May 302010
 

Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, kuidas Plikal sai paar nädalat tagasi pudrumaterjal otsa ning kiiruga lähimast tšurkapoest ostetud kaerahelveste pakk oli hiigelsuur. Seda nähes tekkis mul kohe kuri plaan teha enne äralendu üle pika aja kaerahelbepätsikesi – kunagi kooli ajal sai neid ikka tihti küpsetatud, hea lihtne teha, maitsvad ka.

Nojaa, ma muidugi arvasin, et meil on nagunii palju mune üle, Abikaasa aga lõi viimased kaks hommikul praekartulite peale. Tahtsin juba pätsikeste ideele käega lüüa ja kaerahelbed naabritele pähe määrida, aga Abikaasa käis päeval poes grilli jaoks salatimaterjali toomas ning tõi koju ka karbi kuue munaga – no et tee ikka oma pätsid ära, homme siis keedame ülejäänud hommikusöögiks.

Panin Toidutare otsingu koostisosade alla kaerahelbed ja vaatasin kõike, mis küpsetiste alt tuli. Kõik küpsised olid veidrad, kuidagi liiga palju imelikke koostisosi, sealhulgas kaerahelbeid ja jahu pooleks – mul oli aga jahu kümme korda vähem. Mingi flapjacki retsept oli ainus, kus jahu polnud, aga seal taheti siirupit, mida mul jällegi polnud, samuti mitte tahtmist seda ise suhkrust tekitama hakata (raudselt oleks feilinud ja kõik põhja kõrvetanud, mul polnud suhkrut nagunii nii palju ka).

Hädast aitas välja sõber Google – panin otsingusse kaerahelbepätsid ja leidsin kohe Sille blogist tollesama retsepti raamatust “Saiad. Pirukad. Koogid”, mille järgi ka ise kunagi ennevanasti küpsetasin. Mälu ei petnud mind – seal polnud mitte mingit jahu. Imelihtne lühike retsept, kus erinevalt paljudest teistest olid minu suureks rõõmuks kõik kogused detsiliitrites – mul siin ju kaalu pole.

Niisiis oli mul retsepti järgi vaja:

6 dl kaerahelbeid
1 dl suhkrut
2 muna
100 g margariini
tibake soola

Kuna mul oli nii kaerahelbeid kui suhkrut juhtumisi umbes-täpselt kahekordne kogus, siis saigi poole rohkem tainast tehtud. Margariini ega võid mul muidugi polnud, panin selle asemel siis õli. Sool jäi üldse panemata :P

Mul oli aga kapis veel igasugu asju, millest oli vaja lahti saada, ning arvasin, et ega miskit ei juhtu, kui need ka taignasse lisan. Seega sai sinna veel 1-2 dl jahu, veerand purki maasikamoosi, veerand purki vaarikamoosi, imetilluke purk aprikoosimoosi ning pool tassi rosinaid. No ja panin siis juba igaks juhuks nõutud nelja muna asemel kuus, et ikka vedelikku piisavalt saaks ja kogu möks ilusti koos püsiks.

Kästi küpsetada 200 kraadi juures 12 minutit keskmises ja 4 minutit ülemises vahes, ma keerasin oma p*rses ahju suvaliselt 8 peale (tegelikult on tabeli järgi 6 – 200 ja 8 – 230, aga see ahi on nii vana, et kuumused vist paigast ära), sai umbes 15 min keskel ja 10 min üleval. Tunde järgi, tunne seekord ei petnud :P

CIMG0690

Kartsin, et tulevad ehk liiga magusad või miskit, aga superhead said! Täpselt kaks plaaditäit, 40 küpsikut. Pool plaati läks alla naabritele, mõned sai Ronniga Katrele saadetud, mõned sai ise ära söödud, midagi jäi ikka lõpuks foto jaoks ka:

CIMG0694

Eks näis, kas neid homme lennukisse võtmiseks ka jätkub või saavad enne otsa :P Igatahes olen ma oma improviseerimise tulemusest meeldivalt üllatunud – mõnus maius väikese vaevaga.

  2 Responses to “Teise riiki kolija kokandusnurgake: kapitühjenduspätsid”

  1. Sellesama retsepti järgi teen mina ka neid alati. Teinekord, kui asi pole kapi tühjendamises, pane osa kaerahelveste asemel müslit. Mmmmm, kui hea saab! Eriti, kui juhtub olema šokolaadi laastude või tükkidega.

  2. Ainukene asi, mida ma peale õunakoogi oskan küpsetada. :D

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.