Mar 072013
 

Mulle jäeti mõni aeg tagasi link maailma kõige lihtsamate kaerahelbeküpsiste retseptiga ja tõepoolest – see on lihtsalt geniaalne. Ma poleks ise elu sees tulnud selle peale, et kaerahelbeküpsistest võib ära jätta ka muna ja või ning kui asendada suhkur banaaniga, kleebib see taigna veel paremini kokku :D Kui tavalisi pätsikesi oli pigem tüütu plaadile tõsta, sest need kippusid pudisema, siis banaanitaignaga seda muret pole.

Imelihtne – iga banaani kohta 1 dl kaerahelbeid, soovi korral sisse rosinaid, pähkleid, seemneid, šokolaaditükke või mida iganes muud suupärast… Ja ongi kõik!

Olen neid nüüd kaks korda teinud – 2 dl tundus vähe, eile õhtul tegin 3 dl, täna juba 4 dl kaerahelvestega. Eile tulid seemned meelde alles siis, kui plaat juba ahjus oli, aga täna lisasin chia, kanepi- ja linaseemneid – kõik hea omega 3 sisaldusega.

Enne…

IMG_5178

…ja pärast :)

IMG_5180

Muidugi tuli mul eile õhtul pärast esimest ampsu meelde, et mulle pole mitte kunagi maitsenud ükski banaanimaitseline asi peale banaani enda :D Aga mina ei tunne enam magusa järele nagunii vajadust, olen oma puuviljadega täiesti rahul. Küpsikud on rohkem Abikaasale ja lastele – neile maitsesid küll. Ja ma ei saa ka öelda, et mulle üldse ei maitsenud, lihtsalt külmaks jätsid, kuna esiteks pole ma banaanitoitude fänn ja teiseks pole mul magusaisu :)

Kusjuures lapsed ei küsi mul kunagi magusat, kui see neil just silma all pole – nad ei tule selle pealegi, et peaks kommi lunima vms. Kui vahel tuuakse või ma midagi küpsetan, siis muidugi tahavad, aga igapäevaselt on vaid hommikupuder meega ning erinevad puuviljad.

Ma olen Plikale nüüd seletanud ka, millised toidud on kasulikud ja millised mitte. Ta teab, et komme, šokolaadi ja muud taolist ei ole kasulik tihti süüa – aga harva on okei. Näiteks siis, kui memme juures saab paar kommi või kui vanaema toob kohukest.

Praegu on mul muidugi see eelis, et nad on kodused ja välismõjusid õieti polegi – ootan huviga, mis saab lasteaias ja koolis. Ikkagi on mul tunne, et kuni nad igapäevaselt meie toiduvalikutega üles kasvavad, on lootus, et nad ka iseseisvalt paremaid valikuid teevad. Hea on see, et me ei keela midagi – kõike, mida kodus on, võib süüa. Lihtsalt puuvili on pigem magustoit või vahepala, nii et kui seda vahetult enne sooja sööki küsitakse, siis ütleme, et soolane toit kõigepealt.

Palju lihtsam ja mõnusam on kusjuures nüüd, kus meil endil ka enam šokolaadi salavarusid pole. Kõigile ühed reeglid :) Aga mis šokolaadi puutub, siis tänaõhtune vestlus Liisiga inspireeris mind, nii et mul on plaanis osta kakaovõid ja ise šokolaadi tegemine ära katsetada (kakaovõi + kakaopulber + ilmselt vahtrasiirup + vbla ka tibake piimapulbrit). Endal ei isutagi eriti, aga katsetamine tundub põnev ja Abikaasa oleks kindlasti õnnelik, kui šokolaad jälle majas oleks. Pärast seda, kui ma arvutasin välja meie mõlema päevase energiavajaduse ja sain teada, et tema oma on minu omast täpselt POOLE suurem (2200 vs 4400), ei ole mul tema magusaisule enam mingeid etteheiteid. Peaasi, et kõht oleks enne soolast toitu täis ja magus tervislik. Ise tehtud šokolaad sobib suurepäraselt ja on Liisi väitel tunduvalt toitvam, nii et terve tahvli ära söömise asemel piisab ühest tükist. No vaatame :)

  7 Responses to “Magusamõtisklusi”

 1. Ma proovisin ka neid banaaniga kaerapätse ja mul ei tulnud krõbedad pigem nätsked, aga mulle maitsevad krõbedad. Kas teie majas tulid krõbedad?

  • On vist jah pigem nätsked. Krõbe oleks ilmselt mõnusam, aga samas ei häiri praegused ka kedagi. Iseenesest võib edaspidi katsetada kuumusega mängimisega, see peaks ju loogikaga võttes aitama. Meil on pöördõhuga ahi – esimene kord panin retsepti järgi 175 ja läksid pealt tiba liiga kõrbema, eile tegin 150-ga…

 2. Selle energiavajaduse arvutamise koha pealt tahaks ma küll kommenteerida, et olen mitmeid kordi ja erinevate arvutamissaitide peal arvutanud oma energiavajadust, tulemus jäi alati 1700-2000 vahele. Aga päriselus see justkui ei kehti, sest arvutagu ma mis arvutan, normaalse toitumuse korral tuleb mul päeva toidu peale kokku kuni 1200, enamasti 1000 ringis. Rohkem süüa tunduks tõesti liiast, aga praeguse hulga juures kaal ei lange ka. Et kas see energiavajadus sõltub ka millestki, mingitest erifaktoritest, mis eri inimeste juures nii suurel määral võivad erineda, mis arvutuse täpsust mõjutada võivad? Ja ehk sõltub see sellest, kas energia saab kätte peamiselt rasvast või näiteks peamiselt süsivesikutest?

  Aga kaeraküpsiste retsepti proovin igal juhul järele :D Tänan jagamast!

  • Arvutamise täpsuse kohta ei oska ma midagi öelda, sest ma pole seda kunagi teinud ja ilmselt ka ei hakka tegema. Olen muidugi alati teadnud, et meestel on vaja rohkem energiat kui naistel ning mida liikuvam eluviis, seda suurem enegiavajadus, aga kui nägin mustvalgel, et Abikaasa hetke tööga on energiavajadus suisa poole suurem, oli see minu jaoks siiski silmiavav moment.

   Minu meelest on kõige olulisem kuulata oma keha – kui “nõutud” arv kaloreid ei tule täis, aga keha on rahul, pole ju mõtet punnitada. Kui keha nõuab aga “nõutud” kogusest rohkem, siis on tegu muidugi pigem suhkrusõltuvuse ja/või kehva toiduga, millest ei saa piisavalt õiget energiat, toitaineid ja vitamiine, mis omakorda tekitab näljatunde.

   Menüü peab siiski olema tasakaalus – kui saada enamik energiat rasvast, samas kui süsivesikuid õieti polegi, jääb mingeid organismile olulisi aineid kindlasti vajaka. Kõige olulisem on aga see, kui suur osakaal toidulaual on kasulikel rasvadel ja süsivesikutel, kui suur kahjulikel. Kui enamik on rafineeritud toit, pole paratamatult miskit head loota…

   Aga jah, meie ei loe kaloreid, lihtsalt üritame võimalikult palju “õiget” toitu süüa ja keha vajadusi kuulata.

  • Oh, ma võtsin tänaõhtuseks vaatamiseks filmi Forks over Knives ja seal just toodi näide, et kui süüa 500 kalorit taimetoitu (ilmselt läheb sinna alla ka näiteks täisterariis, mitte ainult juurikad), siis magu saab täis ja sa tunned, et kõht on täis. Kui süüa sama paljude kalorite eest töödeldud, rafineeritud toitu, siis on magu vaid pooltäis. Ja 500 kalori eest õli täidab magu vaid veidike. Mida töödeldumat toidu me sööme, seda rohkem me peame seda sööma, et üldse täiskõhutunne tekiks ja nii me üle söömegi. Nii et jah, on oluline vahe, MILLISEST toidust sa oma kalorid saad :)

   Ma nüüd vaatan edasi.

 3. Sokolaadi on kerge teha – 200g cocoa butter + 200g cocoa powder + 200g agaavisiirupit. Sulata või kausis mis on kuuma vee kohal, eemalda tulelt (see on tahtis – kui või liiga kuum on siis tuleb sokolaad vedel kui vesi) ja sega sisse kakao ja siirup. Pane jaakuubikute alustesse ja kulmkappi ja koik :)

 4. […] mida ootasin – krõbe küpsis, mitte liiga magus, MINU maitsele. Abikaasa ütles, et eelistab banaaniküpsiseid, sest tal ajavad krõbedad küpsised igemed valutama vms ja no ta on vana banaanifänn ka. Nii et […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.