Aug 252015
 

Ei ole keegi öelnud, et blogi pidamine peab lihtne olema :) Esiteks maksan ma igal aastal €10 ringis selle eest, et mul oleks oma aadress. Teiseks maksan ma igal aastal €60 selle eest, et kogu mu blogi oleks majutatud. Kolmandaks ei ole ma enam turvalises Bloggeri või online WP keskkonnas nagu vanajumala selja taga, vaid palju haavatavam igasugustele jamadele. Aga kui te nüüd küsite, kas asi on seda väärt, siis ma ütlen – absoluutselt. Mulle meeldib omaette toimetada.

Ma olen alati teadnud, et igasugu pluginad on turvarisk, aga olen neid sellegipoolest kasutanud. Mitte just meeletult, aga mõningaid. Kaks neist on kõige olulisemad ja minu jaoks asendamatud – esiteks see, mis blogrolli värskuse järgi sorteerib ning teiseks see, mis teeb arhiivist Bloggeri laadse, kus on korraga näha kõik aastanumbrid ning noolekestest saab soovitud aasta ning seejärel kuu lahti klikkida. Ühesõnaga kõik on kergesti leitav, võtmata liiga palju ruumi. WordPressi tavaline arhiiv ei paku paraku sellist funktsionaalsust.

No ja siis on veel mõned statistikapluginad. Need on mu isiklik lõbu, nendeta ma võiks elada. Külastuste ja otsingute statistika tuleb nagunii Jetpackist, sellega pole õnneks muret.

Aga kui me nüüd räägime kahtlastest blogiga seotud asjadest, siis Alice tuletas mulle just meelde, et temal on üks juba pikemat aega. Esimest korda kirjutas ta mulle sellest eelmise aasta mais:

Ma muideks hakkasin sulle eile kirjutama, et küsida, et mis muusika värk su blogi lehelt mängima hakkab? Ma ei saa üldse pihta miks ja kuidas see käivitub, kuna iga kord ei mängi. Aga sinu lehelt tuleb see kindlasti.

Vastasin toona, et ei saa tulla ja sinnapaika see jäi. Siis kirjutas ta mulle uuesti eelmise aasta novembris:

Mäletad kui ma kord sult küsisin, et mis muusika sul su blogilehega seotud on? Et MÕNIKORD kui ma su lehe avan siis hakkab üks loll lugu mängima (natuke nagu robotlik)? Kuna sa ütlesid, et sa ei ole midagi teinud, ega mingit muusikat kuskile pannud siis ma arvasin, et ju siis kuskilt mujalt mu arvutist see tuleb ja võib olla siis lihtsalt juhtub nii, et just sinu blogi avamise ajal.

No nii ja täna tuli siis mu arvutisse selline tabel ette kui ma su lehele läksin (saadan selle mailiga). Ma ei ole seda muusikat su lehelt juba pikka pikka aega kuulnud, aga see tabelike minu arvates tõestab, et su blogiga ikkagi on mingi muusika värk seotud. Või ei?

Tikker

Ja samal päeval veidi hiljem:

Ah, ma nüüd vaatasin seda kastikest uuesti ja seda teksti seal sees ja tegelikult vist ikka ei ole see sinu blogiga seotud vaid lihtsalt mingi minu värk on sinu blogi kasutanud.

See oli siis eelmise aasta novembris. Ja nüüd eile õhtul kirjutas ta ning tuletas selle meelde:

Kuule, ega seda probleemi juhuslikult ei tekita see mingi välismaa raadiojaam või mis iganes mingi jutu ja muusikaga asi mis aeg ajalt su blogi avades mul mängima hakkab? Mäletad ma olen seda sulle ennegi rääkinud. Viimasel ajal pole mul seda küll juhtunud, aga mingi aeg oli üsna tihti. Pete vaatas seda ja ütles, et see ei ole minu arvuti viga vaid see tundub olevat midagi mis sinu lehele on külge poogitud.

Samas ma ei tea, sel juhul ju peaks sama asi ka ju kellegi teisel sinu blogi avades juhtuma nii, et ma ei tea mis värk sellega on. Ma eeldan, et sel juhul oleks ju ka keegi teine su tähelepanu sellele juhtinud. Aga noh, nagu ma ütlesin, siis viimasel ajal ei ole seda enam juhtunud.

Ühesõnaga. Kahtlane asi number üks – teema, mis kerkis üles juba üle aasta tagasi, aga jäi tähelepanuta.

Nii, teine asi, seda ma panin tähele mõni aeg tagasi oma külastatavust, klikke jms vaadates. Klikkide all näitas meeletus koguses klikke x.vindicosuite.com – ja ma panin ise tähele, et kuskil klikkides seesama link suunas edasi soovitud kohta ehk siis klikkides mõnel blogil mu blogrollis, tuli kõigepealt lahti see pikk veider link ja seejärel kohe õige asi, millel alguselt klikkisin. Vaatasin, viimase kolme kuuga on läbi selle läinud 63 000 klikki, aastaga 103 000. Kusjuures ma siis ka googeldasin seda ju, ilmselgelt, aga MIKS ma midagi ei teinud, edasi ei uurinud? No seda ma märkasin ka alles üsna hiljuti, nii viimase kuu jooksul vms.

EDIT: ma ei tea, mida ma toona googeldasin, aga nüüd sain küll kahe minutiga vastuse, et selle konkreetse probleemi põhjustajaks on Sitemeter, mida olen vanast harjumusest kasutanud aegade algusest peale – ja et tegu pole millegi ohtliku, vaid pigem lihtsalt näkase koodiga. Tundub, et tuleb loobuda ja mõni alternatiiv otsida, mis sama kenasti lihtsalt lehe külastajad kokku loeks ja mille numbri saaks paremale ribale kõigile vaatamiseks panna. Igatahes tundub, et muude asjadega see seotud pole.

Ja nüüd siis kolmas asi – eelmisest reedest saati on blogi nii aeglane, et pool ajast ei saa üldse ligi. Nii palju ma oma aruga oskasin teha, et läksin C-panelist igasugu näitajaid vaatama. Ja nägingi, et mõned neist olid üsna piiri peal. Kuna ma ei teadnud, kelle viga see on, ootasin klienditoe vastust, vastuse sain eile:

Vaadatas Teie virtuaalserveri külastatavuse statistikat on näha, et väga suur hulk päringuid teostatakse admin-ajax.php vastu. See võib olla seetõttu, et Teie WordPressi püütakse pahatahtlikult siseneda või siis on tegemist WordPressi enda funktsionaalsusega.

Sain neilt ka lingi õpetusega, kuidas võiks asja parandada. Kuna mu leht oli nii aeglane, oli võimatu seda soovitatud kombel analüüsida, aga kuna sain aimu, et tegu on ilmselt mõne plugina põhjustatud jamaga, keerasin kõik pluginad peale kõige hädavajalikumate kinni. Jätsin kogu asja ööseks ootele, kontrollisin täna hommikul uuesti C-paneli näitajaid ja voila:

enne ja nüüd

Ühesõnaga mingi plugin seda tegi. Milline, on alles tuvastamisel. Lisaks on nüüd vaja ära lahendada kaks teist probleemi seoses salapärase muusika ja x.vindicosuite.com suunamistega.

Eelmise postituse kommentaaris arvas keegi:

Minu arust hakkas jama pihta siis kui sa oma blogi uuendasid. Pigem siis sa muutsid kuskil seadetes ära midagi nii, et ie browser lehte üles ei leidnud. Võimalik, et muutsid midagi olulist n. Lehe url kuvamist või miskit sinna kanti.

Häda on selles, et ma ei teinud uuendamisel miskit ebatavalist – ma pigem näpin ainult neid asju, millest aru saan. Ehk tõesti vaid lihtsaid kujunduselemente… Taastasin ülemise menüüriba välimuse algsed seaded ja muud nagu väga ei teinudki. Seega… Kahtlane. Samas ma installisin just hiljuti viimase WordPressi versiooni ja kui mõni plugin uuendust pakub, teen alati selle ka ära… Ühesõnaga igasugu võimalusi on, KUST  need jamad siis tulla võisid.

No igatahes, nüüd ma ei jäta seda asja enne, kui kõik on korras ja selgus majas. Mis omakorda tähendab, et blogrolli ja arhiivi tagasi saamiseni võib veidi aega minna. Ehk et kannatust, mu sõbrad, kannatust. Ma tegelen asjaga.

Aga kui keegi teist on veel minu blogi lehel midagi kahtlast näinud, siis andke teada. Kummaline muusika, kummalised suunamised, kummaline aeglus… Sellised asjad.

  4 Responses to “Blogidetektiiv tegutseb”

 1. Jah, ma olen ka Sinu blogrolli kasutamisel x.vindicosuite.com suunamist märganud, aga ma kunagi ei süvenenud, vaid mõtlesin, et ju siis peab olema :)

  • Nagu just avastasin ja ka postitusse vastavasse kohta täienduse kirjutasin – tegu pole õnneks millegi ohtlikuga, lihtsalt mu lehe külastuste üle arvet pidava Sitemeteri näkane kood. Seega otsest jama pole see tekitanud, lihtsalt tüütu. Pean nüüd tolle parema riba loenduri mõne muu vastu vahetama, siis on sellega korras.

   Üks probleem lahendatud, kaks jäänud :P

 2. Kui üritasin explorerist avada tikriblogi.net, siis teatas mulle ligi kuu aega järjest, et error 500 ning ei avanud.
  Kui aga nägin näiteks kellegi blogirollist, et uus jutt on ning vajutasin sinna, siis avas mulle tikriblogi uue jutu, kuid samas viskas alla äärde akna kirjaga: Do you want to open or save load.js from loadus. exelator.com? Open Save Cancel

  • Väga hea, see on juba mingi konkreetsem asi, kust edasi minna… Kui ma oleks ainult targem ja oskaks sellest kõigest midagi arvata :D

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.