Apr 282013
 

Ma usun, et enamikule eestlastele tundub veider komme kingi koju jõudes mitte jalast ära võtta. Kõik muidugi vast teavad, et ameeriklased seda teevad, üsna tavaline on see ka UK-s…

Sattusin ühe ameeriklase kirjutatud postituse peale, mille kommentaare lugeda oli minu jaoks tõeliselt huvitav. Eestlasena ei tule just pähe, et keegi võiks tunda ennast solvatuna, kui sa palud neil sisse tulles jalatsid ära võtta… Seda lihtsalt tehakse :D

See oli hämmastav, kuidas nii mitmed kartsid nii kangesti haigusi või rääkisid sellest, kui õudne oleks, kui kõigi jalad õhtusöögilaua all haiseksid. Mina kardaks haigusi, mis võiks saada kõigest sellest jamast, mis jõuaks mu koju, kui ma kannaksin välisjalatseid kodus :P Ja pigem lähevad jalad mu meelest haisema just siis, kui peab neid neetud jalatseid terve päeva jutti kandma.

Minu jaoks on täiesti loomulik käia paljajalu, suvel ka väljas, isegi siis unustan vahel enne voodisse minemist jalgu pesta. Ma tean, et peaks, aga vahel olen lihtsalt liiga väsinud või ei mõtle. Kui on külm, siis käin sokkidega. Kui väga külm, siis sussidega. Samas sussidega on mul kiiks, minu meelest näevad enamik susse väga koledad välja ja neid ma ei taha lihtsalt jalga panna :D Sestap eelistan iga kell sooje põrandaid, et ei peaks susse kandmagi.

Ka külas ma enamasti pigem loobun sussidest, kui neid pakutakse, kui just väga külm pole. Sest nagu öeldud, mulle ei meeldi üldse sussid, eriti mitte võõrad :D Pigem olen siis juba ilma. Aga ega paljudes kohtades ei pakuta ja ei tule ka pähe, et peaks :D No tõesti, Eestis pole vist küll sellist asja, et kellelgi tuleks pähe solvuda, kui peab kingad ära võtma ja susse ei pakuta.

Isegi kui tegu on peoga – üles löödud, kenasti riides jne – siis ikkagi ei tule pähe, et kellegi koju sünnipäevale vms minnes peaks kingad jalga jätma. Nii ju ei tehta. Kui pidu on kuskil mujal, siis loomulikult jäävad kingad jalga, see on sama iseenesestmõistetav.

Ja vahel astun ikka sussidega õue või kui kuivem ilm, lähen korra kingadega tuppa… Ja ei puhasta oma põrandat iga päev tolmuimejaga… Ja näe, ikka elan, pole ära surnud :)

No ei ole ju Eestis kedagi sellist, kes kodus välisjalatseid kannaks? Ikka sussid või plätud või mis iganes mugavad kodused kingad. Töömehed ja muud taolised käivad vist küll kingadega, jah, seegi käib mulle närvi, aga kuna juhtub harva, saan aru :)

  10 Responses to “Kultuurierinevustest”

 1. Kanadasse tulles arvasin et siin on ka see komme, aga ma isiklikult ei tea mitte ühtegi inimest kes kingad jalga jätab toas olles. ühe korra mingil peol olles olid osadel preilidel saapad vôi kingad jalas, aga kuivad ja puhtad. Noh, toast autosse, autost tuppa.
  Ameerikas ma pole kellelgi külas käinud, ei oska kommenteerida :)

  • Minu lingitud postituse autor arvas ka alguses, et Kanadas on sama komme, aga kommentaarides kummutati see arvamus kiiresti. Samas tuli välja, et ka näiteks Saksamaal ja Prantsusmaal harrastavad mõned kingadega toas käimist… Ja Costa Ricas :D

   • Prantsusmaal käiaksegi kingadega toas..brrr!!! Ma pean iga kord seletama hirmsasti, kui keegi külla tuleb, et, näete, meil on selline komme, et kingad võetakse ikka ära. Ja kui on eriti tähtsad külalised, siis muidugi ei sobi niisuguse asjaga neid tülitada, urisema ajab selline asi!

 2. Hei!

  Siin ameerikas t6esti keegi oma jalatseid jalast ei v6ta. Paljud k2ivad oma koduski v2lisjalatsitega ringi. Mul v2hemalt ei ole tubasid, kus oleks p6randakatteks vaip.

 3. Oi sa ei kujuta ette kuidas see mind häirib. Suurem osa kohalikest, kes tulevad marsivad mulle saabastega tuppa. Mul lausa blogis postitus selle kohta :D
  Mul on puhaste põrandate kiiks. Mina koristan iga päev põrandaid. Nagu mulle miski talla külge jääb nii ma lähen hulluks ja juba tomuimeja huugab. Sa võid alles siis ette kujutada, mida mu hing tunneb kui keegi mu elamises kossidega ringi kablutab :D

  Kuigi nad võivad end tunda solvatuna või kes teab kuidas, mind see ei häiri eriti….minu kodu ikkagi ja nad teavad nüüd ka eriti hästi, et meil võetakse jalanõud ära….sama teen ka mina külas. Sokid mul ei haise, seega seda ma ei karda :D Mul on lihtsalt nii kohutavalt ebamugav olla kellegi toas ja käia jalanõudega…eriti kui tean palju see liiva ja igasugu saasta tuppa toob. Ja justnimelt ka pisikuid….keegi rögastab tänaval maha, astud sisse ja siis tassid omale tuppa põrandale…..öäkkkk.

 4. kui meerika filme või sarju vaadata, siis seal on noorukid alailma oma saabastega ka oma voodis, diivani peal jne. alati mõtlen, et kas päriselt ka nii on.

  ma tean Eestis inimesi, kes alati tos kingadega käivad, kuid neil on reeglina eraldi sisekingad ja külla tulles vahetatakse siis õuejalatsid toakingade vastu. kuigi minu õlitatud puitparketile tikk-konts ei meeldi, kipub jälgi jätma.

  ise käin paljajalu ja võõraid susse ei taha :)

 5. mul oli amsterdamis elades välisukse peal silt, et kingad jalast :) algul mõned ikka kaeblesid, et mis kui neil on parajasti sokis augud, aga pikapeale harjusid ära. auklikke sokke pole ka enam eriti näha olnud, ilmselt jäi meelde, et mulle külla tulles tuleb hommikul vähe tähelepanelikumalt riidesse panna :)

 6. aa, seda tahtsin ka öelda, et kuigi mu sõbrad pole erilised moeinimesed, siis jumalast sageli tuli ette, et öeldi, et õuuu, aga kingad on osa mu outfit´ist. vot nii :) tegelikult olen nõus, eriti kui on tegu mingi pidulikuma üritusega, aga noh, kui väljas on mudamäed, siis on pärast ikka kõvasti rookimist :)

 7. […] sai minu hiljutise postituse kommentaaridest inspiratsiooni ja kirjutas õpetuse kingadega toas käivate väljamaa külaliste taltsutamiseks […]

 8. Meil siin Assooridel on nii, et usinad perenaised pesevad isegi oma v¨litreppi ja ukseesist tänavat seebiveega… ja siis marsivad välisjalatsitega tuppa ja pikutavad tõesti diivani peal ka. Aga siin on enamuses kivipõrandad, ilma soojustuseta, nii et paljajalu ei taha tõesti porandal käia.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.