Oct 242009
 

Me kiskusime täna natuke Abikaasaga, sest ma olen olnud terve viimase nädala hirmus laisk ja pole midagi asjalikku teinud. No peamiselt sellepärast, et ma pole viitsinud lapsega väljas jalutamas käia. Täitsa tõsi – sihuke asi pole üldse hea. Nii et luban ennast parandada.

Peale jalutamise oli teine valus teema söögitegemine. Siiani, pean ausalt üles tunnistama, on ainult Abikaasa süüa teinud. Aga tõepoolest, see ei ole sugugi õiglane, mina peaks ka tegema. Samuti on meil probleem, et kohalikes poodides on niru valik, pole midagi asjalikku osta. Ja ei oska piisavalt mitmekesiseid toite välja mõelda – käime pea iga päev poes, nii et raha kulub meeletult palju, aga sööme ikka ainult kartulit või makarone ja kana või hakkliha jne. Aga Plika hakkab ju ka varsti meie toitu sööma, menüü peab minema tervislikumaks ja mitmekesisemaks.

Kõigis kohalikes suuremates kettides on väga palju organic tooteid, aga paratamatult tekib küsimus, kas need on ikka NII organic – kas kõik on ikka võimalikult kohalik jne. Vaevalt et suured ketid väga mingeid kohalikke väikeettevõtjaid toetavad – neil on peamine, et saaks korraga palju ja võimalikult odavalt. Teine asi, mis mulle näiteks Tesco puhul tohutult närvidele käis, oli see, et koju tellides pakendasid nad kauba meeletusse kogusesse kilekottidesse – ja nad, raiped, ei pane neid korralikult täis ka, panevad igasse kotti kaks asja ja seovad siis pealt kinni. Jube mõttetu raiskamine!

Niisiis otsustasin, et tuleb leida netipood, mis müüb ainult mahetoitu ja toob selle koju kätte.

Oh, ja ma googeldasin ja lugesin ja rõõmustasin, süda suisa hõiskas sees. Neid on nii palju! See on asi, mida ma Londoni juures armastan – London on nii suur, siit saab kõike. Ja ei ole mitte üks valikuvariant, neid on alati palju, kõigil on võimalus endale parim leida.

On olemas tore leht, mis annab igakülgset infot organic toodete ja eluviisi kohta UK-s, kus on meeletus koguses infot ja aadresse, näiteks siin on olemas kõik veebipoed, kust Londonis mahetoitu koju tellida saab, ole lihtsalt mees ja vali välja, milline sulle kõige rohkem sobib. Põhimõtteliselt on see leht võrreldav Bioneeri või roheline24-ga, lihtsalt terves Eestis on neli-viis korda vähem inimesi kui Londonis (kogu UK-st ei hakka üldse rääkimagi), nii et mahud ei saagi olla võrreldavad.

No ja kui lugeda näiteks selle poe tegutsemispõhimõtteid või selle poe korduma kippuvaid küsimusi – mida ma sinna Tescosse enam otsin??? Kui mulle tuuakse koju kätte mahetoit firmast, mis tõepoolest müüb võimalikult palju kohalikku, peab silmas transpordikilomeetreid, pakendab võimalikult vähe, kõik toit on garanteeritult mahe… Ah, ja nad isegi ütlevad sulle seal lehel, mis selle autojuhi nimi on, kes sinu piirkonda tellimusi kohale toimetab. Lihtsalt võrratu!!!

Oh, mul on ausõna nii võrratult hea meel. Londonis on kõik see värk nii lihtsaks tehtud – soov süüa mahetoitu pole siin mingi ökofriikide teema, see on nii loomulik, nii lihtne, nii kättesaadav! Absoluutselt kõiki asju saab mahedalt ja kõik, mida annab kohalikult teha, on ka kohalikult olemas, hinnad pole nii kallid kui kohati Eestis, ei pea jooksma mööda erinevaid poode, et kõik eluks vajalik kokku saada, kojutoomine on TASUTA! Eks ma nüüd surfan ja uurin neid lehti ja võib-olla proovin erinevaid firmasid…

Iganädalane puu- ja juurviljakast tagab ka selle, et menüü saaks mitmekesine – ei pea enam ise nii palju mõtlema, mida süüa teha. Suurepärane!

Oi, ma ei jõua ära oodata :P

Pärast listi kiiret läbivaatamist jäidki sõelale need kaks poodi, mida ülal linkisin. Uurin veel natuke, aga hetkel tundub valik Abel&Cole‘i kasuks – hinnad tunduvad sutsu soodsamad (ok, delivery on 99p, aga see on nii väike summa, et praktiliselt tasuta :D), valik suurem, koduleht on suurepärase disainiga ja väga informatiivne, seal on isegi meeletult retsepte… Ja uutele klientidele on pakkumine, et kui tellida kuu aega iga nädal £15 eest, saab £50 eest tasuta osta. Oh. Imeline.

Hakkasin mõtlema, et piim võiks ikka klaaspudelis tulla (Abel&Cole’is on ainult plastikus) ja üleüldse võiks piima- ja pagaritooted tulla tihedamalt, kui kord nädalas – palun väga, piimamees toob mõlemat (ja palju muudki)! Minu piirkonnas 3x nädalas – esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel. Ainult et enamik tooteid pole neil organic, leiva-saia valikus ainult Kingsmill, see ei lähe kohe mitte. Piim on küll organic ka, aga liitri hinnaks tuleb £1.28, plastikpakendis suure piima puhul on liiter ainult 94p… Samas, see vahe pole ju NII suur – saaks tihemini värsket piima ja oleks keskkonnasõbralikum :)

Leidsin ühe koha veel, aga neil pole miskipärast toodete kohta infi väljas… No saatsin meili – vaatame, mis räägivad.

Päh… Nii palju, kui ma suutsin netist välja uurida, siis tolle esimese koha organic piim on homogeniseeritud, siis ma küll pole nõus klaaspudelite eest nii palju peale maksma, kui plastikus odavamalt ja homogeniseerimata saab. Aga äkki tolles teises kohas on homogeniseerimata? No näis.

  11 Responses to “Mahetoidu otsinguil”

 1. huvitav, kas see piimamees ei ole nõus taarat taaskasutama? võib-olla sinisilmne küsimus, aga kohe seletan: mina tellin piima kaks korda nädalas bioteek.ee-st, ja iga kord kui uus piim tuleb, annan vana taara tagasi (vaheldumisi on plast- ja klaastaara, kõik pudelid mahutavad 1l) ja nii iga kord. taara pestakse väga korralikult ära ja läheb uuesti kasutusse. mugav ja väga keskkonnasõbralik :)

 2. Oi, aga nad kasutavadki… Küll ainult kuni kaksteist korda, kui ma nende kodukalt õigesti aru sain. Mina küll mõista, mis selle kaheteistkümne korraga väga juhtub, klaas on ju klaas… Aga no parem kui mitte midagi ;)

  Sellegipoolest – kui see teine koht just homogeniseerimata piima ei paku, siis tuleb plastik. Tervislikkus JA odavus teevad keskkonnasõbralikkusele ära.

 3. Meie oleme juba mitu aastat Able&Cole firmat kasutanud ja oleme rahul olnud. Ma ei tea kas sul on plaanis sealt lihtsalt kilo(de) kaupa kartulit ja muid juurikaid tellida voi on mote mond nende boxi tellida kus on teatud arv puu ja juurvilju. Meie tellime Mixed organic fruit and veg box mis on moeldud 2 voi 3 inimesele. Hoiatan siin juures et see box ei ole nii pungil tais kui nende piltidelt on naha ja naiteks seal sees olevatest kartulitest porganditest jatkub vaid yheks ohtuks (nadalaks kohe kindlasti mitte). Me ostame alati poest juurde kuna kuigi meid on peres vaid 2 ja beebi siis soome suures koguses juurikaid.
  Samuti tasub sul sel juhul ka ruttu oma lemmikute ja mitte lemmikute nimekiri teha (juhul siis kui tellid nende valmis olevad boxid). Paljud on just selleparast tellimise pooleli jatnud kuna neile ei ole meeldinud et yhte voi teist asja tuleb liiga tihti voi midagi sellist millega ei osata midagi peale hakata ja siis laheb raha ja toit raisku. Seda koike saab valtida ja kogu tellimust oma maitse jargi teha.
  Me jatsime tellimise vaid suvel ara kuna siis oli palju seasonal ka poest voi oma aiast saada. Meil juhtus tihti et nende poolt saadetud otse pollu pealt korjatud mullased salatipaid ei viitsinud meie peres keegi kohe ara pesta ja nii laksid raisku kuna need ei kestnud rohkem kui 2 paeva.
  Arvan et katsetades erinevaid variante ja firmasid leiad selle mis teile sobivam. Kallis see saab olema eriti veel kui maheliha ostma hakata aga meie teeme seda tunde jargi. Juurikad, puuviljad, munad ja piim on meil kyll enamuses alati mahe. Lihaga aga lepime ka monikor tavalisega, lihtsalt ostame esinduslikumast poest ja mitte seda koige odavamat piinatud looma liha. Lapsele aga alati koik mahetoit. Edu :)
  http://knightscastle-alice.blogspot.com/2007/11/varviline-kastike.html

 4. Me hakkame ka kindlasti kaste tellima – proovime erinevaid, vaatame, mis kõige rohkem sobib. Ilmselt tellime puu- ja juurviljad pigem eraldi, sest puuvilju on mix kastis liiga vähe. Medium size juurviljad, puuviljad ehk isegi large… Näis.

  Aga see mind just vaimustaski, et seal on likes/dislikes süsteem – kõik on nii superlihtne, kõike saab ise valida.

 5. £15 nädalas on täiesti keskmine kulu, rääkimata perekonnast :) See annab siis £50 eest tasuta nii kõvasti juurde, et söö kasvõi orgaanilisest orgaaniliseks :D Suur pluss kindlasti, kui saab poeskäiguks kuluva aja ja jõuvarud kokku hoida.
  Mulle meeldib Inglismaa puhul valikuvõimalus, enamasti kõik on olemas ja suhteliselt odav, Eestis on seis vist ikkagi nutune.
  Mul tekkis siin üksvahe soov täiesti tavalist pastoriseerimata, töötlemata lehmapiima saada, et kohupiima teha, aga tundub, et siin on sellise piima müük illegaalne :D Eestis ikka toodi otse talust värsket, kuumtöötlemata lehmapiima ukse taha. Samas olen täitsa rahul, kui piim seisab tavalises kapis 5 kuud ja kohupiim on ka olemas quarki näol :P
  Samas orgaaniliste juurikate „puhtus” on kaheldav – sõitnud ise pidevalt lähedal ja näinud piisavalt põlde meetreid eemal tiheliiklusega teedest (mille ületamist jalakäija või ratturina vahel jäängi ootama). Võibolla see ei mõjuta märkimisväärselt nende üldist tervislikkust, võibolla korjatakse enamik siiski privaatsematelt põldudelt (?) Kuuldavasti lubatakse teedeäärseid tasuta korjata, kuigi vaevalt siin keegi neid võtma kibeleb. Olen isegi mõelnud, et kelle saagiks see läheb – äraviskamiseks vaevalt, siis kas loomadele või inimestele. Mina siiski orgaanilisust taga ei aja, muidugi võib liikuda tervislikuma suunas, aga lõpmatuseni ei saa. Endal kergem vahel silmaklappidega käia, mitte mõelda nendele loomakestele, kellest pärast teedeäärse toidu tarbimist hakkliha saab, heitgaasist läbiimbunud kapsalehtedele või siis mingile nähtamatule sünteetilisele kihile brokkolil. Võibolla ma tean tegelikult teadmata :D Küsitav, kui palju me sellega elupäevi juurde võidame, pigem on paljude faktorite kokkulangemine, mis haiguseni ja sealt edasi siis kurvema lõpuni viib. Siit edasi ma jahuks juba saatusest ja elu üldistest küsimustest, aga see pole see teema :) Aga kindlasti, kui orgaanilisus ja ökonoomne elustiil teeb meile rõõmu või annab (südame)rahu, oleme õigel teel.

 6. Njaa, seal võib elu tõesti ilus olla selle koha pealt. Mulle on juba Tartu Pärnuga võrreldes paradiis, kui asi puudutab mahekaupa :D

 7. Pole su otsinguid paaniliselt jälginud, aga kysiks, et miks sa poest ei osta.. Asda, Sainsburys.. neil ju ka orgaanilist kaupa.

 8. Tsiteerides selle postituse üht lõiku:

  Kõigis kohalikes suuremates kettides on väga palju organic tooteid. Aga paratamatult tekib küsimus, kas need on ikka NII organic – kas kõik on ikka võimalikult kohalik jne. Vaevalt et suured ketid väga mingeid kohalikke väikeettevõtjaid toetavad – neil on peamine, et saaks korraga palju ja võimalikult odavalt. Teine asi, mis mulle näiteks Tesco puhul tohutult närvidele käis, oli see, et koju tellides pakendasid nad kauba meeletusse kogusesse kilekottidesse – ja nad, raiped, ei pane neid korralikult täis ka, panevad igasse kotti kaks asja ja seovad siis pealt kinni. Jube mõttetu raiskamine!

  Igasuguste juurikate-puuviljade kvaliteeti ei anna ka võrrelda, marketite valik on kehv ja sageli maitsetu, nonde kastide omad on tunduvalt etemad (irw, ma pole ju ise veel tellinudki, aga arvustusi lugenud olen see-eest palju) + mulle tuuakse koju kätte iganädalane mitmekesine sortiment juurikaid, milliseid ma marketist ilmselt ostagi ei oskaks – aga kui juba olemas, tuleb retsept otsida ja ära teha!

  Teooria on mul hea. Vaatame, kuidas praktikas õnnestub :D

 9. nonäed jah.. peab hoolikamalt lugema.. :D
  Meile toodi Tesco kaupa kastides.. aga vot Asda on kyll selline, mis pakendab kilekottidesse ja just nii, et näiteks yls kyyslauk on yhes kotis.

  Ma pole kah neid kaste tellinud.. aga supermarketist ostan kyll orgaanilist kaupa. Lihtsalt usun, et ta on orgaaniline, kui nii öeldakse :D Pealegi on seal allahindlusi ja saab mõnda asja odavamalt.

  Aga jään su muljeid kastide koha pealt ootama.

  Mina otsin enne retseptid välja ja siis ostan asju. Vahest päris eksootilisi.

 10. Abikaasa kokkab meelsasti (mina mitte :D ), aga me pole kumbki seda tüüpi, kes viitsiks netist uusi ja põnevaid retsepte otsida, et neid siis katsetada. Meie mugava ja ideevaese elustiiliga sobib palju paremini see, kui mitmekesine tervislik toit tuuakse koju kätte ja retseptiotsing toimub juba vastavalt olemasolevatele komponentidele.

  Mis Tescosse puutub, siis need kilekottidesse pakitud asjad olid vist algselt kastides küll. Seda enam ei saanud ma aru topeltpakendamise vajalikkusest.

 11. Meile tuli eelmine aasta Abel&Co juurvilja/puuvilja kast aga lopetasin selle ara, sest laisk olen – koik kraam oli nii kohutavalt mullane ja ei viitsinud neid kartuleid enam tundide viisi kraapida :) Olen ka moelnud, et voiks enda elu kergemaks teha ja interneti kaudu sooki osta, aga ma valin vist waitrose'i voi sainsbury… Vaatan enne aga selle Riverfordi veebilehe ule :)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.