Feb 232011
 

Veidi üle nelja kuu tagasi lubasin ära vaadata filmi Food, inc. Täna lõpuks vaatasin. Ja pani sügavalt, VÄGA sügavalt mõtlema.

Kogu see ökoteema on keeruline. Ma usun kõigest hingest keskkonnateadlikku elamisse, tervislikku toidu söömisesse jne. Aga vahetevahel viskab üle ja ma väsin nii kohutavalt ära – soovin, et saaksin pimedana edasi elada, nii oleks palju kergem. Sest ma tean – inimeste ökovaimustust kasutatakse ära ning sageli on raske aru saada, kas on siis tegu rohepesuga või mitte.

Ma võin palju lugeda ja uurida, palju filme vaadata… Aga minu häda on selles, et ma kipun seda kõike liiga kergesti uskuma. Ma olen nii noor, mul pole piisavalt elukogemust ja nii laialdasi teadmisi kõigest, mis oluline on… Ma ei saa kunagi olla kindel, kas see, mis mulle õige tundub, seda ka päriselt on.

Aga muidugi ma uurin ikka edasi – harin ennast nii palju, kui võimalik. Ja seniks lähtun lihtsalt oma sisetundest.

Pärast selle filmi vaatamist on mul tohutult hea meel, et ma elan väikeses Eestis. Eelistades kohalikku toitu, on mu toidulaud igal juhul tervislikum kui keskmise ameeriklase oma. Muidugi, ka meil on kindlasti igasugu tootjaid, aga… Üldiselt on asi siiski tunduvalt parem.

Ja taaskord sai kinnitust minu sügav sisetunne, et see tee, mille ma olen valinud, on õige. Jah, ma ei saa kunagi olla päris kindel, kas toit, mida müüakse mahesildi all, seda ka on. Jah, on kindlasti võimalik, et kontrollide ajal (mis on kahtlemata karmid, kuid neid tehakse ju harva) on kõik korras, muul ajal aga kasutatakse jama. Aga ma olen positiivne ja ma tahan uskuda, et see pole nii. Ma arvan siiralt, et enamik Resti mahetootjaid teeb oma asja hingega. Kasvõi juba sellepärast, et Eesti on nii väike, et mahetoidu tootmisega pole nagunii võimalik suuri rikkusi kokku ajada :)

Kõige parem oleks muidugi kõike ise kasvatada ja ma üritan vaikselt selles suunas liikuda. Ja mahemärk pole sugugi kõige olulisem – ikka usaldusväärne müüja. Ja äärmiselt oluline on igal pool oma arvamust avaldada – kui me soovime, et poodides oleks rohkem kodumaiseid ja mahetooteid, siis peame sellest poodidele teada andma.

Ma kirjutasin ükskord Selverile ja nurisesin pasteedis sisalduva naatriumglutamaadi üle, ühtlasi soovitasin neil kätte võtta ja hakata Eesti toidupoodide mahepioneeriks – pakkuda võimalikult laias valikus kodumaised ja mahedaid tooteid, sest nõudlus selle järele ainult suureneb. Nad vastasid mulle väga kenasti – ütlesid, et E621 on pasteedis sisalduvas maitseaines, millele nad pole seni sobivat alternatiivi leidnud, et sisaldus on väga väike… Ja et mu kiri edastatakse kindlasti ka juhtkonnale, et nad teaksid, mida kliendid soovivad. Jah, võib ju olla, et see kõik on ilus vale – et tegelikult nad kasutavad rõõmsalt seda maitseainet edasi ja mu kiri läks prügikasti. Aga ma loodan ja arvan, et siiski mitte :)

Ma kirjutasin hiljuti Salvestile, olles kiiruga ostnud purgi hernesuppi ning avastanud kodus silti lugedes sealt seest sellesama naatriumglutamaadi, mis ajas mind suisa ahastusse. Sain neilt vastuse, et nad töötavad alates eelmise aasta lõpust oma toodete koostise muutmise kallal, et sealt E621 eemaldada. Et praegu on olemas hernesupp suitsuribilihaga, kus seda pole. Suurepärane ju!

Jah, muidugi oleks kena teha alati kõik toidud kodus nullist valmis, aga paraku alati ei jõua/ei viitsi. Ja selleks puhuks on kodumaine purgisupp üks parimaid poolfabrikaate, mis ma oskan välja mõelda. Kunagi ehk saame nii kaugele, et teeme ise kõik supipõhjad valmis, seni aga ostan rõõmuga Salvestit.

Nii et ma olen lõpmata tänulik – selle eest, et ma elan väikeses Eestis ning et meie rahaline seis on praegu piisavalt hea, et ma ei pea ostma kõige odavamat toitu. Ja ma üritan edaspidigi osta võimalikult palju kohalikku, kodumaist, mahedat, väiketootjatelt… Ja ma tean, et see alati ei õnnestu, ma tean, et ma olen vahel väga laisk, ma tean, et meie toidulaud on praegu väga ühekülgne… Et praegu tuleb 90% toidust Selverist (enamik sellest sugugi mitte mahe, aga vähemalt suures osas kodumaine ja E-vaba)… Aga ma püüan.

Ja sellest teadmisest mulle praeguseks täiesti piisab.

Võib ju öelda, et elamine on üldse kahjulik, ei jõua kõike jälgida ja silte lugeda… Tõepoolest, on asju, mille puhul me ei saa midagi muuta. Aga on ka tohutult palju kohti, kus me saame valida. Ja toit, see võiks olla üks tähtsamaid valikuid – me ju sööme seda sisse!

  One Response to “Mõtteid toidust”

  1. Hm, mu ema on mahetootja ja antud näite puhul ei saa küll öelda, et mahetoitu sisse saaks "muul ajal jama panna" :) Nii et võin kinnitada – ausaid mahetootjaid on! Petmine oleks ausalt öeldes ka keeruline, minu arust – kontroll ON kõva. Lisaks, ma usun, kui sa juba hakkad mahedalt tootma, siis see on osaliselt ka idealistlik otsus ja iseenda põhimõtetega vastuollu minek oleks tootjale suurem psühholoogiline kulu… äkki? Aga tootjaid on kindlasti erinevaid.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.