Pasteedist, leivast, mähkmetest ja prügist

Kõige tähtsam: kes on ise pasteeti teinud? Jagage retsepte ja nippe! Netis on igasuguseid retsepte, aga ma eelistaks proovida mõnd sellist, mida keegi juba kiidab.

Selveri pasteet maitseb imehea, aga koostisainete puhtuse suhtes mul mingeid illusioone pole, just sai ka lõplikult kõrini sellest plastkarpide hunnikust. Nii et tuleb pasteeditegu ise ette võtta, ammu on plaanis.

Leivateo teooria tuletasin ka jälle meelde, juuretis ootab juba mõnda aega kapis – ööseks panen hapnema, et homme küpsetada saaks. See on ju ka ammu plaanis, aga olen siiani laisk olnud, nüüd hakkas prügi teema lihtsalt koledat moodi närvidele käima – lisaks pasteedikarpidele ka leiva kilekotid.

Üritan ühesõnaga aktiivselt pakendiprügi hulka vähendada. See on juba suur asi, et enamik piimatooteid teen ise ja piima klaaspurgid käivad iga nädal uuel ringil. Ma pean mõtlema, kuidas Nelega kaubale saaks, et ta mulle võid ka millegi muu sisse teeks, kui need väiksed ühekordsed plastkarbid 😛 Mingit sama suurt kindlalt suletavat keraamilist või klaasist anumat oleks vaja.

Nojaa, ja kui juba prügi vähendamise teemal jätkata, siis teatan uhkusega, et meie pere on alates oktoobri lõpust täielikult ühekordsete mähkmete vaba. Viimane pakk sai otsa ja juurde enam ei ostnud.

Poisiga läksin juba veidi varem 100% riidekate peale üle – kõik sujub ideaalselt. Öösel Motherease’i froteest fitted mähkmed, Airflow kate ja booster. Päevase une ajal ja väljas käies AIO-d. Muul ajal kodus olles tavalised marlid. Mähkmeid jagub, mingeid lekkeid pole, pesu pesen 2-3 päeva tagant. Super!

Plikal on enamik öid ikka õnnetusi juhtunud – algul kaks korda, hiljem üks, ükskord pidin suisa kolm korda voodipesu vahetama, aga kolm ööd on ka täitsa kuivad olnud. Tema puhul pole vähemalt seni paraku toiminud, et harjub ära ja hakkab ärkama. Toimib läbi une potitamine – esimest korda õhtul enne meie magama minekut, 23-24 paiku (1 on juba hilja, selleks ajaks on voodi tavaliselt märg), teist korda hommikul 5-6 paiku – siis ärkab Poiss, toon ta lastetoast magamistuppa tissi otsa ja nügin Abikaasat, kes siis Plika potile paneb. Ma ise seda teha ei saa, sest kui Poiss juba ärkab, on ta häälekas ja halvemal juhul oleks mõlemad lapsed lõpuks hoopis üleval.

Niisiis kasutame hetkel läbi une potitamist, ehk mingil hetkel hakkab ikka ise käima. Igatahes olen äärmiselt rahul – meie väike köögi prügikast saab nüüd NII aeglaselt täis! Rõõm, puhas rõõm.

7 thoughts on “Pasteedist, leivast, mähkmetest ja prügist”

  1. Mina teen ise pasteeti umbes…Mm.. poolteist aastat? Ma teen enamvähem Ragne retsepti järgi, aga maitsestan teinekord põnevalt, mitte ainult soola-pipraga ning kõik kogused on umbes, ei anna ju poes liha-maksa nii täpselt lõigata.
    See tuleb selline ehtne maksapasteet, mitte selverilaadne, meie perele maitseb palju rohkem.

  2. linade vahetamise asemel keset ööd mitu korda (lapse häirimine, enda une segamine) võiks proovida apteegis pakutavaid nn. voodi aluslinasid. kui õnnetus juhtub, siis saab lihtsalt selle ja püksid ära vahetada. ja kui ei juhtu, siis mitu korda kasutada.
    me alustasime ka paar nädalat tagasi unepotituste teemat. üks laps ilusti kuiv kogu aeg, teine lahistab valimiatult voodisse ja magab ise õndsalt edasi… lapsed on erinevad.
    need linad ei ole väga loodussõbralikud vast, aga vee- ja elektrikulu suurt odavam ei tule. kui ainult väike sirts tuleb, siis saab veel ära kuivatada ka.
    nime ma ei suuda välja mõelda, aga on helerohelise kileja aluskihiga, peal valge pehme vatjas-puuvillane kiht. kui veel näiteks mõnel sugulased isikliku abivahendi kaart on, siis Inkotoast saab soodukada ka 😉 (hind seal 22 senti/tk.) mõõtusid erinevaid, meil 60×90, siis saab voodi äärte alla keerata, et paigal püsiks.

  3. ma tegin nii kanamaksapasteeti kui nö traditsioonilist.. vaieldamatult oli minu jaoks kanamaksapasteet parem 🙂 võtsin esimese guugeldamisega saadud retsepti 🙂

  4. Neid apteegi kilelinu ma tean küll, need on ju igas vastsündinule vajalike asjade nimekirjas. Kui Poiss oli pisike, üritasin kasutada neid öösel voodis küljealuse kuivana hoidmiseks, no pidevalt käis ju tissitamine, ikka tilkus. Ja mul endal hakkas selle peal nii vastikult palav, et pole küll nõus neid lapsele ööseks voodisse panema. Teine asi on mähkimislaual, seal titt kaua pole… Aga ma olen nii ühekordselt kasutatavate ja siis ära viskamisele minevate asjade vastane, et kasutasin pestavaid kilelinu. Plikal on kolm veekindlat hingavat voodilina ja neid siis vahetame. Enamasti ta nagunii sipleb läbi une voodis ringi ja lõpuks pissib sinna, kuhu jumal juhatab. Tihti lähevad pessu ka pluus ja tekk, halvemal juhul isegi padi…

    Kusjuures ega see linade vahetamine Plika und nüüd küll suuremat ei häiri, tema magab kohe edasi. Pigem endal on tüütu 😀

  5. Ma kasutasin Moosesel paar ööd neid apteegilinu ja hommikuks oli voodi märg. Mitte pissist, vaid hoopis higist. Nii kui need ära võtsin, kadus higistamine ka.

  6. Pasteet
    Kogused on umbes. 2kg seamaksa, 0,5kg peekonit (toores ilma kondita ribiliha, võib olla üsna pekine), võiks olla ka ca 200g suitsupeekonit, 3 suuremat porgandit, 1/4 kaalikat, 4-5 sibulat, paar suuremat küüslauguküünt, pipart, muskaatpähklit (kindlasti), soola, suhkrut, võiks olla törts konjakit, võid vähemalt 150g (200g parem, puljongit (ehtsat, lihakontidest varem keedetud), õli
    Pruunista väheses õlis peekonitükid, kui sealt rasva on välja tulnud lisa aedviljad, va. küüslauk ja pruunista õrnalt. Siis lisa üsna suured maksatükid, pruunista ja lisa vett. Hauta, maitsesta soola, suhkru, muskaatpähkli ja pipraga, loorberi võib ka panna. Kui on pehme, aja läbi hakklihamasina, kaasarvatud toores küüslauk. Saadud mass pane küügikombaini, lisa puljong ja või. Lase käia, maitse, lisa natuke konjakit ja soovi korral veel maitseaineid.

    Retsepti algpäritolu ei mäleta, olen nii teinud 20 aastat.

  7. Leib
    Juuretisega eelmisel õhtul seisma. Järgmisel päeval segan juurde: koriandrit (kindlasti), meresoola, fariinisuhkrut ühest pakist saab 3 korda teha, teen 2-3 pätsi korraga, päevalilleseemneid, kreeka pähkleid ja rukkijahu. Tainas väga paks ei ole. Vormi määrin võiga, lasen vormis kerkida nii kaua, kui sõrmega vajutatud augud peaaegu kinni on. Küpsetan 1 tund, algul 10 min 220, siis 200 ja 180 kraadi. Paar korda pintseldan veega. Jahtuvad rätiku all. Vähemalt see osa, mida ära ei sööda kohe kuumalt.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top