Mis on hea komposteerimise saladused?

Kui me siia kolisime, oli november. Abikaasa kaevas kuskile aeda augu, kattis selle puidust plaadiga ja kuni praeguseni oleme kõik oma bioprügi sinna visanud. Selge on aga see, et nii me jätkata ei saa, tuleks miski parem süsteem välja mõelda.

Viimati ehituspoodides käies hakkasid silma igasugu komposterid, erineva suurusega, disainiga ja meeletute hinnavahedega. Mingi suuremat sorti rohelisest plastist ja püramiidikujuline oli kuskil veel soodushinnaga, €30 ringis vist. Mõtlesime, et sinna peaks küll kõik kenasti ära mahtuma, nii aiast kui köögist tekkinud jäägid.

Aga siis ma muidugi tulin koju ja googeldasin ja lugesin, et selline komposter, mida me vaatasime, sobib ainult aiaprügi jaoks ning köögijäätmete komposteerimissoovi korral tuleks osta mingi soojustatud ja maiteamis variant, mis siis aastaringselt muudkui komposteeriks ja ühtlasi igasugu elukad sealt eemal hoiaks.

Nojaa, ega minagi ei taha, et mu kompostihunnik aianurgas haiseks ja rotte-kasse-tigusid-mis iganes muid elukaid ligi meelitaks, aga… Tahaks siiski mingit odavamat varianti. Mingi korralik suurem korralikult suletava kaanega kast äkki, kuhu elukad teoreetiliselt sisse pääseda ei tohiks? Ma ei saa päris täpselt aru, miks seda soojustust nii kangesti vaja on, las biojäätmed olla külmal ajal külmunud ja las nad komposteeruda siis, kui jälle soojaks läheb…

Ühesõnaga jagage kogemusi. Kas peaks midagi ehituspoest ostma või midagi ise kokku klopsima või veel midagi muud, mille peale me ise pole tulnud? Peaasi, et nii aia- kui köögijäätmed ära mahuks ning võrdlemisi haisu- ja elukatekindel oleks 😛

3 thoughts on “Mis on hea komposteerimise saladused?”

  1. Meil on puust kast, õhuvahedega, ilma põhjata. Kaas käib peale, ka õhuvahedega. Haisenud nagu väga ei ole. Aasta kogume, siis tõstame teise kasti ringi ja veel järgmisel aastal mullakasti.
    Et siis nagu selline kaheaastane süsteem (kaks aastat komposteerub), kodukootud ja puha.
    Ma loodan, et kirjutasin piisavalt adekvaatselt, kui ei, siis küsi üle.
    Puulehti tasub köögijäätmete komposti panna minimaalselt ja siis ka kihiti muuga, need lihtsalt ei lagune nii hästi. Tammelehed on kohe eriline nuhtlus, ei idane ega mädane, need riisume heki alt alles kevadel kokku ja siis on põletamiseks piisavalt kuivad.

  2. Seda püramiidikujulist peaks saama kasutada ka köögirämpsu komposteerimiseks, kui talle osta lisavarustusena alla miski rest. See nimelt hoiab hiired-rotid asjast eemal.

  3. Meil on mingi suur plastmassist tunn kuuri taga (saime selle koos majaga). All on luuk mille kaudu saab komposti valja. James kaib seda aeg/ajalt segamas ja ohutamas – mina sellele lahedale ei lahe, sest ikka lehkab kull 😐

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top