Dec 182012
 

Kõigi eelduste kohaselt elame siis, kui mu load kehtivuse kaotavad, endiselt Norras. Lube tuleb vahetada seal, kus parasjagu püsivalt elatakse, seega saan uued load juba Norra omad. Lubade vahetus pidavat siin lihtne ja odav olema, nii et pole probleemi.

Siit loen, et kui jälle püsivalt Eestis elada, saan oma Norra load ilma igasuguste eksamiteta Eesti omade vastu vahetada. Võimalik, et nad käsivad mul alustuseks lõppastme koolituse ära teha (Norras sellist asja pole), aga seda võin ju teha kah.

Kuna Norra load kehtivad mu teada 70a, siis tekib muidugi küsimus, mis mõtet mul neid üldse vahetada on – kui ma peaks ka saja-aastaselt veel elus olema, siis vaevalt et ma enam autot juhin. Ega ma ei tea, kuidas Eestis sellesse suhtutakse, kui püsivalt välismaa lubadega sõita… Siin on küll kirjas, et EL liikmesriigi lube ei pea välja vahetama enne, kui kehtivus lõppeb – ma eeldan, et Norra kui Euroopa majanduspiirkonna liikmesriigi lubadega on sama teema. Hoiaks riigilõivu pealt kenasti kokku või mis :) Samas foto muutub mingil hetkel äratundmatuks :P

No üldiselt ma leian, et  kõige targem oleks vaadata jooksvalt – kui load hakkavad läbi saama, eks siis vahetab seal, kus parasjagu olen. Kui Norra lubadega jälle Eestis elan, küll siis aega uurida, kas peaks need Eesti omade vastu vahetama või mitte. AGA.

Üks küsimus on veel. Nimelt on mul tegemata pimedakoolitus, mis nüüd Eestis kohustuslik. Seaduses kirjas, et kui teed lube suvel, ei pea seda kohe tegema, võib hiljem. Aga tõenäoliselt satungi nüüd Eestisse ainult suvel :D Huvitav, kas on mingi võimalus, et ARK tuleb tagantjärele lube kehtetuks tunnistama, sest esimene pimedaperiood möödas, aga pimedakoolitus ikka tegemata? Äkki peaks hoopis kindluse mõttes igaks juhuks kohe oma load Norra omade vastu välja vahetama, siis langeks see probleem ära :D Aga ma pean tunnistama, et hästi ei viitsi… Kui ma võin praegustega sõita, las nad siis olla, kuni kehtivad.

Peaks ilmselt ARKi kirjutama ja küsima, aga ei taha seal ju ilmaasjata tähelepanu juhtida, et vaadake, mul pimedakoolitus tegemata ja ei saa ilmselt teha ka. Äkki võtavadki kuradid load käest ära, seda küll ei tahaks :D

Mm, lugesin just, et lihtsalt lõppastmekoolitusele (ja seega Eestis lube vahetada) enne ei saavat, kui pimedasõit tehtud. Kui see on ainus piirang, siis pole mul muidugi vaja muretseda – kui peaks olema, et kolime varem Eestisse, siis teen mõlemad koolitused ära, kui oleme Norras, siis siin ei nõuta kumbagi.

  5 Responses to “Juhiloamajandus”

 1. libedakoolitust 2a peale lubade saamist saab Eestis ka suvel teha. mina tegin.

  • Tegelikult tuleb meelde, et seal, kus ma käisin libedasõitu tegemas (algajate oma oli keset suve väljas, kus lihtsalt masinad veega sõiduraja üle ujutasid), mainis õpetaja ka, et osad lähevad pimedasõitu, neil on seal Aides vist mingi… Simulaator vms. Aga no kuulge, ma ei viitsi seda küll ekstra teha, maksab ju… Kui just VAJA pole. Ja kui mind lubade ära võtmine ei ähvarda ja lubade vahetus tuleb tõenäoliselt Norras, siis ma pigem ei vaevuks :P

 2. No ntks siin USAs on nii, et vahetavad kyll eesti omad 2ra. Ei tohi kasutada v2lismaa lube yle 3 kuu. St resident peab omama kohalikud load. Vahetasin ka Eestis igaks juhuks 2ra kui aeg t2is sai ja olin just seal, sest ma ei tea, kas Eestile piisab iga kell USa lubade n2itamisest v6i peab k6ik algusest peale hakkama. See sind muidugi ei aita aga nii sama teadmiseks. T2htis on lihtsalt teada, kas Eesti lubade v2ljastamisel piisab v2lisriigi lubade etten2itamisest. Kui ja, siis pole ju m6tet praegu Eestis seda teemat puudutada.

 3. Pead ei anna, kuid uuest aastast tuleb jälle mingi liiklusseaduse muudatus ja nii palju kui ma suutsin sealt leida, siis tuleb EU load 2 aastat peale Eestisse kolimist välja vahetada http://www.mnt.ee/index.php?id=18130&highlight=uus,liiklusseadus (kui rohkem kui 10 aastat kehtivad)
  Ja uuri seda Norra lubade 70 aastast kehtivust.. mul on UK load, arvasin kah, et 50 aastat hooleta :D tegelikult on aga nii, et nad kehtivad mul kuni 2015 ja siis pean nad ära vahetama. Avastasin selle alles nüüd hiljuti juhuslikult oma lube uurides..
  Oma juhilubadega oli mul nüüd viimane kord ju juhus Vene piiril Eesti poole peal.. Küsivad lube (ma juba vist 4 korda nii käinud, et keegi pole nende vastu mingit huvi tundnud) ja siis noormees ütleb, et oota.. läks kusagile ära ja ma pidin ootama nii 20 minutit.. Tema siis kontrollis, et kas on ehtsad.. MA küll ei kujuta ette, kuidas, sest Eesti Vabariigi süsteemis ei ole mu neid lube ju kusagil kirjas. Tuli tagasi ja ütles, et on küll ehtsad.. ja hakkas smalltalki ajama (väikese koha rõõmud, kõik tunnevad kõiki :D ) Mul tuli juba küll igal juhul jänes püksi, sest mine tea, mis need seaduseandjad välja mõtlevad, sest kui ma 4 aastat tagasi Eestisse tulin, siis uurisin, et kaua ma võin enda lubadega sõita ja ütles, et seni kuni kehtivad.
  Eks muidugi selleks ajaks, kui mu UK load kehtivuse kaotavad, olen ma seal tagasi juba :P
  Igasugustest astmetest ja asjadest ei oska ma kahjuks kaasa rääkida, endal pole seda vaja olnud :)

 4. Muide, see pimedasõidu simulaator on täitsa kipa, tunni ajaga teed kõik läbi ja saad arvestuse kirja. Aga eks siis paista, kui sul see aeg käes, kas on vaja või mitte…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.