Jan 182011
 

Kunagi kirjutasin raadiosaatja/beebimonitori ostmise plaanist ja kommentaarides juhiti tähelepanu selle kiirguse kahjulikkusele. Ma siis natuke googeldasin ja uurisin, lugesin siit ja siit ja siit… Turtsusin pahuralt, et elamine tuleks üldse ära keelata, sest kõik on nagunii kahjulik, mõtlesin seda teemat blogis veidi pikemalt käsitleda, aga ilmselt polnud aega või viitsmist, nii et unustasingi kõik ära. Beebimonitori kah ei ostnud – avastasin, et kuni elame vaid ühes pooles, on akna tagant viginat kuulda küll, aia kaugemates nurkades ju keset talve aega ei veeda. Seega lükkasime monitori ostu nii kauaks edasi, kuni ilmad piisavalt soojad ja reaalset vajadust tunneme. Kunagi kevade poole kindlasti ostame, aga siis mitte raadiosaatja, vaid mõne suurema raadiusega, 600 vms. Eks näis.

Täna tuli jutuks mikrolaineahi, seoses titetoidu soojendamisega ja üldse. Mul on alati mikrokate vastu sügav antipaatia olnud – mõnes üürikas on küll olnud, aga seisis praktiliselt kasutamata, oma koju kindlasti ei taha. No igatahes – täna lugesin üht asjalikku foorumiteemat, kus kohe alguses on päris kenasti ära kirjutatud hulk põhjusi, miks mikrolaineahi halb on. Ma tean, et paljud vaidlevad mulle vastu, et alati on nii poolt- kui vastuargumente, erinevaid uuringuid, mis tõestavad nii ühe ja sama asja kahjulikkust kui kasulikkust. Aga mina igatahes usun siiralt, et mikroka kasutamine mõjub toidule halvasti – tsiteerides Abikaasat: ei julge öelda, et just kahjulikult, aga igatahes on see surnud toit. Ja mul pole absoluutselt raske toitu pliidil soojendada.

Ühtlasi tuletati mulle meelde tõsiasi, et keetmine just kah igasugu juurikate vitamiinisisaldusele hästi ei mõju, selle peale tuli meelde, et meie ustav aurutaja, mis sai kolimise käigus koristades kappi ära pandud, tuleks jälle aktiivselt kasutusse võtta. Nii et öelge teie, mis tahate – mina olen väga tugevalt seda meelt, et kui vähegi võimalust, võiks keetmise asemel aurutada ja praadimise asemel ahju kasutada. Mikrokat koju üldse mitte muretseda, beebitoit sealt kindlasti eemal hoida (purgitoit on küll juba nii ehk naa “surnud”, aga ma annaks sedagi pigem toasoojana, kui mikros soojendatuna – kui kuumas vees soojendamise varianti pole) ja üldse kasutada mikrot vaid siis, kui tõesti vaja on. No näiteks tööl lõuna soojendamiseks on see sageli asendamatu – siis muidugi.

Nojah… Aga jätkates kiirguse teemadel :D Siis tegelikult arutasin seda teemat Abikaasaga juba tookord ja mõtlesime, et TEGELIKULT saaks ju paljugi ise ära teha. Tegelikult poleks raske panna arvutid kaabli taha ja wifit üldse mitte kasutada. Lauatelefon on meil praegu puhtjuhuslikult juhtmega – ebamugav, aga tervisele kasulik. Tegelikult oleks täiesti okei ka see, et kodus olles on mobiilid välja lülitatud – enne tuleks lihtsalt sõpradele-tuttavatele teada anda, et kui mobla väljas, helistagu lauatelefonile. Kõneminuti hind on ju nagunii sama.

Igasugu muust kodutehnikast ma parem ei räägigi, kõik vist vähemal või rohkemal määral kiirgab. Mida vähem tehnikat seda parem – üldiselt on vist nii.

Induktsioonpliidi kohta lugesin ja otsisin pikalt, lõpuks otsustasin, et ei taha – pigem jäägu tavaline keraamiline, hind räägib ka viimase kasuks. Pürolüüsahi tundub ka umbepeen asi olevat, selle koha pealt ma polegi suutnud otsustada – ma olen füüsikas ohmu ja täpselt ei jaga, aga endale tundub, et ahi küpsetab toitu ikka tavalisel kombel, nii et kui see isepuhastuv värk ka kuidagi mingi kiirguse abil toimib, siis toitu sel ajal ju ahjus pole. Kui ma nüüd valesid väljendeid kasutasin vms, siis ärge lööge – see teema on mulle tõesti segane. Aga ahju küürimine on nõme, ma hea meelega ei teeks seda :P

Nojah, siis on veel need toredad kiibid, mis peaks laineid muundama, et need inimesele vastuvõetavamad oleks, mulgi on telefonis ja arvuti küljes, ema kunagi andis :P Nendegi kohta on väga vastakaid arvamusi – ühed on kindlad, et pettus, teised sama kindlad, et toimib.

Ja siis on ju veel võimalus arvuti kõrvale igasugu kivikesi ja lilli panna. Ma tegelikult täitsa usun, et see kõik aitab mingil määral kaasa.

Minu küsimus on peamiselt selles – kui palju sellest kõigest, mida ma teha võiks, ka kasu on? Kui naabritel on ikka wifi ja kui mobiilide tugimastid on ikka igal pool ja… No teate küll. Mina võin ju ponnistada, aga ümbeeringi on ikka minust sõltumatut jama.

Ma ise arvan, et mingit kasu mu pingutustest ikka oleks – neid kiirgusi, mis meie peret kõige lähemalt ja raskemalt mõjutavad, saame ju ikka ise vähendada. Kasutada võimalikult vähe tehnikat, wifit ega juhtmeta telefoni üldse mitte, moblad kodus väljas hoida, arvutitele-mobladele kiibid peale kleepida, igale poole kive ja lilli panna. Miks mitte? Nojah, hulluks ei tasu minna, igasugu taolisele nännile üüratuid summasid kulutada, oma elu ebamugavaks teha ka mitte. Aga mitmete asjade puhul pole küsimus mitte niivõrd mugavuses kui ümber harjumises.

See, et me kiirgust ei näe ega tunne, ei tähenda, et see poleks kahjulik. Igasugu vaidlus mahetoidu mõttekuse teemal on ju tegelikult väga sarnaste argumentidega – ühed ütlevad, et kõik tarbivad tavalist ja midagi pole juhtunud, teised väidavad, et just viimaste aastakümnete jooksul on toit säilitusainete ja kemikaalidega p*rse keeratud ja igasugu moblade-wifide kasutus laialt levima hakanud, mingeid põhjapanevaid järeldusi ühe ja teise kahjulikkusest ei olegi veel võimalik teha. Eks aeg näitab.

Ei kavatse arvutist loobuda ega telefoni teel vähem kättesaadavam olla, aga tegelikult pole ju vahet, kas rääkida mobla või lauatelefoniga, tegelikult pole ju mingit häda, kui arvuti küljes on üks kiip, kõrval kivike või lill. miks mitte? HALBA see ei tee, hästi võib aga küll mõjuda.

Sellised mõtted siis tänasel kaunil õhtul. Olete teretulnud kaasa mõtlema ja vastu vaidlema – see teema huvitab mind väga.

  13 Responses to “Igasugu mõtteid (kahjulikest) kiirgustest”

 1. Mina lugesin kunagi mingit teadusartiklit (inglise keele eksami raames kusjuures :P) elektromagnetkiirguse kohta ja sealt on meelde jäänud, et mingite uuringute järgi pidi kõige kahjulikum olema kui kiirgusallikad (aga kiirgavad suuremal või vähemal märal kõik sisse lülitatud elektriseadmed) asuvad magamistoas. Seda peamiselt seetõttu et see kiirgus pidi takistama teatud hormoonide teket, mida tekib ainult une ajal (immuunsusega seotud). //see nüüd ei pretendeeri mingile absoluutsele tõele, lihtsalt meeldejäänud faktid //

  Ergonoomika praktikumis sai iseenda läpaka lähedal/peal ka elektromagnetkiirgust mõõdetud ja avastatud, et see on kohati kordades tugevam kui nö normid lubavad. Õppejõud kinnitas ka et läpaka süleshoidmine on väga kahjulik nagu ka arvutite samas ruumis hoidmine, kus magatakse.

  Üldiselt on vist nii ka, et elektromagnetkiirgus hajub suhteliselt kiiresti, seega naabrite wifi vast ei ole nii ohtlik kui läpaka/mobiiltelefoni voodiserval hoidmine näiteks.

  Sorry kui liiga pikalt heietasin, ega mul sellele jutule teaduslikku tõestust ei ole :D

 2. Väga tihti on nii, et kuskilt on midagi meelde jäänud, aga täpselt ei mäleta… Mis ei tähenda, et see oleks vale :) Nii et mulle sobivad ka heietused suurepäraselt.

  Igasugune tehnika magamistoas on mulle ka alati vastumeelne olnud – samas mobiilid on ikka, ammust aega on harjumus neid äratuskellana kasutada. Samas poleks ju üldse raske majapidamisse üks tavaline äratuskell muretseda ja moblat kodus üldse mitte kasutada. Meil on praegugi elektrooniline kell, kust öösel pimedas hea aega vaadata (unekooli jaoks väga vajalik) – seda saab kindlasti ka helisema panna.

  Ja siis tekkis veel küsimus, kas lauaarvuti kiirgus on äkki vähem kahjulik kui läpaka oma… Või pole vahet, kuni läpakat ka laua peal hoida.

  Huvitav, kas saaks kuskilt seda jubinat laenata, mis elektromagnetkiirgust mõõdaks. Väga põnev oleks sellega kodus ringi tuulata ja mõõta.

 3. Ergonoomika õppejõud toonitas küll, et kõige tervislikum (v noh, ergonoomilisem) on kasutada läpakat nii et ta on dokis või siis lihtsalt erladi hiire ja klaviatuuriga. Peamiselt küll selleks et tööasend õige oleks, aga nendest meie mõõtmistest tuli välja et kohe läpaka klaviatuuri kohal on kiirgusfoon üsna tugev.
  Sesmõttes on ilmselt lauaarvuti kasulikum jah, sest arvuti ise on kasutajast kaugemal (laua all v kuskil).

  SAMAS, mu IT-ga lähemalt seotud õppejõud, kes on üsna lähedalt puutunud kokku mobiiliseadmete ja arvutite tootmise/turustamise poolega, arvas et väga kartma ei peaks. Tegelikult pidi vähemalt uuemate seadmete puhul see normidele vastavuse kontroll ikka väga tugev olema, enne kui toode turule tuleb.
  Nii et mine võta kinni, kellel õigus on :D Mina võtsin selle ergonoomilise info teadmiseks, aga kuna ei saa endale hetkel kiirgusekartust lubada, siis esialgu midagi väga ette pole võtnud. Läpaka tõstsin ööseks voodipeatsist ära ainult. Tulevikus tahaks küll elekktroonikavaba magamistuba :)

  Mis puudutab seda seadet, siis need on vist päris kallid. Ilmselt on kuskil mingid asjapulgad, kes neid tööks kasutavad (mingid tööohutuse kontrollimisega seotud tegelased äkki?) ja kellelt neid salaja laenata saaks.

  Ja elektrooniline kell, muide, kiirgab ka ;) Ilmselt küll vähem kui mobiiltelefon, aga mine tea.

 4. Tere. Arvan et toidu keetmisel temperatuur üle 100 kraadi ei tõuse, aurutamisel kindlasti ja see "surmab" toitu. Telekokad õpetavad: pruunista liha, et sellest mahlad jooksu ei pista, siis küpseta madalal temperatuuril (76 kraadil) edasi. Ahjus küpsetamine on palju suurema elektrikuluga.

 5. Minu samamoodi 'kuskilt' nopitud tarkus, mis mind ennast tookord esmalt väga üllatas, järgi mõeldes aga isegi usutav tundus – naturaalsest linasest kardinad on head kiirguse vähendajad. No ilmselt siis muidu aknast sisse vaatavat kiirgust on mõeldud.

  Ja teine, hoopis teisest allikast leitud märkus – raseduse ajal pidi kõhubeebile hästi mõjuma (eelist. värvimata) linasest kangast riiete kandmine. Samuti kiirguse mõttes. Seda lugesin ma siis kui pool rasedust oli juba möödas, ja ma olin täiesti mitteteadlikult kandnud ainult linast+puuvillast, ja peaaegu ainult naturaalseid toone.

  Aga mobiili kasutamise kohta kodus – ei viitsi praegu kohe järgi uurida teenusepakkuja veebilehelt, kas oma mobla lauatelefonile suunamine tekitab mulle lisakulu?

  Magamistoas võiks siis elektroonilise kella asemel lausa mehhaanilist ju kasutada :) Ma olen seda täeisti kaalunud kah, kui ainult ei unustaks üles keerata. Osad vanaaegsed pendliga seinakellad käisid minu meelest nädala lausa või nii, aga need muidugi ei ärta. Või kui, siis iga tunni tagant :P

  Või siis vähemalt patareiga kell, mul peaks olema alles lapsepõlve aegne, töötas selle suuuuure ümmarguse patareiga. Ma ei tea miks, aga seinapistikusse käiv variant tundub mulle halvem. Et kui juba, siis juba :)

 6. Me lûlitame ööseks oma wifi välja.
  Soome kokakoolis olevat räägitud mikro ohtudest-hävitab kasulikke aineid. ( kokk Imre …..)

 7. Mina olen valismaalane ja kasutan mikrolaineahju iga paev. Suren vist homme.

 8. Selle postituse eesmärk pole kellegi toitumisharjumusi maha teha või midagi 100% kindlusega väita, pigem sel teemal mõtlema panna. Keegi ei sure homme, küsimus on lihtsalt selles, mis mõju igapäevane mikrokasutamine aastakümnete pärast su tervisele avaldada võib. Ja nii palju kui ma olen aru saanud, siis mõnele ei avalda mingit mõju, mõni teine sureb aga vähki. Vähki muidugi tekitab kogu tänapäeva elu, nii et selle puhul ei saaks ka kunagi kindel olla, mis täpselt põhjuseks on. Surnud ring :D

  Minu meelest on lihtsalt piisavalt vastuargumente, et mikrokat võimalusel mitte kasutada.

  Tegelikult tekkis hoopis selline küsimus. Kas sa laste toitu soojendad ka igapäevaselt mikros? Kas sa tegid seda juba siis, kui nad olid väikesed, alla aastased? Ma ei tahaks uskuda… Ja absoluutselt kõik beebi lisatoitu puudutavad raamatud ja artiklid, mida mina lugenud olen, soovitavad nende toitude soojendamisel mikrot vältida. Seda soovitust me ju enamasti siiski järgime – mis siis, et enda toit vahepeal mikrost läbi käib :) Ma isegi olen mikrot mingitel perioodidel tihemini kasutanud – oma vähese kontoritöö aja jooksul näiteks.

 9. yeap, koguaeg soojendan mikros… ka beebipureesid soojendasin… ja piima…

 10. Oo, aga ma siis uurin edasi :P Seda ma usun, et usas on mikro täiesti igapäevane, aga kas Austraalias siis ka? Minu jaoks on lihtsalt hämmastav, et kõiksugune Eesti titealane info mikrokaid bännib, aga mujal hoopis teistmoodi arvatakse.

  Minu isiklikku arvamust mikrost ei muuda vast küll miski ja ausõna, sina meeldid mulle ikka täpselt sama palju kui alati, kui sa ka ülejäänud elu terve pere toitu ainult mikros valmistama peaks :D

  Lihtsalt huvitav on, indeed! nii palju erinevaid arvamusi. Mitte ainult inimeste, vaid ka riikide lõikes.

 11. See mikolaineahjuteema on nii keeruline, et ma lihstalt ei ole viistinud suveneda. Kasutan alati klaasist voi savist nousid (mitte plastmassist) ja soojendan sekundite kaupa, mitte minutite… Nii Austraalias kui UKs kui Ameerikas on teemaks alati see, et mikrolaineahi ei soojenda uhtlaselt ja kui lastele midagi soojendada, siis tuleb korralikult parast labi segada. Muud debatti pole eriti uldse…

 12. rootsis kasutatakse ka enamasti kõige võimaliku soojendamiseks mikrolaineahju. rinnapiima soojendasin veenõus ja putru keedan pliidil, aga muu toit, mis poisile läheb, käib küll mikrolaineahjust läbi. keegi kuskil ei väida, et miskipärast kahjulik oleks…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.