Apr 262010
 

Ostsin just ära lennupiletid kojusõiduks (küll Riiga, aga bussipilet Riia-Pärnu on täiesti samas klassis võrreldes Tallinn-Pärnuga) ja kõik kokku läks maksma kõigest €108.39 ehk £93.44 ehk EEK 1693.37:

Miks lennuk, mitte auto, on pikem jutt, kirjutan hiljem eraldi, ärge vaevuge isegi küsima, ma ei viitsi kommentaarides seletada. Igatahes olime enne AirBalticu pakkumise leidmist juba suhteliselt suures masenduses, sest Easyga oleks mai lõpu/juuni alguse piletid maksnud £250 kandis, Estonian Airiga peaaegu 6000 kr, Ryaniga küll £110, aga seal oleks ka hirmus vähe pagasikilosid olnud.

Sellega seoses tegin huvi pärast väikese uurimuse ja Exceli võrdlustabeli erinevate Tallinnast/Riiast lendavate lennufirmade tingimuste ja tasude kohta. Jätsin kõrvale igasugused äriklassid jm, lähtusin alati kõige soodsama hinnaga kaasnevatest tingimustest.

Estonian Airil on piletihind kohe ühes summas näha, mingeid lisatasusid pole.

Easyjetil lisandub algselt näidatud hinnale järgmisel lehel registreeritud pagas ning lõpuks kaardimaksetasu, mis on mul krediitkaardiga olnud alati £8 ringis (kodulehe väitel £3.50+2,5% kogusummast).

Ryanairil on piletihind vahepeal suisa 0, aga kindlasti lisanduvad igasugu müstilised lisatasud, mis küll konkreetset kuupäeva valides kohe ära näidatakse, järgmisel lehel lisanduvad pagasitasud ja lõpuks kaardimaksetasu €5/£5.

AirBalticul on sarnaselt Ryanile aeg-ajalt tasuta piletid (meiegi omad olid) ja igasugu lisatasud, mida samamoodi kuupäeva valikul näidatakse, järgmisel lehel lisandub pagasitasu, kaardimakse tasu aga meeldiva üllatusena pole.

Registreeritud pagas on EE-l, Easyjetil ja AirBalticul 20 kg, Ryanairil 15 kg. Hinnad on järgnevad:

EE – tasuta
Easy – €11/£9 (vanasti oli £8 – järelikult muutub vastavalt kursile)
AB – €15/EEK 225
Ryan – €15/€15 (juulis-augustis €20/£20)

Käsipagasit on lubatud üks ühik + vist kõigil ka üks kilekott pärast lennujaama turvakontrolli soetatud asjadega (aga sageli seda väga ei kontrollita, mina olen mitmetel kordadel kahe kotiga läbi saanud, eriti Eesti poolt minnes). Easyl pole kaalupiirangut – peaasi, et tõsta jõuad. Ryanil on 10 kg, EE-l ja AB-l 8 kg. Max mõõdud (millesse mitte mahtumise puhul ma liigselt ei muretseks – mul pole küll käsipagasit kordagi kaalutud ega mõõdetud ja ma olen õige palju lennanud, Abikaasal mõõdeti kogu oma lennuajaloo jooksul ÜKS kord, vist Saksamaal – kuni kott turvakontrolli august läbi mahub, on kõik ok):

Easy – 56x45x25 cm
Ryan – 55x40x20 cm
AB – 50x40x23 cm
EE – 45x35x20 cm

Alla 2-aastane väikelaps maksab EE-l ja AB-l 10% piletihinnast, Easyl €18/£15, Ryanil €20/£20. 2-11 aastased lapsed saavad EE ja AB puhul pileti 33% soodsamalt, Easyl ja Ryanil on alates 2-aastasest täishind.

Alla 2-aastasega saab kõigi firmade puhul kaasa võtta tasuta vihmavari-tüüpi käru (täpsustus: EE puhul võib igasuguse käru võtta, teised kasutasid väljendit fully collapsible, mida iganes see siis ka ei tähendaks, äkki mingid suuremad vankrid, mis kokku käivad, kõlbavad ka, endal kogemus puudub), EE-l ja AB-l lisaks 10 kg registreeritud pagasit.

Uurisin huvi pärast ka turvatoolide/hällide hindu. Ryanil maksab see lisaks £10 kuni 20 kg tooli eest, AB-l läheb see lihtsalt registreeritud pagasi hulka, mis tähendab üle 20 kg puhul lisakilo hinnaks €15/EEK 225 – päris kirves, EE kodukalt ei leidnud selle kohta mingit infot, Easyjeti kodukalt samuti mitte, küll aga leidsin 2009 märtsist pärineva foorumipostituse, mis kinnitab, et lisaks kärule saab ka turvatooli tasuta kaasa võtta ning seda ka vanema kui 2-aastase lapse puhul:

I am happy to confirm that pushchairs, prams, car seats and travel cots do not form part of your baggage allowance and therefore are carried for free, provided that the infant/child is travelling as well. However, we do not offer a separate baggage allowance for infants. 

Pushchairs, buggies, car seats and travel cots can be taken right up to the aircraft, where they will be taken by cabin crew and stored in the hold. However, if it would be easier for you, you can check it in with your baggage at check-in. Full sized, non-collapsible prams cannot be accepted for travel. 

At some of our airports you may have to pick up your pushchair from baggage reclaim so please ask the Cabin Crew about your pushchair on arrival at your destination. They will be able to advise you on what happens at this airport.

Rasedatelt nõutakse arstitõendit Easy, Ryani ja AB puhul 28-35 nädalal, Easyl võis see kunagi kuni nädal vana olla, nüüd enam ei leia infot, Ryanil ja AB-l kuni 2 nädalat. EE nõuab tõendit alles 34-35 nädalal ja see ei tohi olla üle 10 päeva vana. Iseenesestmõistetavalt peab alati kaasas olema rasedaraamat vms, kust saaks tuvastada, palju nädalaid parasjagu on. Alates 36 nädalast lennata ei tohi, kaksikute puhul kohati paar nädalat varemgi.

Ahjaa, nime muutmise hinnad kirjutasin ka üles – Easyl €30/£25, EE-l ja AB-l €75/EEK 1175, Ryanil suisa €150/£100 – nii et viimase kolme puhul on ilmselt odavam uus pilet osta… Kuupäeva muutmise hindu ei viitsinud vaadata.

See oli mu esimene kogemus AirBalticuga – tundub, et tegu on jaburast segust tavalise ja odavlennufirmaga. Registreeritud pagas on tasuline ja ulmeliselt odavatele hindadele lisanduvad igasugu maksud, samas saavad soodustust ka 2-11 aastased lapsed, väikelapsel on tasuta registreeritud pagas ja kaardimaksetasu pole. Kuna ise eeldasin, et tegu on puhta odavlennufirmaga, olid kaks viimast tõesti väga meeldivad üllatused.

Igatahes jah… Superhästi läks nende piletitega – ostsime need ju kõigest kuu ette ja suveks. Kümme lisakilo Plika pagasi näol on tagasikolimisega kaasnevat asjade hulka arvestades kirss tordi peal (ülejäänud asjad saadame ühe Eesti vahet sõitva tüübiga, kellele maksame £1.50 kilost, natuke mahub loodetavasti ka maikuus tulevate külaliste kohvrisse :P). Lisaboonuseks veel see, et kui keegi ei peaks saama meile Riiga autoga vastu tulla, siis vähem kui kaks tundi pärast maandumist läheb otse Riia lennujaamast buss Pärnusse – ei pea kuskile seiklema minema ega meeletult pikka aega bussi ootama :)

EDIT: tuli meelde, et AirBalticu puhul lugesin huvi pärast nii inglise kui eestikeelset teksti:

Infants may have 1 piece of checked-in baggage up to 10kg and 1 fully collapsible stroller / pushchair free of charge.

Imiku kohta võib võtta tasuta kaasa ühe ühiku pagasit ja ühe kokkupandava lapsevankri/käru, mille kaal kokku ei ületa 10 kg.

Sellest eestkeelsest tekstist jääb mu meelest igatahes mulje, nagu võiksid lapse pagas ja käru KOKKU 10 kg kaaluda, samas kui ingliskeelses on selgelt kirjas, et 10 kg pagasit JA käru, samuti on eestikeelses allpool veel kirjas, et:

Lapsevankri vedu on tasuta kui broneeringus on ka imik (kuni 2 aastane). Kokkupandavat lapsevankrit ei arvata registreeritud pagasi kaalu hulka.

Ühesõnaga mina pole eestikeelset teksti lugenud ja lähtun ingliskeelsest, siililegi selge :P

  5 Responses to “Lennufirmade võrdlusest”

 1. Uskumatu kui hea uurimistöö sa oled siin kokku pannud :)
  Väike täpsustus vaid et EE saab alla 2 aastase lapsega tasuta kaasa võtta mistahes tüüpi lapsevankri või käru. Vihmavarju-tüüpi käru aga saab soovikorral lennukisse (salongi) kaasa võtta muidu lähevad kärud pagasina check in-i.
  EasyJeti puhul on nii käru kui ka turvahäll/tool tasuta.

 2. Õige jah, teiste puhul oli kirjas midagi sellist nagu fully collapsible pushchair, aga EE puhul on tõesti nii, nagu sa ütlesid. Ja TEGELIKULT vist ju saab ka suuremaid vankreid kokku panna? Ma ei tea, mul endal kogemus puudub…

 3. Kui ma nüüd õieti aru sain, siis sa ostsid piletid air balticu lennule. Ja Air Balticust on mul rääkida päris mitu lugu, et vaja on väga tähelepanelik olla.
  Esiteks tahtis üks mu sõber sõita air balticuga eelmisel suvel Londonist Riiga ja lennuk oli üle bookitud niimoodi, et ta ei saanudki selle lennuki peale. Ühele kohale oli mitu piletit müüdud. Peale seda sõber ei lenda enam iialgi air balticuga.
  Teiseks tahtis tulla mu õde eelmise aasta augustis Londonist Riiga ja lennujaama jõudis õigeaegselt, kuid check-ini tehtud veel ja kästi oodata. Mingi hetk oli lennuaeg juba käes, kuid suurem osa rahval oli check-in tegemata. Ja siis tuli info, et lennuk on juba läinud. Tuli välja, et lennuk olla hilinenud ning trahvid olid hilinemise eest suured. Lennuk tehti lennu valmis, kuid check-iniks aega ei jäänud ja nii sõitiski paari inimesega lennuk Riiga. Suurem osa jäi maha. Ka õde enam air balticuga ei lenda.
  Ma mitte ei taha hirmutada, vaid tasub olla valmis ebameeldivusteks :)

 4. Kusjuures ma ise olen ka AirBalticust pigem negatiivset kuulnud :P Pagasi kaotamise võtmes näiteks, ilmselt muudki. Aga no esiteks ma olen optimist ja arvan, et meiega ometi ei juhtu… Teiseks pakin kõige olulisema kindlasti käsipagasisse… Kolmandaks pole meil mingit aja peale minekut – kui mingi jama peaks juhtuma, peavad nad ju piletid, vajadusel ka hotellitoa kompenseerima. Nii et meie puhul on odav piletihind kõigiti riski väärt!

 5. tulin just esmaspäeval Ryanairiga Riiast Liverpooli ja meie 2.5se kokkukäiv käru võeti peale ilma mingisuguse tasuta :) Raseduse suurust tõendavat paberit nõuti ka näha üks kord enne pardale minemist

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.