Jan 192009
 

Sain eile õhtul Kessu käest Ave Orgulase imikute ja väikelaste und käsitleva loengu lühikokkuvõtte. Kahju, et ma seda varem ei lugenud – oleks vast üritanud ammu lapsele unerutiini tekitada, aga ei näinud selleks seni põhjust.

Sain teada näiteks seda, et aju toodab kell 22-02 kasvuhormooni ning on teaduslikult tõestatud, et lapsed, kes lähevad magama õhtul peale kümmet, on täiskasvanueas tunduvalt lühemad.

Et on täiesti normaalne, kui laps jääb oma esimesse päevaunne 1-2 tundi pärast ärkamist.

Et lapse uinaku pikkus peaks olema vähemalt 45 minutit, et ta jõuaks läbida nii pinnapealse kui sügava une faasid.

Et kuni aastane laps vajab ööpäeva jooksul 14-18 tundi und (18 on vastsündinutel ja see number siis järjest väheneb).

Et 1-3 kuune laps magab 4-6x päevas, 4-6 kuune laps 3x päevas ning poolest aastast alates kuni 1-1,5 aastaseks saamiseni 2x päevas.

Igasuguseid muid asju veel, aga ülalmainitu oli minu jaoks kõige olulisem.

Me oleme ka siiani lasknud tal magada nagu juhtub, sageli on magama minek jäänud kesköö peale ning põõname koos keskpäevani välja.

Tegelikult ongi vist endale seda rutiini raskem harjutada kui lapsele – kui tema üheksast magama läheb, siis pean mina ju ka hommikul kaheksa-üheksa paiku üles tõusma.

Praegu, talvisel ajal, on rutiin tegelikult eriti oluline – selleks, et valgel ajal välja jalutama ja lõunauinakut tegema jõuda, on suhteliselt piiratud aeg.

Eile õhtul näiteks tegime talle alles kümne paiku vanni ning ta jäi pärast seda mul kohe tissi otsa magama, aga ärkas voodisse pannes üles ning siis ei saanud vist enne magama, kui kell üks öösel. Mina vahtisin veel pärast tund aega lakke, sest uni oli tulnud ja ära läinud.

Täna tõusime alles pool kaksteist ning ehkki mul oli plaanis lapsega umbes kahest jalutama minna, jäi ta juba veerand kaks magama. Mis on, nagu just lugesin, täiesti normaalne.

Aga ma ei saa ju temaga kohe kell kaks välja minna, kui ta alles ärkab… Ta ju ei maga siis :) Jajah, põhimõtteliselt võiks ta väljas üleval ka olla, aga mu meelest oleks magamine siiski kasulikum.

Eks ma üritan siis alates tänasest õhtust rutiini juurutama hakata, nii endale kui lapsele. Mis tähedab, et vanni peab tegema hiljemalt pool üheksa – tavaliselt saame ta küll tunni jooksul magama, aga vahel läheb rohkem aega.

No vaatame, kuidas läheb.

  2 Responses to “Hirmus lugu”

  1. Tere! Varem soovitati last vannitada õhtul enne eelviimast söögikorda, sest vanniskäik tõstab vererõhku ja laps on liig ergas magamajäämiseks s.t. siis kui pestakse enne ööund. Head magamist!

  2. Onneks mulle siin uudiseid ei ole, naljakas kuulda aga et magate 11:30ni – uhe lapse vark :)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.