Feb 092013
 

Ostsime täna saumikseri. Kuna Külli perele oli vaja nende oma tagasi viia ja nägime Europrisi sooduslehes norm hinnaga, siis polnud pikemat mõtlemist. Maksis 100 NOK/€13.57 – kohalikku hinnataset arvestades odav :) Eriti rõõmus olen selle üle, et kaasas on 700 ml kann, millele märgitud mahud alates 50 ml – mu senine mõõtekann oli kulunud, nii et esimene loetav mõõt oli 150 ml ja tihti oli vaja vähem. Nii et igati äge kann on, kummist kaas ka – saab kannus kokku mikserdatud kraami vajadusel seal sees pikemalt külmkapis säilitada.

Rafineerimata rapsiõli ostsime ka ja katsusime jälle majoneesi teha. Miks mõnedel paksuks ei lähe, ei oska öelda – meil on mõlemal korral VÄGA paks tulnud. Tegin seekord valmimise protsessist pilte kah:

IMG_4977

IMG_4980

IMG_4981

IMG_4982

IMG_4985

IMG_4987

Õliga läksime paraku alt. Äkki mõni külmpressi rapsiõli on ka mahedama maitsega, aga selle oma oli igatahes liiga tuntav. Ma usun, et saame selle majoneesi veel päästetud – teeme teise samasuguse laari tavalise rafineeritud õliga, segame kõik kokku ja kasutame küüslaugujuustu tegemiseks. Küüslauk, juust ja “normaalne” majonees peidavad loodetavasti õli maitse kenasti ära.

Aga ikkagi – nii palju, kui ma olen uurinud, ei ole ükski rafineeritud õli tervisele kasulik :D Ja majonees koosneb peamiselt õlist. Üks asi oli osta seda valmiskujul poest ja lihtsalt mitte mõelda, teine asi on teha ise ning tunnetada teravalt, et peamine komponent on õli… Mis ei ole kasulik. Oleks väga kasulik, kui oleks rafineerimata, aga need on jälle liiga tugeva maitsega.

PEAB ju olema mõni külmpressiõli, mis on majoneesi tegemiseks piisavalt neutraalne!!! Kust ma sellise leian?

Või kas üks rafineeritud (rapsi)õli saab olla kasulikum kui teine? Ja kuidas ma siis teadma peaks, kumb neist? Kuidas võrrelda rafineeritud õlide kasulikkust (või siis ehk pigem hoopis seda, milline neist on vähem kahjulik)? Ma olen ennast hulluks googeldanud, aga väga palju targemaks pole ikka saanud.

No näiteks viinamarjaseemne õli pidavat väga neutraalse maitsega olema, see on rafineeritud. Kõlab igatahes kasulikumalt, kui suvaline odav poest ostetud liitrises plastpudelis päevalille- või rapsiõli. Hinnas on muidugi ka kindlasti võrdväärne pigem külmpressiõlidega :P Hind on ju oluline tegur, majoneesi sisse läheb õli ikka korralikult.

Igasugune hea nõu on teretulnud. Äkki mu lugejate hulgas on mõni õliekspert :P Kunagi soovitas keegi kommentaarides vist majoneesi jaoks riisiõli, pidavat olema hea neutraalse maitsega – aga huvitav, oli mõeldud rafineerimata või rafineeritud varianti?

  18 Responses to “Majoneesi teemal jätkates”

 1. Kas oliiviõli maitselt teile ei sobi ? Majoneesi teinud ei ole, aga su blogi postitus on nii ahvatlev, et tekkis tahtmine järgi proovida. Otsisin huvi pärast ise ka nüüd retsepte, mida võiks proovida. Ja leidsin ühe, kus on kasutatud oliivõli http://kokkama.blogspot.fi/2011/06/kodune-kreemjas-majonees.html.

 2. Kui oliiviõli maitse põhimõtteliselt vastu ei ole, siis tasub proovida. Tee väike kogus algul igaks juhuks. Tegelikult on oliiviõliga tehtud majoneesi isegi poes müügil. Mõnus on.

 3. Meil ei söö keegi majoneesi aga äkki leiad avokaado õli – see on üsna maitsetu ja inimkehale väga kasulik. Majonees muidugi tuleb vist sellest roheline :) Muud kasulikud õlid on liiga tugevate maitsetega, linaseemne, kookose, jne…

 4. Eks see sõltub oliivikast, aga mina küll oliiviõlil mingit maitset ei tunne.

 5. Jaa, avokaadoõli oli tegelikult ainus, mille kohta ma mingist netist leitud õlitabelist välja peilisin, et see on maitsetu ka rafineerimata kujul. Üheski tavapoes seda ilmselt pole, neid õliriiuleid sai eile põhjalikult inspekteeritud. Ei otsinud küll avokaadot, aga see oleks ilmselt siiski silma jäänud. Mahepoest kindlasti saaks, aga sealsed õlid olid kõik kirvelt kallid. Meie praeguse eelarve juures tundub tervise seisukohalt kõige parem majoneesist loobuda, aga seda ma ka ei suuda :D

  Eks ma võin oliiviõliga katsetada… Tahaks teha prooviks väiksema koguse, aga kuidas ma teen, kui praeguseski on ainult üks muna… 250 ml kallist õli lihtsalt proovimiseks ära raisata… Nojah, nagu eilse puhul, ehk õnnestub siiski kuidagi päästa.

  Olen lugenud ka seda, et külmpressiõlid teevad majoneesi kibedaks… Ja mõni väitis, et see on kuidagi seotud mikseri teravate teradega… Keegi kuskil ütles, et kui kasutas mingit Kitchen Aidi labidatega mikserit, ei olnud probleemi. Vispeldades ilmselt poleks… Keegi, kes vist äkki tegi kahest erinevast õlist, lisas külmpressi oma alles lõpus… Ma täpselt ei mäleta.

  Nii et äkki peaks ka seda arvesse võtma. Teadus :D Aga ma PEAN leidma viisi teha majoneesi, mis oleks nii maitsev kui tervislik ja ka rahakotile vastuvõetav. Enam pole tagasiteed!

 6. mina teen oliiviõliga ja kasutan ainult munakollast. tõsi, tööriistaks on käisvispel ja oliiviõli nõristan nii palju kui hea tundub (pole mõõtnud) aga kindlasti vähem, kui 250 ml. väga maitsev ja õli maitset küll tunda pole. aga kui õli maitse käib üle, tee küüslaugumajoneesi, küüslauk, maskeerib palju..

 7. Oot lihtsalt huvist: millega te seda suurt kogust majoneesi konkreetselt söötegi?
  Koos küüslauguga leiva peal?
  Ma ise pole majoneesi katsetanud teha, kuna ei riski tavalisi poemune toorelt süüa – tuttavat talupidajat kahjuks käepärast v6tta pole.

 8. Oliiviõlisid on ka sada erinevat varianti. Meil on kodus mahe extra virgin – sobib majoneesiks või? Igalt poolt loen, et selle maitse olla majoneesis liiga tugev. Kui ma olen õlimajandusest õigesti aru saanud, siis muudkui järjest pressitakse, esimesed laarid on kõige tervislikumad ja kõige tugevama maitsega, mida edasi, seda vähem kasulikku kraami ja maitset järele jääb. Et mingi külmpressi oliiviõli äkki, mis pole extra virgin…?

  Me teeme majoneesist peamiselt kahe asja – juustu-küüslauguvõiet leiva peale panemiseks (riivitud juust, purustatud küüslauk, majonees, sool-pipar) või hapukoore-majoneesi kastet kartulitega söömiseks. Vahel sööme lihtsalt keedetud muna majoneesiga.

  Mahemunad on nii kallid, et ainult neid meie eelarve osta ei võimalda, tarbime ikka omajagu – keedame, praeme, teeme omletti, küpsetame… Ostsime alguses kõige odavamaid, aga mul oli sellest alati nii paha tunne, viimati leidsime õnneks sooduka, nii et saime vabakanade mune sama hinnaga, nendega oleme nüüd ka majoneesi teinud. Aga õige märkus tegelikult, majoneesi sisse võiks küll päris mahemune osta… Sinna ei kulu ju palju, vaeseks ei tee, oleks turvalisem igatahes. Mul mingit paanilist toore muna hirmu küll pole.

  Eestis oli nii lihtne saada talumune, siin ei oska kuskilt otsidagi.

  Tegime täna ühe laari küüslaugujuustu eile tehtud majoneesiga. Siis tegime teise laari täna tehtud rafineeritud õlist majoneesiga. Kui need kaks kokku segada, siis leiva peal on söödav, aga jah, külmpressi õli maitse ei meeldi mulle sugugi. Vähesema õliga võiks proovida küll, aga vispeldada üldse ei viitsi… Samas kui tõesti on tõepõhi all juttudel, et külmpressiõli läheb majoneesis mõrkjaks vaid siis, kui kasutada mikserit, aga muidu mitte, siis peab ennast kokku võtma :D

  • Light oliiviõli on märksa nõrgema maitsega Extra virgin on isegi mu salatijuustu peal liiga tugev. Minu arust saab ka värvi järgi aru, mida heledam oliiviõli, seda nõrgem maitse. Rapsiõli puhul juhiti tähelepanu, et see on kõige rohkem “mürgitatud”, loogiline, sest raps on ristõieline ja seda pritsitakse kahjurite vastu palju. Majoneesi proovin nüüd ise ka uuesti teha ja saumiksri soetan ka lõpuks ikka ära :) Olen selline natuke naljakas, et usaldan kallemaid mudeleid rohkem, ehk pean sellest suhtumisest loobuma, tuleb ka odavam.

   • Minagi pean väga oluliseks arvestada tehnika ostmisel nii hinda kui kvaliteeti, aga saumikseri puhul ei oska ma peale võimsuse ausalt öelda midagi vaadata. Nii Külli 250-ne kui minu 200-ne tegid töö võrdselt hästi ära. Eks vaatame, kui kaua praegune vastu peab – kui peaks kiirelt katki minema, siis ehk valin järgmist hoolikamalt :P

    See rapsiõli on ühesõnaga totaalne feil – majoneesi ei sobi ja kuna pole mahe, siis veel julmalt pritsitud kah. 200 ml on veel alles, kuidagi tuleb see ikka ära kasutada. Rohkem kindlasti ei osta.

    • Ma tahtsin ka öelda, et proovi Mild and Light Olive oil. Sellel kohe kindlasti ei ole mingit maitset :)
     Ma kasutan Filippo Berio oma mis väga populaarne ja seega ma arvan, et ka teil seal saada.

  • Minu lemmik on siiani mingi Itaalia taluturult ostetud extra virgin oliiviõli, mis oli nii mahe ja mõnus, et söö või paljalt saiaga. Super majoneesis. Aga jah, käsivispel, esimene kord on nüri aga kuna ma maal välikööki kõike asju vedada ei viitsi ja vispel on igal juhul käepärast siis nüüd ma ei viitsi isegi munavalgete või vahukoore vahtu ajamiseks mikseri järgi minna. Paar minutit käsitööd ja kõik on vahus.
   Oliiviõlisid tulebki proovida ja enda järgi parim välja valida. On nii mahedamaid kui mõrkjamaid. Eksperdid suudavad ilmselt tundide viisi arutada kivisest või savisest pinnas, kus nõlval oliivipuu kasvab, selle hooldusest sademetest ja jumal teab millest veel see maitse siis kokku tuleb.

 9. Majoneesi valmistamisel on mitu viisi ja see, mida Tikker teeb ei ole traditsiooniline, vaid kiirmajonees. Vahe seisneb selles, et traditsioonilise puhul ei lisata munavalget ning ka valmistamise protseduur on teine, selle kiirmajoneesi puhul lisatakse terve muna. Ilma ei lähe paksuks, ärge proovige :)

 10. […] seekord tegutsenud Tikri  jälgedes. Kuna Jorma käib nüüd koolis ja korra kuus on tal sess, nii et neljapäev ka sisse […]

 11. Soovitan kasutada traditsioonilisi meetodeid – oliiviõli, visplit ja munakollast. Mingit oliivimaitset ma küll seal majoneesis ei tunne isiklikult. Kasutan Itaalia mahedat külmpressiõli ja see on nii hea, et seda pistaks niisamagi. Saia ja natukese ürtidega on oliiviõli lihtsalt imeline.

 12. Ma proovisin ka kunagi ise majoneesi teha, kuid õli maitsest ei saanud lahti. Ei aidanud ükski õli. Kardan et asi oli ka minus endas. Kui näed kui palju õli sisse läheb, siis kaob ka isu :-) Lõpuks otsustasin, et selle vähese majoneesi pärast, mida sööme, on parem poest seda osta :-)

 13. […] ise majoneesi (jällegi nii raha kokkuhoiu kui tervislikkuse ajenditel). Majoneesi ja õlide üle arutledes tekkis blogisabas elav arutelu, veidi hiljem ennast veel põhjalikumalt õlidega kurssi viies […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.