Viimase nädala kokkuvõte

Mul oli ikka täielik puhkus. Lasti hirmkaua magada, tehti süüa, mängiti lastega ja nii edasi. Täiesti tavaline oli see, et mina ärkasin siis, kui lapsed olid õuest tagasi tulnud ja enne lõunaund sõid 😀

Pildistasin lõpuks üles kõik kingitused, mis lastele toodi. Mh, unustasin Plika põlle, aga seda on nagunii parem pildistada siis, kui see tal ees on, nii et hiljem. Igal juhul said lapsed nii Abikaasa pereliikmetelt kui minu emalt hunniku värvi- ja kleepsuraamatuid ning uued ägedad vildikad (meie enda jaod hakkasid kuivama ja jäid Eestisse maha, nii et meil siin vildikaid polnudki). Mm, üks ema kingitud voolimise raamat jäi ka ikkagi pildilt välja, aga no olgu siis.

IMG_4774

Poiss sai üliägeda traktori 😀

IMG_4781

IMGP9405

Meil oli plaanis minna Bergenisse turistitama, aga sinna ei jõudnudki. Külliga sai algul kokku lepitud, et nemad tulevad oma perega ka – see oleks lahendanud probleemi, et üks koht jääb autos puudu. Aga siis läks neil ootamatult väga kiireks, nad nimelt KOLIVAD MEILE NAABRITEKS 😀 No okei, mitte just päris naabriteks, aga 850 m meie juurest on nende uus kodu alates 1. veebruarist. No ja seoses ootamatu kolimisega oli neil nii palju tegemist, et Bergen jäi ära. Oleks saanud osa seltskonda bussi panna, aga see tundus liiga suure ettevõtmisena, otsustasime ühiselt turistitamise soojemasse aega lükata. Selle asemel viis Abikaasa ema ja tema mehe terveks päevaks kohalikku kaubanduskeskusesse 😀

Mina sain selle nädala jooksul kodus tehtud mitu asja, mis kogu aeg mõttes, aga seni polnud tegudeni jõudnud. Kõige olulisem on kahtlemata see, et ma võtsin lõpuks ette Abikaasa paberimajanduse – sortisin kõik ära, tõlkisin Google Translate’i abiga paar kirja, sain ülevaate maksmata arvetest (te ei taha teada) jne. Samuti tühjendasin ja organiseerisin tema mailboxi, sest kui ta tahab, et ma edaspidi tema sekretäri mängiksin, peab kõik organiseeritud olema 😀

Uurisin lõpuks välja, kuidas peretoetusest loobuda saab – nagu arvata, oli vaja digiallkirjastatud avaldust. Kirjutasin ja saatsin ära. Me pole veel Norras lastetoetust taotlema jõudnud, nad nagunii maksavad tagantjärele ja teevad Eesti omaga tasaarvelduse, aga kõige viisakam oleks olnud kohe ära kolides Eesti omast loobuda. Ma lihtsalt ei viitsinud sellega tegeleda. No mingi teema vist nagunii on, et kolm kuud võib “niisama” elada ja siis tuleks teada anda, meil sai see aeg ka just täis, nii et oli viimane aeg Eesti asjadega ühele poole saada.

Siis võtsin lõpuks kokku julguse ja pesin ära oma värvilise jaki, mille ostsin Camdenist kevadel 2009. Jajah, saite õigesti aru, peaaegu NELI aastat kandsin ma seda jakki ilma kordagi pesemata. Nimelt üks teine värviline jakk, mis ma varasemalt ostsin (ja mille ostsid ka mõlemad mu õed), läks pärast üht pesu nii kahvatuks, et ei olnud enam üldse nii ilus. Õeke pesi masinas, mina käsitsi, tulemus jäi ühtviisi halb. Nii ma lihtsalt ei julgenud… Kuna varrukaotsad olid aga ikka üsna määrdunud ja jakk oli mingist ajast kerge kopitanud haisu külge saanud, siis panin ta ikka 30 kraadiga pessu. Ja hurraa – tundub, et tegu on teistsuguse riidega, sest värvidega ei juhtunud absoluutselt mitte midagi. Kahjuks ei tulnud pähe kõige määrdunumaid kohti enne masinasse panemist sapiseebiga hõõruda, aga tunduvalt puhtam on igatahes ja nüüd, kus ma tean, et pesemine hävitavalt ei mõju, julgen seda tiheminigi teha 😀

Seoses eilse garderoobiuuendusega pesin pärast laste hommikust õueskäiku ära ka kõik nende õueriided, homseks peaksid kenasti kuivad olema. Tegelikult ootab teine masinatäis veel pesemist. Natuke parandada oleks ka vaja… Homme 🙂

Täna anti mulle ja Abikaasale võimalus minna kahekesi asju ajama – esimest korda Norras oldud aja jooksul. Käisime pangas, et mulle arvet teha. Tahtsin pildiga pangakaarti, mis toimib umbes nagu kohalik ID kaart, aga pole kindel, kas ma seda saan – mul nimelt pole passi ja ID kaart ei pruugi olla piisavalt “turvaline” isikuttõendav dokument sellise pangakaardi tegemiseks. Mingi inimene, kes on ID kaartide ekspert, polnud täna enam kättesaadav, nii et nad saadavad talle esmaspäeval mu ID kaardi koopia ja tema siis ütleb, kas saan või ei. No sest pildiga kaardist polekski nii suurt häda, saaksin oma isiku ka Eesti ID kaardiga tõendatud, aga siis ei saaks ma ka internetipanka kasutada, mis oleks juba täielik feil. No pöidlad pihku, eks. Kõige halvemal juhul taotlen endale paljalt netipanga pärast suvel Eestis passi ka. Sest kolm aastat ilma internetipangata on ikka liig mis liig 😀

Seejärel läksime raamatukokku. Abikaasa tegi endale kaardi ja laenutasime norra keele kursuse algajatele – inglise keele baasil ja kuulamise osaga, mis oli minu jaoks kõige olulisem. Ei kujuta ettegi, millal ükskord kursuste jaoks raha üle jääma hakkab, aga ilma keeleoskuseta enam ei saa, häbi on. See õpik tundub igati asjalik ja häälduse osas on CD-d suureks abiks. Hakkame nüüd usinalt tudeerima.

Raamatukogus on siin selline süsteem, et on lugejakaart ja enda valitud pin-kood. Raamatu laenutamine käib nii, et paned lugejakaardi aparaati, toksid koodi sisse, paned raamatu sinnasamasse masina peale, valid puutetundlikul ekraanil mingi asja ja sulle prinditakse välja tšekk tagastamise kuupäevaga. No täna tegi seda kõike meie eest raamatukogu töötaja, aga väga lahe süsteem igal juhul. Ja tagastamise tähtaeg on mu sünnipäev 🙂 Nii et sünnipäevaks peab algtasemel Norra keel selge olema 😛

IMG_4768

Lõpetuseks läksime Fretexisse, mis on Humana-laadne kett – palju riideid, aga ka muud kraami. Leidsin sealt ühe imeilusate värviliste piltidega lasteraamatu, mis on täpselt paras meile sõnade õppimiseks. No ja lastele muidugi ka 😀 Maksis 25 NOK/€3.39. Siis ühe kiirköitja, mida mul on vaja Abikaasa paberimajanduse korralikuks talletamiseks ja lihtsalt ühed mõnusad kaaned, jällegi paberimajanduse jaoks, kumbki 5 NOK/€0.68. Meil on lühikese aja jooksul mitu tassi katki läinud, nüüd leidsin neljase komplekti – sobiva suuruse ja kujuga, sarnased, aga mitte ühesugused – täpselt nii, nagu mulle meeldib – 9 NOK/tk (€1.22). Ja kõige jaburam ost oli värvilisest seebist tehtud rasvakriitide taolised joonistusvahendid (29 NOK/€3.93) – kuivalt on täiesti nagu rasvakriidid, aga kui vette kasta, siis on tulemus umbes selline, nagu vesivärvidega joonistades.

Hm, Eestis ma sellise raha eest küll kasutatud raamatut ja neid kriite ostnud poleks, aga siinse toidu hindade juures tunduvad kõik ülejäänud asjad nii odavad, et jah 😀 Igatahes on Plika neist kriitidest hirmsas vaimustuses ja mina olen ka rahul, sest vesivärvide ja pintsliga on palju rohkem plökerdamist.

IMG_4766

Vaatasin lõpuks ka kõik ülejäänud pildid üle.

Enne, kui ma värskete piltidega jätkan, panen meenutuseks kaks vanemat pilti eilse riidejutu jätkuks – see klounaad tuli meil tõesti alles koos lumega, sügisel polnud veel värvide kokku sobitamisega mingeid probleeme. Oranž müts – olgugi, et veidi suur – sobis Poisi jopega ideaalselt, aga see jope on nüüd väike 🙂 Ja roosa müts sobis Plika õhukese jopega kenasti, kummikud kah. Terve komplekt on Krati plikalt päritud 😀

IMG_3488

IMG_3484

Ja nüüd sobiv pildimaterjal värvide kakofoonia kohta. Plika käis nädalavahetusel vanaema-vanaisaga oma tulevase lasteaia õues mängimas:

IMG_4722

IMG_4735

IMG_4739

IMG_4748

IMG_4740

No ma saan aru, et midagi kohutavalt hullu polnud ja ilmselgelt oli peamine see, et lapsel oleks soe, aga ikkagi salamisi ohkasin, sest mulle nii meeldib, kui on lapsed kenasti riides ja värvid sobivad kokku. Kahjuks ei teinud ma pilti sellest, kuidas lapsed täna väljas käisid – oma uute roosade kinnaste ja mütsiga näeb Plika selles kombes ikka hulka parem välja. Poiss käis täna veel Plika roosa tuukrimütsiga õues, aga sain tema uue sinise kenasti suurema vastu vahetatud. Homme saan ehk neist uues varustuses pilti teha.

Saatsin nüüd külalised lennuki peale, puhkus sai läbi – nii neil, kui mul 😀 Pean jälle ise täiskohaga emaks hakkama, pole midagi teha 😀 Õnneks tuleb ema vähem kui nelja kuu pärast jälle külla. Ja mina sain igal juhul tublisti patareisid laadida ja palju kasulikku ära teha.

Nüüd on vaja Abikaasa paberimajandus lõplikult ära organiseerida – mõni asi tahaks veel tõlkimist ja kui vahelehed ning augustaja ostetud saavad, saab kõik kenasti uude kiirköitjasse ära paigutada.

Siis tuleb võimalikult kähku laste kohalike isikukoodide asi korda ajada – novembri lõpus saime need kätte, detsembri alguses avastasime, et sünnipäevad on sassi aetud ja siiani pole jõudnud minna seda värki klattima. No Bergenisse sõit on ju nii suur ettevõtmine 😀 Alguses olime laisad, siis olid jõulud, siis unustasime ära, siis olid lapsed haiged, siis olid külalised… Loll on see, kes vabandust ei leia, eks 😀 Aga nüüd vaja kähku-kähku asi korda saada, lasterahade taotlemine ja lasteaiajärjekorda panemine seisab selle taga. Tegelikult oleks alustuseks vist targem helistada ja uurida, kas Abikaasa saab selle asja üksi korda ajada või äkki piisabki kõnest – dokumentide koopiad on neil ju olemas ja sealt näeksid kohe ära, et nende endi pläkk… Tõenäoliselt tuleb ikkagi kohale minna ja TEGELIKULT, olgem ausad, oleks lapsed rõngas, kui saaksid autoga sõita ja seigelda, nii et võime vabalt kõik koos minna.

Sarjade vahtimise asemel on nüüd vaja iga päev usinasti keelt õppida. No tõsiselt, mitte ühtegi uut sarja peale meie iganädalaste (Castle, Hart of Dixie, Revenge ja White Collar – viimaseid kaht on tegelikult vastavalt kolm ja neli osa vaadata, siis oleme omadega järje peal) – üks või kaks osa päevas on okei, aga ülejäänud aeg kulugu asjalikult.

Ning lõpetuseks on plaanis Norra standarditele vastavad (esialgu küll ingliskeelsed) CV-d teha ja need mõnda agentuuri saata. Äkki näkkaks ka mulle mõni osalise ajaga koht, kus saaks inglise keelega hakkama – paar-kolm päeva nädalas võiksin vabalt töötada, Abikaasa on nagunii päeval kodus ja läheb õhtul magama alles siis, kui mina juba töölt tagasi oleksin.

Vaat sellised suured plaanid. Nüüd tuleb neid aga usinalt ellu viima hakata 😀 Aga no alustuseks lähen ma muidugi lihtsalt magama 😀

5 thoughts on “Viimase nädala kokkuvõte”

  1. Tere! Kas peretoetusest loobumiseks oli mingi kindel dokumendivorm või pidi selle avalduse vabas vormis kirjutama? Tänan!

  2. God morgen! 😉
    Mind hakkas pigem huvitama, et kas peretoetusest tuleb igal juhul loobuda, isegi siis kui uues kohas ajutiselt (rohkem kui kolm kuud siiski) aga kohalikku toetust ei taotle? Veel üks asi nimekirja uurimiseks 🙂 Jube (digi)paberimajandus on see maailma avastamine.

    Ha en fin dag!

  3. Mingit vormi ei mainitud, kirjutasin ise. Palusin vastata, kui kõik on korras, pole vastust seni saanud, aga kuna nad vastasid ka mu küsimusele mitu päeva, siis ma ei muretse.

    Kui elada ajutiselt kuskil mujal riigis, aga sealt lastetoetust mitte taotleda, siis ma ei näe küll põhjust, miks peaks selle Eestis katkestama. Lihtsalt topelt saada ei tohi, see on seadusevastane. Norra maksab meile lastetoetuse tagantjärele alates Abikaasa siin tööle hakkamise hetkest, aga need kuud, mil me veel Eestist toetust saime, saame selle summa võrra vähem. Kuna meie teame, et jääme paariks aastaks eemale, siis meie puhul oli ainuõige otsus Eesti toetusest seniks loobuda.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top