Oct 102012
 

Tänane hambaarsti arve oli €134 (ja krediitkaart on nüüd nullis ning mul pole õrna aimugi, kuidas ma homme maksan, sest tavaline arve on ka peaaegu tühi). Siiani on suurim arve ühe visiidi eest olnud €52.

Ja kõige kurvem on see, et ma maksin täna teist (kui mitte kolmandat?) korda asja eest, mis oli varem lihtsalt halvasti tehtud.

Ma hakkasin hambaarstil käima 2011 jaanuaris. Oli küllaga auke, lisaks lasin “ümber teha” kõik neli esihammast, selle käigus kahte surnud hammast valgendati ja tulemus sai igati kena. Kaheksa visiiti hambaarsti ning kaks hügienisti juurde, €331 võrra vaesem ning mais 2011 lahkusin arsti juurest teadmisega, et kõik mu hambad on suurepärases korras.

Neli kuud hiljem – septembri lõpus – hakkas üks hiljuti “ümber tehtud” esihammastest valutama. Panin oma arstile aja, aga ooteaeg oli ligi nädal. Kannatasin mitu päeva, läksin lõpuks esmaabisse, edasi ravisin oma arsti juures. Suretas selle hamba, lisaks mõned uued augud mujal. Kuus visiiti hambaarsti ning üks hügienisti juurde, €137 võrra vaesem ja detsembri alguseks oli kõik väidetavalt taas korras. Kusjuures siis arst ka ütles, et kui hammas peaks nüüd veel valutama hakkama, siis aitab vaid tipuravi, mida tema ei tee ning mille jaoks peaksin nagunii hambapolikliinikusse minema.

Järgmine hambaarstiaeg sai pandud pool aastat hiljem, selle aasta juunis. Kusjuures miks – sest tundsin, et toosama esihammas tuikab. Tuikamine andis järele ja arst tuletas meelde, et tema nagunii enam selle hambaga teha ei saa. Mõned augud olid, need parandas ära. Kaks visiit hambaarsti ja üks hügienisti juurde, €99 võrra vaesem ja minul kindel teadmine, et nüüd võin rahus Norrasse kolida.

Tuikamine andis ennast aeg-ajalt ikka tunda, aga oli alati vähene ja kadus iseeenesest. Kuni ma nüüd eelmisel neljapäeval tugevama valuga ärkasin ja taas esmaabis lõpetasin. Kus mulle öeldi, et juurekanal pole lõpuni täidetud, seda pole korralikult puhastatud ja otse loomulikult tuleb põletik sel juhul tagasi.

Sellel arstil, kelle juurde nüüd sattusin, olid esimesed vabad ajad alles novembris, aga mind pandi ootejärjekorda selleks puhuks, kui keegi aja ära ütleb ja õnnestuski juba tänaseks aeg saada (kusjuures homseks teine veel). Kahel kõrvuti asuval esihambal tehti juurekanalid lahti, puhastati mingi kange lahusega, mis haises nagu ujula, kloor vms äkki (seda polnud kohe kindlasti varem tehtud, sest mind pole varem niiviisi kinni kaetud) ja täideti kanalid korralikult ära. Üks tuimestussüst, kaks pilti, lõpuks veel panoraampilt… Nii see €134 arve tuligi.

Ja mis kõige “toredam” – mul on neli auku. Pluss kolmas esihammas tuleks ka sarnaselt kahele tänasele uuesti teha. Pluss hambad on jälle mustad ja igemed põletikus, ehkki hügienisti juures käisin viimati ka suvel ja põletikku olen korduvalt ravinud. Ju ma siis ei pese ikka piisavalt hoolikalt ja olgem ausad, suurem asi niidikasutaja tõesti pole. Aga kas tõesti ongi normaalne, et pärast juunikuist hügienistikülastust öeldakse juba oktoobris, et vaja soodapesu teha? Ma ju ikkagi pesen hambaid igal hommikul ja õhtul, enda meelest korralikult…

Ahjaa, lisaks neljale ülalmainitule on tarkusehambas suur auk. Alumised on ammu välja tõmmatud ja sama oli plaanis ka ülemistega. Kuna need aga valu ei teinud (vastupidiselt alumistele, mis aeg-ajalt “kasvasid” vms) ja olin vist toona Londonisse kolimas, jäid alles. Kusjuures arsti juures käies ma miski hetk isegi küsisin, kas ei peaks neid välja tõmbama. Kui ma ei eksi, siis vähemalt ühte neist isegi parandati! Mis on tagantjärele mõeldes täiesti mõttetu, sama raha oleks võinud välja tõmbamise eest maksta. Praegune arst ütles, et muidugi tuleb mõlemad välja tõmmata ja kui ta järgmine nädal esmaabis on, siis teeb selle ka ära.

Ühesõnaga… Ma olen natuke kurb ja natuke hämmingus. Mulle tõesti meeldis mu eelmine arst ja nüüd tundub, et ta pani nii mõnegi asjaga puusse. Aga noh… Vähemalt juhtus see kõik enne Norrasse kolimist. Vähemalt õnnestus mul kiiresti ajad saada. Vähemalt saab NÜÜD kõik korda. Aga need summad… Kosmilised. Eelmise aasta alguses nelja kuuga €331, eelmise aasta lõpus kahe kuuga €137, sel suvel kuu ajaga €99, eelmise nädala €26 esmaabis + tänane €134 + edasiste visiitide käigus veel soodapesu + nelja augu parandus + kahe hamba välja tõmbamine + veel üks juurekanal.

Ja tuleb meelde, et mingi alumise purihamba kohta vist räägiti täna, et täidis on liiga suur ja see hammas tuleks üles ehitada… Poolkrooniga? Või midagi sellist. Seda vist praegu ei pea tegema, aga ta soovitas ära teha, kui järgmine kord Eestis olen.

Mis seal ikka… Peaasi, et kõik korda saaks.

  12 Responses to “Uus rekord”

 1. Hambaarsti teema on minu jaoks nii ebameeldiv. Ilmselt ei ole üllatus, kellele ikka need arstid meeldivad :)
  Mul on eluaeg hammastega jamamist olnud, iga aasta leian ühe võit mitu suuremat või väikest auku. Lapsena käisin ikka selles Lepa kaubamaja juures olevas hambapolikliinikus, täiskasvanuks saades Mai perearstikas ühe noore hambaarsti juures. Superluks arst! Hästi õrn jne. Hind oli kaa mõistlik aga ma ei mäleta hetkel välja tuua. Temaga läks alati kauem muidugi aga mind see ei häirinud, töö oli superluks korralik. Lõpuks otsustasin ära proovida ema poolt soovitatud Pilisneri. No lihtsalt tahtsin näha, mis temas nii erilist on.
  Ma ei tea, uskumatu! Kas hambad on vanusega tervemaks muutunud või on asi hambapasta vahetamises (seda arst väitis, ei saa väga tõeks pidada) või mis iganes :P Ma olen tema juures käinud 2.5 aastat umbes ja mul pole ühtegi auku olnud! See on minu varasemaid kogemusi arvestades üle mõistuse vinge. Esimest korda puuris ta mul 15 minutiga 4 väikest auku, tegelikult üks oli päris suur ja mul maksis see kokku (eurodes) vast 15-20. Teisel korral oli mul ühest hambast tükk väljas ja see läks maksma mingi 15 ja jõhkralt oli mätserdamist.
  Võiks öelda, et ma ei karda enam ka hambaarste :P

 2. Hambaniit – mullegi see ei meeldinud. Aga! soovitan sullegi selliseid asju: hambaniit käepidemega http://www.hambaarst.ee/tooted/26220/ või Jordani 3in1 hambaniit (sellel on ka hambaniit pulga otsas). Müüakse neid asju nt Maksimarketis ja Prismas. Pärnut kahjuks ei tea. Selveris igatahes pole. Aga apteegis peaks ka kindlasti analooge olema. Minule meeldivad need pulga otsas hambaniidid igatahes tunduvalt rohkem.
  Kas hambavaheharja ka sulle on soovitatud? http://blog.khp.ee/2010/11/suuoone-hugieen-iii-interdentaalsed.html . Ehk õnnestub ikka miskit ennetada

  • Jajaa, mul ongi praegu need käepidemega variandid ja harjad ka. Harja ikka vahel kasutan, aga niiti enamasti ei viitsi. Kas ma tõesti pean seda IGA PÄEV tegema? :D

   Aa, aga muide, see tänane hambaarst ütles, et tavaline hambaniit on parem, kui käepidemega… Saab paremini puhastada vms. No igatahes, kui need ülemised tarkusehambad välja tõmmatakse, siis kõige ligipääsmatum hambavahe on ka hoobilt läinud. Seegi hea :D Katsun nüüdsest usinam olla ja kui Norrasse jõuan, siis peaks elektrihambaharjale kolmanda võimaluse andma. No ei meeldinud see mulle :D

   • hambaniit iga päev jah. kas sulle ei mõju hambaarsti või suuhügienisti visiit selles osas motiveerivalt? mulle mõjus. vb peaks suuhügienisti visiit olema veel piinavam :D .

 3. Oh, mul oli aastaid tagasi sarnane kogemus, et olin nii rahul, et hambad korras ja siis algas mõne aja pärast kõik otsast peale, vaja oli juureravi jne. Üliväga ebameeldiv.
  Mina olen kuulnud, et mida vanemaks saad seda rohkem on hambaniiti vaja. Mina nooremana küll ei kasutanud, nüüd aga jah, praktiliselt igal õhtul peale hambapesu.
  Kindlasti kasuta elektrilist hambaharja!

 4. Mul on vist ka pea igas hambas auk.. aga viimased aastad pole auke õnneks üldse juurde tulnud ja usun, et see on elektrilise hambaharja kasutamise tulemus. Tavalise hambaharjaga jäid hambad peale pesu alati natuke karedaks, elektrilisega on kohe tunda, et puhtad ja läikivad :)
  Hambaarst lausa õpetas mulle, kuidas hambaid pesta. Oli natuke piinlik moment, ikkagi täiskasvanud inimene ju olen :D Aga tõesti, uus informatsioon oli mulle näiteks see, et hambahari peab olema pestes 45 kraadi all hammaste suhtes. Ja hambaid peaks pesema enne hommikusööki või siis pool tundi peale söömist.
  Hambaniidi kohta sain soovituse vähemalt kaks korda nädalas kasutada, et see juba aitaks palju, aga kahjuks ei ole siiani suutnud niit kasutada.. võhh.

 5. Mina soovitaks ka elektrilisse hambaharja investeerida – kõik vastikud igemepõletikud on juba kolm aastat end tagasi hoidnud.

  Maarja
  (siiani natuke kapilugeja Londonist)

  • Äh, hambahari on ammu olemas ja ma olen kaks korda üritanud seda kasutama jääda… Üldse ei meeldinud. Abikaasale meeldib, praegu ongi Norras tema kasutada. Eks sinna jõudes proovin kolmandat korda veel :P

 6. Niiditamine on tõesti tüütu, aga mina teen seda näiteks õhtuti teleka ees istudes, lihtsalt sellest peab harjumus tekkima. Kindlasti peaksid kasutama elektrilist hambaharja, eriti hea on see neile, kellel kaaries on kerge tekkima (kaaries tekib 6 kuuga). Paroex on hea suuvedelik kui on probleeme põlekuliste igemetega.

 7. jeebus, täitsa kolgata tee! ma arvan, et võibolla polnud hambaarst siiski tasemel. küsisin arstide osas kunagi oma blogis nõu (http://amsterdamiseerunud.blogspot.de/2012/08/oudused-hambaarsti-koopas-ja-mis-sai.html) ja käisin soovitatutest eelmisel nädalal dr. Aaviku juures, kes oli täiesti super. et võid seda kommentaariumi piiluda, kui kunagi veel eestis ravida on vaja ja head arsti otsid. norrasse kolides hakkad ilmselt nii kui nii eesti arsti juures käima :) või vÕibolla on sul nüüd kÕik hambad igaveseks terveks ravitud.

  • Ma seda su postitust ennist lugesin jaa, aga ma ei viitsiks küll hakata Tallinnas hambaarstil käima, Pärnuski häid arste. Selge on, et eelmine arst jama tööd tegi (st ma usun, et kõik tavalised asjad on õigesti tehtud, lihtsalt see juureravi osa), aga see arst, kelle juurde nüüd sattusin, tundub igati asjalik olevat :P

 8. Ma olen mitu korda mõelnud, kas hambaarstid ei peaks oma tööle garantiid andma. Kunagi ma mäletasin, et andsid küll. Tegelikult võiks minu arvates VÕS alusel neilt nõuda töö parandamist ja seda siis tasuta, sest töö on puudustega. Aga selleks peaks uus arst dokumenteerima mis valesti on tehtud. Kui keelduvad, siis nõuda neilt sisse hamba parandamisega tekkinud kulud teise arsti juures.
  Sest mis mõttes peab inimene pärast topelt maksma ühe arsti kehva töö pärast! Aga noh, kes tahab kehva arsti juurde tagasi minna.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.