Nov 152011
 

Meil siin tuli Ragn-Sellsi võim, eks. Koju saadeti leping, mis paluti allkirjastatuna tagasi saata. No keegi ei viitsinud seda teha :) Ja prügi viidi hiljuti ikkagi ära. Täitsa juhuslikult just siis, kui kast oli nagunii täis saanud. Me küll imestasime, kuidas siis nii, lepingut ju pole, aga ei viitsinud pikemalt mõelda ka.

Nüüd siis läksin Tarbija24 lugema ja kohe esimene artikkel vastaski meie küsimusele. Lepingut pole vajagi, süsteem on nii idiootne.

Oeh, jah. Ma saan täiesti aru, kui suur on probleem ühiskonna tasandil. Inimesi sunnitakse maksma igakuise prügiveo eest, miinimummaht on 140 liitrit, ehkki paljudel saab see täis alles kahe-kolme kuuga. Ja tohutult paljudel tekib protest – miks peaks nägema vaeva prügi sorteerimisega, kui maksad olmeprügi ära vedamise eest tühja. Jaa, ma saan nende mõtetest täiesti aru.

Meie sorteerime prügi igal juhul – olgu seadused või mitte. Ja see €1.15 kuus on nii väike summa, et mina küll ei viitsi protsessida või õigust taga nõudma minna. Oleks nati tobe seda teha, kui enne maksime ühe tühjenduse eest ligi €4 :)

Kusjuures kui me mähkmeid kasutasime, tuli iga kuu üks tühjendus ära – tellisime siis, kui kast täis sai ja iga kuu oleme ikka maksnud. Nüüd see-eest, kus mähkmeid enam juurde ei tooda, läks prügi teke silmnähtavalt väiksemaks. Samas algas kütteperiood, seega nüüd tuleb jällegi tuhka… Vaatame.

Ühesõnaga jah. Meil on hea – €1.15 kuus on täiesti olematu summa. Aga meiesugustest tunduvalt rohkem on neid, kes idiootse seaduse pärast juba protesti pärast prügi sorteerimata jätavad, riigi tasandil on ilmselgelt miskit mäda. Kahju!

  9 Responses to “Mõtted prügimajandusest”

 1. Mina ei protestiks kui see prügimajandus oleks veidi inimlikum. Mõtlen just seda asjaajamise poolt…
  Meil ka nüüd RagnSells, varem oli Veolia. Külades (hajali asutus vms) elavad inimesed varem ei pidanud prügiveoga liituma. Meil oli siin oma firma, kes viis prügikaste tühjaks siis kui ütlesime, et täis on. Siis aga tuli uus seadus ja meie saime sellest teada nii, et ükskord oli postkastis arve. Arve tühisõidu kohta, ehk prügiauto olevat kohal käinud aga meie prügikast polevat olnud kättesaadavas kohas (kusjuures, neid tühisõidu arveid tehakse VÄGA palju, sellest oli ka juttu ühes saates – põhjuseks see, et lume tõttu ei saanud auto prügikastile ligi). Tegelikult elame me suure tee pealt eemal, kodutee on oma 500-600 m pikk ja ühtki prügiautot meil õue peale ei käinud. KUI nad oleks käinud, siis oleksid nad kohe näinud prügikasti ka. Täielik vassimine…
  Teine asi on just see lume teema. Meil endal traktorit pole, seega talvel on enamasti igal hommikul küsimus, et kas üldse kodust välja saame või kui kaua see täpselt aega võtab. Selliste lumerohkete talvede korral meie lihtsalt ei suuda kindlustada, et ütleme iga teine kolmapäev on hommikul kell 10 meie tee lahti ja veel sellises seisukorras, et prügiauto meile sisse saaks sõita. Jällegi peaksime hakkama maksma tühisõidu eest, lisaks veel lisasõidu eest kui kutsume tühjendama väljaspool marsruuti.
  Mul pole prügiveo vastu midagi ja maksmise vastu ka mitte. Keegi ei vea mul ju seda tasuta minema. Lihtsalt küsimus on sellest, et mõtlema peaks ikkagi peaga mitte …. Maal elavatele inimestele on praegune süsteem (ja just eriti need suured prügiveofirmad) üks suuuuur peavalu.

 2. (Jätkan :P )
  Sorteerimisest ei tasu üldse rääkida. Ok, meie enamus põlevast materjalist (papp, paber, puit jne) põletame ära, kompostihunnik on ka. Aga ülejäänud prügi ei ole kuhugi eraldi sorteerida. Alevis on klaasile ka prügikast (no seda tekib ainult siis kui mõne klaasi ära lõhun) aga see on ka kõik….

 3. Nt meie oleme elanud nüüd üle aasta omas majas ja prügiauto käib iga kahe nädala tagant tühjendamas. Ilma kutsumata, sest seadus selline. Ja meil pole ka lepingut :D
  Neile on teada antud, et maja omanik on vahetanud ja võiks nüüd leipingu teha, aga ei midagi. Arve saadavad, võlga me ei ole.
  Vahet siis pole, kas prügikast (200L) on triiki täis või pooltühi.
  Sorteerime eraldi ja selle eest maksame lisaks igakordsele prügi äraviimisele 10€ aastas, et saab viia klaasi, metalli ja paberit.
  Küttehooajal läheb tavaline paber kütteks, aga läikivad viime ära. Konservikarpe/purke ja klaaspurke ikka koguneb.
  Vaatsin viimase arve pealt (iga poole aasta peale arve), et segaprügi + tühendamise kord maksab 3,70€. Ja iga kahe nädala tagant.

  Ennem, kui meil olid mähkmed ja ostsime jogurteid väikestes topsides (nüüd ostame 1l, on odavam ja pakendi saab põletada), oli alati prügikast triiki täis ja vaata, et jääb ruumi puudugi.
  Nüüd mahub prügi lahedalt ära.
  Kui ma tahaks veel tuhka prügikasti panna, siis ei jätkuks jälle ruumi.
  Meil 3 ahju ja tuhka tuleb oi oi kui palju :(

 4. Seda et, segaprügi selle pärast, et meil ei ole biojäätmete prügikasti ja toidujäätmd lähevad samasse.

  Komposti ma toidujäätmeid ei pane, kuna ei taha, et rotid/hiired/linnud seal külas käima hakkaksid.
  Aga paraku pole mul ka kuskilt võtta see 500€ ja natuke peale, et omale biojäätmete prügikast osta.

  Kui oleks ilma toidujäätmeteta prügi, maksaksime vähem.

  Soome riigi juures mulle meeldib see, et tõesti on palju neid nö kogumisprügikaste (ajalehed, klaas, metall), vii kuhu tahad.
  Lisaks leidub igas linnas kindlasti ma mõni riidekogumiskonteiner, kuhu saad oma korralikud riideid ära viskamise asemel panna.
  Mina seda viimast ei kasuta, kuna enamus lähevad teisele (kolmandale) ringile ja mida ei ole kuhugi panna (korralikud ikka), viin taaskasutuskeskusesse.

 5. Katariina kommentaari jätkuks. Talvel on tihti nii, et prügiauto ei tule kokkulepitud ajal. Kohalik külatee on täis tuisanud. Tekibki küsimus – mis see minu asi on!?

  Minu selja taga on kohalik omavalitsus ja paarikümnele välismaisele perekonnale kuuluv suurfirma sõlminud lepingu, kus kõik kohustused on pandud minule, kolmandale isikule. Kõik õigused aga jäetud sellele paarikümnele perekonnale. Miks on nii, et mina pean ärkama hommiku kell viis, et oma krundi lumelabidaga puhtaks rookida. Muidu on äkki tühisõidu arve kaelas kui konteiner õigeks ajaks oma kohal pole. Seevastu kohaliku omavalitsuse ja prügifirma asjamehed magavad aga rahulikku und – tuiskab ju!

  Sellest ei tasu aga üldse rääkidagi kuidas paarikümnetonnised raskeveokid on seaduse lühikese kestvuse aja jooksul lõhkunud sadu kilomeetreid külavaheteesid. Kui keegi oskaks vaid kokkuarvutada prügiveost tingitud keskkonnakahjud.

  Ma olen tulihingeline organiseeritud jäätmeveo pooldaja. Kuid mitte sellises ajuvabas vormis nagu see asi meil praeguseks on välja kukkunud.

 6. Mul tekkis lihtsalt küsimus, et miks te tuha prügikasti viite? Teil ju oma hoovid (P6rgukizi pean ka silmas). Me kütsime Eestis oma pliite-ahjusid puuga ja viisime tuha hiljem talu juurde ja puistasime selle sinna kuhugi lohku. Või te ei küta puuga? Või pole aed väga pirakas? Noh, lihtsalt tekkis selline küsimus ;)

 7. Virxross, meil on täis puuküte. 2 ahju ja köögipliit. Tuhka tuleb väga palju.
  Ütleme nii, et selle talve jaoks on veel natuke ühte kraavi, kuhu kallata, aga peale seda pole enam teda hoovis kuhugi panna. Mis sest, et hoov suur :)

 8. Eelmisel talvel said omaniku varutud puud juba veebruaris otsa ja siis kütsime briketiga. Tellisime korraga suurema koguse, osa veel alles, katsume millalgi vaikselt ära kasutada… Aga hetkel kütame küll ainult puudega, nii et põhimõtteliselt võiks.

  Aga liiga palju tuhka polevat ka aiale hea, ütlevad nad. Või noh, see käis vist konkreetselt kompostihunniku kohta. Aga kui tuhk lihtsalt tõesti kuskile auku matta, kas ta siis mingi hetk komposteeruks seal ära?

  Kui nagunii on kohustuslik prügi äravedu ja pooltühi kast, siis võib ju sinna ka visata :P

 9. http://www.loodusajakiri.ee/eesti_mets/artikkel613_586.html 'Puutuhk väetiseks metsa'

  Ma ei tea, kas see oleks reaalne lahendus teie jaoks, meie Pääskülast saame oma tuha vedada järelkäruga Raplamaale vanavanemate juurde. Järelkäru täis küttepuid maalt linna, linnast tuhakottidega järelkäru maale tagasi. Töötab.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.