Mar 252009
 

Kõigepealt: käisime arstil. 4 kuud ja 19 päeva – 7,02 kg ja 66 cm :)

Kaalu-pikkuse kõvera järgi olevat kaalu liiga vähe juurde tulnud, arst soovitas hakata lisatoitu juurde pakkuma. Ma ise küll ei arva, et Plika liiga vähe kaaluks, aga lisatoiduga tuleb viiendal kuul ju nagunii harjutama hakata, nii et eks me siis hakka varsti poolt porgandit hautama ;)

Järgmine arstiaeg on täpselt poole aasta sünnipäeval.

Õhtul oli lusikatseremoonia. Ma pole kunagi ühes kohas korraga nii palju väikeseid lapsi näinud! Plika oli otse loomulikult kõige armsam :P

Üleüldiselt tuli heldimuspisar silma, et ma olen just tartlane ja võin uhkusega raekotta lusika järele minna ning linnapeaga pilti teha – Pärnus ja Tallinnas oleks ilmselt mõnel õhtul pärast tseremooniat pimeduskatte all lusika järele hiilinud, et mind ometigi SELLISES kohas ei nähtaks.

Okei, see oli nüüd arusaadavalt kunstiline liialdus, aga tseremooniale poleks nois linnades igal juhul läinud, pildistamisest rääkimata.

Eks me siis nüüd ootame seda pilti. Ei mäleta ainult täpselt, mis ajast neid kätte sai.

Üritasin lusikast ka pilti teha, aga ei tulnud head – las siis jääda, ei viitsi rohkem klõpsida.

Käisime pärast tseremooniat Creppis söömas. Katsil oli õigus – nende salatid ON suured. Ma ei jõudnud enda oma äragi süüa (aga mu isu pole noil päevil veel täielikult taastunud, sellepärast ehk) – Mehele ei valmistanud ka minu salati ära söömine mingeid probleeme.

Hiljem ägisesime kumbki oma magustoidu taga – mina sellepärast, et ei jõudnud süüa, tema sellepärast, et nii hea oli. Tähendab, minul oli ka hea – vaniljejäätis maasika toormoosiga – aga kõht oli lihtsalt niiii täis. Ma vist polekski magustoitu võtnud, aga kui Mees nägi pannkooki oma kolme lemmiku – banaani, šokolaadi ja mandlitega – ei saanud ta seda ometi söömata jätta ja kuidas ta siis üksi…

Pärast õgardlust ei viitsinud me ometigi pimedas jala koju veereda, kasutasime hoopis Runni ära ja võtsime ühtlasi Piia skänneri auto peale – tahtsin seda juba mõni aeg tagasi laenata. Saan nüüd mõned ägedamad lapsepõlvepildid sisse skännida, ammu olen seda teha tahtnud. Eks ma mõne aja pärast siis näita teilegi ;)

  14 Responses to “Lusik käes!”

 1. igaks juhuks küsin, et kas sa ikka tead, et mõttekas on mitu porgandit korraga hautada ning siis pisikeste portsudena külmutada ning vajadusel välja võtta? mina siiani kokkan pojale meeletu potitäie korraga, püreerin ning laon siis 5-8 suurt portsu sügavkülma ja abikaasa kurdab, et kalapulkade jaoks pole enam ruumi…

 2. jumala eest, esimese toiduna mitte PORGANDIT, mis on üks tõhusamaid allergeene. võta alustuseks lillkapsas või kartul või kõrvits.

  olen kuulnud ka soovitust, et kevadisel lisatoiduga alustamisel võib alustuseks hoopis pudrutada (kuna värsket kodumaist köögivilja pole saada – kõik on ületalve vanutatud või väljamaal kemikaalitud)

  sry, sa ei küsinud, aga ma lihtsalt pidin selle siin maha röögatama.

 3. positiivne mõtlemine on nuts ;)

 4. Ja viiendal kuul siis ikka selles mõttes, et 5 täiskuud pluss mõned päevad :) Meie hakkasime 5 kuu ja kahe nädalaselt.

 5. Tean, et on mõttekas rohkem hautada ja külmutada. Tean, et viis täiskuud.

  Esimese asjana soovitas arst kartulit, mis olevat Kessu sõnul vanakooli nõuanne ja rohke tärklisesisalduse tõttu raske seedida. Kessu ise soovitas just porgandit ;) Või kõrvitsat. Seda viimast ma isegi saaks tema sügavkülmast. Lillkapsast olen ka kuulnud esimeste toitude hulgas mitmel pool mainitavat.

  Eks see toidu teema ole üks hiina keel mu jaoks – pean hakkama ennast sellest tasapisi läbi närima. Igal juhul olen kindel, et kui mul mõni mure või küsimus tekib ja selle blogis välja hõikan, saan vastukaja ja nõuandeid küllaga :P

 6. Kõrvits või lillkapsas on hea mõte, kui kuskilt näpud taha saaks. Me ostsime esimeseks mahelillkapsa – imepisikene rusikasuurune kapsas maksis 52.- ja läks endale söögiks, sest poiss suuremat ei hoolinud. No ja mis allergiasse puutub, siis kunagi peab ju niikuinii välja uurima, kas ta on porgandile allergiline või mitte, sestap ei oska ma seda väga karta.

 7. Nii Austraalias kui siin Inglismaal oeldakse, et enne 6 kuut pole vaja lapsele midagi juurde anda. Seejarel aga alustada riisipureest mis rinnapiimaga segatud… ja siis juurviljad.

 8. No juku kaalus 3 kuuselt 5,8 kg ja oli ca 64 cm pikk. Pakun, et sinu plika vanuses jääb ta ikka oma poole kiloga alla. Kaalutabeli järgi on ta keskmine, mitte alakaaluline. Soovitati lihtsalt tihedamini rinda pakkuda. Ise olen poisile juba nii porgandipüreed, kui ka bananaani ja jogurtit keele peale mekutada andnud. Nii maitsmise mõttes, et harjuks.

 9. Ma arvan, et allergiateema on ülepaisutatud. Ise andsime lisatoitu päris varakult juurde, arsti soovitusel, ütles, et on hea, kui laps õpib varakult toitu suus mäluma. Lisaks isetehtud oma aia köögiviljadele (suvikõrvits, porgand, kartul jne) kasutasin ka edukalt Salvesti purgitoite. Eestis on toiduainetetööstuses ikkagi mingi kontroll olemas ja ei usu, et nad lastetoitude sisse väljamaiseid köögivilju panevad. Ülejäänud purgi beebitoidud pidid olema kõik, tootjast olenemata, tegelikult Poolas toodetud.
  Laps peab harjuma tegeliku eluga, ei hakka ju lasteaeda ja kooli talle tulevikus oma toitu kaasa panema. Tean lapsi, kellel 3-aastaselt tegeliku maailmaga kohanemine on vägagi haigusterikkaks osutunud ja lasteaias käiakse 2 nädalat haige 1 terve skeem järgi. Ja arst kirjutab iga korraga välja üha kangemaid antibiootikume.
  Laps on lihtsalt tulnud väga korralikust ja puhtast kodust, kus päevas kümneid kordi käsi desinfitseeriti ja ruume puhastati.

 10. Eks elu on mitmekesine ja lugusid mitmeid. Aga. Ma loen välja, et arst analüüsis kaalu ja pikkuse kõverat ja tõi välja selle, et kaalu on selle pikkuse juures liiga vähe juurde tulnud? Siin tasuks mõelda ka sellist asja, et lapsed (vähemalt minu 3 :) ) kasvavad vaheldumisi pikkusesse ja kaalu. Kui palju kaalu juurde tulnud oli? (ma ei viitsi tõtt öelda ise järgi vaadata :) ) Kui ikka kaalu tuleb, laps sööb ja ka mähkmeid täidab, siis tasuks sügavalt järgi mõelda see lisatoidule stardi andmine. Lisaks veel, plika hakkas sul ju keerama, on muutunud füüsiliselt aktiivsemaks, seega kulutab ka rohkem energiat ja kogub vähem “pekki”. Kõike seda peaks arvestama :) Kui kaaluiive on 0 grammi, siis ehk tasuks mõelda, et äkki peaks midagi tegema …

 11. Ma ju ütlesin – ega ma ei arvagi, et Plika vähe kaaluks. Ta saab kümne päeva pärast viiekuuseks ja siis oleks ma teda nagunii lusikatäie kaupa lisatoiduga harjutama hakanud – kuuendast kuust alates peab ju üks toidukord juba tahket toitu olema.

  Tsiteerides Kessut: ei ole ju päris nii, et pistad lapsele kuuenda kuu sünnipäeval pudrukausi pihku ja ütled: söö ära.

  Nii et arsti soovitus langes siinkohal suht kokku sellega, mida ise nagunii tegema plaanisin hakata :)

  Kui ta oleks kuu aega tagasi soovitanud lisatoitu andma hakata, ma oleks seda südamerahuga ignoreerinud – laps on mul kogu aeg rõõmus nagu noor nirk ja oma mõõtudes pigem üle keskmise. Oma kõverad võivad nad sinna kohta torgata!

  (ma ei taha nüüd jätta muljet, nagu me ignoreeriks kogu aeg kõiki arsti korraldusi, aga meil on küllaga tervet talupojamõistust ja meile Mehega jääb pärast kõigi soovituste ära kuulamist siiski viimane sõna otsustamaks, mis meie lapsele hea on)

 12. ei pea 6-kuusel 1 toidukord tahket olema, ei pea. mina alustasin 6 kuu ja paari nädala vanustele lastele lisatoidu andmist ning täiesti ok lapsed on siiani välja kasvanud, lisatoitlustamisega ka probleeme ei mäleta.
  ning teooria on tõesti selline, et kevadel on mõistlik anda kas kõrvitsat (ainus asi, milles kõik hää kevadeni säilib) või siis putru (veega või rp’ga).

  ja talnas ei anta lusikaid, antakse pidulikult sünnitunnistus (st kaaned saad tasuta), pärast saab aga jõletult hääd kooki, seepärast neil üritustel käisingi :-P
  aga paltsuga sai tallinna üritusel pilti teha, savisaar pani kohe peale kõnet ajama, nii et polnud võimalustki jälgida kui paljud temaga pilti teha soovinuks.

  kui on kodumaist õuna veel kusagilt saada, siis ahjuõun oleks ka hea valik (lapsele küll suhkru ja kaneelita).

  ja mul on 2 samade geenidega last, kes on samamoodi rinnapiima saanud, lisatoitu saanud ning üks oli ilusasti kasvukõvera keskel ja teine allpool igatsugu kõveraid, nüüd 6a vanuses jõudis vist alumisele kaarele oma näitajatega.

  allergiatest – öeldakse ju et osadest allergiatest kasvavad lapsed välja, seega on ikka päris beebid ühelekomateisele vastuvõtlikumad kui suured lapsed. aga mida kindlasti enne aastat anda ei soovitata on kohupiim, lehmapiim ja munavalge. ja eks suvepoole läheb see lisatoitlustamine niikuinii selles järjekorras, mis on valminud, mis on värske ja kodumaine.

  aga see millest ma tegelikult kirjutada tahtsin, on teooria, et laps on lisatoiduks küps (esmaseks harjutamiseks) siis kui esimene hammas suus.

 13. Minu meelest on väga kummaline see allergiate värk. Seda tuleb ikka katsetada ju. Panin küll kõrvade taha, et shokolaad, pähklid, tsitruselised jne on levinud allergeenid. Et nad VÕIVAD põhjustada allergilist reaktsiooni, aga ei PRUUGI, siis otsustasin katsetada (ise sõin julgelt sisse ja andsin rinda ma mõtlen :D ) Selgus, et väga mõru shokolaadi trühvid tegid lapse punniliseks – muu kraam ei mõjunud kuidagi.
  Mina kavatsen ka Salvesti püreesid anda, kuni oma aed vilja hakkab kandma. Olen ise Tartu konservitehase toodangu peal üles kasvand (isa sõber töötas seal ja tassis mulle kastide viisi püreesid – Onu Bella muide :D ) Praegu läheb ka lusikatäis Jukule ja ülejäänd porganimehu endale hinge alla :D

 14. putrudega alustades peab meeles pidama, et rukis, nisu, oder, kaer sisaldavad gluteeni ning võivad põhjustada tsöliaakiat.
  minu plika alustas lillkapsaga, siis porgand, kartul, pastinaak, kaalikas, brokkoli jne
  kõrvitsa hoian nüüd sinu plikale, see on alustuseks vast kõige kergem. aga ei näe küll probleemi porgandi andmises – alustad ju poolest teelusikatäiest ja kui ei sobi, siis on seda kohe näha.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.