May 032009
 

Loen Mehele vaktsiini lehelt:

Lastele on võimalik teha riikliku vaktsineerimiskalendri vaktsiinide asemel kombineeritud vaktsiine, millega väheneb süstekordade arv või esineb vähem kõrvaltoimeid.

Mees: “Aa, kui ma ise maksan, siis ma saan mingit mitte loomade peal testitud kraami või?”

Kuidas tegelikult on? Kas siis, kui ise maksaks nonde teiste eest, oleks lapsele ohutum vms? Ma ei ole viitsinud häbiväärsel kombel sellesse teemasse suuremat süveneda – riiklik kava paistis mõistlik. B-hepatiidi mõtlesin küll Kessu eeskujul hilisemaks lükata, aga haiglas veendi mind ümber ja no olin tol hetkel kergesti mõjutatav…

  15 Responses to “Veel vaktsineerimisest”

 1. Minu teada on nii, et paar aastat tagasi oli tõesti nii, et kui maksid 3, 4,5 ja 6 kuu vaktsineerimise eest, said väiksemate kõrvaltoimetega vaktsiini. Tänaseks peaks seesama tasuline variant olema riiklik vaktsineerimiskava ja seega tasuta.

 2. Liina räägib õiget juttu.

 3. Jah, Liina räägib õiget juttu.
  Aga mulle meenus, et te ju lendate varsti Londonisse. Nende uute vaktsiinidega ei tohiks tüsitusi olla, kuid igaks juhuks võiks sellega arvestada, et paar päeva pärast süsti võib olla mingeid kõrvalnähte. Meie jaoks oli ühe vaktsiini järgne 12 tundi väga nutune, aga kõik ülejäänud korrad polnud mitte mingeid muutusi. Niipalju, kui olen lugenud, on teil õnnestunud reisida alati rõõmsameelse lapsega, aga usu, viril laps lennukis on hoopis midagi muud, isegi maha ei saa enne sihtkohta minna :)

 4. meie siin ka otsustasime esimese lapsega alternatiivsemat teed minna ning tegime hästi palju süste nö üksikuna (muidu pakutakse riikliku kava järgi siuke mõnus kombi süst kus 5-6 vaktsiini korraga sees). selle eest maksime siis omast taskust kaks korda 50 eurot kui ma ei eksi. usaldasin arsti ning tema meelest oli see lapsele natuke kergem taluda.

 5. kombineeritud vaktsiinid igaljuhul! milleks last mitu korda torkida, kui saab yhe korraga hakkama? rootsis on aint kombineeritud vaktsiinid nt; pakun, et nad on avastanud, et se millekski hää on.

 6. Soomes pole ka pakutud süste üksikult, kõik ikka korraga suts ja valmis. Tasuta pealegi. Pole hullu midagi :)
  Aga alati peale süsti hoiatatakse, et laps võib hakata vigisema ja võib palavik tõusta.

 7. kombineeritud vaktsiion on hää selleks, et arst saab omale ristikesed kirja, et nende haiguste vastu on suts tehtud.

  ok torkimine torkimiseks aga mida rohkem erinevaid haigustekitajaid sa korraga organismi viid, seda raskem ju lapsele!!

  ning ma olen üleüldse seda meelt, et esimese 5-10 eluaasta jooksul ei tasu lapsi torkida va juhul kui on tõsine oht mingi nakkuse külgesaamiseks (leetrid-mumps-punetised on üleüldse mõttetu vaktsiin ja andke mulle teada kui kusagil punetisi liikumas on!) kui on tõesti laps 3-4 a ja maja ümber vedeleb hulganisti süstlaid, siis teeksin b-hepatiidi, kui elaks maal, siis teeks teetanuse jne jne aga niisama lambist titte torkima hakata, no tänan ei, las ta immuunsus ikka areneb rahulikus tempos. Ja miks ma ei vaktsineeri (alguses oli plaan alustada ca pooleaastase lapsega) on see, et sama laksu saavad nii sündides 3kg kui 5kg kaaluv laps, pooleaastasena oli minu plika 5 kg, enamik lapsi 7-10kg rasked jne jne

 8. ma ei ole veel kunagi kuulnud pooleaastasest lapsest kes 10 kilo oleks aga see selleks… minu meelest on ikka märksa lihtsam siukse sutsaka järel paar päeva natuke pahura lapsega tegeleda kui siis (täiesti vaktsineerimata jättes) järsku avastada, et su aastasel tegelasel on miski eluohtlik ja raskete sümptomitega haigus, mille raske paranemine võtab ikka vähemalt 2 nädalat aega….

 9. kuidas võiks mu alla aastane laps näiteks b-hepatiidi või teetanuse saada?

 10. Hmm, kuigi ma olen nõus sellega, et lapse immuunsüsteem peaks ise normaalselt arenema, peame me paraku seisma silmitsi faktiga, et mitte kõik haigused ei ole enam loomulike bakteritega, millega organism ise hakkama saaks, vaid mingisugused keemilised mutandid. Ja põhjus, miks punetised ja muud koledad ‘eelajaloolised’ haigused niiväga enam ei levi, ongi needsamad vaktsineerimised. Kui kõik lapsevanemad jätaks praegu oma lapsed vaktsineerimata, oleks paari aasta pärast uus punetistelaine. Ja siis peab jälle otsast peale hakkama. Jah, need süstid on ilmselt mingit keemiat täis, aga haigustekitajad on kah. Ja parem siis juba pisut keemiat veres, kui pärast hingevaakuv laps.

 11. aga miks mitte lasta lapsel punetised läbi põdeda? eriti kui on tegemist tütarlapsega… sest
  läbipõdemine annab eluaegse immuunsuse – st et siis kui laps on 25 ja otsustab ise lapse saada, sel ajal on tal immuunsus olemas. aga juhul kui ta on aastasena vaktsineeritud ning sellest kaitsest pole 25a vanusena enam mingit kasu ja kui ta siis kusagilt punetised üles korjab – vot siis on rasedusega ikka väga kehvad lood. seega on üsna loogiline teha punetise vaktsiin siis kui neiu on 20a vana ja mitte siis kui ta on aastane.

  ise olen muideks punetised läbi põdenud ja siiani elus. meerikamaal vaktsineerivad tuulerõugete vastu ka – on küll tüütu haigus aga just laps põdes ja täitsa optimistlik oli enamiku ajast.

 12. vastuseks a-le:
  teetanust saab nt pölve katki kukkudes, end roostese naela otsas vigastades, peni hammaste vahele jäädes jne. hepatiidi saamiseks vöib piisata, et keegi su limaskesta peale aevastab, rääkimata nöeltest jms.
  vöimalusi on palju ja need ei söltu alati vanusest.

 13. kuritegu on jutlustada laste vaktsineerimata jätmist. lapsevanem vastutab oma lapse elu eest!
  muide, punetised ja leetrid ja muud ei ole süütud haigused. tänapäeva Eesti inimesed ei puutu enam eriti igasuguste õudsete nakkushaigustega kokku, seepärast arvataksegi, et “las laps põeb haiguse läbi, ei ole vaja teda süstida lasta, vaktsiinidel on igasugused kõrvalmõjud bla-bla-bla” ja mõeldakse ka igasugu muud jama välja. tutkit. miks peab inimestel alles siis mõistus koju tulema, kui asjad inimohvriteni lähevad?
  vaktsineerimine on elementaarne. soovitan igasugu vaktsineerimise-vastastel korra Aafrikas ära käia ja vaadata, kuidas seal lood on. näiteks Nigeerias tegi mingi islamivaimulik kihutustööd vaktsineerimise vastu (see olevat lääneriikide vandenõu). tulemuseks oli kohutav epideemia ja sajad surnud. ma loodan, et eesti emad ei ole nii infovaeguses kui õnnetud nigeerlased.

 14. köigile vaktsiinivastastele…

  kui te oma lapsest ei hooli, möelge teiste laste peale!
  vaktsiineerimise eesmärgiks on, et haigused kaoks. rootsist olid nt leetrid (olid vist leetrid) mingi aeg kadunud ja rahvas jättis systimata, sest keegi ei haigestunud enam… pole vist raske arvata, mis juhtus.

  vanemad, kes oma lapse tahtlikult vaktsineerimata jätavad, teevad yhiskonnale karuteene ja ohustavad teiste inimeste tervist. nyyd, kui inimesed igal pool reisivad, tuleb keegi suvaline pisikuga ja on kööga… vöib piisata sellest, et kohtad bussis vöi poes kedagi, kes ise on tänu vaktsineerimisele terve, kuid kannab endaga kaasas pisikuid.

  loomulikult on olukordi, kus on möjuv pöhjus mitte vaktsineerimiseks, kuid selleks pöhjuseks ei tohiks olla teadmatus, mis takistab oma ninaotsast kaugemale nägemisest.

 15. mina ei vaktsineeri enam, sest minu lapsel algasid hysteeria- ja allergiahood peale igat systi. nyyd 7 kuu jooksul on need enamvähem taandunud konkreetsetele toidugruppidele. loodetavasti paraneb ykskord täitsa ära.
  enda ja teiste lastega arvestamine – kui teised vaktsineerivad, siis mida peaks nad kartma minu vaktsineerimata ja võibolla haige lapse puhul? neile ei tohiks ju siis järelikult nakkuda? igayks peaks ise vaatama, kas tema lapse tervis vaktsineerimist kannatab. kui ei, siis elab lihtsalt teiste riskidega.
  argumendiks on, et need haigused, mille vastu systitakse, on iseenesest ravitavad, aga vaktsineerimise tysistusi ja allergiaid ei oska keegi välja ravida. minu jaoks lihtne valik. kui muidugi mingeid tysistusi ei ole, siis laske käia. väga individuaalne teema.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.