Jan 302009
 

Helistasin just, et uurida, mis värk selle rahaga on. See on jah mingi imepisike summa, mis mu Eesti sotsiaalmaksust kokku tuli, jagatuna terve aasta peale, hetkel makstud vist nov ja dets eest. Kirjad, mis ma sinna viisin, olevat olnud vaid tõestuseks, et ma enam UK-s ei tööta. Ennist räägiti all klienditeeninduses küll veidi teist juttu – viimane kiri oli küll selle tõestamiseks, aga esimene just tolle 2007. aasta EL-is töötamise pärast.

Aga jah, väideti, et andmeid pole ja ju sellepärast rohkem ei maksta ja eelmine aasta olevat ka üks sarnane juhtum olnud, mida ei saadudki korda, sest enne sai hüvitise maksmise aeg läbi, kui andmed kohale jõudsid.

Inimene, kellega ma telefonis rääkisin, oli väga viisakas ja lubas kõrgemalt poolt täpsemalt uurida, helistan esmaspäeval jälle. Aga tema jutt küll kuigi lootustandev ei tundunud.

Suvel öeldi mulle, et mina ei saa midagi tõestada, nad peavad ise uurima. Reaalselt taotlema minnes öeldi, et neid andmeid võibki ootama jääda, too ise kirjad, läheb kiiremini. Nüüd öeldi mulle, et neist kirjadest ikka kasu pole ja et teisel ainsal taolisel juhtumil jäigi raha saamata, sest andmed EI JÕUDNUD KOHALE.

Kui keegi oleks mulle seda suvel öelnud… Ma küsisin pensioniametist ja otsisin kinnitust ministeeriumist… Igalt poolt kinnitati, et seaduse järgi on õigus saada. Kuskilt ei mainitud, et tõenäoliselt ei saa sa vastavalt seadusele midagi, sest andmevahetus ei funktsioneeri.

Ma ei tea, kuidas nad neid andmeid üldse saavad – oleks loogiline, et UK maksuametist? Ma tean seda, et UK on kohutavalt bürokraatlik maa ja kõik asjaajamine nendega võtab tohutult aega. Aga see pole ju minu süü, see pole ju normaalne, et mina ei saagi sellepärast seadusega ette nähtud toetust?

Ma olen täiesti šokis. Ses mõttes, eks me saaks muidugi hakkama ka selle rahaga, pole mingit küsimustki, hakkama saab alati. Küsimus on pigem selles, et me usaldasime seadust ja tegime oma ülejäänud elu ja lapse elu puudutavaid otsuseid vastavalt seadusele, mis – nagu näha – reaalselt eriti ei funktsioneeri.

No ega ma vaikselt istuma ei jää. kui mulle esmaspäeval midagi tarka ei öelda, lähen uuesti kohale. Mul on olemas absoluutselt kõik payslipid aastast 2007 – pakkusin neid juba eelmine kord koos kirjadega, aga ei tahetud. Payslipil on ilusti näha, et ma olen töötanud londonis ja minu pealt on makstud makse.

Ja kui sellest ka ei piisa, siis lendan kasvõi ise Londonisse maksuameti tõendi järele. Minu jaoks on tunduvalt tulusam maksta paartuhat lennupiletite eest kui saada poolteist aastat olematut raha.

Ja ikkagi ma ei saa aru – ei tohiks ju olla nii raske UK maksuametist küsida, kas ma töötasin 2007. aastal selles firmas, kust ma ka tõestuseks kirja tõin. Bürokraatia bürokraatiaks – üle paari kuu ei tohiks infopäring küll aega võtta. Kui Mees näiteks 2006. aasta lõpus UK-s töötamise põhjal töötu abiraha taotles, täitis ta hunniku pabereid ja tõi tõestuseks kõik oma payslipid ning kuu aja pärast olid asjad korras ja raha arvel.

Oeh. PALUN, miks asjad juba korda ei saa. Ma olen sellest kõigest väsinud.

  5 Responses to “P*rses”

 1. Võhikuna küsin, et kui emapalga määramise aluseks on sotsiaalmaksuga maksutatud tulu, kas siis teises riigis tolle teise riigi sotsiaalsfääri edendamiseks makstud rahade alusel tõesti on võimalik Eestis emapalka saada? Vabandust, see küsimus ei meeldi sulle ja ise samas olukorras olla ei taha, kuigi eks olukordi mis algul ilusad ja paljutõotavad aga hiljem … on kõigil ette tulnud.
  Ka praegu pean mõtlema kuidas enda palka jagada 4 inimese ja panga vahel, mees jäi ootamatult ja paistab, et väga pikaks ajaks haigeks ja tõenäoliselt oma tööle enam naasta ei saa… olukord millega me arvestada ei osanud ja kui oleks seda ette teadnud, ei oleks nii julgeid samme ette võtnud.
  Aga nüüd pole midagi teha, otsisin teise töökoha lisaks ja kõik kulutused viime miinimumini.
  Sul on armas laps ja hooliv mees, te olete elus ja terved. Eks otsite lisa sissetuleku allikaid, raskel ajal on ka kroon raha :)
  Ja nii noored inimesed saavad alati ka ajutiselt vanemate juurde tagasi kolida… see mõte ei meeldi sulle vist üleüldse.

 2. Väljavõte sotsiaalkindlustusameti kodulehelt:

  Isikute puhul, kes on vanemahüvitisele õiguse tekkimise päevale eelnenud kalendriaastal töötanud mõnes Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) lepinguriigis või Šveitsi Konföderatsioonis, kohaldatakse Euroopa Liidu Nõukogu määrust 1408/71 (määrus). Vastavalt määruse printsiipidele sotsiaalkindlustussüsteemide kohaldamise kohta ühenduse piires liikuvate töötajate ja nende pereliikmete suhtes, arvestatakse teises riigis töötatud aega samaväärselt nagu isik oleks töötanud Eestis, ehk rakendatakse töötamisperioodide liitmist. Teises lepinguriigis teenitud töötasu Eesti aga vanemahüvitise arvutamisel arvesse võtma ei pea. Vanemahüvitise arvutamine juhtudel, kus isik töötas eelmisel kalendriaastal teistes EMP lepinguriikides või Šveitsi Konföderatsioonis ja Eestis või töötas Eestis enne rasedus- ja sünnituspuhkust, arvestatakse Eestis eelmisel kalendriaastal makstud sotsiaalmaks makstuks ka eelmisel kalendriaastal teistes EMP lepinguriikides või Šveitsi Konföderatsioonis töötatud ajal. Ehk eelmisel kalendriaastal teises riigis töötatud periood liidetakse eelmisel kalendriaastal Eestis töötatud perioodile ning hüvitise suuruse arvutamisel lähtutakse töötatud kuude arvust ja Eesti isikustatud sotsiaalmaksust. Sotsiaalmaksu alusel arvutatud keskmine kuutulu loetakse saaduks igal eelmisel kalendriaastal töötatud kuul.

  Lühidalt: kui inimene on töötanud lapse sünnile eelneval kalendriaastal nii Eestis kui Euroopa Liidus, loetakse tema sotsiaalmaks makstuks ning vanemahüvitise summaks tuleb eestis teenitud kuude keskmine.

  Kui ma suvel seda seadust esimest korda lugesin ja puurisin, käisin kõigepealt pensioniametis nõu küsimas ja saatsin lõpuks maili otse sotsiaalkindlustusametisse, kust sain kirjaliku kinnituse. Ega me siis uisapäisa nii suuri otsuseid ei teinud ja Eestisse tagasi kolinud :)

 3. Kui sul ei õnnestu asju muidu korda ajada, siis mina sinu asemel kaebaks, näiteks Õiguskantslerile. Sest see on riigiameti tegemata töö ja sinu õiguse rikkumine.

 4. kui sul sotsiaalkindlustusameti kinnitus on olemas siis sinna kohe pöördugi. Ametnikud peavad oma sõnade eest ka vastutama

 5. Kuna mulle pensioniametist kinnitati, et mina ise ei pea ja ei saagi mingeid tõendeid oma UK töösuhte kohta tuua, vaid nad peavad selle ise järele uurima, siis otse loomulikult ma usaldasin seda infot.

  Meilis sotsiaalkindlustusametile kirjeldasin ainult oma 2007. aasta töösuhteid, märkisin ära Eestis teenitud tulu üldsumma ning küsisin, kas mu arusaam sellest seadusest ja üldine arvutuskäik eeldatava summa saamiseks on õige.

  Nii et kinnitav vastus on mu arutluskäigu õigsuse kohta esitatud andmete põhjal – sellest, milliste tõendite alusel raha maksma hakatakse, pole seal midagi.

  Ja täna ei rääkinud ma telefonis mitte inimesega, kes selle asjaga tegeles, vaid lihtsalt andmesisestajaga, kes sai vaid süsteemis olemasolevatest andmetest järeldusi teha.

  Saadan nüüd pensoniametile meili seni toimunu kirjelduse ja konkreetsete küsimustega ning vaatan, mis nad vastavad. Ehk on taotlus UK-st andmete saamiseks juba sisse antud ja nad lihtsalt tahtsid mulle praegu mingi raha ära maksta?

  Samas on see minu meelest ebaloogiline, et praegu makstakse mulle natuke ühe seaduse alusel, et siis hiljem teise seaduse järgi kõik summad ümber arvutada ja lisaks maksta – loogilisem oleks ikka see, et oodatakse kõik andmed ära ja makstakse siis korraga kogu summa, mis tagantjärele saada on (kui Mees UK-s töötatud aja põhjal töötu abiraha taotles, toimis see ka niiviisi). Praegusest käitumisest jääb lihtsalt mulje, nagu nad oleks juba ära otsustanud, et need andmed nagunii kohale ei jõua.

  Üritan optimistlikuks jääda. Küll see asi kuidagi korda saab.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.