Nov 232011
 

Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest, kuidas tükk aega kahest ökofoorumist tuttav pärnakas avastas mu blogi kaudu, et on Abikaasa sugulane :D No ja sellest ajast saati oleme me Kristinaga MSNis lobisenud. Jõudsin talle isegi korra külla.

Ükspäev ta ütles, et Rimis on kliendikaardiga I love eco toodetele -25% soodukas. Ma siis kablutasin laupäeval emaga lootusrikkalt kohale, et pood tühjaks osta ja ei näinud kuskil ühtki vihjet soodushinna kohta. Uurisin töötajalt, too ütles, et ei ole küll. Et äkki personaalne pakkumine, neid saadetavat vahel.

Küsisin siis Kristina käest, kust tema sellest kuulis – tema kliendikaardiomanikust mehele olla koju saadetud.

Selge, tuleb Kristina mehe kaardiga ostma minna :D No ma olen teatavasti laisk värdjas ja peaaegu polekski jõudnud. Aga võtsin ennast ikka kokku, rääkisin läbi, täna oli viimane päev ja saigi ära käidud. Lõplik arve oli €52.79 – soodukat sain €17.60. Ja mul on nüüd kohe mitme kuu varud olemas :P Makarone, tomatipastat ja purustatud tomateid igaüht kümme pakki, neli pakki läätsi (kaks rohelisi, kaks punaseid), neli pakki kohvi, kolm pakki kakaod.

Kõige rõõmsam olen ma selle avastuse üle, et nood ICA sarja mahemakaronid on TÄISTERA durumjahust. Igal pool ju rõhutatakse, kuidas pasta on täiesti mõttetu ja tühi toit ning ainus vähegi tervislikum on just täistera. Novot, superluks. Kõige tervislikum ja kiudainerikkam oleks kindlasti muidugi rukkijahust pasta, aga nojah. Jäägu see teistele :D

Vanasti ostsin Tootsipeenrat – hoolimata kolm korda kallimast hinnast. No et eelistame ikka kodumaist ja tervislik ka. Aga no tee või tina, ei maitsenud nii hästi, ehkki oli ka täistera nisujahu. Proovisime ka nõgese ja kukeseenemaitselisi. Ma ei tea, miks need ICA omad siis nii hästi maitsevad, ehkki samamoodi täisterajahu…

Ühesõnaga kui maitse oleks sama hea, siis ma võiks ju seda kolm korda kallimat hinda kuidagi maksta, aga nüüd pole küll mingit motivatsiooni. €0.95/500g vs €3.07/400g :S

Oo, aga käisin nende kodukal tuulamas ja seda uut küüslaugumaitselist pean küll proovima. Juba põhimõtte pärast!

Tomatipastat kasutame pizza tegemiseks, purustatud tomatiteid oma lemmiktomatisupis, mis on lihtsalt jumalik, pean selle retsepti blogisse ka panema. Kohvi kulub umbes pakk kuus (või äkki kahe kuu jooksul). kakaod vahel ikka joon, aeg-ajalt panen küpsetistesse ka. Läätsed on üsna uued asjad meie menüüs, aga igati tervislikud ja kasulikud, oleme katsetanud erinevaid toite, täitsa maitsvad.

Ühesõnaga kõik selline kraam, mida nagunii spetsiaalselt Rimis ostmas käisime, aga nüüd siis veerandi võrra odavam.

Tomateid tahan järgmisel suvel kindlasti ise sisse teha, siis on jälle üks asi vähem, mida osta.

Toiduteemal rõõmustamist jätkates – Abikaasa sai töö kaudu üle pika aja rõõmsalt kasvanud sea liha, võtsime ligi 9 kg. Puhastas ära, tegi enamikust hakkliha, osa tükeldasime eileõhtuse ahjuhautise sisse, üks suurem tükk ootab seapraeks saamist, kontidest keetis Abikaasa eile puljongit, mina tegin sellest täna suppi, mille sisse siis kontide pealt liha ka läks… Kahe supi jagu puljongit sai veel sügavkülma. Ja kondid saavad ilmselt naabri koerale :P

Jajaa, MINA ÜKSI tegin SUPPI! Te ju teate, et ma ei tee üldse süüa? Ma pole ELU SEES suppi teinud! Tegelikult eelmise nädala lõpus tegin täitsa ise tomatisuppi kah. Ma arenen! Ma olen enda üle täiesti naeruväärselt uhke!

Oh, mulle meeldib selline ise tegemine ja maksimaalne kõige ära kasutamine! Nüüd on veidi varusid, jälle suurem motivatsioon pelmeeni- ja pasteeditegu ette võtta.

Kristina küsis mu käest Tiina poe majas asuva lihapoe kohta, peakski sinna uurima minema, mis ja kuidas täpselt. Tean, et Tallinna mnt poes on üsna okei liha (muidugi mitte mahe, aga väiketootjalt jne), aga sinna ju ei viitsi minna ja reaalis oleme seni siiski Selverist ostnud, mis ei meeldi kohe üldse.

Aga muidu läheb järjest mõnusamaks. Piim tuleb koju kätte, kuivained, kartul-porgand-sibul ja muud juurikad samamoodi. Muidugi on igal pool arenguvõimalusi küllaga ja mitmest asjast tunnen veel puudust (kanaliha!!! rohkem erinevaid juurikaid!), aga ikka on suur rõõm iga põhimenüüs oleva toote üle, mille kuskilt soodsalt ja mahedalt leian – edaspidi jälle üks asi vähem, mida taga otsida, saab vanast harjunud kohast osta.

Lõpetuseks link ühele mõnusalt mõistlikule artiklile. Sööge päris toitu, mitte s*ta baasil toodetud toiduMAITSELIST kräppi!

  18 Responses to “Ah, käisin poes siin”

 1. Mina ei ole suutnud ennast sundida seda Rimi ECO sarja ostma. Selveri omasarjast ostetud salatihapukurk, hapukoor ja piim on rõvedad. Mingeid muid omasarja asju olen veel proovinud ja ALATI väga pettunud – võibolla on mul lihtsalt nüüd juba hoiak selline, eelarvamus lihtsalt…

  Mulle tulevad ka need Rimi personaalpakkumised, ja ECO sarja oma nähes isegi hetkeks ei mõelnud, et tasuks osta. Kui aga keegi öko alal autoriteet sellele sarjale tõesti reklaami teeb, siis ehk isegi tasuks osta…

 2. I Love Eco pole Rimi omatoode.
  Ja Tootsipeenra pastad pole durumjahust, see’p see ongi. Suur vahe. Täistera või mitte.

 3. Mind ajab vahest täiesti hämmeldusse, et tavalisest jahust pastat nii hirmasti maha tehakse. Itaallased on ühed tervemad ja kauaelavamad inimesed maailmas ja nad söövad nii pastat kui valget saia! :) Ja öösiti! Ja joovad alkoholi ka veel peale sellele söögiorgiale. Mulle endale meeldib valge pasta ja ei suuda neid nn alternatiive kahjuks süüa.

  Aga tegelikult ma tahtsin öelda, et ärge jummala eest neid supikonte naabri koerale andke. Eriti ilma luba küsimata. Läbikeedetud kondid on koera jaoks omastamatud, lisaks tekitavad nad kilde, mis on paljudel koertel lõppenud sisemise verejooksu ja surmaga. Koertele tohib anda vaid värskeid konte, kus on ka liha peal. See aitab kondimassi seedida.

 4. Kas sulle ei tundu, et nende purustatud tomatite ja tomatipasta pakis on põhimõtteliselt täpselt sama mögin? Mind ajas küll segadusse :D

 5. Kuumtöödeldud kanakondid on need mis kilde ajavad. Sea-, looma-, veisekondid mitte. Toore liha kohta on vastakaid arvamusi… tänapäeval söödetakse tõukoertele toorest liha jms. Ütlevad, et see on eriti hea looma liigestele ja muidugi, pole vajalikdu aineid välja keedetud. Samas, vanasti öeldi, et koer ei tohi toorest liha saada, sest kui korra juba vere maitset on tundnud siis hakkab murdma (kodu)loomi. Küllap tänapäeval ollakse targemad :) Aga mulle ikkagi ei meeldi koertele toorest liha anda.

 6. I Love ECO ei ole muidugi Rimi omatoode, aga ta paistab peale vaadates mulle väga sarnane paljude teiste omasarjadega, ja sellepärast seostangi.

  Kusjuures itaallaste jaoks isegi ehk on ok süüa valget jahu, ma ei oska selle kohta midagi kindlat arvata. Kindlasti usun aga seda, et tärklist sisaldavad tooted põhjustavad vähemalt siinses Põhjamaises geograafilises kontekstis elanud rahvaste puhul väga paljudel inimestel tõsiseid terviseprobleeme. Ilmselt umbes sama teema nagu eskimod ei saa piima juua ja mingid rahvad jällegi ei talu üldse alkoholi. Mõnedes geograafilises piirkondades on teatud sorti toitude tarbimine olnud tavaks juba nii mõnigi aastatuhat, teistes piirkondades aga pole arvatavasti inimeste seedimine veel osade toitudega eriti kohanenud.

  Eks see ole igaühe enda otsustada, aga hea, et sellest vähemalt räägitakse. Nõuka ajal elasid ikka väga paljud tited 'rõõmsalt' tulipunaste karedate põskedega, kuna emad söötsid neile igasugust stuffi, mis tegelikult ikka üldse veel nende seedimsele kohane polnud. Tulipunased põsed oli muidugi vaid üks sümptomitest, kaasnes ilmselt ka muid tõsisemaid hädasid. Eks nii ole veel praegugi ka täiskasvanutel, et paljusid tervisehädasid ei taibata toitumisega seostada.

  Kahjuks pean tunnistama, et kuigi tean, kuidas mulle endale valge jahu mõjub, ei suuda ma 100% sellest hoiduda. Mitmekümne aasta jooksul tekkinud toitumisharjumusi on ikka väga ränk muuta, vähemalt minusugusel tahtejõuetul.

  Aga õnneks kaugeltki mitte kõigil ei teki valgest jahust hädasid.

 7. Jah, palun ärge andke ühelegi koerale konte. Mitte kunagi. Probleemsed ei ole ainult kanakondid, vaid kõik kondid. Konti närides neelab koer paratamatult alla kondikilde, mis lõhuvad soolte seinu, tekitavad suuri valusid või ka surma. Sama koera veriseid väljaheiteid te pärast ilmselt ei näe, kuna te temaga ei jaluta.. Soovitan – kui on oht, et koer need kondid teie kompostihunnikust kätte võib saada – visata need lausa konteinerisse. Te ei saa ilmselt koeraomaniku vanaaegseid uskumusi muuta, kui too koerale konte annab, aga te ei pea talle vähemalt kannatusi juurde tekitama. Kuigi teil endal looma pole, siiski võib mõni loomaarst neid protsesse selgitada, kui teid huvitab. Taustaks: ka metsloomad, nt hundid, ei näri kunagi skeletti, vaid raibet. Ja see, et koer "tahab", on suht primitiivne argument. Muidugi tahab. Kaheaastane laps tahab ka paljusid asju ja me ei arva, et "küll ta ise teab paremini". Ei ta tea. Koer on kodustatud liik ega saa ilma meie sekkumiseta tänapäeval hakkama. "Koerale konti" ja "kassile räime" on kaks kahetsusväärselt juurdunud nn vanamuti-müüti, mis loomadele terviseprobleeme koos suurte valudega põhjustavad. Ma ei ole kuri, lihtsalt kahju on kuulda neid lugusid, mida loomaarstid räägivad – ei ole harv, et loomad tuleb omanike "heatahtlikkuse" tõttu eutaneerida, sest soolestik on ääreni kondikildude massi täis. See on muidugi laiem teema – et inimesed suurest armastusest loomadele haiget teevad: näiteks sai partidele või üldse lindudele on teatavasti kahjulik; hobuseomanikud, kes näevad inimesi, pehme leib õieli käes, oma loomadele lähenemas, tuleks ilmselt kallale :) Aga ma ei taha üldse kurja muljet jätta praegu :) Lihtsalt see on üks teema, mis võiks ühiskonnas laiemat kajastust saada.

 8. Minu teada on ka kanakondid need, mida anda ei tohi. Aga võõrastele loomadele ilma peremehe nõusolekuta küll midagi anda ei julgeks – ikka enne küsiks :) Mina oleks need kondid ausalt öeldes ära visanud, aga Abikaasa käskis alles hoida, eks ta siis ise naabrimehega räägib.

  Mis puutub omatoodetesse, siis tavalised reeglina ongi kräpp, vähemalt Eestis :) AGA. Mahe on mahe ja sellest mulle piisab. Mul on lihtsalt väga hea meel, et saab normaalse hinnaga mahekraami. Muidugi eelistan võimalusel kohalikku väiketootjat, aga kõike ju nii ei saa… Või on liiga kallis. Ühesõnaga mina olen suur I love eco sarja fänn.

  Purustatud tomatid on ikka natuke tükilised, pole päris ühtlane pasta. Loodetavasti saab järgmine aasta juba ise teha :P

 9. Ma ei saa hetkel aru, et kas durumnisujahu all mõeldakse, et see pole valge jahu? Durum või semolina – see on hoopis teistsugune kui see püül, mida me oleme harjunud valge jahu all mõtlema ja millest itaallased oma pastat teevad. Sort on teine. Omadused on teised, ei anna võrreldagi tavalise meie püüliga. Aga valgeks jahuks nimetatakse teda ikka. Täisterajahu see pole.

  Katariina, teatud tõugu koertele ei söödeta mu teada ka tänapäeval toorest liha. Vähemal minu tuttav tõukoerakasvataja seda ei tee.

 10. Mina ei ole mingi jahuekspert. Pakil oli lihtsalt kirjas täistera durum-nisujahu. Ja eeldasin, et ju siis on.

  Aga nüüd lugesin originaal- ehk rootsikeelset teksti ja see ütleb tõepoolest ainult mjöl/mel av durumvete. Ehk et see täistera on Eesti tõlkide poolt lihtsalt ette leiutatud?

  Njaa, vot siis. Rõõmustasin juba. No vähemalt seda siis, et kõik makaronid pole isegi mitte durumjahust ja tavalised on veel kehvemad? :P

 11. tootsipeenra segupastat ja kirjupastat ja mustikapastat olete proovinud? novat need on head. küüslaugu oma on ka, hullumiseni. kukeseen ja nõges ja tavaline jätavad mind külmaks.

 12. Tiina poe tagust lihapoodi soovitan julgelt. Seal müüakse kodumaist liha, kohapeal tükeldavad ja kraam on korralik.

 13. Katariina, toored looma/sea kondid ei aja jah kilde aga keedetud kondid ajavad. Ja mida peakski üks koer sealt kivikõvast lihast tühjaks kraabitud kondist saama? Kõhukinnisuse ainult! Kui kanal pindluu ära võtta, siis on head pehmed kondid muide. Et Tikker ole pai ja viska need kondid ära igaks juhuks.

  Toore lihaga (sh teatud kondiga lihaga) koerte söötmise teooria nimi on BARF, keda huvitab võib koertekoja foorumist lugeda. See ei ole üldse tõuspetsiifiline toitmisviis, vaid lähtub põhimõttest, et koer on karnivoor ja ei vaja mingeid taimseid toitaineid. Mõeldud siiski entusiastidele või kellel aega turul käia :)

  Ma olen vist see õnnelik, kes võib Itaalia moodi toituda, valge jahu ei tekita mingisuguseid hädasi õnneks. Ei kurda :)

 14. Mina alati mõtlen, KUST ma täpselt tean, mis on põhjustatud valest toitumisest ja mis mitte. Üldiselt ma olen täitsa terve ja vinks-vonks, aga ma kahtlustan, et kui hakkaks täitsa tervislikult toituma, siis oleks olemine veel kergem ja parem. Mäletan, keegi kuskil kirjutas, et gluteeni- ja kaseiinivabale dieedile sai ühtlasi ka peavaludest lahti.

  Ühesõnaga… Ma ei ole osanud täheldada, et ükski toiduaine minus vaevusi tekitaks, nii et söön kõike. Küll aga üritan valget jahu võimaluse korral tervislikuma variandiga asendada – näiteks küpsetan kooke nii, et valget jahu on alla poole, paremaks kerkimiseks, ülejäänu on jämedalt jahvatatud spelta, mis on hulka toitainerikkam. Sest no vaevused vaevusteks, valge jahu on ikkagi tühjad kalorid, võimalusel valin ikka midagi kehale paremat.

  Ühesõnaga ma püüdlen maksimaalse tervislikkuse poole ja olen avastanud hulga kasulikumaid alternatiive nagu näiteks speltajahu, samas oma isudele ma vastu ei võitle – kui midagi tahan, pean saama ka. Nii on mõistus rahul ja keha kah.

  Teoreetiliselt peaks need rämpsu isud tervislikul toitumisel üldse ära kaduma, vot see ongi minu ideaal. Aga mul pole kiiret kuskile, tasapisi liigun sinnapoole.

 15. Ok, jälle targem :) Siiani olin kuulnud ainult kanakontide ohtlikkusest.

 16. See täistera durumjahu ei andnud mulle rahu ja veidi googeldades sain aru, et durum/semolina SAAB olla täistera. Et on jällegi jahvatamise vahe. Et kui pakil kirjas, et täistera durum, siis on hää. Kui mitte, siis ei ole nii kasulik. Muidugi ikka kasulikum kui tavalisest nisust tehtud makaronid.

  AGA. Eestikeelne silt ütleb täistera, rootsi keeles minu arusaamist mööda mitte. Originaalkirju peaks usaldama, samas ma tahaks teada, kust see täistera siis tekkis. Et äkki ikka on? Krt, kust uurida?

 17. tarbijakaitsesse kirjuta, lase uurida :P

 18. Tere Tikker,
  Olen salamisi umbes pool aastat sinu blogi lugemas käinud ja ei ole pidanud kordagi pettuma. Sa oled äärmiselt huvitav inimene, sinu postitused on alati väga kaasahaaravad!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.