Mar 242011
 

Ma olen endiselt seda meelt, et suurt aiandusprojekti me sel aastal ette võtta ei jõua, remont on olulisem. Aga hakkasin just natuke ikkagi aiast ka mõtlema, seoses esimese sügavkülma pandud isetehtud jäätisega (kirjutan pikemalt, kui lõpp-produkti ära proovinud olen, praegu alles külmub) ja peatse külmkapiostuga.

Jäätisega seoses mõtlesin, et nüüd on veel ainult isetehtud ploomimahla vaja, siis oleks meie suur sõltuvus jäätisekokteil nii tervislik, kui üldse olla saab. Lugesin ammu välja otsitud retsepti veel korra üle ning otsustasin, et kui see suvi on hea ploomiaasta ja neid normaalse hinnaga kokku osta saab, siis proovin kindlasti ära, pole siin nii rasket midagi. Teine asi, mille ära otsustasin, on see, et oma aeda tuleb ka ploomipuud kasvama panna. Ja seda võiks juba sel aastal teha – läheb ju neli-viis aastat, kuni need vilja kandma hakkavad. Ma hästi natuke lugesin ja uurisin selle teema kohta, eks peab millalgi põhjalikumalt tudeerima. Näiteks kas istutada tuleks kevadel või sügisel jne. No ja näiteks mitu puud võiks olla – just selle mõttega, et jätkuks nii söömiseks kui mahla tegemiseks (mhm, ma tean küll, et meie kliimas ei pruugi iga aasta üldse saakigi saada).

No ja kui ma juba uurisin ja näiteks seda teemat lugesin, siis mõtlesin, et äkki peaks veel mõne puu kasvama panema, kui juba istutamiseks läheb. No ikka selle mõttega, et vilja hakkavad alles aastate pärast kandma, ei ole siin aega raisata :P Meil on hetkel paar õunapuud, nii et neid kindlasti kohe juurde istutama ei hakka, lisaks üks kirsipuu. Aga pirne me armastame, üks-kaks puud võiks ju olla… Meil aed pole kõige väiksem ka, ruumi on. Kuidas ja kuhu täpselt, seda muidugi ei tea, peaks mingi asjatundja nõu andma kutsuma.

Vaatasin järele, mis ma olin kunagi kirja pannud – aias on meil veel must ja punane sõstar, tikrid, maasikad, vaarikad, rabarber. Ma arvan, et sellest kõigest esimeseks suveks suurepäraselt piisab, saab sügavkülma varuda kah. Ma ei tea, kas peale maasikate neist ka miski suuremat hoolt vajab, vaarikatega ehk tuleks miskit teha? Põõsad ja rabarber kasvavad ju üldjuhul ise.

Niisiis selle hooaja plaan: aeda tundma õppida, istutada ploomi- ja pirnipuid, kanda hoolt olemasoleva eest. Varuda kõike, mis juba kasvab, talveks sügavkülma, teha õuna- ja ploomimahla. Mingite peenardega ilmselt suuremat jamama ei viitsi hakata. Samas on mul mõned ökopoest ostetud seemned alles, mis jäid üle-eelmisel suvel maha panemata – salat ja porgand vist. Nende säilivusaeg on muidugi juba läbi, nii et pole üldse kindel, kas kasvama lähevad, aga igaks juhuks külvata ju ikka võib – kui ei kasva, siis ei kasva.

No vaatame :) Peaasi, et plaane jätkuks!

  One Response to “Aiamõtted”

  1. Ka põõsad vajavad hoolitsust tegelikult. Väetamine (orgaanilise väetisega), tagasilõikamine, kahjurite peletamine (jällegi orgaaniliselt), nooremate taimede kinni katmine, lahti võtmine, pookimine, kindlasti veel midagi. Aga ma ei saa eriti sõna võtta, mul pole kunagi isiklikku aeda olnud ja puid-põõsaid pole kasvatanud.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.