Dec 192013
 

Ma olen hirmus keelepede, aga keelereeglitest ei tea ma üldiselt mitte midagi. Ma lihtsalt kirjutan kõhutundest õigesti ja ongi kõik.

Minu praegune töö on vägagi seotud kirjutamisega. Mõni aeg tagasi tekkis just mõttevahetus meie maja sekretäriga, kes väitis, et lahtiolekuaegade puhul peaks mõttekriipsu ees ja taga olema tühikud. Mina ütlesin, et minu meelest ei pea, aga ma ei tea ka ühtki reeglit, nii et pead ei anna.

Täna palus üks teine töökaaslane mul samamoodi tühikud panna, seekord kuupäevade vahelise kriipsu ümber. Ei viitsinud vaielda ja panin, aga kuna minu meelest tundus see vale, ei andnud asi rahu ja läksin lõpuks EKI lehele uurima, mis värk siis lõppude-lõpuks on.

Noh, mul oli õigus :)

Lugesin siit, et:

Mõttekriips(ud) pannakse:

sõna kuni asenduseks: lk-d 19–36, üheksa–kaksteist elanikku, 10–20 aastat, aastail 1945–1960, 1990.–1995. aastal, 12.3.–20.3.2008, kell 9.00–18.45, 19–26%, 6–9°, 9,5–9,8 m pikkune, 3–6aastased lapsed (raskepärasem, aga samuti õige: 3–6-aastased), 1–5karaadised teemandid (1–5-karaadised);

Ühesõnaga ikkagi kell 8-20 ja 1.-5. kuupäev, mitte 8 – 20 ja 1. – 5  – minu kõhutunne osutus õigeks.

Muidugi selgus, et seal vahel peaks olema just mõttekriips, mitte lühem sidekriips. Huvitav, kas keegi päriselt seda ka teeb? Need pikemad mõttekriipsud ainult Wordis, seal lähevad nad kenasti automaatselt pikemaks, kui enne ja pärast kriipsu tühikud on ning siis edasi kirjutada. Siin blogis aga ei tule ja seega jäävadki lühikesed, ma ei kujuta isegi ette, kuidas pikemat kriipsu tekitada. No ja kui ma kirjutaks neid kellaaegu Wordis, siis jällegi ma võiks selle pikema kriipsu seal valmis susserdada (sest tühikuteta see automaatselt ei tule), aga kui ma kujundan mingi pilditöötlusprogrammiga kutse teksti või kirjutan otse kodulehele, siis seda pikemat kriipsu ei tule ja no sorry, ma ei viitsi ka Wordist kopeerima hakata või mingit klahvikombinatsiooni aretada.

Olulisem on ju ikkagi see, et kui kriipsu kasutatada sõna kuni asemel, siis ette ja taha tühikut ei käi, eks :P Vahet pole, kas see kriips on millimeetrikese lühem või pikem, eks :P

Hädaldan ma aga tegelikult hoopis sellepärast, et mina olen harjunud kasutama € märki ilma tühikuta hinna ees. Kirjutasin täna harjumuspärasel kujul, paluti panna hinna taha. Ma siis viisakalt tõstsingi ümber, ehkki endale meeldib teisiti rohkem. Olin täiesti kindel, et lubatud on mõlemad variandid ja et asi on puhtalt isiklikus eelistuses.

Uurisin igaks juhuks siis selle kohta ka ja mis välja tuli? Lugesin siit, et teksti sees on hea tava kasutada € märki hinna taga, ilma tekstita võib ka ees. Juba see on piisavalt halb, et teksti sees peab taha panema, aga hea küll, tööalaselt ma enamasti ei kasutagi € teksti sees, pigem ikka lihtsalt hinnad erinevates kohtades… Kõige õudsem on aga see, et vahele käib TÜHIK. Ja kui seda ei pane, siis see on konkreetselt KIRJAVIGA. Ehk et mitte €10 vaid € 10/€ 10. Uhh, kui kole. Minu jaoks. Ma ei teagi, miks ma seda nii valuliselt võtan – tõenäoliselt on asi selles, et ma olen harjunud UK hindadega ja seal on küll kõik hinnad ilma tühikuta ning  £ märk on ees – £10. Raudselt. No ja näiteks Excelis saab ka ise valida, kas € märk läheb ette või taha ja kui on ees, siis Excel EI pane sinna tühikut :(

Ühesõnaga ma siis ei teagi, mis nüüd saab. Kriipsu pikkusest võin ma üle vaadata, aga kui reegel ikka ütleb, et euromärgi ja numbri vahel peab olema tühik, kuidas ma siis nüüd edaspidi tööl teen? :D

Sest eraelus kirjutan ikka edasi €10, olgu teksti sees või mitte. Ja katsuge te mulle keegi midagi ütlelda!

Aga tööl, noh, seal ju võiks ikka reegleid järgida. Või mis. Ka keelereegleid.

  12 Responses to “No oli mul vaja neid reegleid otsima minna!”

 1. Mõttekriipsu jaoks tuleb vajutada Ctrl + numbriklahvistiku miinus või Alt + 0150.
  Excelis saab mõnikord panna euromärgi ainult tabeli päisesse, et mitte korrata märki igas lahtris.
  :)

  • Ma nägin neid kombinatsioone ise ka kuskil, aga numbriklaviatuuri mu läpakal pole, tavalise sidekriipsu klahviga ei töötanud. Ja see teine… Pean vajutama all alt ning vajutama siis järjest neli numbrit? Nalja teete või :D Ja see ka ei töötanud. Äkki on vaja eraldi numbriklaverit mõlemaks. Seda pole ega saa olema :)

 2. oh, mul on täpselt samasugused “probleemid”. hea, et keegi mõistab :)

 3. Hea, et ikka järele vaatasid, nüüd targem. Ja teinekord vaatad kohe :)

  Raske on ümber õppida ja seepärast on väga oluline õigesti rääkida. Kui lapsed valesti ära õpivad, on neil jube keeruline koolis õiget vormi pähe taguda.

  (Muide, kriipsu pikkuse üle ei tohi ka vaielda. Tegelikult on sidekriips viga. Tegelikult … on eesti keeles olemas kolm kriipsu (sidekriips, N-kriips ja M-kriips), aga tavakasutaja muidugi nende kahe viimase vahest eriti teadma ei pea.)

  • Ma ju ei RÄÄGI valesti, need on kõik puhtalt kirjutamisega seotud vead :) Võimalikud tühikud mõttekriipsu ümber ja euromärk numbri ees või taga ei avaldu kõnes kuidagi.

 4. Kuulsin sellisest variandist. Kella 20-21. Just see kella üllatas mind.

 5. Minu klaviatuuril töötab ALT + sidekriipsu klahv. Kui juba harimiseks läks, siis võid nt ka kaldkriipsu kohta uurida. Vale: € 10/€ 10; õige: € 10 / € 10 ;)

  • No ma ei tea, selles keeletoimetuse postituses, mida linkisin, oli kommentaaris küsimus: Kuidas on korrektne kajastada hotellitoa hinnakirjas hinda: 115.- €/ öö või 115 €/ öö või 115.00 €/ öö?

   Ja õige vastus: Kui kindlasti soovid kasutada kaldkriipsu, siis 115 €/öö.

   Või on veel mingi oma reegel, et kui on AINULT kaks hinda koos rahaühikuga, siis PEAB jätma tühikud kaldkriipsu ette ja taha? Sest minule tunduvad need ausalt öeldes sama ebaloogilised kui tühikud mõttekriipsu ees ja taga kellaajas. Kuhu need ei käigi :) Samas jällegi tundus ebaloogiline ka € märk ilma tühikuta, nii et ma olen avatud parandustele… Usun siiski vaid juhul, kui konkreetne reegel ette näidatakse :)

 6. Kui ausalt öelda, siis mina sattusin küll praegu segadusse :)
  Minu meelest räägib EKI aiast ja Sina hoopis aiaaugust :D EKI seletab, kuhug mõttekriips käib, Sina seletad, kas tühikud tuleks panna sinna või mitte. Ehk siis EKI seda tühiku-teemat seal üldse ei puudutagi, ja Sa ei saa järeldada, et kui EKI nii vormistab, siis on teisiti vale.
  Isiklikult kasutan muidugi ka ilma tühikuta varianti teksti sees jm, sest nii on ka minu meelest õige ja loogiline ja kena. Küll aga näiteks igasugustel infotahvlitel, kaupluse ustel jm tuleks kindlasti lisada tühikud mõlemale poole mõttekriipsu, et jääks esteetiline ja kergelt loetav ka kaugelt.
  Ehk on EKIs olemas ikka midagi täpsemat ka selle kohta? :)

  • Ma tõesti ei tea ja ei kavatse rohkem otsida ka, sest ma jälestan igasugu “seadustes” tuulamist. Kui on keegi, kellele see meeldib või kes kirjakeele reeglitega paremini kursis on, siis andku link ja hea meelega loen.

   Mina naiivselt tõesti eeldasin, et ka kõik näited on korrektses keeles ehk et aiaaugu juures on näide sel kujul, nagu see igal pool olema peaks. Vbla on tõesti veel mingid eraldi reeglid kuskil.

   Ühesõnaga kõik täpsustused koos lingiga konkreetsele reeglile on teretulnud.

 7. Mõttekriipsul ja sidekriipsul on sellistes olukordades tegelikult oluline vahe. Mõttekriips tähendab “kuni” ja sidekriips “ja”. Nt kell 10-12 tähendaks kell 10 ja 12, mitte kell 10 kuni 12.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.