May 202011
 

Üheksa kuud sai täis küll juba üheksa päeva tagasi, aga kuldne ütlus on teadagi see, et parem hilja, kui mitte kunagi :P

Poiss polnud kahe kuu jooksul terakestki kasvanud, on endiselt 70 cm pikk. Kaalu ikka paarsada grammi juurde tuli, kaalub nüüd 9,4 kg. Hambaid on seitse ja ilmselt tuleb varsti juurde, sest ila voolab ojadena ja igemeid katsudes on muhukesi tunda.

IMG_4719

Istuda ise ei oska. Käputab harva, 99% juhtudest siis, kui tal mähet all pole. Roomates liigub igale poole hullult kiiresti ja lemmiktegevus on enda toe najal püsti ajamine – selles muutub ta järjest osavamaks ja kindlamaks. Ühtlasi õppis ta üllatavalt kiiresti ära õige kukkumise ja tagasi alla laskumise. Eks vahel juhtub ikka õnnetumaid kopse ka, aga enamasti kukub nii, et paneb käed ette. Kui motivatsiooni on, teeb toe najal mõned sammud ka.

IMG_4720

Päevaplaani koha pealt ma polegi päris kindel, mis toimub. Vanasti ärkas ta kuuest ja läks magama kaheksast, magas päeva jooksul kaks und, kokku umbes 4h (3+1 või 2+2). Siis oli vahepeal üsna lühike ja ärritav periood, kus ta magas 3x1h, ei saanud ennast korralikult välja puhata ja oli pidevalt viril. Kaks päeva ärkas kuue asemel poole kaheksast, aga nüüd on jälle eriti varajane linnuke. Viimased päevad on olnud üsna harjumuspärane ja mugav: ärkab 6-6.30, jääb esimesse unne 8.30-9 paiku, magab 2-3h, jääb teise unne 15-16 paiku, magab 1-2h, läheb voodisse 20 paiku.

Ööunne jääb oma voodis ise, päeval uinub ainult kärus ja kõigutades – varajasemast ise jäämisest pole enam midagi alles. Ma ei viitsi hetkel midagi muutma ka hakata, sest kõigutamine on suhteliselt kiire ja valutu viis teda magama saada, õhtul toas jääb ju ise. Kui kunagi ainult üks uni alles on, eks siis harjutame nii ümber, et see saab olema toas ja hakkab ise jääma.

IMG_4722

Kümme päeva tagasi alustasin lisatoiduaktsiooniga ja nüüdseks võib öelda, et see on olnud küllaltki edukas. Algne eesmärk oli anda talle süüa neli korda päevas, iga kord vähemalt pool purki, ca 65 g. Nüüdseks on kogused juba suuremad, mille üle mul on väga hea meel.

Hommikul 7 paiku sööb tatrajahust tehtud putru – kui on heas tujus, siis sööb kõik ära, halvas tujuga (vahel on ta hommikuti viril) pea üldse mitte. Kui veidi puuviljapüreed sisse segada, tundub paremini minevat. Kohe pärast esimesest unest ärkamist (11-13 vahel) sööb soolast püreed, enamasti 100-150 g. Kohe pärast teisest unest ärkamist (16-17 paiku) sööb magusat püreed, ka 100-150 g. Õhtul 19.30-20 vahel sööb hirsiputru, millele ka vahel magusat püreed sisse paneme, et paremini läheks, siis sööb terve 135-grammise purgitäie ära.

IMG_4723

Tissi saab nii, kuidas juhtub. Vahel kohe pärast lisatoitu, vahel hiljem. Enamasti enne kõiki unesid, aga vahel mitte. Öösel ka, kui häält teeb – pärast lisatoidu koguste suurenemist tundub olukord õnneks veidi parem, vahepeal oli juba tunne, et ta vigiseb iga tunni tagant, nüüd on ikka 3h vahed – 12, 3, 6 vms. Ilmselgelt on see lihtsalt halb harjumus, mitte nälg ja õige pea on plaanis öine tissivõõrutus ette võtta. Tahtsin oodata seni, kuni lisatoidu kogused on piisavad, nüüd juba tegelikult ongi. Peab ainult sobiva aja leidma, mina kolin siis paariks päevaks elutoa diivanile, et mitte piima lõhnaga segadusse ajada, Abikaasa saab Poisi rahustamise au endale. Mida kiiremini sellega ühele poole saame, seda kergem on.

IMG_4724

Tahaks tissitamistesse veidi rohkem korda luua, aga ei tea, kuidas kergem oleks. Kõige arukam oleks ilmselt need siiski rangelt lisatoiduga siduda – kohe pärast lisa tiss peale. Ja siis enne und mitte anda, mis teeb asja alguses ilmselt veidi raskemaks, sest seni on ju kogu aeg saanud. Aga kõigutan ju käru nagunii, vast ei raskenda väga uinumist. Ja õhtuse tissi peaks ka ettepoole nihutama – kohe pärast putru, enne tudukombe selga panemist. Kuna meie õhtune rutiin on aga siiani olnud tiss hämaras vaikses magamistoas, pärast mida ta oma voodis ise magama jääb, siis ma olen natuke mures, kuidas ilma tissita olema saab. Aga ma kangesti tahaks, et uinumine enam tissiga ei seostuks, see annaks mulle palju rohkem vabadust. Saaksin vajadusel nt hommikul tissi anda ja siis terve päeva ära käia või näiteks õhtul välja minna, kui Poiss oleks nõus ilma tissita ka magama jääma. Mitte et mul oleks nii kanget vajadust pikalt ära käia või õhtul välja minna :P No eks näis, sisetunde järgi – nii, et kõik oleks rahul.

IMG_4725

Aga üldiselt on Poiss muidugi maailmaparim. Plika kah :)

Kõik vahvad pildid on Siiri tehtud.

  2 Responses to “Üheksakuuse Poisi tegemistest”

  1. no küll on ikka hirmus armas

  2. samad sõnad :)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.