Mar 272011
 

Alustuseks oleks vist kohane ära mainida, et saime oma koduse külmkapi “korda”: tuli välja, et külma reguleerimise nupul ei tähenda üks mitte kõige külmemat vaid kõige soojemat :D Nüüd külmutas kodutehtud jäätise ilusasti ära, nii et selles mõttes poleks uut külmkappi kohe praegu vajagi.

Aga. AGA. Mulle kangesti hakkas uue külmkapi idee meeldima. Mõelda – see oleks ju suur ja puhas ja valgus oleks sees ja klaasist riiulid ja mahukas sügavkülm… Milline luksus! Lisaks käis Abikaasa sugulane täna siin ja rääkis, et tema vene külmik oli kuus umbes 100 krooni eest elektrit tarbinud, uus aga kulutab vaid 20 kr. Ma küll ei tea täpselt, mis suuruses tal need külmikud olid ja ma usun, et mõlemas numbris on väike liialdus, aga samas olen kindel, et elektrit hoiaks kokku küll.

Praegu külmkapi ostmisel on muidugi mõned miinused ka. Esiteks oleks ehk veidi otstarbekam teha seda remondi ajal – siis on täpselt teada, kuhu see lõpuks paigutub ja mis värv köögimööbliga paremini sobib, samuti ei peaks seda elamises liigutama (Abikaasa arvab, et külmkapile tõstmine ei meeldi). Teiseks ei suuda ma kuidagi valida, milline parim oleks, kõigil lemmikutel on oma head ja vead.

Aga praegusel hetkel mulle küll tundub, et kohe ostmise plussid kaaluvad miinused üles (no mis see väike tõstmine ikka teeb + hõbedased kapid mulle väga ei meeldigi, roostevaba teras jääb näpujälgede pärast automaatselt valikust välja ja valged on alati odavamad ka), nii et läheme homme jälle vaatama ja ostame loodetavasti midagi ära.

Tänu erinevates poodides vaatamisele ja katsumisele, müüjatega rääkimisele ja netis tuhnimisele olen oma vajaduste suhtes juba natuke targemaks saanud.

Alla A+ klassi ei vaata ja rihin võimalikult suuri kappe – vaatasin, et energiakulu vahe on minimaalne, seega parem juba suurem, siis on kindel, et mahutab ka tulevikus piisavalt. Poes vaadates tundusid suured kapid sümpaatsemad.

Ainult andmete põhjal netist valimine on küll väga kena, aga külmkappe tuleb kindlasti reaalselt vaatamas käia. Vähemalt minule oli paljude välimus suhteliselt vastuvõetamatu – ja nii naine olen küll, et koledat kappi koju ei osta, nt Liebherr jäi sellepärast kohe ära. Ja Electroluxi space plus kappide uksed on väljast jubedad.

Väga oluline on ukse avamise mugavus – me oleme pikad inimesed, mõnedel kappidel on uksed väga halva koha peal. Ühesõnaga käisimegi mööda poodi ja avasime uksi – kohe oli aru saada, millised on mugavad. Enamasti olid need suurema sügavkülmaga mudelid, mis ongi meie eelistus.

Sügavkülm on meil küll eraldi olemas, aga see on suht väike (miski 115 l äkki), nii et uuel külmikul võiks ka võimalikult suur olla. Electroluxil üle 92 liitri polegi (vähemalt mitte meile sobivas hinnaklassis, väga kalleid ei uurinud), Whirlpoolil on 119 liitriga mitmeid variante, Atlantil oli kogunisti 129, millest rohkem pole kuskil näinud.

Müratase on numbrites kõigil suht sarnane, aga ma palun homme poes sisse panna, et kuulata (ühes poes seda võimalust isegi pakuti, aga tookord ei viitsinud ise nii pikalt seal olla). Hästi palju rõhutatakse seda, et tihendid ja plastjupid peaks olema kvaliteetsed, sest tihti lagunevad need kiirelt. Noh, üritame homme oma lemmikud selle pilguga üle vaadata, ehkki oma aruga on seda küll suhteliselt raske hinnata.

Me oleme käinud nüüdseks viies poes – Onoff oli kõige mõttetuma valikuga, Euronics ja Expert polnud ka suuremad asjad, Mai Selveri majas asuvas Itekis oli väga hea valik ja tore müüja, Tallinna mnt Kodumasinad kaupluses veel suurem valik ja kah asjalik müüja. Homme lähemegi kahte viimasesse – Itekist vaatame uuesti ühte lemmikut, mida mujal ei müüda, Tallinna mnt-l on kõik ülejäänud huvi pakkuvad mudelid olemas.

Aga senised lemmikud siis ka.

Fagor FA-3722, €399 (Iteki poes koha peal oli see hind) – kapp oli seest udupeen, disain väga meeldis. Sellel on vent, mis õhku ühtlaselt ringi ajab ja toitu seega värskemana hoiab, mingi sihuke keskmine sahtel, kus on külmem temperatuur kui tavakapis, aga soojem kui sügavas (nulli ringis, asjad püsivad seal kauem värskemad), see meeldib hirmsasti, et temperatuuri saab määrata digitaalselt, alarm selleks puhuks, kui uks lahti ununeb… Suurim miinus on väike sügavkülm – kõigest 79 liitrit. Samas kuna meil eraldi sügavkülm ju ikkagi on, äkki see poleks siis nii määrav. Aga no suurem oleks ikka parem :) Ahjaa, ja kapi välimine disain oli ka selline… Keskmine. Mitte otseselt kole, aga väga ei meeldinud ka.

Atlant XM 6025, €419 (poes koha peal oli umbes selline hind) – välimine disain superluks, tõeliselt ilus, uks avamise seisukohast supermugav. Meeletult mahukas, sügavkülm rekordilise suurusega 129 liitrit, nelja sahtliga. Kaks kompressorit – soovi korral saab ühe osa välja lülitada, samuti võib see kapp rahus jääda külma ruumi, seevastu ühe kompressoriga kapid reeglina alla 12/16 kraadi lülitavad ennast välja ja täis sügavkülma puhul oleks asi p*rses. Vat meil on ahiküte ja ei välista, et vahel reisime, nii et külmemaks läheb… Samas on plaan nondeks puhkudeks mingi lisaküte ikka panna, kasvõi kõige odavamad elektriradikad, nii et see poleks ka ehk määrav. Kapi sisu oli ka muidu väga kena, ainult ukse küljes olevad sahtlid väga ei meeldinud – esiteks eelistan terve ukse laiuseid poole kitsamatele, teiseks oli neid kitsaid ka ainult kolm (allosas oli üks terve ukse laiune kah), uks oli nii suisa lage. Aga noh, teoreetiliselt on neid sahtleid kindlasti võimalik sinna ukse külge ka varuosadena juurde saada :P Ukse lahti jäämise puhul peaks alarm ka olema – poe kodulehel selle kohta midagi polnud, aga ma vaatasin tootja kodulehelt ka infot.

Whirlpool WBE 3712, €373 (e-kauplusest leidsin selle hinnaga, tundub olevat kõige odavam, mis praegu saada) – Whirlpooli kapid praakisin alguses välimuse põhjal välja, hiljem vaatasin, et tegelikult kõige hullem polegi. Nüüd uurisin netist erinevaid mudeleid ja otsustasin suurima kasuks, aga pean selle nüüd poes uuesti reaalselt üle vaatama – kas ukse avamine on mugav ja kas seest on enam-vähem ok välimus, väljast oli küll kena. Whirlpooli pluss on kahtlemata see, et on tuntud firma, vastupidiselt kahele eelmisele. Ehkki arvamusi kvaliteedi kohta on muidugi ka üsna vastakaid – ühed kiidavad taevani, teised neavad põrgu põhja.

Beko CSA 34030, €385 (sama nimega valge maksab €360, aga neti info põhjal on tollel väiksem sügavkülm, mis peaks minu meelest näpukas olema, sest ühe seerianumbriga kapid peaks peale värvierinevuste ikka ühesugused olema – eks homme poes selgub) – see on ainus A++, võtab vähem energiat. Välimuse ja ukse avamise koha pealt ei mäleta täpselt, ei jätnud väga positiivset muljet, aga väga negatiivset vist ka mitte, seega vaatab uuesti üle.

Kui Hotpoint-Ariston SBM 1821 Pärnu Itekis olemas on, vaatame selle ka üle – parameetrite põhjal tundub sobivat, firmast ei tea midagi, aga eriti ei usu, et valikusse jääb. Samuti on plaanis uuesti Electroluxe näppida, ehkki konkreetselt parimat mudelit ma välja ei suutnud valida (liiga palju ja erinevaid oli, läks segaseks) ja välimuselt need mulle vist ikka üldse ei meeldinud.

Ühesõnaga keeruline :P Fagoril on palju peeneid lisasid, mis meeldivad (superluks sisu, digitaalne näidik, vent, alarm jne), samas suureks miinuseks väiksevõitu sügavkülm. Atlantil on ilus välimus, suuuur sügavkülm, asjalik sisu (kui jätta välja liiga väheste sahtlitega lagedavõitu ukse sisekülg) ja kaks kompressorit tundub minu jaoks pigem pluss. See asjalik Iteki müüja, kellega ma hiljem veel telefoni teel rääkisin, väitis aga, et kahe kompressori süsteem on ajast maas, seda enam ei tehta, ja et Fagor on kvaliteetsematest materjalidest kui Atlant. No iga müügimees muidugi peab oma kraami müüma, eks, samas täitsa vabalt võib see kvaliteedi jutt ka tõsi olla (kust tõde teada saab, ei tea). Beko kohta olen kuulnud nii- ja naasuguseid arvamusi, välimus ei jätnud vist suuremat muljet, aga A++ on suur pluss… Whirlpool on ka tuntud nimi ja päris kena vist, aga… Oeh, ei tea.

Helistan homme remonditöökodadesse ka ja küsin, mida nemad soovitaks – mis nende meelest töökindlam on, millele on hiljem lihtsam hooldust saada. Fagoril ja Atlantil olevat Pärnus garantiivõimalus olemas, samas need on nii vähelevinud, et loogikaga võttes kindlasti on ka hilisem hooldus keerulisem. Bekole on igal pool palju varuosi, seega teenindus kiire ja hea – samas tähendab see ju ka ühtlasi seda, et neid käib seal teeninduses palju ehk et kvaliteet pole just parim.

Nii ma siis olengi üsna nõutu. Käime homme poodides, vaatame kõik lemmikud hoolikalt üle, küsime veel müüjatelt nõu, üritame aru saada, millistel kappidel on kõige kvaliteetsemad tihendid ja plastosad… Ja ehk jõuame siis mingile selgusele.

Kui kohe üldse ei jõua, siis vist lükkame selle ostu edasi. Äkki suvise remondi ajaks on juba veel ägedamad mudelid müügil.

Aga nii kangesti tahaks ju juba praegu!

Kui kellelgi on mingeid kogemusi või õpetussõnu jagada, siis on teil selleks aega vähemalt homse lõunani, me läheme poodidesse 12-13 paiku :P

  12 Responses to “Endiselt külmkappi valimas”

 1. Ma küll ei oska kahjuks sind külmutuskapi osas kuidagi aidata aga mind hakkas huvitama mida sa seal suures külmutuskapis hoidma hakkad? Suurest sügavkülmast ma saan aru kuna selle saab igasugu marju ja jäätist täis toppida aga mida te näiteks praeguses külmikus hoiate ja kas see jääb mõõtude poolest juba praegu väikseks?

 2. Ariston on näiteks Itaalias kõige populaarsem kodumasinate bränd. Mul on Aristoni kuivatiga pesumasin ja see on igatahes super! Nii et nime (meil) tundmatuse pärast ära seda varianti küll kõrvale jäta.

 3. Ainuüksi nime pärast ei jäta kindlasti kõrvale, aga ma arvan, et kui see oleks mulle mingi mulje jätnud, siis ma mäletaks seda…

  Mida ma külmkapis hoian? Noo, aeg-ajalt näiteks kuut liitrist ämbrit maapiima :) Ja vahel oleks nii hea, kui saaks supipoti otse kappi tõsta, ei peaks seda väiksemasse anumasse ümber valama. Ja mulle meeldib kauem säilivaid asju soodukate ajal varuks osta – no näiteks võid oli vahepeal kuus pakki. Ja igasugu värske kraam (ka kartulid-porgandid on väiksemas osas külmkapis, ei viitsi iga kord koridori sahvrist toomas käia), mahlad (saime tuttavalt viieliitrise õunamahla, mille ise väiksematesse purkidesse ümber kallasime, ega seda enam soojas ei hoia).

  Umbes sellised asjad. Ja nagu öeldud, siis energiatarbimise vahe oli minimaalne. Ma naiivselt loodan, et see kapp peab mul kümme aastat vastu, siis on peres juba ilmselt rohkem kui neli liiget ja näljasemad suud. Ja enne sünnipäevi vms üritusi kulub lisaruum ka kindlasti ära :)

 4. See jutt,et vene kapp tunduvalt rohkem elektrit võtab, on tõene küll jap. Vähemalt meil olid väikese vana kapiga elektriarved peaaegu 100 krooni suuremad kui uue ja suure külmikuga. :)

  Ja meie külmikule tõstmine ei meeldind. Või noh, kolimine. Kuigi prooviti väga ettevaatlikult asjatada sellega, siis pidime ikka remondimehe kutsuma. Aga no teil pole vaja nii palju seda nagunii liigutada. :P

 5. Kui vana töötab, siis milleks osta ikkagi uut? :)
  Parem hoidke raha kokku remondi jaoks :)
  Kui lõpuks on köögis tehtud remont ja nt uued kapid, siis on hea osta sinna sobivas suuruses külmkapp.

  Jõuab alati ju uusi asju osta. Ja vaevalt, et see nii tohutu summa ka on, mis vana ja uue külmkapi elektrikulutamise vahe on.

 6. Mina olen ka Aristoni kuivatiga pesumasina omanik ja megalt kiidan selle kogemuse põhjal brändi. Ei tasu üldse karta seda tundmatut nime.

  Samas ma ei ostaks praegu enne remonti külmkappi. Kokkuhoid elektri arvelt on nii 25 euro ringis (ja vähem) nende kuude jooksul, mis suvise remondini jäänud on ning otsest hädavajadust ei ole. Milleks tuua uut asja tolmu sisse (ja tolm sööb end mõnuga plastikusse) kui seda võib teha siis kui tolmutamine lõppenud on? Rääkimata kõikidest muudest pisiasjadest a'la milline sobib, mis kõrgus, kas külmkapp ehitada kappi jne jne. Valige oma külmkapp välja koos köögimööbliga.

  Samas see vaid minu arvamus ja eks Sa tikker tead ise paremini, mis Sul hetkel kaalukausil on.

 7. aa, ja seda ütlen mina ka, et mu vanemate juures olev Whirlpool elas üle transpordi Tallinnast Põlvasse bussiga ja ega ta enam see loom ei ole, mis enne :(
  Teil küll tunduvalt väiksem liigutamine ees, aga ikkagi.. parem karta kui kahetseda

 8. Oh isver kuidas sa viitsid :) Meie ostsime kulmkapi nii – laksime lahedalolevasse poodi, vaatasime mis masinad seal on, valisime uhe mille energia "rating" oli hea, sees hea riiulite paigutus ja pealtpool selline hobedane mis napujalgede suhtes immunne on. Ostsime. Paari paeva parast toodi koju. The End.

 9. Ma ka ikka viitsisin. Hinnavahed võivad päris suured olla kusjuures. Oma integreeritava ahju ostsin poole odavamalt, kuna viitsisin.
  Igatahes, Whirlpooli kohta. Mul on sarnane. Tihendid hoiavad hästi, raske kohe ust lahtigi tõmmata ja juba üle aasta kasutame :)
  Teiseks, vaata käepidet. Minu omal on krobeline. See ei ole hea, raske puhastada. Aga kuna ma rikkusin oma külmkapi üldse ära ehk tegin talle mustri peale ning ühtlasi värvisin ka käepideme ära, siis enam mul seda muret pole :P
  Ja 10-liitrine supipott mahub mul naglalt ülemisele riiulile.

 10. Mille Te siis lõpuks ära venitasite poest kui venitasite?
  Mul endal on 13.a vana Minsk nurgas, selle aja sees pole probleeme temaga olnud.
  Sellist Fagori te enam ei leia, sest see Hispaania firma läks vahepeal paraku pankrotti, alles on temast vaid nimi (u. nagu Finlux või AEG või Grundig jne).

  • Atlant – kõige mahukama sügavkülmaga, mis leidsime. Ei ole ühtki halba sõna öelda.

   • Eh eh:) Palju õnne siis takkajärgi! Minsk ja Atlant ongi üks ja seesamune Valgevene firma kuigi viimasel ajal on nad häirivalt sarnased väliselt leedukate Snaigega. Mis parata naaberriikide mõju ilmselt:P

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.