadel katsetasin natuke mingit sellist mudimist, Mina seda ei jaga :D Mul on küll IT spetsist mees, aga… Oeh.

Nii ma siis olengi praegu siin ja ainult unistan kolimisest. Tahaks küll… Kolida, oma blogi selle käigus üle vaadata, veidi privaatsemaks muuta, sildistada, kõikvõimalikke vigu parandada (aga midagi sisulist ma muutma ei hakkaks, see on kindel)… Et see oleks minu vajadustele vastavam ja veel mõnusam.

Igatahes lähiajal ei näe ma oma blogimisele küll lõppu tulevat. See on mu suurim hobi. See on meie pere ajalugu. See on positiivsete emotsioonide saamise ja jagamise koht. Ma kohe ei oskaks ilma blogimata olla!

  7 Responses to “Blogi tulevikust”

 1. Mulle meeldib, et sa oled alati nii emotsionaalne :) Sinus on elu :D

  Mina näiteks ei põe avalikult kirjutamise/piltide jagamise pärast. Aga ma jätan palju enda teada ka :P

  Kui ma ka teiste eluga kursis ei ole, siis vähemalt on sugulased/tuttavad natukenegi meie eluga kursis :) Nii nad ju soovivad.

  Sulle aga edu ja tee nii, nagu sina õigeks pead, mitte nii, nagu üldsus arvab.

 2. Sinu emotsioonid ja ehedus ongi see, mille pärast ma kõik need aastad su blogi lugenud olen.
  Kui sul endal avalik olemisega probleeme ei ole siis ära põe.

 3. tikrike.com on täiesti alles, rega ära ja hakka vaikselt ümber tõstma ja katsetama – Sa ei pea ju esialgu lehte avalikustama. Kui kõik on perfektne teed Grand Openingu ja avamisperfomänsi vms.
  Ega's keegi pea teadma, et Sa juba kolid või noh sry, see on tegelt ikkagi võimatu, sest arvatavasti kirjutad sellekohaseid postitusi oma blogis :)

  Aga ega miskit ei muutu kui ei muutu, eksju.

 4. Tikrike on aegunud nimi, blogi aadressi pole muutnud vaid põjusel, et tikker.blogspot.com on juba võetud. Ja ega ma tikker.com ka olla tahaks, liiga pretensioonikas. Uues kohas sätiks muidugi kõik enne paika, kui lehe avalikuks teeks. Tegelikult ma arvan, et hakkangi hiljem katsetama.

 5. Bloggeril saab muideks ka postitusi passwordi alla panna. See ei ole küll bloggeri enda tehtud, vaid keegi on lihtsalt kaval olnud.

  Võibolla miinuseks on see, et selle kasutamiseks (ja ka lugemiseks) peab olema Javascript sisse lülitatud. Enamustel see muidugi nii ongi.

  Kavalus ise asub siin: http://www.vincentcheung.ca/jsencryption/
  Lehe allservas õpetus kasutamiseks. Testisin, toimib tõesti :)

 6. No tore, kirjutasin pika kommentaari ja ei läinud läbi mingil põhjusel. Urrr. Toksin siis uuesti.

  WordPressis on jah see probleem, et ei näita värskeid postitusi. Nii tüütu on blogisid järjest läbi klõpsida.

  Mina näiteks ei näe põhjust enda postitusi parooli alla panna kuna nagunii ei avalikusta ma seal midagi sellist teiste elude kohta, mis ei oleks sobilik ning iseenda eest vastutan ma ise. Kui on vahest tõesti midagi niivõrd südantpuudutavat, samas isiklikku siis tavaliselt kirjutan nö. märklauseid ainult enda jaoks. Noh, see on minu stiil, sest ma arvan et kõike ei pea ka teised inimesed minu elust teadma.

  Sinu blogi loevad nii paljud ja hea on teada saada erinevaid asju just sinu analüüsiva jutu põhjal. Nagu sa ütlesid, et kui millessegi süvened siis paned sellesse kogu energia.
  Sa oled enesekindel inimene ja minu arvates ei ole sul küll midagi häbeneda ning see laste privaatsuse teema kuulub ka alles tulevikku ning on nö. tulevikumure. Kuigi minule küll meeldiks, kui ema kirjutaks minu lapsepõlveseikadest, mida ise ei mäleta. :)

 7. noh, üldiselt leiab su blogi üles küll, kui vähegi otsingut valdad. olen palju oma laste klassi- ja lasteaiakaaslaste vanemate, tudengite jm tuttavate blogisid leidnud.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.