Mar 052013
 

Kuna mind on õnnistatud kiire ainevahetusega, olen ma üks neist vähestest naistest, kes pole kordagi elus muretsenud kaalu pärast, pidanud dieeti ega lugenud kaloreid. Samuti pole mind kunagi huvitanud toiteväärtusega seonduv: süsivesikud, valgud, kiudained ja nii edasi – see tundus mulle alati liigkeerulise teadusliku jamana. Kuna kaaluprobleeme polnud, ei näinud põhjust mingeid soovitatavaid koguseid taga ajada – sõin seda, mille järele parasjagu isu oli ning üritasin lihtsalt võimalikult palju tervislikku toitu osta. Seda, et juurikad-puuviljad ja täisterakraam on hea, rafineeritud kraam seevastu halb, teadsin isegi mina :D

Mul käivad need toidulaua tervislikumaks muutmise püüded ikka hooti – enamasti just pimedal perioodil. Eks see ole ainult loogiline – mida soojem ja valgem õues on, seda rohkem on energiat ja tegemist, nii et söögile eriti mõelda ei malda, samuti on siis saadaval rohkelt värsket kraami, mis on juba nagunii tervisele hea. Pimedal ja külmal ajal seevastu oleme palju kodus, on rohkem aega mõtiskleda, uurida ja kokata, tihti hakkab mingil hetkel kimbutama energiapuudus, mis motiveerib lahendusi otsima.

Ma ei mäleta, miks ma hakkasin uurima söömise ajal joomise kahjulikkuse kohta, aga just seda ma detsembri alguses tegin. Tolles postituses jõudsin lõpuks otsapidi välja energiapuuduse ja vale toitumise seoseni, nii saigi alguse viimane toitumise projekt – mitte küll kohe, kes see vahetult enne jõule ikka väga tervislikuks hakkamisele mõtleb :) Aga mõte oli idanema pandud ning uuest aastast hakkasime erinevaid muudatusi ellu viima.

Kolmandik jaanuarist möödus haiguste tähe all – siis ei jõudnud midagi mõelda, ostsime lihtsalt palju värsket ja kerget kraami, sest see läks kõige kergemini alla. Kõige suuremad muudatused toimusid nagunii alles veebruaris, aga jaanuarist võib siiski kaks edusammu välja tuua.

Esiteks vähendasime otsustavalt tarbitava piima hulka, seda küll eelkõige raha kokkuhoiu eesmärgil – see, et vee joomine on nagunii kasulikum, oli mulle vaid lohutuseks :D Eestis oli piim tervislik (mahe, töötlemata, rasvane) ja normaalse hinnaga, mistõttu polnud mingit põhjust selle joomist piirata, siin meil aga tuttavat talunikku pole ning poepiim on kallis lurr, kust miskit kasulikku nagunii ei saa. Kui oktoobri viimase kuue päevaga ostsime 17,5 liitrit piima (254.20/€34.49), novembris 86,5 liitrit (1269.20/€172) ja detsembris 76,75 liitrit (1077.90/€146), siis jaanuaris vaid 24,25 l (367.70/€50) ning veebruaris suisa 17 liitrit (244.40/€33).

Teiseks käis jaanuari lõpus külas mu ema, kes on gluteeni- ja laktoosivabal dieedil, seega otsisime tema tulekuks valmistudes sobivaid toiduaineid, mis pani mind hiljem üldisemalt selle dieedi kasulikkuse üle mõtisklema, samuti vaimustusime tänu emale rohelisest salatist (lähemalt selle postituse lõpus), millel on nüüd kindel koht meie menüüs.

Veebruari alguses analüüsisime oma seniseid väljaminekuid ning võtsime vastu ühise otsuse, et ostame nüüdsest vaid tõesti tervislikku toitu. Sellest tulenevalt tegin esimest korda elus ise juuretist ja hakkasin lõpuks ka Norras leiba küpsetama (võrdselt nii raha kokkuhoiu, maitseelamuse kui tervislikkuse eesmärgil), samuti tegime esimest korda edukalt ise majoneesi (jällegi nii raha kokkuhoiu kui tervislikkuse ajenditel). Majoneesi ja õlide üle arutledes tekkis blogisabas elav arutelu, veidi hiljem ennast veel põhjalikumalt õlidega kurssi viies hakkasin taas sujuvalt mõtisklema üleüldisest toitumisest.

Veebruari keskel avastasime enda jaoks uue toidupoe Kiwi – kõigest paari nädalaga on sellest saanud asendamatu soodsa ja mitmekesise mahekraami allikas, kust ostame pea poole oma iganädalasest söögist. Sealt leitud lai valik hea hinnaga mahedad ube ja läätsi aitas oluliselt kaasa meie toidulaua tervislikumaks muutumisele – eriti Abikaasa puhul, sest tema elukorraldus on tänu öisele tööle organismi harjumustele loomuvastane, eluviis minu omast tunduvam liikuvam ning energiavajadus ja ühtlasi ka ligipääs rämpsahvatlustele tunduvalt suuremad :)

Kuu alguses, pärast ühist tervislikkuse kokkulepet, oli Abikaasa poolt veel veidi patustamist šokolaadi, kuklite ja martsipani näol. Kui ma olin selle peale valjuhäälset nördimust avaldanud, rääkisime pikalt põhjustest ning leppisime kokku, et hakkan talle igal öösel kerget einet valmistama  ning esmaspäevasele tööle süüa kaasa panema.

See on arusaadav, et keset ööd tõustes pole isu, nii oligi ta senini enamasti söömata tööle läinud – paremal juhul ehk sõi mõned puuviljad. Kuna töö seisneb tal aga kuus tundi järjest vaheldumisi auto juhtimises ja jooksmises (tihti ülesmäge), pole ka ime, et tööpäeva lõpuks kell seitse hommikul on nälg ning tee peale jääva bensiinijaama magusad kuklid on ahvatlus, millele on äärmiselt kerge järele anda. Koju jõudes praadis ta endale enamasti hommikusöögiks veel 4-5 muna :)

Esmaspäeviti sõi ta küll kõhu hommikul korralikult täis, aga oli siis 11-12 tundi järjest kodust ära – kõige halvemal juhul ei söönud selle aja jooksul üldse (ehk nosis vaid šokolaadi), enamasti kasutas aga kahe toiduringi aegset vaba tunnikest selleks, et MacDonaldsit, Subway laadset võileiba või muud rämpsu süüa.

Võttes arvesse Abikaasa pea peale pööratud unegraafikut ja pingelist tööd, olengi ilmselgelt mina see, kes peab hoolitsema, et ta õigesti sööks ja piisavalt puhkaks. Päris alguses oli mul endalgi tegemist uude elukorraldusse sisse elamisega, teise riigi toiduvalikuga harjumine ja enda jaoks sobiva üles leidmine võttis omajagu aega, no ja üldiselt olin ma ise ka öösiti väsinud, seega oli mugavam leppida Abikaasa väitega, et ta ärgates süüa ei taha. Tervise seisukohalt polnud see aga kaugeltki mitte hea korraldus – nüüd on meil juba mõnda aega kindel öine rutiin, mis ei jäta mulle mõtetki, et ma äkki ei viitsi. Keedan igal öösel kaks muna (pehme kollasega, tema lemmikud), teen kaks võileiba ning panen kõrvale midagi värsket – salatit, tükeldatud porgandit, lillkapsast vms. Paar puuvilja ka ning siis võib tööpäev alata.

Abikaasaga tuli just paar päeva tagasi jutuks, et kui varem oli tal igal hommikul lihtsalt õudne munaisu, siis nüüd on see tänu igaöisele keedumunale (koguseliselt kaks korda vähem, praadimisest vs keetmisest rääkimata) täiesti kadunud. Nüüd praeb ta endale hommikul hakkliha sibula ja küüslauguga ning hautab seda ühes ubade ja läätsedega – täna just vähendas minu soovitusel liha ning suurendas ubade-läätsede kogust. Sain ka maitsta, mitte mingit erinevust varasema rohkema lihakogusega polnud – ja läätsed on selles segus lihtsalt suurepärane lisand.

Esmaspäeviti on Abikaasa nüüd ka suure karbi sama segu kaasa võtnud, samuti erinevaid puuvilju ja vett. Statoili tasuta kuumadest jookidest sai tal õnneks juba mõni aeg tagasi kõrini, nii et uue aastanumbriga kaant ta termotopsile enam ei ostnud. Selle asemel võtabki lihtsalt kodust suure pudeli vett kaasa – jällegi tohutu edasiminek tervislikus plaanis, sest midagi kasulikku need masinast tulevad kuumad kiirjoogid ilmselgelt ei sisaldanud.

Nüüd on mul järgmine väljakutse – mõelda välja alternatiiv hakkliha, ubade ja läätsede segule. See on küll tervislik ja toitev ning maitseb Abikaasale väga, aga igal hommikul (ja lisaks igal esmaspäeval) ei jõua ju sama asja süüa :) Tegu peaks olema millegi kergelt ja kiirelt valmistatavaga, sest hommikuti mina ju magan, Abikaasa kokkab ise ja tahab kiirelt süüa saada. Samas peab see olema piisavalt toitev, sest pärast kuut tundi füüsilist koormust on vaja korralikult energiat taastada.

Teine väljakutse on juba eelmises postituses mainitud maitsvate taimetoitude proovimine ja igapäevasesse menüüsse lülitamine ning selle arvelt liha osakaalu vähendamine, et jõuaks lõppkokkuvõttes enamiku toidust mahedalt osta.

Esialgselt oli käesolev postitus mõeldud kirjutamaks hoopis sellest, kuidas ma olen viimasel ajal uurinud toiteväärtuse ja erinevate toitainete kohta ning see on olnud äärmiselt hariv, põnev, silmiavav ja kasulik – üks asi on lihtsalt teada, et üks toit on hea ja teine halb, teine asi on aga lugeda, MIKS see nii on… Ja sissejuhatus, mis pidi seletama, kuidas ma selle kõige vastu üldse huvi tundma hakkasin, venis omaette postituseks. Eks kirjutan siis hiljem ühe postituse veel :)

Samuti on mul juba pikemalt kavas üldisem postitus meie viie aasta pikkusest maheteekonnast, mille tarbeks olen mitu päeva vanu postitusi lugenud, et ise kunagist olukorda meelde tuletada ning eelmise kahe aasta toidust igakülgseid ülevaateid teinud – see kõik on olnud muide äärmiselt innustav, sest edusammud on aastate lõikes selgelt näha. Kuna ma olen aga teatavasti esiteks äärmiselt põhjalik ning teiseks suur numbrite ja statistika fänn, siis ühest ülevaatest kasvab sageli välja kolm teist ja veel põnevamat, sekka uusi teemasid, mis ka kõik kohe lähemat uurimist vajavad, nii tekibki sellest ühest kavandatavast postitusest lisaks sada teist. Loodame, et ma oma suure ülevaatega ikka ka mingil hetkel ühele poole saan :P

  7 Responses to “Projekt: toitumine”

 1. Tervisliku toitumise kohta leiad kogu info ühest kohast: http://toitumine.ee/
  Sellel veebilehel esitatud informatsioon põhineb Eesti riiklikel toitumissoovitustel.

  Head isu!

  • Täna sattusin midagi googeldades just toitumine.ee lehele, lugesin huvi pärast läbi müüdid toitumise kohta. Enamik loogiline, aga osaga ei nõustu ja põhjenduste sõnastus jätab minu jaoks ka kohati soovida.

   Selle peale tuli meelde kunagine Tarbija24-s vilkuv reklaam, mis soovitas tutvuda E-ainetega. KÕIK, mis reklaamis mainitud, olid looduslikud ja kahjutud. Ja ainete kohta oli lehel kirjas vaid number, nimetus ja kasutusala, mitte sõnagi võimalikust kahjulikkusest (vaatasin huvi pärast E621 ja kui juba seal midagi polnud, siis edasi uurima ei vaevunud). Arvasin, et tegu on sama lehega, aga praegu üle kontrollides selgus siiski, et see on hoopis tunnetoitu.ee – mis, kui ma ei eksi, on Toiduliidu tehtud, kus, kui ma ei eksi, töötab üks daam, kes on korduvalt silma paistnud oma äärmiselt ignorantsete arvamustega kõigi E-ainete kohta, sest KUI ON LUBATUD, ON JU KA OHUTU JA INIMESED PINGUTAVAD OMA MURETSEMISEGA ÜLE.

   Ühesõnaga… Toitumine.ee paistab küll tunduvalt asjalikum ja on kindlasti kasulik algajatele, aga ma ise suhtun väga skeptiliselt igasugustesse üldnormidesse ja riiklikesse soovitustesse. Mis teha, olen kord juba vastuvoolu ujuja :D Paraku selgub iga teemaga süvitsi minnes, et mingid üldised soovitused ja ammu seatud normid on praeguseks juba kahtluse alla seatud ning uuemad uuringud kipuvad tõestama hoopis midagi muud. Kõige esimesena torkavad suvaliste näidetena pähe soovitused D-vitamiini kohta, südamehaiguste põhjused ja nende ennetamise soovitused jne. Siin on muidugi see probleem, et ma pole teadlane ega oska üleüldse hinnata, millised uuringud on adekvaatsed ja millised mitte (uuringud võib ju rahastada ükskõik kes ja nende tulemusest saab ka välja lugeda ükskõik mida).

   Aga jah… Mulle meeldib pigem ise konkreetsete asjade kohta googeldada ja pigem inglise keeles, sest nii saab mitmekesisemat infot. Tavaline on see, et millegi kohta infot otsides pean läbi vaatama päris mitu lehte, sest kõik esimesed on just sellised üldiste ja minu jaoks valede soovitustega – sellest saab üpris kiiresti aru, kas nende üldine häälestatus sobib minu maailmavaatega või ei.

   Täiesti võimalik, et ma olen ise liiga skeptiline :D Aga nagu öeldud, ma olen vastuvoolu ujuja ja selleks ka jään. Mida rohkem ma loen ja uurin, seda vähem ma üldse midagi usaldan, see on muidugi probleem. Lõpetuseks sõltub kõik ikkagi tervest talupojamõistusest :D Õnneks on mitmeid selliseid põhitõdesid, milles kahtlema ei pea, nendele saab siis ülejäänu toda talupojamõistust kasutades üles ehitada.

 2. Riiklike toitumis- ja toidusoovituste kohta ütlen veel nii palju, et need on koostatud kohalikke olusid arvestades. Nii et kui sa võtad nt UK või USA soovitused, siis need on hoopis teistsugused, sest sealne elu-olu, rahva üldine tervislik seis, söömisharjumused, toiduained jne on ju hoopis teistsgused. Selles mõttes on kindlam eelistada kohalike spetsialistide soovitusi. Nii palju, kui ma oma praeguse töö käigus olen toitumise teemaga kokku puutunud, siis tunduvad need klassikalised soovitused kõige mõistlikumad. Äärmustesse ei ole mõtet minna.

  Soovitan sulle ka Eesti autorite raamatuid: http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/normaalne_s%C3%B6%C3%B6mine/24869 ja http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/normaalse_s%C3%B6%C3%B6mise_kursuste_k%C3%A4siraamat/923985

  Kui sa soovid teada saada mõningate riskide kohta toidus (võimalikud saasteained) ja toidu tootmise keskkonnamõjude kohta, siis selle kohta saad üldist infot projekti FOODWEB veebilehelt foodweb.ut.ee. Võid ka minult üht-teist täpsemalt küsida selle projekti kohta. jagan meeleldi seletusi :)

  • Kui ma peaks mingil põhjusel üldse riiklikest normidest huvituma, siis kindlasti on loogilisem Eesti omad võtta, jaa. Suhkru koguse puhul võtsin USA näite, kuna Eesti “ametlikku” soovitust lisatud suhkru kohta ma ei leidnud.

   Aga üleüldises plaanis piisab mulle täitsa teadmisest, mis on hea ja mis halb ning miks see nii on. Siis tean, mille söömist tasub piirata, mida rohkem süüa. Numbrites näpuga järje ajamine jäägu kaalulangetajatele, sportlastele, haigetele ja muidu huvilistele :D Nii palju, kui mulle ka statistika ei meeldi, siis ma tean, et ei viitsi kõike oma päeva jooksul söödud toitu kaaluda ja kirja panna, et tuvastada, mis aineid me kui palju saame, see oleks minu jaoks liig. Ma tean küll, et selle jaoks on olemas programmid ja puha, aga ma ei näe vajadust.

   Saasteained ja keskkonnamõjud on jällegi väga põnev teema, mida kindlasti miski hetk lähemalt uurin.

  • Paljude eesti toitumisteadlaste seisukohalt on taimetoitlus äärmuslik ja tervisele kahjulik. Kahjuks kantakse nõukaajast kaasas üsna vananenud ideid ja karnistlikku ideoloogiat, mille esindajateks ongi needsamad (noorelt surnud) Urmas Kokassaar ja Mihkel Zilmer (nende raamatus “Normaalne toitumine” on ikka palju pärleid, nt “Kestev limiteeritud söömine [taimetoitlus] pole aga normaalne söömine, ehk nagu on ütlenud Eesti Talupoeg: “Kõige rangemalt kontrollitud toitumisrumaluse puhul käitub organism just nii, nagu talle meeldib. Kui narjäädid on otsas, ajufondi pole ja asi on limiteeritud, siis on selge, et tasapisi ja kindlalt läheb kõik p…se.” (lk 20))

 3. tikker, kas te kala ka sööte? norras peaks ju kala kättesaadavusega päris hea olema ja toidulauale vaheldust lisaks see päris hästi.

  • Siiani oleme ostnud ainult paar korda lõhet ja heeringat. Nüüd on ühes poes soodushinnaga forell ja plaanis seda osta. Kalaga on alati häda, et esiteks kallis ja teiseks ei oska osta :) See lõhe – ega me ka ei tea, kas see oli siis nüüd kohalik või mitte…

   Aga küll me aja jooksul uurime, sest kala on väga maitsev ja tõesti, siin peaks kalaga üsna head lood olema.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.