Apr 032011
 

Miskipärast on mul olnud igasuguste isetegemistega raudpoltkindel eelarvamus, et see kõik on kindlasti midagi keerulist ja aeganõudvat. Ja kui ma siis lõpuks viitsin natuke teema kohta päriselt mõttega lugeda ja proovida, siis avastan, et häbiväärselt lihtne. Teha jogurtit, toorjuustu, kohupiima, kondenspiima, jäätist… Nüüd siis leiba.

Juuretise sain ema mehelt, Mrs G jagas MSNis nõuandeid, netist eriti lugeda ei viitsinud, järgisin siinseid juhtnööre. Jahuks oli Pihlaka maheringilt saadud Tõrvaaugu talu mahe rukki lihtjahu, tainast tegin ainult ühe pätsi jagu (poolest liitrist veest) ja vastavalt soovitusele üsna pehme, et õhulisem tuleks.

Lasin liiga kaua hapneda, peaaegu ööpäeva – mille tulemusena, üllatus-üllatus, sai leib meie maitsele veidi liiga hapu. Järgmine kord proovin traditsioonilise 16 tunniga. Poole kõrgemaks see küll ei kerkinud – mul sai tainast kolmveerand vormi ja kerkis ääreni. Pärast ahju panemist unustasin esiteks veerand tunni pärast temperatuuri madalamaks keerata, tegin seda ehk umbes pool tundi hiljem. Teiseks unustasin ära, mis kell ma üldse leiva ahju panin, seega ei osanud täpselt arvata, millal välja võtta :D Kuna küpsetamine jäi öösse (halva ajastuse tulemus), siis võtsime lihtsalt välja ja läksime magama – hommikul avastasime, et alt veidi tainas, seega läks ahju tagasi.

Aga esimese leivateo kohta igati hea, ütleks ma. Veidi liiga hapu ja veidi liiga krõbeda koorikuga, maitseainete ja seemnetega peab ka veel katsetama, aga muidu oli täitsa mõnus leib. Õhulisem, kui paljud teised ise küpsetatud leivad, mida proovinud olen, nii et see sõtkumise asemel segamine ja pehmem tainas on väärt soovitused. Igati tervitatav mu jaoks, ma ei viitsigi sõtkuda ja eelistan iga kell selliseid küpsetisi, kus tainast näppudega tegemise asemel kausis segada saab. Muretaigna jaoks palun näiteks alati Abikaasa appi, tal on mingi nipp, saab müstiliselt kiiresti või ja kuivained segi näpitud.

Igal juhul äge. Ootan juba uut katsetamist. Poest enam leiba osta ei kavatse :D

  12 Responses to “Esimene leivategu”

 1. 16 tundi on ikka metsik hapendamine juba minu arust :o Mul hapneb tavaliselt 8 tundi, mõnikord ka 12 (kui üleöö hapendan), aga üle selle ei lase ja siis jääb leib just mõnus.

 2. Kui ma googeldasin õhulisuse kohta, siis kuskil kirjutati, et tuli õhulisem, kui kauem hapnes + Maarit ütles, et tema laseb tavaliselt umbes 24h, sellepärast proovisin alguses nii.

  No ja selles sinu saadetud juhendis on kirjas, et rohke sõtkumine on õhulisuse eelduseks, samas kui minu lingitud Ärma talu leivaretsepti juures oli kirjas, et sõtkudes tuleb tihkem.

  No mina ausalt ei tea, kus tõde on :D

 3. sõtkumisega jõuab tainasse õhku, see tekitabki leiva sisse augukesed ja õhulisuse. pikalt kääritades saab sama efekti pmst, aga leib tuleb palju hapum, see käärib veel kerkides edasi. sõtkuda tuleb minimaalselt 10 minutit, siis on tolku ka.
  vedelama taina ja segamise kohta olen kuulnud, et kipub nätskeks jääma, ise proovinud ei ole, aga kindlasti proovin millalgi. kuigi naljakas on mõelda, et leivatainast peaks LUSIKAGA vormi tõstma, hihi.

 4. Teen alati sellise taigna, mida saab lusikaga tõsta, alati jääb väga hea :)
  Üle 16h ei soovita hapendada jah, kui hapu ei maitse.
  Tegelikult soovitan ka ilma suhkruta üldse teha, ainult sool.
  Edu!

 5. Meie tutvusringkond teeb siin kõik leiba ühe retsepti järgi. Jääb imehea magusa maitsega leib. Kõige tähtsam, ei ole hapu. Ja mingil juhul ei hoia üle 12 tunni hapnemas. Segan puulusikaga, ei mingit sõtkumist. Seega: õhtul segan juuretise, 1 liitri sooja vett ja 0,5 liitrit rukkijahu. Hommikul lisan: 2 tl soola, 200 g suhkrut, 1,5 liitrit jahu ja peoga seemneid – mooni, seesami, päevalille (leivasegu seemneid võib muidugi ka panna). Siis panen uue juuretise jaoks osa kõrvale ja jagan taigna kahte vormi. Katan rätikuga ja jätan sooja kohta kerkima 4-6 tunniks. Küpsetan 15 minutit 250 C juures ja 50 minutit 200 juures. Pärast tõstan kindlasti vormist välja ja katan niiske rätikuga. Imelihtne teha ja imehea maitseb.

 6. leivategu pole keeruline :) mul õnnestus esimesel korral :) (aga ma käisin enne meistri juures õppimas)
  soe leib… mmm

 7. To Sirje Hiiumaalt

  Kas ahju lähevad siis kaks vormi korraga?

 8. mul läheb ahju kolm vormi korraga…

 9. Meil on sööjaid nii vähe, et eelistan ühe korraga teha, siis on alati värske.

 10. mina olen selle õpetuse järgi teinud http://www.hot.ee/m/marikalkun/
  ja edasi olen juba harjutanud oma südametunnistuse järgi.

 11. mina olen siis see, kes reede hommikul 10-11 ajal paneb eeltaigna hakkama ja laupäeval 9-10-11 ajal (vastavalt sellele, millal meelde tuleb) teen ülejäänud taigna. Ja ei ole minu leib veel kordagi hapu saanud… Mul ema tõi just võrdluseks oma naabrinaise leiba ja noo vat see oli hapu.
  Meie kandis öeldakse "igal talol oma taar" ja eks see leivategu läheb ka sinna auku, et igaüks katsetab enda jaoks parima variandi.
  Minu leivaga juhtus vähema hapnemise juures see, et ta ei kerkinud üldse :(

 12. Me just praegu räägime Iirisega MSNis ja tema imestas ka, et tal alati hapneb 24h ja kunagi pole liiga hapu olnud. Ma pakuks, et kas maitse asi või siis pole teil äkki nii soe ruum? Sest vat me kütame ju köögis pliiti, päris soe on.

  Igatahes ma proovin nüüd 16h hapnemist ja näis, mis saab :P

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.