Nov 032010
 

Oleksin vee kokkuhoiu pärast rõõmuga nõus ennast duši all käies nii pesema, et lasen veel joosta vaid siis, kui seda reaalselt vaja on – ehk algul märjaks tegemiseks, hiljem loputamiseks. Miks ma seda aga ei tee? Sest ma olen meeletu külmavares ning mulle peab kogu aeg kuum vesi selga jooksma – nii palju ma ennast ka nõus ohverdama pole, et keskkonna nimel pestes iga kord külmast lõdisen.

Alternatiiv oleks vannituba nii kuumaks kütta, et ma lõdisema ei peaks. See aga kulutaks elektrit. Nii palju oleks võimalik elektri kokkuhoiule kaasa aidata, et vannituba võiks lihtsalt võimalikult väike ruum olla – see oleks pmst täiesti teostatav, sest kui kõik läheb nii, nagu plaanitud, siis saame pikemas perspektiivis uues kodus magamistoa juurde oma pisikese vannitoa, mida keegi teine peale meie kahe ei kasuta, see on mu ammune unistus (pikemas perspektiivis sellepärast, et esimesed paar-kolm aastat kulub raha kindlasti olulisemate asjade peale kui teise vannitoa välja ehitamine… aga mõte on ja koht oleks ka). Hetkel tuleb soe vesi üldse puuküttest, aga kauaks see vast nii ei jää.

Mis on keskkonnasõbralikum? Vee või elektri kulutamine? :P Igasugu muid lahendusi võib muidugi kah välja pakkuda, aga külmetama ma nõus ei ole!

  11 Responses to “Dilemma”

 1. Mina oma unistustes tahan puuküttega veeboilerit, mis kütaks ka vannitoa soojamüüri ja mis läheks soojaks 30 minutiga peale tule alla panekut ja et ahjusuu ei oleks vannitoas, vaid kütmine toimuks koridorist, siis ei teki vannitoa põrandale puuprahti.
  See ei ole kõige mugavam ja praktilisem variant ja meest ma pole veel nõusse saanud, aga ükskord ikka :)
  Saunas meil midagi analoogset on, aga iga pesemise pärast sauna kütma ei hakka, aega kulub talvel ka vähemalt 1,5 tundi.
  Vannitoas on ka hetkel elektriradiaator ja selle lülitame ainult siis sisse, kui laps vanni läheb, muul ajal hoiame vannitoa ukse lahti, aga meil see teisel korrusel, sinna läheb sooja õhku rohkem.
  Vaadake olemasolev Pioneer pliidi versioon üle, võibolla ei olegi seda mõtet välja lõhkuda, piisab väiksemat (ilu) remondist ja ümbertegemisest, et need veetorud ka kuidagi vannitoast läbi jooksevad ja seda kütavad, kasvõi põrandaküttena plaatide all.
  Mu tuttavad ostsid 6 aastat tagasi maja, lõhkusid kõik pliidid, ahjud, soojamüürid välja, renoveerisid ära … Aga nüüdseks on tagasi ehitanud põhimõtteliselt samasugused küttekehad ja ka samadesse kohtadesse, see on läinud hirmkalliks ja nad on päris õnnetud mõttetult kulutatud raha pärast.
  Muidugi keegi erapooletu asjatundja peab selle enne üle vaatama, näiteks Säästva arengu ja renoveerimise keskusest.
  Ehitajad soovitavad tavaliselt ikka seda, mis neile endale kõige mugavam variant on ja uue ehitamine on alati lihtsam ja tasuvam kui vana renoveerimine, seda siis ehitaja jaoks.

 2. Mul oli täpselt sama mure! Suures vannitoas ühes nurgas lihtsalt dušš seinas, pidin alati juba enne duši alla minekut veidi laskma vett joosta, et soe veeaur vannitoa vähe soojemaks teeks, et üldse suudaks sinna vee alla astuda. Tõeline eneseületus iga kord!
  Aga selle vastu aitas dušikabiin – see läheb sooja duši all käies väga kiiresti soojaks, just niimoodi parajalt, et seebitamise ajaks saab vee kinni keerata.
  Siiani parim asi, mis me koju ostnud oleme :)

 3. vett sa määrid, elektrit kulutad.

 4. Ülle, meil polegi plaanis pliite-ahju välja lõhkuda, vähemalt esialgu mitte (mingi hetk peab õhksoojuspumba vm näol lisakütte panema ja pliit-ahi vajaks lihtsalt kaasajastamist). Pole õrna aimugi, kui kiiresti vee hetkel soojaks saab, eks varsti ole näha. Poole tunniga oleks minagi rahul :P Aga elektriboileri paneme hiljemalt kevadel kindlasti lisaks, kuumemate ilmadega küll sooja vee saamiseks ahju kütta ei viiitsi.

  Praegu kütab ühe köögi pliit (see, mis radikaid soojendab) peale köögi ka selle poole tubasid, ahi, mida köetakse vannitoast, teeb sooja vett ja kütab lisaks ka üht teise poole tuba ning teine pliit kütab teist kööki ja tuba.

  Et nats tobe see süsteem, lisaks näevad pioneer pliidid koledad välja ning ahju vannitoast kütta ka ei meeldi. Oh, oleks need pliidid sama ilusad kui oli meie viimases Tähtvere kodus…

  Kristel, dušikabiini ma täiega vihkan, sellel on nii palju vastikuid nurgakesi ja äärekesi, mida pidevalt küürima peab. Minu ideaal on vannitoa nurk, mis lihtsalt kardinaga ümbritsetud (ilma oleks väga halb, ma olen kohutav pritsija) ja põrand peaks seal ka kindlasti madalam olema, et vesi igale poole ei voolaks… Aga tõsi ta on, et kabiin kiirelt soojaks läheb, mul kunagi üürikorteris oli.

 5. Hei, aga hangi mingi hüper-super dušiotsik, mis piserdab vett nii, et tunne on nagu ikka, aga vett kulub oluliselt vähem. Saad sooja vee all olla ja vett ei kuluta…

 6. Meil eelmises üürikas oli ahju soojamüür vannitoas. Terve sein siis nagu. Väga mõnus soe oli! No kuna muud kohad ei hoidnud üldse sooja, siis vannituba oli ainuke koht, kus soojas olla.

 7. Jajaa, see dušiotsik on nagunii absoluutne must be :) KUI ükskord vannitoa remondini jõuame, siis muud kindlasti ei ostaks.

 8. õigem on vist "otsak". ja mitte "otsik".veider, aga tõsi. ise sain ka alles hiljuti teada ja nüüd targutan.
  küsiksin hoopis targematelt, et kust oleks kõige targem seda otsakut osta. lühike kuugeldamine näitab multishoweri toodet reklaamivat artiklit ja peab ütlema, et see pole sugugi odav asjake.

 9. Emal on, aga uurimismeeskond ei suuda tuvastada, kust pärit. Eelmisel sügisel olevat helistatud ja pakutud ning hiljem ta siis tellis netist vms, maksnud olevat ca 1000 kr.

  Ma ise oleks oma aruga lihtsalt san tehnikat müüvatest poodidest küsima läinud… Neil ju kaubavalikut eriti netis pole nagunii.

 10. Orasel olevat nüüd mingi tootesari selle ökokulutamisega…

 11. http://www.orasnatura.com/ee

  Päris vinge on, maksab 1500 krooni ringis. Minu meelest suhteliselt mõistlik hind… Ja lahe seebialus on kah :)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.