January 2024

Kassid päästavad päeva

Ma olin täna õhtul jälle nii väsinud, et vaatasin paar Clutterbugi videot ja jäin juba kell üheksa diivanile peaaegu magama. Aga pidin ennast siis ikkagi ärkvele sundima, sest on kuu viimane päev ja ma polnud senimaani lugemise väljakutse gruppi ühtki arvustust kirjutada jõudnud. Jumal tänatud, et ainult neli raamatut läbi sain 😀 Häbi muidugi ka, et nii vähe.

Igatahes, arvustused said kirjutatud, aga nüüd tahaks ainult magada ja teile miskit jutustada ei jaksa. Raamatute mosaiigi blogi jaoks teen ehk homme. Kassipilte on mul aga varasemast terve ports valmis ja ootel just selliste õhtute jaoks.

Kassid päästavad päeva Read More »

Väsinud

Tavaliselt teen menüü nii, et neil päevil, mil mina käin trennis, teeb õhtusöögi Kaaslane – ja kui me koos jõusaalis käime, siis Plika. Sel nädalal aga juhtus nii, et eile tegi süüa Kaaslane, seega jäi mulle tänane õhtu. Aega oli iseenesest piisavalt – mina jõuan trennist koju kolmveerand seitse, Plika alles kell kaheksa, selleks ajaks saab söögi kenasti valmis. Aga teisipäevaõhtute rutiini juurde kuulub ka nädala varu (ca 6kg) kassitoidu tükeldamine sügavkülma jaoks… Olin pärast väsitavat trenni veel 1,5h köögi püsti ja muudkui toimetasin…

Nüüd olen omadega täiesti läbi 😀 Ühesõnaga sain kogemuse, et tuleb ikka vanaviisi jätkata ja trenniõhtutel söögi tegemine Kaaslase hooleks jätta.

Trennis oli meid täna ainult kolm, hea rahulik oli, aga välja ikkagi eriti midagi ei tulnud 😀 Ma ikka endiselt juurdlen selle üle, kas ma üldse peaks jätkama… Endiselt kripeldab see, et ma ei ole valmis postitantsule rohkem aega kulutama. Mulle tundub, et see 1x nädalas jääb minu piiriks. Aga selleks, et mingi areng kuskilt tuleks, võiks ikka rohkem käia… Oeh.

No hea küll, vaatab seda asja. Järgmise nädala saan veel praeguse kuukaardiga ära käia, siis vaja otsus teha.

Ega ma täna miskit rohkemat rääkida ei jaksagi. Panen siis teile lihtsalt nunnusid kasse (kõik viis! ehkki Säde ainult seljaga :D). Ja lähen ise Clutterbugi vaatama 🙂

Väsinud Read More »

Puslemajandus

Reet küsis ühe varasema postituse all, mis ma pusledega teen, kui need kokku pannud olen. Ma muidugi vastasin talle juba ka sinna ja olen sellest vist kunagi bloginud ka, aga topelt ei kärise. Pealegi on see suurepärane võimalus hetke pusledest statistikat teha, seega tegin mõned pildid ja lugesin pusled üle.

Mis ma kokku pandud pusledega teen? Hoian paar päeva laua peal ja panen siis tagasi karpi. Kui kokku panemist nautisin ja pilt meeldib, hoian alles, et saaks veel kunagi kokku panna. Paljud ütlevad, et üle ühe korra never ei paneks – mul absoluutselt seda probleemi pole, lemmikuid võin vabalt õige mitu ringi panna. Muidugi mitte liiga tihti, vähemalt aasta võiks ikka vahele jääda 😀

Kui kokku pannes oli liiga palju tüütut osa, mida ma ei nautinud, nagu näiteks selle viimase pusle parempoolne kuusk, siis läheb ära andmise riiulisse. Samuti lähevad sinna pusled, mida võis olla ühe korra täitsa tore kokku panna, aga mille pilt või teema pole lihtsalt päris minu maitse. Pärast 2022. aasta pusleväljakutset on mul ülilihtne seda valikut teha.

Pusled, mida ma ei soovi teist korda kokku panna, hoian alles selleks, et neid FB puslevahetuse grupis välja pakkuda, kui keegi pakub vahetuseks miskit sellist, mis mulle meeldib. Enamik vahetusi toimub Tallinnas ja Tartus käest kätte, aga õnneks on aeg-ajalt pakkujaid ka väiksematest kohtadest, kes on nõus pakiautomaati saatma. Ühe pusle pärast ei taha pakitasu maksta, aga alates kolmest on juba igati hea diil. Viimati ma tahtsin ühelt pakkujalt vist äkki kõige rohkem kahte puslet… Aga tal oli vaja ruumi juurde ja lõpuks võtsin veel mitu tükki, mille kohta juba ette teadsin, et korra võib olla vahva kokku panna, siis annan edasi. Samamoodi olen ise ka teistele pakkunud, et äkki ikka võtad mõne veel 😀 Eriti meeldib nö kauba peale pakkuda selliseid, kust nt üks tükk kadunud on. Mina saan kappi ruumi juurde, teine pool saab korra kokku panemise rõõmu ja siis ilmselt annab ka edasi.

Igatahes 😀 Mu põhiline puslede hoidmise koht on puslelaua all ja kõrval.

Kuna mingi hetk ei mahtunud pusled, mida soovisin alles hoida, enam laua alla ja kõrvale ära, hakkasin neid ühe kapi otsa koguma:

Kokku panemist ootavad pusled on teise kapi otsas:

Üks üldisem vaade ka – vasakul taga on kapi otsas kokku pandud pusled, paremal ees ootavad oma aega:

Ära andmist ootavaid puslesid hoidsin pikalt tagumise esiku aknalaual, aga 1) kuhi kasvas liiga kõrgeks, 2) Kaaslane kogu aeg virises, et lillede jaoks pole ruumi ja 3) päike pleegitas neid ääri, mis olid akna poole. Seega korrastasin ära kõrvalasuva kapi ja broneerisin ülemise riiuli pusledele. Praegu veel mahuvad 😀

Lõpetuseks numbrid ka: 42 puslet, mida soovin alles hoida, 16 puslet, mida pole veel kokku pannud, ja 25 puslet, mis ootavad vahetust / ära andmist.

Kui ma järgmist kodu sisustada saan, tahaks puslemajanduse kuidagi paremini organiseerida, aga siin sobib nii täitsa hästi. Kuni kapipealseid jagub, on kõik ok 😀

Puslemajandus Read More »

Korda läinud pühapäev

Tänase päevaga võib küll igati rahule jääda – ei pidanud kuskile minema, aga sai kodus ära tehtud kõik, mis plaanis – ja ilmselt pisut enamgi.

Kodustest toimetustest – lisaks tavapärastele jooksvatele toimetustele ja pesu pesemisele küürisin pisut hoolikamalt mõningaid kohti köögis ja vannitoas ning tegin viimases ka kiire katlakivieemalduse ringi. Pärast hommikust dušši tekkis mõte, et pole mõnda aega teinud, praegu on kõik nagunii märg, lasen siis sprei peale. Seekord isegi ei ununenud tundideks, vaid sai õige pea küüritud ja loputatud. Dušikardina alumise ääre lasin ka spreiga üle ja pesin hiljem masinas – nii saab üsna puhtaks, ilma et peaks vaeva nägema.

Tegin hommikul uitmõtte ajel pildikesed köögist – enne ja pärast. Üldiselt me teeme pärast iga söögikorda köögi kohe korda – võimalikult palju nõusid peseme juba söögivalmistamise ajal ära jne, aga vahel jääb õhtusöögist midagi likku, joome hiljem teed või näksime miskit – ja vot siis, kui ma hilisõhtul juba väsinud olen, ei jaksa enam koristada… Seega vahel ootab mind hommikul ees puhta köögi asemel selline vaatepilt:

Minu jaoks on täiesti välistatud, et saaks hakata süüa tegema, kui köök pole korras. Seega hommikul tühjendan esimese asjana nõuderesti ja nõudepesumasina, siis pesen ära eelmisest õhtust jäänud nõud ja puhastan pinnad, alles siis saab hakata hommikusööki valmistama. Õnneks enamasti eelmise õhtu segaduse likvideerimine üle viie minuti ei võta, no täna läks kümme minutit 😛

Hommikusöögiks tegime üle pika aja ahjuleibu, nom. Ja Kaaslane pressis punastest apelsinidest mahla, mis maitses absoluutselt imeliselt ja nägi väga efektne välja. Apelsinid ostsime Selverist smuutibanaanide juurest, sealt vahel õnnestub igasugu muid valmis puuvilju naljaraha eest saada – punase apelsini kilo on muidu 4€, nüüd 1€… Üliküpseid ja mahlaseid hurmaasid olen ka mõnikord skoorinud – ca 35 senti tükk. Kahjuks need on alati olnud ühekaupa, ehkki oleks võtnud kilosid.

Hommikusöögil olid muidugi seltsilised ka, ega meil muudmoodi ei saa:

Pusle sain lõpuks ometi kokku. Kui kõik muu oli täitsa talutav, siis see kuusk seal paremal… Oleks võinud olemata olla 😀 Hambad ristis sobitasin neid tükke, kuni kõik paika sain. Aga pilt ise on muidugi ilus 😛

Ja tegin lõpuks esimese põhjalikuma statistikapostituse ära. Ma jumaldan Exceli tabelite nokkimist, aga see võtab aega ja vajab värsket pead – õhtuti väsinuna ma seda ei jaksa ega naudi. Täna läks info eri failidest kokku panemisele mitu head tunnikest, aga nüüd on mahukam ja keerulisem osa tehtud, juhhei! Eks ma katsun millalgi toidugrupid lahti ka kirjutada.

Korda läinud pühapäev Read More »

Toit ja alkohol, 2021-2023

Alustame kõige üldisemast, palju aastas üldse toidule kulus. Väljas söömise jaoks on mul eraldi kategooria, nii et toon siin mõlemad kõrvuti ära.

Alates 2022 hakkasin tegema statistikat ka selle kohta, kui palju ostetud toidust oli aegumas või soodushinnaga.

Rääkides poodidest, kust me põhiliselt süüa ostame, paar ülevaadet allpool – klikkides tulevad suuremalt lahti.

Selleks, et oleks päriselt aru saada, kuidas ma toidukraami kategooriatesse paigutan, peate ära ootama, kuni ma hakkan toidugruppe “lahti kirjutama” – ja see võib võtta määramatu aja, nagu mul läks ligi kuu, et tänase postituse jaoks info kolme aasta failidest kokku panna 😀 Sest näiteks on mul kategooria piimatooted, aga jogurti, kohukesed ja muu taolise kraami panen maiustuste alla 😛 Mingi üldist sorti ülevaate aga saab siit kätte.

Kuna mind huvitas väga just see, kui palju õnnestub osta viimase päeva / parim enne pakkumistega, siis tegin eraldi tabeli, kus järjestasin toidugrupid just selle alusel.

2021 oli kodukontori ja koroona-aasta – siis käisime palju kodulähedastes poodides ja ei olnud veel teadlikku 50% toodete tarbimist. Samuti, jäädes juurdlema, miks pagana päralt ostsime me 2021 kolm korda rohkem mune kui järgmised aastad, leidsin ka vastuse – siis tegime inglise hommikusööki üsna regulaarselt, tomatikastmes ubade koguse järgi arvutades ca 30 nädalavahetusel. Aastaid tegime inglise hommikusööki pea igal nädalavahetusel ja siis mingi hetk sai küllalt. Nüüd teeme harvemini. Korra paari kuu jooksul ehk.

Alkoholi puhul – 2021 ei tohtinud Kaaslane juua ei veini ega õlut, üldse jõime tavapärasest vähem. 2022 oli ilmselt selline keskmine aasta. 2023 ei saanud meist alkohoolikuid, vaid Kaaslane tellis üsna aasta lõpus ühest e-poest 70% allahindluse ajal varusid 😀 Ma ausalt arvan, et sel aastal pole vaja gini ega veini üldse juurde osta, kapp on täis. Ärge palun kommenteerige Kaaslase varumisvajadust, ma olen küll igati seda meelt, et kui tegu on asjadega, mida regulaarselt tarbime, siis võiks neid soodukate ajal rohkem osta, aga küsimus on selles, kui palju 😛 Igal juhul olen väga tänulik selle eest, et mina ei pea alkoholi varumisele mõtlema.

Panin tooniku ka alkoholi alla – liitreid kokku arvutades jätsin välja, hinna koguarvestuses on sees.

Nagu te näete, siis väljas käies me praktiliselt ei joo… Viimased kolm aastat siis igal aastal üks selline koos väljas käimine, kus mõlemad jõime ühe kokteili, eelmisel aastal ma käisin lisaks sõbrannadega erinevatel üritustel ja nädalavahetuste reisidel, kus ma kokku tarbisin, haha, tervelt viis kokteili 😀

Üleüldises plaanis on väljas söömise ja alkoholi tarbimise pealt kõige lihtsam kokku hoida ja sõpradega on kodus ka väga mõnus jutustada. Nii ma siis katsun leida tasakaalu – kui ikka tahan väljas süüa/juua (eriti reisil, teises linnas jne), siis seda ka teen, aga enamasti eelistan igal võimalusel pigem koduseid istumisi.

Ma rohkem vist ei oska midagi kirjutada. Küsige, kui tahate. Ja taas kord – ei ole vaja mainida, et ma olen segane – ma tean seda isegi. Inimesel peavad hobid olema 😀

Toit ja alkohol, 2021-2023 Read More »

Scroll to Top