Apr 082011
 

vol 1

Paar üles kistud põrandalauda paljastasid ehitusprahi ja klaasvilla:

CIMG3372

CIMG3374

Villa sees on väiksed tumedad läikivad kuulikesed, mille kohta Abikaasa ütles, et kui need oleks heledamad, siis ta arvaks, et see on elavhõbe. Üritasin pildi peale saada, ei tea küll, kui hästi õnnestus:

CIMG3376

Lauad on üsna kehvas seisus:

CIMG3378

Seina sai kah paljaks kistud:

CIMG3379

Eelmisele postitusele tuli õige palju kommentaare ja nõuandeid, mõtteainet on küllaga.

Tõsi on, et põrandalauad võiks ju ikka päästa, nii palju kui vähegi võimalik. Tõsi on ilmselt ka see, et kui need lauad on väga halvas seisus, on neid raske siledaks lihvida – vana värv jne. Tõsi on see, et kui oodata mingit laujääkide superallahindlust, võiks skoorida parketi umbes sama hinnaga, kui maksaks laudpõrand. Aga jah, nendest jääkidest piisaks tõenäoliselt vaid ühte tuppa, nii et põrandad jääks erinevates ruumides erinevad (mis ilmselt isegi väga ei häiriks) ja samas ei saa parketti ju otse prusside peale panna, mingid lauad peaks ikka all olema. Ja kui kasutada neidsamu vanu laudu, siis kui need kriuksuma peaks hakkama… Oeh. Ei tea ühesõnaga :D

Mis puutub seina, siis Tage küsis, kas neid palke ei annaks ikka puhastada ja töödelda ja nii jättagi. Ja tegelikult on see mõte, mida võiks täitsa edasi mõelda, sest paljas palk meie sisekujunduselemendina meeldib ja noh, kergem oleks ju ka, kui ei peaks hakkama mingeid asju peale lööma ja möksima. Samas hoiaks need lisakihid vist mingil määral sooja, meil polnud ju plaanis rahalise poole tõttu veel maja väljast soojustama hakata… Kui lihtsalt palke puhastada ja nende vahesid takutada, pääseks külm neist ilmselt paremini läbi… Või ma ka ei tea.

Looduslike värvide raamatu toon täna raamatukogust ära. Lubikrohvi ideed peab ka täitsa tõsiselt edasi mõtlema… No ühesõnaga mõtlema peab palju.

See ehitaja, keda me kasutame, on oma alal väga tark, väga korralik ja vastutustundlik (ühesõnaga ma hindan tema teadmisi ja kogemusi väga), aga looduslikest materjalidest ei tea ta muidugi suurt midagi ja taaskasutus pole kah prioriteet number üks :D Ehk et ta on igati hea, aga kui me tahame oma ökoteemat ajada, siis peavad meil endal väga konkreetsed teadmised olema, et siis omakorda talle juhiseid anda. No seinad, ma mõtlen, saaks äkki isegi omade jõududega tehtud, põrandaid kindlasti mitte.

  10 Responses to “Lammutamine, vol 2”

 1. Tead, olge ettevaatlikud nende põrandate ülesvõtmisega. Minu vanaema lükkas ikka kõik pooleksläinud õmblusnõelad ühe kindla põrandaprao kaudu maja alla. Ma tõesti ei tea, kas selliselt on kunagi käitutud ka elavhõbedaga.. Aga tuli hetkel meelde. Et olge ettevaatlikud seal!

 2. Noja kui juba kommenteerimisega algust sai tehtud… :)

  Klaasvatil ongi sellised mustad terakesed sees. Elavhõbe on ikka hõbedane ja voolab. Aga ise olen klaasvatiga ettevaatlik ikka olnud – peenike lendlev klaasvatitolm ei ole ahvatlev ei kopsus ega ihul. ikka paks kummikinnas ja respiraator. Viimase peal oli pärast tagasihoidlikumatki klaasvati liigutamist täitsa märgatav vatitolmu kiht.

 3. See pörand ei ole siis nii vana. Äkki möni vana ehitusspets ûtleb, millal sellised villad pandi.
  Lauad on juba vanana pandud, nagu kirjutasite.
  Meil on sama probleem, et väljast ei saa soojustada, kuna teised ei tee. Aga seestpoolt ei soovitata, aga ikkagi on vaja, muidu kûtad ilma. See on ûks probleemide probleem!

 4. Maja ise on ligi 100 aastat vana ja ma arvan, et lauad võivad vabalt algusaegadest olla. Nagu eelmises postituses kirjutasin, on need korra juba üles võetud ja tagasi pandud – seda ilmselt tehti hiljem ja siis klaasvill alla pandigi.

  Väljast soojustada saaks me üksi ka ja mõtlesimegi seda teha, aga termograafilisest ülevaatusest tuli välja, et suurim soojakadu on hoopis põrandatest ja mingist korrustevahelisest kohast, mida saab seestpoolt soojustada – kõige jaoks korraga raha pole, seega välisseinad peavad paremaid aegu ootama. Seest soojustamise kavatsust pole kunagi olnud ja kuna väljast kohe ei saa, siis on palkide võimaliku renoveerimise ja soojakaoga seotud mõtted üsna aktuaalsed.

 5. Meie maakodu köögi laudpõrand oli õudus kuubis. Väga ebatasane – kohati on ikka paari cm sügavused laiad vaod sisse kulunud.Mitte keegi ei tulnud selle pealegi, et sellest võiks asja saada, aga kuna renoveerisime ühe toa põrandat, siis sai majja toodud ketaslihvija ja kuna see juba majas oli, siis lihvisime ka köögi põranda ära. Ja kui õli ka veel peale sai, siis nüüd õhkab iga teine külaline "küll on teil lahe põrand".

  OK, Elu- ega lastetuppa sellist põrandat ei tahaks – klotsitornid ei seisaks seal püsti ja tõenäoliselt saaks sealt ka tihti pinde, aga efektne on see küll. Magamistoas või kabinetis oleks selline põrand ka äge. Meie hästisäilinud põrandad ei ole üldse nii efektsed.

  Aga kuna te olete põrandad juba üles võtnud ja tagasi panek on õudus kuubis, siis võibolla teil pole mõtet lihtsalt ehku peale proovida.

  Mina ikka räägin selle põranda puhul, et "s*tast saab saia küll."

 6. Hetkel oleme ainult paar lauda ära kiskunud, aga kõik põrandad tuleb soojustamiseks üles võtta jah… Krt, ei tea. Peab mõtlema.

 7. Suvilale panin lakke kile (ei tule nimetust meelde, aga seda pannakse Soomes katuse tegemisel alla). Ta peab öigetpidi olema, muidu möjub halvasti. Mul on veel see osa lahti, aga ma arvan, et pean tuulutusaugud tegema, sest siin Soomes on nii tehtud lae soojustuse puhul.
  Kui sinna ruumi minna-tunneb kohe, et lae kaudu ei vea välja.

  Korrusmaja korteris sai pörand rälläkaga välja löigatud ja alt tuli betoon vastu ja olid mingid praak lauad ja sinna peale kleebitud möksiga nn. soome papp ja see oli värvitud.
  Tömbasime ûles ja sai ka uued pörandatalad pandud ja villa kövasti täis. Panime siiski sissepoole 5 cm villakihi. Ikka vähe on, sest väljast ei ole tehtud. Kui pörandat saaks natuke tösta, siis enam ei vea maja nurkadest välja.
  Mulle meeldivad inglisepärased puust poolseinad, stiilsed-ilmselt kallis, kuna need on nii hästi viimistletud kui mööblidetailid.
  Minul endal on rohkem nn. talupoja stiilis. Kamin vanadest tellistest ja pörandad naturaalsest puidust heledad.

 8. need pisikesed kuulid on klaasist… kui see oleks elavhõbe, siis te oleksite praegu terve perega juba üpris kiilakas…

 9. Jõudsime juba ise kah samale järeldusele. St klaasi osas, otseselt kiilaspäisusele ei mõelnud :D

 10. Nii põnev lugemine on, et tuleb kohe mitu korda mööda käia. :)

  Meie panime parketi tegelikult otse vanade laudade peale, kuna ühes ruumis olid needsamad lauad ainus asi, mille peale astuda (pikk ja kitsas esik, all kelder – nii et õige tuulesuuna korral puhus põrandapraost). Ja tõesti, meil on igas ruumis erinev põrand. Kuna iga ruum on põhimõtteliselt ka erinevas värvitoonis, siis see ei sega. Aga me oleme üldse natuke imelikud, ei ole püüdnud midagi loodi ajada ega hirmsasti soojustada. Saja-aastased stiilselt koitanud põrandalauad ei oleks ka ülesvõtmist ja soojustamist üle elanud. Küll siis soojustame, kui välisseinu tegema hakkame.

  Veel: mina teie asemel teeks ikkagi ruumhaaval, et saaks kõigepealt puhtas ja valmis ruumis süüa teha ja pesta, nadi eelarvega võib kõige korraga tegemine liiga kaua kesta.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.