Jan 272007
 

Detsembri teise poole elektriarve oli 400 krooni. 1-25 jaanuari elektriarve on 500 kr. Võrdluseks võin tuua, et eelmisel aastal samas korteris elades ja Murakaga kahe peale makse makstes maksin elektri eest järgmised summad:

10.03 – 221 kr
10.04 – 77 kr
10.05 – 180 kr
23.05 – 112 kr
11.06 – 80 kr
11.07 – 22 kr
26.08 – 20 kr
08.09 – 105 kr
10.10 – 144 kr
06.12 – 220 kr
15.12 – 154 kr

Selgituseks nii palju, et viimase summa maksin üksi ja täpselt detsembri esimese poole eest, teised on Murakaga kahe peale ehk arve numbrid olid siintoodust poole suuremad. Mõnel kuul maksime mitu korda tulenevalt sellest, et elektri näite ütleme me korteri omanikule, tema ise Eesti Energiale ning arved ei tule mitte 1-30, vaid veidike suvalisemalt.

Üldpildi saate sellegipoolest kätte. 500 krooni 25 päeva eest EI ole normaalne. Peaks vist Annikaga ette võtma viisaka vestluse teemal “radikad VÕTAVAD palju elektrit ja kui sa tahad seda pidevalt sees hoida, siis hakkad elektriarvest üle poole maksma”.

Ta nimelt üritas mulle paar nädalat tagasi selgeks teha, et tema radikas ei võta üldse nii palju elektrit (detsembri arve peale), ehkki meie majapidamise elektritarbimine on täpselt sama kui enne, ainus vahe on selles, et kahe arvuti asemel on üks ja lisandunud on radiaator.

Ausalt öeldes oleks mul sellest täiesti suva ja ma maksaks silmagi pilgutamata poole arvest kinni, aga kuivõrd tema teatas mulle detsembri lõpus, et ei kavatse maksta interneti eest, kuna ta põhimõtteliselt ei maksa asjade eest, mida kuskilt mujalt (näiteks raamatukogust) tasuta saab ning selle tulemusena maksan nüüd neti eest iga kuu 175 krooni asemel 350 – noh, mina pean ju ka selle raha kuskilt kokku hoidma, eks…

Eriti huvitav oli see, et päev pärast meie jutuajamist, kui ma olin oma arvuti juba põhimõtte pärast parooli alla pannud, logis minu MSN saladuslikul kombel iseenesest sisse. Sest noh, kui läpakal kaas lahti teha ja MSNil on automaatne log-in, siis ta logibki kohe sisse, mis siis, et Windows küsib alustuseks passwordi, et üldse midagi arvutis teha saaks. Vat selline tore lugu.

Ah, kui tore on lapsik olla.

Kas keegi oskab arvata, kui palju võtab elektrit selline tavaline vene õliradikas, 0,5kW/220V vms, nagu nad on? Sisse lülitatud õnneks mitte küll ööpäev läbi, vaid reeglina vist ainult öösiti, sest külmas polevat võimalik magada… (ei oska kommenteerida, sest eelmisel talvel oli siin korteris niigi poole külmem kui praegu ja ma ei tunne vajadust keset jaanuarit lühikeste käistega ringi käia)

Et noh. Arvestades seda, et ma pean oma õnnetu interneti eest iga kuu 350 krooni maksma, ei jõua eriti veel 500-krooniseid elektriarveid ka kinni taguda. Aga kui internet on selgesti eristatav kulu, siis ühe radiaatori voolutarve paraku mitte.

Igasugune hea nõu teretulnud!

EDIT: Elektri hind on praegu 125,96 s/kWh ehk selle radika kasutamine peaks siis maksma 63 senti tunnis. Minu loogika kohaselt. Minu loogikat võib ümber lükata ja täpsustada. Ootan!

EDIT 2: Rääkisin sellest arvutusest annikale ja sain ainult loengu osaliseks, et minul on arvuti, aga temal pole ja äkki peaks üldse kõigi lampide elektrikulu eraldi arvestama. Keegi tark võib mulle siin siis seda ka öelda, palju mu läpakas umbes voolu võtta võiks. Lahti on ta kuskil pool ajast, sest 2/3 kuust käin ma tööl, aga öösiti selle eest tõmban asju jne. Oleme siis ägedalt väiklased, miks mitte.

  8 Responses to “Iseseisva elu rõõmud”

 1. Ma nüüd ei kujutagi ette, palju elektri kW/tunni hind on, aga minu mäletamist mööda võis olla 1,05 eek.
  Et kui 0,5 kW võimsusega asi maurab tund aega, siis maksab see lõbu 1,05EEK/kW*h x 0,5kW = 0,5025EEK.
  Ööpäevas kulub siis väga umbes 12.- selle riista tööshoidmiseks.

 2. Kuidagi räigelt suur on kyll. Las annikad hagevad endale näiteks mõne parema konvektori v. soojapuhuri mis asjalikult elektrist sooja teeb.

 3. Usu mind, ta põhimõtteliselt ei maksa puhuri eest, kui radikas juba olemas on. Pealegi Pips siin väidab, et puhur võtab veel rohkem elektrit. Selle koha pealt ei oska kommenteerida…

 4. Elektri hind on hetkel 125,96 s/kWh. Kuna ma olen füüsika vallas blond, siis ma ei tea, mida tähendab s/kWh. Kas see on sama, mis 1,05 kr tunnis? Kui ei, siis keegi tark võiks mulle võimalikult täpselt midagi välja arvutada.

  Mis ma selle arvutusega peale hakkan, seda ma veel ei tea, aga oleks vähemalt millestki lähtuda. Annikat tundes – ta pole tõenäoliselt nõus mingit kuu keskmist välja arvutama ja nii palju ise rohkem maksma. Palun tal hakata oma radika kasutamise tunde kirja panema või? Masendav idee, kusjuures ma ei usalda teda selle juures põrmugi, interneti näitel. Ma ei saa ju hakata kümme korda päevas kontrollimas käima, kui palju ta radikat kasutab.

  Oeh. Jõle raske ja jõle vastik on olla väiklane. See pole üldse mulle omane. Aga siin ma küll olen. Juba põhimõtte pärast :(

 5. 125,96 s/kWh, peaks olema 1,25 kr tunnis (125,96 senti tunnis noh).

  aga mis temperatuur (mitu kraadi) teil seal korteris on ilma radikata?

 6. Vat seda ma ei tea, meil on ainus kraadiklaas väljaspool akent. Mina käin vahel ainult T-särgiga, enamik ajast on siiski kampsun peal ja väga mõnus on olla. Ja MINA olen külmavares!

 7. Õliradikas ei tohiks kyll mingi ilge elektrikugistaja olla, aga no mis teha. Lapaka võid kyll ära unustada. Ja ööpäevaringse pirni kohta arvesta umbes 10 krooni kuus. Võib-olla 15.

  Ma loodan, et ma seda Annikat ei tunne. :(

 8. No 63 senti tunnis, kui see arvutus kõlbab. Ainult öösel sees, ütleme 8 tundi – ca 5 kr öö. Kuus tuleks siis 150 kr, ehkki kõik ööd pole Annika siin, nii et reaalselt veidi vähem. Siiski, siiski.

  Ei, ma ei usu, et sa teda tunned. Muidu on ta täitsa tore tüdruk. lihtsalt… Rahaasjad. Aga need sõprust rikuvadki, väidetakse.

  Eks näis, mis kogu sellest jamast välja tuleb… Rohkem maksma ta igatahes hakkab!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.