Feb 152011
 

Kahe lapsega kinnisvaraomanikust abielunaisena on igasugu uued asjad, mida silmas pidada.

Kõigepealt avastasin ühisdeklareerimise võimaluse. Kena on, Abikaasa andis nõusoleku, sain asjaga edasi tegeleda.

Siis avastasin, et teise lapse pealt saab raha. Rõõm – ei olnud sellele varem mõelnud, ei teadnudki ilmselt.

Siis rõõmustasin, et maamaksu saab lasta otse maha võtta, panin linnukese. Täna sain teada, et sel juhul saab raha tagasi alles aprillis ja täitsin deklari teist korda uuesti – selle kuu eelarve on miinuses, tahaks raha võimalikult kiiresti kätte saada.

Täna avastasin, et kodulaenu intressi pealt saab ka tagasi – selle peale ma, lollike, kah oma peaga ei tulnud. Paistab, et tuleb deklar kolmandat korda esitada :D Saatsin linnukesega netipangas oma laenuandmed ära, on nüüd ilusti maksuameti lehel olemas. Abikaasa unustas koodikaardi töö juurde, tema saab oma linnukese alles homme panna. Kui see tehtud, eks ma siis asun kolmandat korda täitma ja vaatan, kas on veel mingit täiendavat infot vaja, mingist katastritunnusest räägiti kuskil… No ma eeldan, et täites tulevad siis igasugu vajalikud lisaküsimused, millele ma vastata saan, mitte ei pea midagi oma aruga tegema.

Lõpuks lugesin, et kui esimest korda laenuintresse deklareerida, siis kontrollib maksuhaldur kõigepealt üle, kas on ikka õigesti deklareeritud ja ka laenu sihtotstarbelist kasutamist. Et sel juhul ei saa kah raha nii kiirelt tagasi. Huvitav, kui kaua sellega minna võiks… Peaks ju küll lollikindel värk olema – nii laen kui kinnisvara on meie mõlema nimel, see on meie oma kodu, kogu laenusumma läks selle ostmiseks (mitte remondiks ega mööbliks vms). Huvitav, kust see haldur seda kõike kontrollib.

Nojah. Alati on võimalus intresse see aasta üldse mitte deklareerida – nagunii jõudsime neid vaid kaks kuud maksta, mingit suuremat summat selle pealt ei tule. Samas väike raha on ka raha :) Vast tasub selle nimel veidi kauem oodata.

Igal juhul on natuke idioodi tunne. Ma olen muidu pigem see, kes enne hästi põhjalikult uurib ja alles siis täidab. No aga ma tõesti ei osanud mõelda, et maamaksu puhul viivitus tekib, ei tulnud ka üldse pähe, et intressi pealt midagi saab… Alles täna lehest lugesin :D Niisiis kolmandale ringile.

Nojah, hommik on õhtust targem. Homme vaatan.

  12 Responses to “Täiesti uued aspektid tulu deklareerimisel”

 1. Kahe lapsega enam vist tagasi ei saa midagi. Päris pead ei julge anda, aga minu teada nad tõstsid selle limiidi kolme lapse peale.. kahjuks.

 2. Teise lapse pealt saab küll – see on kindel. Ega ma poleks muidu seda ju avastanud, kui nad poleks mulle ise pakkunud – läksin oma infot vaatama ja mäherdune rõõmus üllatus :P

 3. Pean sind kurvastama, esimese aasta kinnisvara intresse maha arvates, saad raha arvatavasti alles mais. Ei aita ka dokumentide ette saatmine. Pead ootama kuni maksuhaldur ühendust võtab ja siis esitate maja ostulepingu ja laenulepingu.

 4. Soh, siis ma vist ei viitsi see aasta üldse jamadagi. Kui ma nüüd õigesti arvutasin, siis see summa oleks kuskil 40 euri ringis. Mis sest ikka, las ta jääda. Kohe raha saamise mugavus maksab kah midagi :)

 5. aprilli lõpp – mai algus on jah see sel juhul tagastusaeg.

 6. Esimest korda kinnisvara laenu intresse makstes peab jah maksuametile ostu-müügi lepingu esitama (võib ka faksiga ja meiliga koopia). Aga Tallinnas küll seda luksust ei tasunud oodata, et EMTA ise ühendust võtaks … ma vaatasin, et ei tule ja ei tule tagastust ning kui helistasin maksuametisse, siis öeldi, et saatke dok-id. Saatsin ära ja ikka ei tussutki … helistasin uuesti, siis teatati, aga see asi on veel esitamata (ma isegi ei mäleta, mis mul valesti saadetud sai). Muidugi juhtus see kõik 6 aastat tagasi, võib-olla nüüd on nad seal inimlikumad :)

 7. issake, kogu nett on tulude deklareerimise teemasid täis, kus sina elad :P

 8. Mina sain ka alles juunis raha kätte, kui esmakordselt laenuintresse deklareerisin. Enne tuli 2 korda ostu-müügilepinguid esitada (esimest korda saates kaotasid nad paberid ära).
  Ühisdeklaratsiooni on mõtet esitada siis, kui nt üks abikaasa ei ole tööl käinud (s.o tulu saanud), siis teine abikaasa saab kasutada tema tulumaksuvaba miinimumi (27000 aastas). Muidu pole erilist mõtet. Nii et kaalu ka seda võimalust, et teete deklarid eraldi, sina saada raha kiiresti tagasi (lapse pealt nt jne), aga abikaasa deklareerib oma osa intressidest ja saab raha mais-juunis. Võimalikud on igasugused variandid :)

 9. Jess, saabki 2 lapsega tagasi :)

 10. Uskumatu, et ka Sinul on tõeliselt blonde hetki :)

  Kui te võtsite ostu müügi+ remondilaenu, siis maksuamet arvestab ainult ostu-müügi summaga, ehituse ja remondi puhul on tarvis eraldi projekti ja asjaajamist ning see läheb lõppkokkuvõttes kallimaks kui saadav kasu.
  Intressi osa märgitakse siis % ga, meil näiteks on see 88%, mitte 100, sest 12% jagu summast kuulus korterilaenu refinatseerimiseks.
  Kui deklaratsiooni tegema hakkad, võta kohe ostu müügi ja laenulepingud kõrvale, läheb kiiremini.
  Ja tark on mitte ootama jääda, kuni palutakse täiendavad andmed saata, mine ise nende kahe lepinguga maksuametisse kohale, las teevad seal koopiad.
  Kui küsitavusi ja vigu ei ole, on reaalne ka kuu jooksul korda saada. Venimine tuleb sellest, et maksuamet hakkab tavaliselt kedagi välja kutsuma alles siis, kui viimane aeg kätte hakkab jõudma ja inimene pole ise initsiatiivi näidanud. Muidugi võivad piirkondlikud maksuametid olla erineva käitumismudeliga.
  Kui sa sellel aastal ei kasuta seda võimalust, siis on sul järgmisel aastal esimene kord ja võib-olla eelarve suuremas miinuses ning oodata ei tahaks samuti.

 11. Mhm, no nüüdseks oleme igal juhul kõikvõimalikest asjadest teadlikud ja asi on üsna selge. Eks mõtleb, mis me selle intressiga ette võtame.

 12. Me deklareerisime ka eelmisel aastal esimest korda uue kodulaenu intresse ning saime tulumaksu tagasi kohe aprilli alguses, kuigi nad ähvardasid eriti karmi kontrolliga kõiki uusi laenuvõtjaid. Kuidas? Kõigepealt viisime ise kõik vajalikud paberid Maksuametisse kohale ja tõepoolest tegime korraliku kodutöö, et neil midagi viriseda poleks. Ja siis tegime deklaratsioonis linnukese kastikesse, et soovime maamaksu tasuda tagastatavalt tulumaksult. See viimane tähendas, et maamaksu tasumise tähtajaks 31. märts oli Maksuamet kõik meie paberid läbi närinud, sest muidu poleks nad maamaksu ju tähtajaks saanud kinni pidada ;) ja kohe aprilli esimestel päevadel oli meil maamaksust ülejäänud raha ka käes. Jäksu!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.