Jan 162012
 

Suures leivaküpsetamise rõõmus oleks koristusuudised äärepealt kirja panemata jäänud.

Abikaasa pani koridori lambi üles ja vahetas oma riidekapi halvasti töötava võtmega luku magneti vastu. Mõlemad asjad ootasid tegemist umbes suvest saati :P

Mõtlesin küll magamistoa viimaseks jätta, aga kuidagi sattusin täna just sinna kappe sorteerima, ju siis pidi nii olema. No kõik sai alguse sellest, et ma lappisin restilt pesu kokku ning korrastasin nagu muuseas Abikaasa soki- ja pesusahtli ära (see on öökapi sahtel, mida lapsed revideerivad, seega pikaks seda korda nagunii pole). No ja siis liikusingi edasi järgmise kapi juurde…

Meil on magamistoas kolm kappi, kõik nõukaaegsed. Kaks tükki on sellised ühe uksega, mille sees on riiulid. Mõlemal on peal veel ülemine kapp ka, no see kahe riiuliga. Kolmas on tavaline riidekapp, kahe uksega, kuhu puudega riideid riputada, selle peal on kah too kahe riiuliga kapp.

Abikaasa riidekapi koristasin ära – hea lihtne oli, tal vähe riideid, seal oli veel voodipesu ja mõned minu rasedus- ja remondiriided, ülemises kapis saunalinad. Paar t-särki läksid kaltsudeks, ülejäänu sai ilusti ära organiseeritud, voodipesu lappisin korralikumalt kokku, kummiga linade kokku panemist pidin YouTube’i abiga meelde tuletama.

Enda riidekapini ei jõudnud, ainult selle peal asuvast kapist kraamisin kõik käte- ja köögirätid välja, lõikasin neilt sildid ja välja tulnud niidijupid ära, panin korralikumalt kokku ja tõstsin üldse ümber teise kappi. Neid oli ainult pool riiulit, ülejäänud poolteist riiulit kaost jäi puutumata.

Siis võtsin tolle kapi ette, kus meil puude peal riided on. Mina olin enda riided täika jaoks hiljuti läbi sortinud, nii et oli juba teada, mis ära andmisele/müüki lähevad. Abikaasal lasin kõik riided üle vaadata, mitu särki ja üks pintsak läksid ka ära antavate asjade virna.

Jalatsiriiuli tühjendasin ära, tõin ülejäänud jalatsid teiselt poolt ka ära, vaatasime kõik kriitilise pilguga üle. Mõlemal läks üks paar ära viskamisele, minul veel neli paari ära andmiseks/müüki.

Oma kotid vaatasin samuti kriitilise pilguga üle, enamik neist läheb samuti ära andmisele/müüki – krt, mul pole ÜHTKI õlakotti, millega rahul oleksin, annaks kõik ära, kui saaks, aga pean kõigepealt uue asemele leidma ja mul on VÄGA nõudlik maitse. Ma pole muidugi õieti otsinud ka, alles hiljuti avastasin, et too õlakott, millega viimased poolteist aastat käinud olen, ei meeldi mulle enam.

Kapipõhjas olid kinkekotid, Tagelt laenatud õmblusmasin, suvise õmblusmaratoni jäägid ning septembri lõpus soetatud padjakatete ja pükste kangas, mis siiani õmblemist ootab. Sai kogu seda kraami veidi paremini organiseeritud ja ära paigutatud, peab nüüd õmblemise ka päriselt ette võtma.

Kaks paari minu ketse ja kaks paari Abikaasa kingi said pesumasinas läbi pestud, kuivavad nüüd pliidi kohal.

Ühesõnaga päris palju sai tehtud, aga usun, et suurem osa on veel ees. Kaoseriiuleid on päris mitu, neid ei ole veel ühtki puutunud. Aga noo, aega on, usun, et mitu head päeva saab veel seal veedetud. Kui kõik kapid korras, tuleb tolmu pühkida ning peegel, soojamüür ja põrand puhtaks küürida. Ja siis ongi kõik :D

Ahjaa, võiks emalt jälle seda sügavpuhastavat tolmuimejat laenata, et kõik voodid-diivanid üle tõmmata.

Mõtlesin välja ka ühe asja, millega ennast premeerida, kui magamistuba täitsa korras on – ostan hunniku riidepuid. Praegu on normaalseid puid umbes viis, ülejäänud ~20 on vanad nikatsid, halva kujuga ja koledad. Väike väljaminek, mida endale lubada võime, mis ei sõltu kuidagi tulevasest remondist ning on täpselt selline pisiasi, mille üle pidevalt rõõmu tunda :)

Ühesõmaga kevadine suurpuhastus on täies hoos. Ilmad sobivad kah. Mustad jõulud polnud küll päriselt see, mida oleksin soovinud, aga nüüd on lumi ju maas ja ma olen ausõna selle sooja ilma eest siiralt tänulik – kütma peame palju vähem ja õues käia on inimlikum. Nii et jah, minule meeldib see talv eelmisest rohkem. Loodan, et temperatuur jääbki nulli lähedusse kõikuma ning ei tõuse kordagi üle -10, rohkemast rääkimata. Naljakas, juba on pool jaanuarit läbi, pole õiget talve tunnetki, pigem nagu oleks ikka sügis, aga varsti on juba kevad käes!

Lõpetuseks paar küsimust kah.

Esiteks – kas on lootust saada mingi nipiga puhtaks käte- ja köögirätid, mis liigsest kasutamisest ja liiga harvast vahetamisest masinas pestes päris puhtaks pole läinud? Ma olen küll üritanud mustemaid rätikuid enne pesemist plekieemaldiga pritsida ja veidike seista lasta, vahepeal see nagu isegi toimis, aga enam mitte… Üle 40 kraadi ei taha neid pesta ka, enamikku sildi järgi ei võigi. Oskab keegi mõnd eriti mõjusat plekieemaldit soovitada (mh, ma vist kasutaks isegi mitteökot, saaks ainult puhtaks) või pean kaltsude hulka panema? Köögi kätekuivatusrätid on kõige nukramas seisus…

Teiseks – riidekapilt eemaldatud lukust pudenes töötlemata puidust öökapile rauapuru, mis jättis koleda halli pleki, Abikaasa küll üritas seda lapiga pesta, aga ei miskit. Kas on mingit võimalust seda maha saada või peab lihtsalt kapi üle lihvima? Abikaasa ütles, et kuna seda töödeldud pole, siis on lihvimine täiesti ok variant, aga minule kõlab see siiski suure ettevõtmisena ja eelistaks võimalusel lihtsat plekieemaldust :P

  3 Responses to “Arengutest koristusrindel”

  1. Kui sapiseep ka enam ei aita, siis olen leotanud sellega ja hiljem masinas läbi pesnud. Aga minu meelest töötab vaid pulber (Geel puhastusvahend ei ole mind aidanud).

  2. plekkide eemalduse kohta ei oska öelda, aga puuvillaseid rätikuid soovitan ikkagi 60 kraadiga pesta, ka voodiriideid.

  3. Kuidas on võimalik köögirätikutelt seda 'köögilõhna' ära saada kui ainult 40 kraadiga pesta? Ja puhtaks nad ka minul niimoodi ei lähe. Jah, nad enamasti on sildiga, et pesta 40 kraadi juures. Ja annavad julmalt värvi kui kuumemalt pesta. Aga esimesed paar korda pesen koos ühe väga vana (aga väga vapra) ülisuure saunalinaga, mis on juba ammu 'igat värvi'. Ja edasi pesen juba koos teiste köögirätikute, voodipesu ja ihurätikutega. Alati max temperatuuriga.

    Vana-vanaema ajal :D käis asi üldse nii, et kuna kogu pesu pesti käsitsi, siis köögirätikuid lihtsalt leotati enne pesu, ja ca korra kuus keedeti pliidi peal suures pesukatlas läbi. Ülivalged rätikud olid, pehmed ja hästi vettimavad.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.