Oct 022011
 

Mingil põhjusel olen tundnud viimasel ajal vajadust kööki igasugu uut tavaari muretseda. Kusjuures enamikust olen juba kuid mõelnud, nüüd aga jõudsime korraga suurte tegudeni.

Ma olen täielik nõudepede. Alati vaatan poes taldrikuid, tasse, kausse ja kõike muud – no äkki jääb midagi lahedat silma. Olen aastate jooksul päris kenakese kollektsiooni kokku kogunud ja mind üldse ei häiri, et mul ei leidu majapidamises komplekte à la 12 ühesugust asja – see oleks nii igav! Imeilusaid kollaseid praetaldrikuid ostsin küll kuus tükki, aga muidu on mul nõud pigem paarikaupa… No kaks sarnast tassi, kolm sarnast taldrikut (üks kujundus, eri värvid) vms. Ilusad, kirjud, värvilised :P

Mul on suuri tasse kodus mitu tükki, aga ükski väga ei meeldi. Olen juba pikk aega paremaid otsinud, nüüd hiljuti leidsin Maximast täpselt sellise kujuga, nagu mulle meeldib, maksid vist miskine €1.91/tk. Mahutavad pool liitrit – no ideaalne kohvitass oleks minu puhul tegelikult veidike väiksem, nii 400-450 ml… Aga piimatassiks perfektne :D Ja nädalavahetuse kohvitassiks ka. Muster pole päris ideaalne, aga siiski üsna hea, eriti meeldib mulle see mummuline.

Noid klaasist puuvilja piltidega taldrikuid ma varem mainisin ka – leidsin Novaluxist, olid mõnusalt odavad, €0.99/tk. Ma olen hirmus rahul, koogi/võileiva/salatitaldrikuid pole kunagi liiga palju – suurema hulga külaliste puhul jäigi puudu, nüüd on seis parem.

(mh, järgmine vakstu saab olema tunduvalt tagasihoidlikum – praegune oleks kena siis, kui nõud oleks ühevärvilised, hetkel on kaugelt liiga kirju)

Presskanne on meil siin elatud kümne kuu jooksul vähemalt kaks tükki katki läinud, viimane lihtsalt ei hoidnud puru üldse kinni, tassi põhi oli alati kohutavalt sodi täis. Otsustasin, et ostan seekord kvaliteetsema kannu, käisin konkreetselt terve linna läbi ja näppisin kõiki kanne – vaatasin, kui tihkelt see sõela osa kannus liigub. Bodumi oma oli muidugi hea, aga hind pani õhku ahmima… Lõpuks leidsin Rimist La Cafetière’i kannu, maksis €17.99 – kolm korda kallim kui odavad kannud, kolm korda odavam kui Bodum. Olen väga rahul!

Veekeetja oli meil olemas, mingi eriti prosta käkk, mille soetasin Rimi soodusmüügilt aastal 2006, spiraalküttekehaga ja sõel, mis katlakivitükikesi tassi jõudmast takistas, oli kah kadunud. Siin köögis on meil kontaktidega ka ikaldus, nii et keetsime siiani vett lihtsalt pliidil.

Läinud nädalal oli Maximas kogu köögitehnika -30%, siis vaatasime seal igasugu kanne. Need, mis meeldisid (me ei tahtnud plastikust), maksid €55-75, isegi soodustusega põlgasin liiga kalliks – ütlesin, et selle raha eest saab juba mu unistuste kannu, millel on võimalik temperatuuri reguleerida. Otsisin siis samal õhtul netist selliseid kanne, leidsin ühe, mis oli teistest tunduvalt odavam – €28.90 vs kõik ülejäänud mudelid ~€70. Ma ei lugenud küll kuskilt välja, mis see miinimumtemperatuur on (mul oli vaja 50), aga müüja ütles, et nad olla proovinud ja võib täitsa midagi sellist olla, nii ma siis ostsin rõõmsalt ära.

Nojah, selles mõttes feil, et miinimum on siiski 70 kraadi – mul ju piimatermomeeter, mõõtsin kohe ära. 50 on vajalik selleks, et mõnusalt sidruni-mee teed teha – mee raviomadused kaovad ju kuumemas vees ära… No mis seal ikka, peab veidi külma vett juurde panema.

Üks asi, mis mulle selle kannu juures ei meeldi, on see, et kui suurema nurga alt kallata, siis tuleb vesi sealt tilast liiga laialt välja – no sealt, kust ta tulema peaks ja siis kahelt poolt äärtest niriseb ka veel. Samas ega see väga ei häiri, ma lihtsalt olin kitsama joaga harjunud… Üldiselt on täitsa okei kann, teenib meid kindlasti pikalt.

Tartus elades ostsime endale Kenwoodi vee filterkannu. No lihtsalt oli vaja, küsisime poest, kust parasjagu pesumasinat ostsime (Expert vist), neil oli ainult see. Toona oli noid filtreid nagu rohkem saada, nüüd ei leidnud Pärnust enam kuskilt, ega ei viitsinud üle linna otsida ka. Otsustasin, et vahetan kannu välja Brita vastu, selle filtreid on vähemalt igas poes.

Uurisin omal ajal, mis vahe Brita erinevatel kannudel on – vanemal ja odavamal mudelil Marellal on sellised näidikud, mis oskavad ainult päevi lugeda, aga kallimal Elemarisel peaks see Brita meter võtma arvesse seda, kui palju vett läbi voolab. Nii et just seda ma tahtsin – olen alati mõelnud, kui idiootne on soovitus vahetada filtrit kord kuus, kui tegelikult sõltub selle tööea pikkus ju ikka läbi lastava vee hulgast.

No igatahes sattusin tänu emale nüüd lõpuks sooduka peale, Maksimarketis oli €24.50 (nende tavahind €34), sai ära ostetud. Panin filtri sisse eelmise pühapäeva õhtul ja juba täna hommikul oli 100% asemel 75%… Nii et toimib… Vist.

Kann ise on mõnus, mulle hullult meeldib, et kui vett lasta, siis see augu kate läheb ise eest ära ja tuleb tagasi ette siis, kui kann on täis. Ja see meeldib ka, et nii mahukas on – meil too Kenwood oli selline õhuke, mis on mõeldud külmkapi ukseriiulisse mahutamiseks (Brital on ka sellised, cool tähistusega, mahutavad ka vähem ja on kallimad), meie aga hoiame oma kannu väljas.

Kuna väike roostevabast terasest pott, milles lastele igal hommikul putru keedame, hakkas järjest rohkem külge võtma, otsustasime selle välja vahetada. Morme kiitis mingis ökofoorumi teemas keraamilisi potte, suures Maximas oli neil soodushind ka, sai siis endalegi soetatud. Ja ausalt, ma olen vaimustuses! Piim on teatavasti väga kärme igasuguse poti külge hakkama, sellelt on seda aga palju kergem ära saada. Kui eelmist potti pidin kõrbenud piima puhul isegi pärast ligunemist korralikult nühkima, siis keraamilisel tuleb pärast veidikest ligunemist kogu kraam ühes tükis lahti, imemugav. Kavatsen aja jooksul kõik potid-pannid keraamiliste vastu vahetada.

Hetkel on siis meie ainus keraamiline pott selline, maksis €21.99:

No ja see ülalmainitud Maxima köögitehnika -30%, seda võimalust ei saanud ju ometigi kasutamata jätta! Meie ustav blender läks nimelt mitu kuud tagasi katki ja oleme sellest väga puudust tundnud, samuti saumikserist. Lisaks olen pikalt mänginud köögikombaini mõttega. No näiteks igasugu selliseid kooke oleks mõnus teha, mis nõuavad 10 minutit järjest vahustamist, ma lihtsalt ei viitsi nii kaua mikserit käes hoida. Ja oleks üks masin, mis teeks ära mikseri, blenderi, saumikseri töö… Aga samas on see suur ja palju juppe ja… No ühesõnaga – ühed kiidavad taevani, teiste meelest täiesti mõttetu.

Kuna nii palju raha meil polnud ja köögis on hetkel ruumi ka rõvedalt vähe, otsustasime esialgu ainul blenderi osta – et saaks jälle igasugu kokteile teha (jäätisest või jogurtist ja külmutatud marjadest jne) ja püreesuppe kah. Saumikseri asemele mõtlesime otsida mõne mitteelektrilise alternatiivi – oleme kuulnud jutte mingist Tupperware jubinast, millega saab kerge vaevaga näiteks sibulat hakkida jms. Keegi kuskil foorumis rääkis mingist nöörist tõmmatavast variandist :D No ühesõnaga vaatame veel seda asja.

Blenderi puhul oli meil ainult üks tingimus – SUUR kann. Tegelikult me vaatasime alguses üldse noid komplekte, kus oli saumikser ja kann ka, see oleks ühtlasi blenderi funktsiooni täitnud. Aga nonde komplektide kannud olid naeruväärselt väikesed, alla liitri – meil vanal blenderil oli vist veidi üle liitri ja sellest jäi tihti väheks. Nüüd ostsime sellise Boschi, mille ametlik max kogus on kaks liitrit, aga tegelikult võib ikka veidi veel rohkem panna :D Hind 30% soodukaga oli €39.89.

Ja oo, me oleme väga rahul. Esimene blender oli kingitus, me kasutasime seda väga palju ja ei osanud millegi üle kurta, millegagi võrrelda. Nüüd ei osanud kah peale suure kannu midagi soovida, aga avastasime õige mitu asja, mis nüüd paremad on. Esiteks saab kannult põhja alt ära keerata – super mugav on nii puhastada, enne oli sügava kannu puhtaks saamine ilge kepp, need terad jäid ju ette. Teiseks käib kaas peale lihtsalt vajutades, vanal kannul pidi seda kuidagi paika keerama. See auk, kust saab töö käigus veel asju sisse valada, on ka parem. Ja kolmandaks on see lihtsalt vaiksem ja kiirem. Nii et tõesti, suurepärane ost.

Rohkem uut kraami vist praegu pole… VIST :D

  3 Responses to “Kodumajandusest”

  1. Elamise jaoks on alati mõnus raha kulutada ja uusi asju osta, sest ei osta ju endale, kodule ostab :)

    Meie saime ka eile üle pika ootamise Brita kannu, mis Sainsburys £10.99 maksis. Ei saanud teda selle hinnaga sinna jätta. Hommikul läks muidugi meelest ära, et meil see on ja kohvivee keetsin otse kraanist tuleva veega. Live and learn :)

  2. […] Kolm ja pool aastat tagasi ostetud presskann kukkus üleeile kildudeks. Kuna selle sõel oli pidevast kasutamisest väsinud ja lasi juba pikemat aega liiga palju sodi läbi, ma just ei valanud pisaraid. […]

  3. […] see katki läks, pidasime paar kuud ilma vastu, seejärel ostsime uue. Olin seda postitust lugedes täitsa üllatunud, siiralt arvasin, et ega üle paarikümne euro ikka […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.