Nov 172008
 

Haiglas öeldi meile, et vähemalt esimesed kuu aega tuleb last iga kolme tunni tagant üles äratada (öösiti küll mitte) ja sööta, sest ta ei tea veel, mis tähendab tühi kõht, ega oska ise nõuda. Me ei raatsinud üldse magusasti magavat last äratada, aga hoiatati, et vastasel korral ei saa ta piisavalt süüa ja kaotab kaalu, keha läheb säästurežiimile ja titt magab veel rohkem – ühesõnaga nõiaring. Tundus loogiline.

Samas mu õde, kes on viimased kümme aastat Rootsis elanud, väidab, et seal harrastati sellist üles äratamist viimati 70ndatel, aga nüüd on ikka nii, et kui laps ise küsib, siis saab, muidu magagu, kaua jõuab. Liiga tihe äratamine ja tissitamine võivat üldse ära hellitada – hiljem sööbki kogu aeg, ehkki saaks pikemate vahedega suurepäraselt hakkama.

No ja mina ei teagi nüüd, mida teha. Seni oleme üritanud ikka äratada, aga vahed venivad sageli pigem 3,5-4 tunni pikkuseks. Oleneb ka, kuidas aega arvestada – kas ühe söögikorra algusest (see on vist ametlik variant) või lõpust arvates, sest meie üks söögikord venib vahel 2 tunni pikkuseks, mille jooksul kolm korda tissitame… No ja lihtsalt ei näe põhjust teda siis juba tunni pärast uuesti äratada.

Homme läheme kaaluma – kui on normis, siis jätkan ilmselt samas vaimus, ehk lasen pause veelgi pikemaks minna, et Plika ikka ise üles ärkaks… Aga see on sutsu ohtlik variant, sest kaalumas käiakse reeglina ju kord kuus ja pikalt ei taha küll lapsele mingit jama teha, kui ta tõesti ehk ise üldse ärgata ei oska ja kaal selle tagajärjel langeb.

Täna sai ta viimati kell kaks rinda, kolmeks tudus jälle… Ja kui ta kell kuus veidi läbi une vigisema hakkas, siis läksin ja üritasin teda vaikselt üles ajada. Ei miskit, isegi välgu näkku sähvimine ei häirinud.

Viisin ta siis teise tuppa, kus Mees diivanil magas, lootuses nad mõlemad üles ajada ja tiss ära anda… Nojah. Juhtus hoopis niiviisi.

Ja kell on praeguseks juba pool seitse.

No mina ei tea.

  8 Responses to “Söögiaeg või asi”

 1. Normaalkaalulist ja pissivat-kakavat last ei pea üles ajama. Enneaegset ja alakaalulist peab.
  Ära piina ennast ja last ;)

 2. Mina tavaliselt magavat last ei arata. Oosel mitte kunagi, paeval voib-olla kui toesti uni pikaks laheb ja kardan, et siis ei maga oosel. Uldiselt on sul vedanud kui laps 3 tundi jutti magab. Oliver magab 1-2 tundi praegu, ka oosel. See jutt, et laps ei tea mis on nalja tunne ei ole minuarust oige. Nii Austraalias kui siin raagitakse, et esimesed nadalad las olla demand feeding st. sooda millal laps tahab. Usna segane jutt tuli :)

 3. Minu teine laps magas neljanda elukuuni rahulikult 23-6, siis sõi läbi une ja põõnas vähemalt üheksani. Kaalus võttis ilusti juurde ja ma ei näinud mingit põhjust miks neid mõnusaid ööunesid häirida. Päeval tankis tihedamini, aga ainult siis, kui selleks ise märku andis.
  Minu jaoks on pigem alati just lapse uni püha olnud. Aeg, mil laps kasvab ja uued teadmised leiavad ajus oma koha.

 4. nu nääd!

 5. see kaalukaotuse jutt käib eelkõige esimeste elupäevade kohta, kui piima alles tekib. nüüd on ta sul juba vastsündinu east väljas, söömisoskuse omandanud ja peaks ise regullima küll :)

 6. Tere ja palju õnne! Olen siin lehel küll täitsa võõras, aga ei raatsinud ka nõuannet andmata jätta. Mina laenutasin närvide rahustuseks titekaalu ja sain teada millal muretseda ja millal mitte. Kindlasti küsi perearstilt kas on mõtet, sest äkki on ajad nii palju muutunud – minu laps on varsti kolmene ja juba tundub et ta sündis eelajaloolisel ajal kui kõik oli teistmoodi. Head kasvamist!

 7. las magab siis kui tahab ja sööb siis kui tahab :)
  h oli enamvähem samasugune – et 4 tundi magas ja siis võis 4 tundi “järjest” süüa ka.
  küll kõik paika loksub :)

 8. palju onne sulle tudruku sunni puhul. Ma pean ka siin kommenteerima, et ara magavat last jah ulesse ikka aja. Liina utleb asja oigesti ara. iga laps leiab endale ise rutiini millal magada ja millal suua ning kui palju suua. Voib olla sinu oma soob hasti palju ja siis ta enam ei vaja tukk aega.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.