Kuidas te neid puidugraanuleid kasutate?

Ma tean, et mu blogilugejate hulgas on mitmeid, kes kasutavad kassiliivana ehituspoe puidugraanuleid – ja need ju ei lähe klompi, vaid hoopis saepuruks. Kühvel, millega kassi kasti puhastada, on vastupidise eesmärgiga – korjata välja klombid ja julgud. Kas te korjate siis ainult julke välja ja viskate kasti sisu välja alles siis, kui kõik graanulid on täielikult saepuru? Või võtate seda saepuru kuidagi graanulite vahelt… Aga mis valemiga? 😀

Me tellisime prooviks – nii lihtsalt küttegraanuleid kui Cat’s Best mittepaakuvaid graanuleid… Ja olen neid teiste kastide sisse pannud… Aga nüüd on meil see väike kast, mida kassipoegadega kasutasime, täielikult saepuru täis, teine suur kast, mille lisaks tellisime ja väikese kasti asemele panime, on saepuru-graanuli segu täis – minu arust käivad seal ainult kaks väiksemat kassi vahel pissil, julke olen sealt leidnud üliharva… Aga mis ma nüüd edasi teen? Kuhu ma selle saepuru panna võin? WC potist alla lasta? Kompostikasti? Asja mõte ju on selles, et ei peaks tavaprügisse viskama?

Kõik kassid käivad endiselt suuremat häda tegemas peamiselt kristallidega kastis, tundub – ja vanemad kassid vist puidugraanulite kastis üldse ei käi. Ühesõnaga kristallikast on aktiivses kasutuses ja seal ma pean hetkeseisuga ikkagi iga nädal sisu vahetama (panen korraga kaks väikest või ühe suure koti kristalle). Mõte on, et kui puit on soodsam ja biolagunev, katsuks kuidagi kassid selle peale ümber harjutada (aga selleks peaks vist julmalt kristallikasti ka puidugraanuleid panema ja LOOTMA, et vanemad kassid lepivad seal käimisega, mitte ei hakka mujale oma häda tegema (mis võib vabalt juhtuda). Kui kristallikast juhtub olema pisut räpasem (olen näiteks liiva vahetamisega päev hiljaks jäänud), siis mõni vanematest kassidest käib vahel vannitoas dušitrapi peale pissimas, mis on muidu talutav lahendus, ainult et kui me sinna vett peale ei lase õigel ajal, läheb pisut haisema 😀 Ja vahel olen leidnud kassijulkude kuhjakesi ka kassi kasti ja pesumasina tagant – no meil on mõlemad trepi all, eks. Seda on olnud üsna tüütu puhastada 😀 Seal nad ka ilmselt käivad nö protestiks, kui tavaline kast “ei sobi”. Õnneks on seda väga harva juhtunud, ma ikka teadlikult üritan kogu aeg kasti(d) puhtana hoida. Aga jah… Ma ei ole kindel, kuidas vanemad kassid liivavahetusse suhtuksid, pean vaimselt kõigeks valmis olema 😀

Ühesõnaga jagage palun kogemusi, kuidas selle saepuruga opereerida!

EDIT: mul oli nüüd aega veits googeldada ja näiteks selle postituse kommentaarides mitmed inimesed kinnitavad, et põletavad kasutatud puidust kassiliiva, nii mitmedki neist koos julkudega 😀 Ühesõnaga ma arvan, et proovime selle ära, ega muidu teada ei saa 😀 Lihtsalt paneme selle saepuru mingitesse väiksematesse pappkarpidesse või paberkottidesse, mis nagunii nö praht, nendega siis hea mugav põletada.

Google ütleb ka, et ei soovita WC potist alla lasta ei kassiliiva, isegi kui see on tootja väitel okei, ega ka kassi julke. Seal vist on ka point või mis?

You should never flush litter, especially the mineral clumping sort. Even with products claiming to be flushable, we wouldn’t recommend you do this as it uses up too much fresh water and places further strain on waste treatment plants who are already struggling to deal with wastewater.

Do not flush the poop! It may contain eggs of Toxoplasma gondii, which are able to survive the wastewater treatment process, contaminating waterways.

Samuti lugesin foorumiteemat, kuidas keegi oma kassi kasti puhastab ja ütlen ausalt, et mina siiani lihtsalt olen kasti liiva vahetamisel dušiga üle lasknud, mingit puhastusvahendit pole kunagi kasutanud… Aga ilmselt peaks vist, sest bakterid? Novat, üle seitsme aasta kassiomanik ja täiesti süüdimatu 😀

8 thoughts on “Kuidas te neid puidugraanuleid kasutate?”

 1. Laigid on loomulikult kõik kassipiltidele, puidigraanulite kasutamise kohta ei oska midagi öelda. Kuidas sa OMETI saad nii head võtted kätte kogu aeg?

  1. Nunnude kassipiltide tegemise lühhike öppetus:

   1) säti ennast õhtuseks leboks mõnusalt diivanile sisse, soovitavalt pehme pleedi alla
   2) oota, kuni 1-2 kassi ennast sulle sülle magama sätivad
   3) pildista iga 5 minuti tagant, kui nad asendit vahetavad
   4) lisaväärtuse annab kõrval lebotav elukaaslane, kes saab oma telefoniga teiste nurkade alt pildistada ja kelle süles võib samuti magada mõni kass, keda saab saab pildistada 😀

   1. Kaks kassi ja 1 kast! Panen korra nädalas kraanuleid nii, et ma ei tea 4-5-6 cm k6rge kraanuli kiht. Pmst igapäevaselt korjan paksema välja, kilekotti (leiva, saia) ja tavaprũgisse. Pühapäeviti on kastivahetuse päev, siis viskan saepuru osa biojäätmesse ja vajadusel pesen ja siis täidan uuesti. Viimasel ajal aga tunnen, et nende kaka haiseb ikka j6hkralt. Ma ei teagi, annan kvalteetset kr6binat. Konserv on suvakas. Kas peaks selle ka ära vahetama. Hea meelega kuulaks ideid kuidas seda kakahaisu vältida. Kas miski muu, mis pole kraanul haiseb vähem?

    1. Mina ei taha uskuda, et graanul kuidagi kakahaisu mõjutab 😀 Aga ausalt öeldes ei oska kaasa rääkida, mis põhjus võiks olla, pigem ikka toit jah. Maitea, mu kasside kaka ka vahel haiseb… Eee… Aromaatsemalt 😀 Ja vahel pea üldse mitte. Võta siis kinni!

 2. Siin üks puidugraanulite kasutaja!

  Oleme juba aastaid kasutanud ehituspoe graanuleid. Kasse kolm, kaste kaks. Selgelt joonistub välja, et üks kast on neil julga- ja teine pissikast. Harva tekib pissikasti ka mõni julk. Pissikast üle päev kõigest tühjaks, paberkotti ja ahju alla, kui on head suured söed/tuli all. Julgakastiga nii, et kuna sinna ei pissita, on graanulid ka terved ning sealt koristama iga päev julgad ära. U 1-2 korda nädalas toimub seal graanulite vahetus.

  1. Aga kui suured kastid sul on ja kui palju graanuleid sa korraga sinna paned? St, mul alguses oli pikalt üks väike kast, kuhu läks täpselt väike kott kristalle, aga praegused kinnised kastid on nii suured, et sinna peab korraga panema kaks kotti kristalle, muidu on liiga tühi. Graanulites ma lihtsalt ei oska veel arvestada, see nii uus asi ja kotid palju suuremad ka, korraga tervet kotti ju ära ei pane. Mille järgi sa otsustad, et pissikastis on vaja vahetada just kahe päeva tagant ja teises 1-2x nädalas? See tundub üsna tihti, kas siis graanuleid korraga on vähem?

 3. Kunagi Tartus elades sai neid puidugraanuleid proovitud.
  Vanem kass ei leppinud. Pisike oli nii pisi ja noor, et tal polnud vahet. Draakon protestis. Sai proovitud, et alguses segamini, siis et valikut pole.. Ei sobinud. Haisema hakkas ka ruttu.
  Minule sobib, et kassidel paakuv kassiliiv. Hea lihtne tükid ja junnid välja korjata ja püsib kauem. No kasse on ka muidugi vähem ????
  Kunagi sai kristalle kasutatud, aga need ei pidanud ka kunagi nii kaua vastu, kui lubati. Hakkas ikka haisema. Ja meil oli kaks liivakasti.
  Nii et paskuv kassiliiv it is!
  Muidugi nüüd maal elades käivad nad rohkem õues. Suvel oli liivakast kogu aeg tühi. Täitsa harjumatu oli talvel seda koristama hakata ja uut liiva ostma

 4. Puitu WC-potist alla lasta ei ole mõttekas. Muidu peate suuremat sorti remondi ette võtma.

  Saepuru võib panna kompostikasti ja vist ka biojäätmete konteinerisse (seda peaks täpsustama).

  Kuidas kühveldada näete siit: https://www.youtube.com/watch?v=JXZjMUfXvck

  See on nagu kulla sõelumine mitme anumaga. Julgad ja saepuru sõelute välja ühte kohta ja kasutuskõlbuliku kraami teise ning pärast panete selle kasti tagasi.

  Kassidele õpetamine, et ka puidugraanulitega kast on ok ongi see kõige raskem osa. Soovitatakse alguses kaks kasti panna, et kassidel oleks valikuvõimalus. Ühes siis uued graanulid ja teises vana materjal. Järgmiseks segada uude kasti natuke vana musta liivamaterjali koos puidugraanulitega, et lõhn oleks tuttav ja meelitaks kassi kasti kasutama. Kui kasti puhastate, siis lisate rohkem uusi graanuleid. Niikaua hoiate kahte varianti kuni kassid ise vabatahtlikult graanuleid kasutama hakkavad. Kui kassid juba graanulitel käivad, siis võtta teine kast ära. Kui aga väldivad või lasevad mujale, siis tuleb alustada neid samme algusest peale ja tasapisi harjutada uue materjaliga. Vanematel kassidel võibki see kauem aega võtta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top