Feb 152010
 

Hirmus isu on peal – mõtlesin, et prooviks äkki ise teha. Ma pole elu sees pärmitainast teinud, aga üks kord on ju ikka esimene…

Retseptidest jäid kaalukausile see ja see – mõlemad tunduvad head.

Siinmaal müüakse vist ainult kuivpärmi, millega ei saavat nii head tulemust – vähemalt kommentaaridest jäi selline mulje. Pluss räägitakse erinevate jahude erinevast kerkimisvõimest ja mainitakse mingeid tüüpide numbreid, aga kust krt ma peaks teadma, kuidas siin õiget jahu valida? Praegu on mingi self raising variant, millele, vaatasin, on soodat lisatud ja midagi veel… Aga see on peaaegu otsas nagunii, peab uue ostma.

Mh. Palju küsimusi, vähe vastuseid. Kardan, et keeran tuksi selle tegemise… Aga isu on samas suur ja ära proovida ju võiks. Eks võtan homseni mõtlemisaega.

Hmm, tegelikult tekkis pirukate isu ka. Teoreetiliselt võiks samast taignast teha nii kukleid kui soolase täidisega pirukaid… Heakene küll, kardemoni vist lihapirukate sisse ei paneks. Mõtlen veel.

  6 Responses to “Vastlakuklid?”

 1. Teise retsepti järgi teen mina praegu kukleid… ja ka elus esimest korda pärmitaignast.. näis, mis välja tuleb. homme võin kirjutada.
  Ja mis sa kardad – kui läheb untsu siis läheb untsu.. teine kord oled targem!

 2. Nii, esimene plaaditäis väljas… sellised pisiksed kolme ampsu kuklid tulid.Oleks pidanud 225 asemel 200 kraadiga küpsetama, ütleb kõhutunne (miks, ei tea, oleks äkki aeglasemalt küpsenud ja veel mõnusamad?). Aga üldiselt tulid söödavad, vähemalt mulle endale :) Julgen soovitada, usun, et home vahukoore ja vaarikamoosiga on lihtsalt väga maitsvad :) !

 3. just tegin inglisest toodud kuivpärmiga kringlit ja ilusti kergitas, need kaneelikad olid ka samaga tehtud :)

 4. munaga ei maksa üle pingutada ja mis kõikse olulisem – pärmitaigen ei kannata just eriti palju mudimist ja möllimist. seega panusta pigem üldisele vormile kui täiuslikule kerale, mida kauem veeretad ja mudid, seda kõvemad su kuklid tulevad. ja see, et sul jahu on self-raising – see ei tohiks sugugi hullusti mõjuda.
  kindlasti lase soojas kohas enne kerkida. piima võib täitsa vabalt asendada veega. või peaks olema kindlasti toasoe. ja kerkima peaks kindlasti rätiku all. ning antud koguseid täht-tähelt jjälgida – maitse ikak ise, palju soola-suhkrut tahad ja jahu pane nii, et taigen kausist välja ei voola aga samas – kui juba kitti meenutab, sisi on ilmselgelt liiga palju. targad naised räägivad, et pärmitaigen peab olema sile ja pehme nagu kassi kõhualune. ei tea, palju sest nüüd tolku oli, aga see küpsetamine ei ole tegelikult tuumafüüsika.

  mudimist ja möllimist siis peale seda, kui see on kerkinud. enne tuleb sõtkuda nii, et käed taignast puhtaks saavad.

 5. kuivpärmiga võib ka häid tulemusi saada. lase sel lihtsalt enne 'elustuda' – soojenda oma vedelik parajaks, lisa natuke suhkrut ja pärmi, kata kas rätiku või kilega ning lase 10-15 minutit seista. selle aja peale peaks kena vaht peale tulema, mis näitab, et pärm töötab. siis kasuta nagu pärmi ikka :)

  jahudest on ilmselt parim kasutada neid, mis ütlevad 'strong white flouer' või 'strong bread flour', sest need on spetsiaalselt saiategemiseks mõeldud.

  ülejäänu suhtes soovitan jail.ee jutu järgi teha :)

 6. Mina olen selliseid kukleid teinud: http://mutimoti.blogspot.com/2007/02/elu-esimesed-endatehtud-vastlakuklid.html

  Kuivpärm versus tavaline… ei oska küll öelda, et kehvemini kerkiks vms. Kasutan ise reeglina kuivpärmi ja kõik on kerkinud. Vähemalt siin on kuivpärmi pakil kirjas, mitmele grammile tavalisele pärmile see vastab.

  Kuivpärmi puhul võib vedelik natsa soojem olla kui tavalise pärmi puhul ja kuivpärm segatakse jahu hulka mitte ei panda suhkruga vedeliku sisse.

  Jahu on mul suvaline I sordi nisujahu ilma mingite lisanditeta. Kõik saiakesed kerkivad nagu mühin…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.