Sep 032012
 

Käisin täna libedasõidus. Teate küll, selles, mis alates 2012 on kohustuslik kõigile B-kategooria lubade tegijaile. Ei osanud midagi oodata ega arvata, lihtsalt õpetaja ütles, et täna saaks minna ja ära on vaja teha, seega läksingi.

Issand, kui lahe see oli :D Nagu tõsiselt, tõsiselt lahe ja äärmiselt õpetlik. Mul on väga hea meel, et ma nüüd kohe alguses selle kõik läbi elada sain.

Põhimõtteliselt siis oli mõnusalt märg ja libe rada – alguses sirge, siis kurv. Sõitsin läbi kõigepealt 30, siis 40, siis 50 km tunnikiirusega ja õpetaja märguandel iga kord pidurdasin nii, et gaas ja sidur mõlemad täiega põhja. Ja siis vaatasime, kuidas auto selle peale käitus. Kõigepealt sõitsime ABS piduriga kõik kiirused läbi, siis nii, et ABS välja lülitatud. Vahe oli tuntav. ERITI tuntav siis, kui sõitsime nii, et ühe poole ratastega olin vees, teise poole ratastega kuival. Kui siis ilma ABSita pidurdasin, läks ikka täiega keerlema.

Ühesõnaga väga lahe oli omal nahal läbi elada kõiki ohtlikke olukordi turvalises situatsioonis. Kui vaid mõelda, kui ümberringi poleks olnud lai tee, vaid kraav, jalakäijad, teised autod vastassuunavööndis… Või kui kiirus oleks veel suurem… Ühesõnaga minu meelest äärmiselt vajalik tund, eriti ilmselt kõigile noortele uljaspeadele. Mina olen juba vana ja võrdlemisi tasane, aga no olgem ausad, ikka poole etem on, kui oled kõik need ohuolukorrad ise “läbi sõitnud” – kohe tead, miks on vaja s*ta ilmaga aeglasemalt võtta :)

Õpetaja sattus mulle ka hästi lahe ja jutukas, mul oli kusjuures viimaseks tööks ja teooriaeksamiks õppides just segaseks jäänud kõigi nende ABS piduritega ja katalüsaatorite ja roolivõimendiga seotu… Tunnis sellest kindlasti räägiti ja ma käisin suht kõigis kohal ka, aga need õhtused tunnid, ma ju ei suutnud kuulata, uni tuli… Ja liiklusseaduses sellistest asjadest ei räägita :D Nüüd sain kohe kogu selle pidurivärgi praktikas ära proovida ja teised asjad ka üle korrata. Liiklusseaduse üle lugemise lõpetasin kusjuures ka just täna, vaatan veel märgid üle ja eriti teekattemärgistused, neid ma vist polegi varem vaadanud :P Ja siis peaks teoreetiliselt teooriaeksamiks valmis olema ehk harjutan nii kaua netis teste, kuni kõik kenasti meeles on. Kui hästi läheb, ehk teen isegi sel neljapäeval kooli teooriaeksami ära. Või ehk jätan järgmisse nädalasse – eks näis.

Pimedasõit vaja ka veel teha. Sellega seoses pean tunnistama, et liiklusseadusest tulede kohta lugemine ajas mul juhtme kokku. Õpetaja ükskord kunagi alguses näitas kõik tuled ette, aga mäletan ma jee midagi. Sõidame ju kogu aeg valgel ajal, päevatuled lülituvad ise sisse, mina oskan kasutada ainult suunatulesid, lisaks ma tean, et kui sinine tuli põleb, siis on kaugtuled sees. Aga kõike need ääre- ja numbri- ja udu- ja seisutuled (ja võib-olla midagi veel) – millal võib ja millal mitte, ausalt, sassi läheb. Eriti see osa, et kui miski ei tööta, siis mida selle asemel kasutada. Ei, kui ma mõttega lugesin, siis nagu tundus isegi loogiline, aga kuni ma täpselt ikkagi ei tea, kus miski tuli asub või kust sisse käib, siis… Tuleb see endale selgeks teha, ARKi eksamilgi pean ju kõigepealt targa näoga tulesid kontrollima.

Parkimisega on ikka nii, nagu jumal juhatab. Vahel saan hästi hakkama, vahel panen täitsa mööda. Ja jalakäijad pöörde lõpul, need jäävad ka pool ajast kahe silma vahele. Ja no mõni ühesuunalise tänava või anna teed märk… Aga üldiselt ma oskan sõita küll :D

Ja libedakoolitus oli äge :P

  One Response to “Libedasõit on äge!”

  1. […] mis autoga me sõidame ning et mind ta pole selle roolis näinud Algul samad harjutused, mis kahe aasta tagusel libedakoolitusel, lõpetuseks keerulisem manööverdamine. Kartsin küll, et kuidas ma nende käikudega oskan, aga […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.