Internetireformist

Sattusin täna lugema üht mitme nädala vanust idiootuudist zombie-domeenidest, mille kommentaarid olid vastupidiselt Eesti keskmisele interneti peldikuseinale hämmastavalt ühtsed.

Mõtlesin, et võiks oma tähtsusetu arvamuse ka kirja panna.

Mul on juba pikka aega olnud unistus kolida see blogi omaette. Peamine põhjus, miks ma seda senimaani teinud pole, on lihtlabane: ma pole suutnud leida ühtki WP kujundust, mis mind nii visuaalselt kui tehniliste võimaluste poole pealt piisavalt rahuldaks, ikka on midagi olulist vajaka jäänud. Aga pärast “toredat” Eesti internetireformi on nüüd veel üks sama oluline põhjus.

Ma olen alati tahtnud, et mu blogi oleks pri.ee lõpuga. ee, sest ma olen eestlane ja selle üle uhke. Pri, sest blogi on minu eraasi – jah, ma võin küll avameelselt kirjutada, jah, mu anonüümsus on näiline, aga see on siiski minu isiklik internetikodu ja ma ei jaga selle aadressi avalikult isegi nt FB-s. Ma ei häbene oma blogi, mind ei häiri, et igaüks saab tulla ja lugeda, aga mulle meeldib säilitada nii palju anonüümsust, et minu täisnime googeldades siia ei jõuta ning ise jagan ma aadressi vaid nendele, kellele soovin – jagan üsna vabalt, lihtsalt mulle meeldib selle üle teatud kontrolli omada. Kolida lihtsalt ee lõpuga aadressi alla oleks minu jaoks umbes sama, mis reklaamida seda blogi oma täisnimega postimehe bänneril. No okei, see oli ilmselge kunstiline liialdus, aga usun, et saate mu mõttest sellegipoolest aru.

Ka igasugused muud lõpud – net, eu, com jm – pole minu jaoks kunagi vähimalgi määral ihaldusväärsed olnud. Pri.ee oleks just see õige.

Ja asi pole ju tõepoolest sugugi selles, et ma ei jaksaks maksta 300 krooni aastas. Jaksaks ka 600 (serveriruumi jm kulu tuleks nagunii lisaks). Asi on suhtumises. Ma lihtsalt ei leia, et ma peaks nii palju maksma. Ma ei leia, et minu pisike absoluutselt mitte kasumile orienteeritud veebikodu, millele ma tahaksin patriootilikult tagasihoidlikku pri.ee lõppu, peaks maksma 300 krooni aastas. Minu meelest on täiesti õiglane, et need aadressid olid tasuta – või hea küll, kui tõesti oli vaja mingi tasu panna, siis 50 krooni aastas oleks näiteks suht mõistlik.

Minusuguseid on ju teisigi, enamik pri.ee lehti pole kasumile orienteeritud. Minu blogi siin on tõesti vaid omaenda lõbustus, aga on tunduvalt kasulikumaid lehti, millest inimestele reaalselt abi on, mis jooksevad puhtalt omanike entusiasmist, samuti ilma mingi kasumita.

Saan aru, et firmadele pole selle summa maksmine mingi probleem – nendele on olulisem kättesaadavus oma klientidele. Siiski on mul hea meel, et nii paljud avaldavad ühiselt protesti ja kolivad ee domeenidelt ära. See tähendab – mul on hea meel suhtumise üle. Ee domeenide kadumine iseenesest on vägagi nukker.

Mul pole õrna aimugi, kas midagi kunagi muutub ja ma ei välista, et ükskord, kui mul piss pähe lööb, hakkangi ehk põhimõttest hoolimata seda 300 krooni aastas maksma… Praegu aga küll veel sellist isu pole.

Nii ma siis olengi edasi Bloggeris. Välimusel pole ju viga, kõik on lihtne ja kena, igasugu häkkerite mõttes on ka hea ja turvaline, istu nagu vanajumala selja taga. Blogger on kindlasti oma turvamisse rohkem investeerinud, omaette aadressiga ula peal olles oleks juhuründed tõenäolisemad. Kui siia veel parooli võimalus ka tuleks, olekski ju peaaegu ideaalne… Mis sest omaette kolimisest ikka taga ajada.

Mh, tuli meelde, et ühes kommentaaris iriseti rahaahnuse üle ning toodi võrdluseks, et .de lõpuga domeenid on ee-st isegi veidi kallimad, aga sellegipoolest on need pärast com lõppu pea kõige levinumad. Noh, esiteks võiks võrrelda Saksamaa ja Eesti suurust ja rahvaarvu. Teiseks – ma ei tea, mis on Saksa keskmine palk, aga mul on tugevad kahtlused, et see on Eesti omast mõnevõrra erinev. Firmad on iseasi, aga eraisikute puhul võiks selliste võrdluste puhul võtta arvesse mitte ainult konkreetseid hindu, vaid ka sissetulekuid…

Räägitakse ju küll Eesti riigi, keele ja rahvuse säilimise tähtsusest, rõhutatakse Eesti kui e-riigi edukust. Siis aga lajatatakse oma internetireformiga mõnusasti näkku kõigile eestlastele, kes ennast mingil viisil internetis esitleda tahavad. Mis seal ikka…

1 thought on “Internetireformist”

  1. Ehh.. mis kosta… Täpselt minu mõtted. Reformist niipalju, et kui nad kartsid, et tasuta jääb aadresse järjest vaeslasteks, siis piisanuks ju tähtajalistest piirangutest – a la iga aasta tuleb pikendada.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top