Ahjuke, kerki…

Ma pole kunagi varem näinud, kuidas ahju ehitatakse, nii et põnev on jälgida. Eriti just seda, mis seespool tehakse 😛

Nädalavahetusel oli seis selline:

IMG_8067

Esmaspäeva õhtuks selline:

IMG_8204

IMG_8205

Vahepeal ei viitsinud pilti teha, praeguseks siis tehtud nii palju:

IMG_8217

IMG_8218

Väljas sai täna paigaldatud viimane jupp tuuletõket ning parandatud vihmaveetorud. Ootamas veel vill kahe korruse vahele ning trepi katmine millegagi, mis teeb selle külmaga purunemiskindlaks vms. Keldrist vaja veetorud üle kontrollida ja võimalusel plasttorude vastu vahetada, sest praegustest tilgub ja niiskus pole hea. Toas on seis sama – kui ahi valmis, saab värvima hakata, et toaga lõpuks ühele poole saaks.

Andsin uue tähtaja ka – Plika sünnipäevaks peab kõik korras olema. Kuna mul on aga vaja ka sisustada, siis lastetoa remont peaks olema valmis hiljemalt selle kuu lõpuks, mis jätab mulle nädalakese võimalikuks kangaste ja fotode valimiseks. Ma ju ei tea täpselt, mida ja kuhu ma tahan, kuni taust paigas pole 🙂

6 thoughts on “Ahjuke, kerki…”

 1. Mul umbes sama suur ahi ja ka tellistest. Minul 60cm puu sisse ei lähe, kyljed paksemad, seal mingi tsirkulatsioon.
  Palun jaga kogemusi kytmise osas just nippe. Söbrannadel kytavad mehed ja nad ei tea midagi…
  Kuidas kytta tormise ilmaga ja kui tihe udu? Kas ootad, et udu töuseb ja torm raugeb…
  Kas paned kohe ahju puid täis ja kas syytad pealt vöi alt.
  Mida kasutad syytamisel kyynlaroose vöi munakarpe….
  Kuidas sa siibritega, luukidega mängid….
  Mul ainult kevad, sygis ja vahel suvel ahjukytmine. Kogemusi vähe. Lugeda ei ole ka kuskilt, nii pöhjalikult.
  Tänan.

  1. 60 cm? Ikka 50 cm ju? See on standardpikkus… Kütmise kohta ei oska kahjuks mingeid nippe jagada, ma pole nimelt kunagi ahju kütnud. No hea küll, teismelisena vanaema juures, sellest arusaadavalt ei mäleta midagi. Mul poleks elu sees pähegi tulnud, et tormise ilma või uduga midagi silmas pidama peab…

   Pliidiga on ainult kogemused, see on meil mitmes elamises olnud, aga see on veidi teine teema. Hakatuseks pilpad, puukoor, ajalehed ja muu põletatav paber (rangelt mitte läikiv). Alla hakatus, peale paar puud, kui põlema läheb, laon puid täis, vajadusel lisan jooksvalt juurde (kui on väga külm, siis on vahel kogu aeg ka tuli all olnud).

   Kui ahi valmis, lasen pottsepal endale selle kütmise nipid ka selgeks teha 🙂

 2. Meie vanaaegsesse pottahju mahuvad vist ka meetrised puud ära, nii pikki pole muidugi pannud, aga 70 cm on küll puude pikkus olnud. See annab oluliselt sooja juurde, kuna kõrgus on ju enam-vähem sama. Ahju kütmisel pannakse ahi puid täis ja siis alla vahele natuke paberit, pappi, kasetohtu, seda mis parasjagu käepärast on. Hea peremees teeb pilpaid, mida on väga praktiline tule hakatuseks kasutada. Puud pannakse ahju nii, et lõikepind jääb allapoole (mitte puukoor), nii hakkavad paremini põlema. Allapoole ja keskele on mõistlik panna peenemad – jällegi, hakkavad paremini põlema. Kui ahi köeb, tuleb mitu korda roobiga segada, et ühtlaselt ära põleks. Mida kiiremini puud ära põlevad ja ahjusiibri kinni saab panna, seda soojem saab ahi. Vastupidi, kui segamise ära unustad või puud liiga jämedad või märjad on ja selle tõttu kaua põlevad, jõuab soegi läbi korstna enne välja minna, kui ahju kinni saad. Nii, et mõistlik on teadlikult kütta. Ilma puhul on meil küll ainult see määrav, kas saab tule alla. Ahjuga pole probleemi olnud, pliidiga nii korra paar aastas juhtub, et väga kuuma ja lämbe ilmaga ei hakkagi põlema, vaid ajab suitsu sisse. Ei tõmba ühesõnaga.
  Kindlasti on teistel teisi nõuandeid või nippe, mingile ainutõele ei pretendeeri 🙂

 3. andres tivik

  Tere. Vaatasin ahju valmimise pilte ja mõtlesin küsida, kas kütmise käigus pragusid ka sisse löönud ? Muidu paistab väljastpoolt korralikult laotud asi.

  1. Praod on, kahjuks. Üks inimene, kes ennast ise ahjuehitusega kurssi viis, kommenteeris blogi pilte vaadates, et see on ju valesti ehitatud 🙂 Ise ei oska kommenteerida. Seda pottseppa alguses ainult kiideti – alles siis, kui pool ahju juba valmis oli, hakkasid tulema jutud, et see mees oskab hästi pigem pliite teha, mitte aga ahjusid… Oleme küll kõik need aastad kütnud, nii et selles mõttes siiski toimib, aga remondi käigus läheb lammutamisele, ei sobi nagunii uute plaanidega.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top