Turvatooli keerulised valikud: näoga või seljaga sõidusuunas?

Oeh. Olin enda arust juba ära otsustanud, et tuleb Maxi Cosi Priori XP, sest seda igal pool testides hirmsasti kiidetakse, pidavat hirmus mugav ja turvaline olema. Kasutatult leiab £50 ringis – norm hind ka.

Aga siis tuli õeke jutuga, et kindlasti peaks ikka neljaseks saamiseni seljaga sõidu suunas olema – et on palju turvalisem. Lugesin siis siit lehelt – tuleb välja et on jah. Kuni viis korda turvalisem, sest näoga sõidusuunas olevate toolide puhul võib lapse õrn kael rängalt viga saada.

Ainus mure on selles, et neid seljaga sõidusuunas toole müüakse UK-s väga vähe ning kasutatult pole üldse saada. Hinnad algavad nii £200-250, seega umbes viis korda kallim.

Ma nüüd ei teagi. Ühest küljest on muidugi õige, et lapse turvalisus on kõige olulisem ja et ma ei tea, milline on meie elu paari aasta pärast – äkki kasutame siis autot iga päev. Praegu igatahes on sõitmine peamiselt nädalavahetuste teema, seega suhteliselt harva. Ja kui jälle Eestis tagasi, saame oma elu ka loodetavasti nii seatud, et igapäevaselt autot ei vaja. Ja ma tahaks kangesti ees abikaasa kõrval istuda, mis tuleks kõne alla ainult juhul, kui Plika istub näoga sõidusuunas ning ma saan temaga vajadusel suhelda. Ja raha, no meil lihtsalt pole seda £250 kuskilt võtta hetkel, £50 veel leiaks. Ja järgmisel nädalavahetusel läheme pikemale sõidule, nii et selleks ajaks on tooli raudselt vaja.

Lugesin mingit statistikat, et UK-s sureb igal aastal autoõnnetustes 21 last (vs Rootsis mitte ühtegi). See pole mu meelest eriti suur number. Tõenäosus on väike… Aga jah, kunagi ju ei tea.

Tundub, et tuleb vist ikkagi Maxi Cosi. Lõplik otsus on veel lahtine…

12 thoughts on “Turvatooli keerulised valikud: näoga või seljaga sõidusuunas?”

 1. Meie meelest on palju riskantsem osta kellegi kasutatud turvatool kui uus turvatool naoga soidusuunas.
  Samuti teeb soitmise ohtlikumaks autos karjuv laps, kes oma vanemaid ei nae ja keda vanemad korralikult ei nae, juhul kui just yks vanematest alati korval ei istu.
  Mina olen viimased 8 kuud niimoodi oma beebiga soitnud ja olen nii enda kui ka teiste soitmise just tanu sellele palju ohtlikumaks muutnud. Ma ei joua ara oodata kuna saan lapse naoga soidusuuna panna et talle oleks autosoit nauditavam ja mina saan vaid peeglisse pilku heites tal silma peal hoida ise samal ajal pea tahelepanu liiklusele pyhendada.

 2. laps ei taha päris kindlasti kuni 4-aastaseks saamiseni seljaga sõidusuunas sõita. juba aastaselt on laps autos palju rahulikum kui saab ise välja vaadata ja näeb vanemaid jne. lasteta inimene muidugi mõtleb ainult mingi paberil statistika peale aga tegelik elu on teine.

 3. ma ühinen ka selle avamusega, et pole mõtet osta seljaga sõidusuunas tooli, kui näoga odavam ja mugavam variant tundub. esiteks oleneb see, kui palju laps avariist viga saab niiiiiii paljudest asjaoludest, et ei ole võimalik kõiki neist välistada. teiseks – mis kasu on toolist, kui laps keeldub seljaga sõidusuunas istumast?

 4. sinu laps on juba nii suur ju, et kindlasti näoga sõidusuunas, ta saab palju paremini välja vaadata.

  meil muutus sõit palju normaalsemaks, kui me oma turvahälli välja vahetasime, näoga sõidusuunas tooli vastu. ja seda saab kasutada 9-25kg. ikka päris kaua 😉

 5. Proovi tooli ostes kindlasti autosse ka ! Mina avastasin, et mul on autos taga nii lühikesed turvavööd, et ei mingit selga sõidusuunas. Lõpuks õnnestus ka nägu sõidusuunas tool valida selline, et rihm vaevu kinni läks ja Salme kasvades pidin ostma pikendusjupi mis maksis sama palju kui tool 😕

 6. Meil oli alates lapse aastaseks saamisest kuni 4,5-ni maxicosi turvatool. Saan öelda ainult kiidusõnu.
  Me reisime suhtleiselt palju. Suvel ei ole praktiliselt nädalavahetust, kus oleksime kodus ja ka nädala sees saab suht palju lapsega autoga ringi liigutud.
  Täna on meil maxi-cosi suuruselt järgmine tool, aga eelmist igatseme taga nii meie vanemad kui ka laps. Sellel toolil, mille lingi panin on mugav magamisasendisse panemise võimalus (seda igatseb taga ka laps). Tooli saab kergelt magamisasendisse panna ka ise samal ajal autot juhtides,magamise ajal on laps ikkagi üsna selili asendis, s.t pea ei kõlgu omasoodu, vaid toetab kenasti seljatoele. Samuti oli autosse kinnitamise süsteem sellel toolil väga normaalne ja ka lapse jaoks tooli turvavöö süsteem mugav. Ühtegi autoõnnetust küll õnneks ei juhtunud, aga maxi-cosi turvalisuse näitajad ei ole teps mitte pahad.
  Ära müües nägi tool välja nagu uus ja seda põhjusel, et seda katteriiet on lihtne eemaldada ja saab pesumasinas pesta. Samuti kasutasime valget froteest nn suvekatet.
  Seljaga sõidusuunas lapsed eriti sõita ei armasta. Neil lihtsalt on igav sedasi (ei näe välja ju). Jah olen teadlik et pidavat olema turvalisem, aga proovige sõita karjuva lapsega või nii et lapsega peab terve tee keegi koguaeg tegelema…

 7. Tiuksuga nõus, väga hea tool on, meiegi oleme ka rahul.
  Poisile ostsime nn kahesuunalise Concord Ultimax, et võimaldab autosse paigaldada nii näoga kui seljaga, aga ikka kasutame näoga sõidusuunas.

 8. valin minagi lapsele pikemat aega turvatooli, sest häll on väikseks jäänud.
  vahtisin neid turvateste siin ja olin kindel, et ostan 9-36 kg Kiddy turvatooli. sellel on väga head testitulemused. ja suureks plussiks on pikk kasutusaeg.. pmst uut tooli poleks enam vaja.
  Kiddyl on ees suur turvapadi. see teebki asja turvaliseks… samas ise mõtlen, et kas lapsele see ikka meeldib. kasutajad väidavad, et lapsed on sellega ära harjunud küll.
  siis vaatasin youtube's ühte videot selle kohta, mis juhtus lapsega, kes sõitis turvatoolis näoga sõidusuunas.. autole sõitis teine linnas tagant sisse ja laps murdiski kaela. ma parem sulle seda linki siin ei pane.

  vahepeal jõudsin ka mõelda MC peale.. aga samas see -18 kg kasutusaeg tundub liialt lühike. ja ära hirmutas ka näoga sõidusuunas paiknemine. Kiddy puhul on kael paremini kaitstud, sest kui laps ettepoole kaldub, siis turvapadi võtab löögi endale.

 9. Ma jällegi arvan, et kasutatud turvatooli ostmine ei ole hea mõte. Kuna kasutusaeg on piisavalt pikk (vähemalt 3 aastat), siis ei tohiks see säästmise koht olla. Turvahäll oli meilgi kasutatud, aga turvatool – kindlasti mitte. Usaldusväärsetel tuttavatel saadu on teine tera.

  Kuna katteriided on kvaliteetsestel toolidel heast materjalist, siis ei ole tooli ilus välimus mingi näitaja ning mis minu jaoks kõige häirivam- plastmass väsib, samuti igasugu liigend- ja ühenduskohad. Loomulik kulumine ühesõnaga.

  Ühinen nendega, kes arvavad, et näoga sõidusuunas tool on mugavam nii lapsel kui ka vanemal. Kuna ma sõidan palju lapsega kahekesi, siis ma ei kujuta ette, et ma ei saaks temaga suhelda. Teoorias võivad teist tüüpi toolid head olla, aga praktikas üldjuhul mitte.

 10. Pingback: Jälle turvatoolidest » Tikri Päevaraamat

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top