Mar 112014
 

Kui ma 2012. sügisel load sain, läksin Norrasse enne kella keeramist ja pimedasõit jäi seega tegemata. Mingil hetkel pärast viimase sügise kella keeramist isegi helistasin õpetajale ja uurisin pimedasõidu kohta, aga siis jäi asi selle taha, et Abikaasa polnud veel Eestis ning emaga sobivate aegade klapitamine lükkus muudkui edasi, kuni ununes üldse. Ja siis tuli lumi maha, ei tahtnud libedaga sõita :D

Aga nüüdseks on lumi ammu läinud, õhtud lähevad järjest valgemaks ja load saavad septembri lõpus läbi. Seega ei andnud asja enam kuskile lükata – eile helistasin ja juba täna õhtul sai sõitma mindud.

Peale minu oli veel kaks õpilast, nemad küll nö tavapärased, kes alles lube tegemas olid – ideeliselt peaks pimedasõidu ju enne lubade kätte saamist ära tegema. Tegelikkuses on oluline see, et asi oleks tehtud selleks ajaks, kui toimub esmaste lubade välja vahetamine.

Olin närvis, sest pole pärast ARKi eksamit kordagi käikudega sõitnud. Õnneks sain hakkama – kohmakas kogu see värk muidugi oli ja enne esimest liikuma saamist suretasin kolm korda auto välja. Olin täiesti unustanud, kaua sidurit all hoidma peab ja kippusin seda liiga vara lahti laskma.

Sõit ise seisnes selles, et läksime kuskile linna äärde väiksema rahuliku maantee peale, alustuseks harjutasime hämaras lihtsalt möödasõitu, hiljem täitsa pimedas möödasõitu koos õigeaegse kaug- ja lähitulede vahetamisega. Õpetajal oli teine auto kaasas, kes siis kogu aeg meiega kaasa sõitis ja “möödasõidetavaks” oli.

Isegi kiita sain :D Seda küll enne reaalset sõitu, kui õpetaja küsis igasugu teoreetilisi küsimusi pimedas sõitmisega kaasnevate nõuete kohta ja mina kõigile küsimustele muudkui vastuseid pakkusin. Ega mina ka midagi kindlalt ei teadnud ja võtsin neid vastuseid õhust – värsked õpilased oleks pidanud teoreetiliselt paremini mäletama.

No igal juhul tehtud see sai ja rõõm on suur – ei olegi käike päriselt ära unustanud. Lõppastme koolituse tahaks aga igal juhul automaatkäigukastiga teha, kui ma selleks ka Tallinna minema pean. Kõigepealt küsin muidugi Aidest, äkki saab seal ka. Automaatkäigukastiga õppesõiduauto on neil igatahes olemas, aga ma ei tea, kas nad seda lõppastme koolitusel kasutada lubavad. Tean vaid seda, et OÜ Autosõidus saab valida automaatkastiga auto, kui ennast selle roolis kindlamalt tunneb… Mis just minu puhul nii ongi :) Mul polnud õrna aimugi, et sihuke asi võimalik on, aga Lontuga viimati kokku saades tuli jutuks ja tema ütles, et tegi – ei ole probleemi ja load saab ikka täiesti tavalised.

Nii et kui vaja, lähen Tallinna. Ainult et kui seal on lisaks ökonoomse sõidu koolitus, mis sisaldab linnasõitu, siis äkki oleks ikka ohutum Pärnus ja käikudega, sest Tallinna liiklus mind just ei eruta :D

Eks peab uurima, aega veel õnneks natuke on ja rahalist seisu arvestades ma praegu kohe nagunii lõppastme koolitust teha ei saaks. Vähemalt ühe sammukese olen nüüd sihtmärgile lähemal. Juhhei!

  7 Responses to “Pimedasõit tehtud!”

  1. Oi, ma just muretsengi, et mul ka vaja pime- ja libedasõit ära teha, kuid olen nüüd ainult automaadiga sõitnud. Et kuidas ma selle tehtud saaks, kui ma kohalt startidagi enam manuaaliga ei oska. Seega sinu info, et ühes autokoolis saab automaadiga neid asju teha, aga load saab ikka tavalised, on kuldaväärt mu jaoks.

    • No mina tean ainult seda, et lõppastme koolitust saab seal automaadiga teha (siin on selle kohta täpsemalt kirjas). Pimedasõit on teine asi, selle kohta ma ei tea. Ja libedasõitu peab ju ka kaks korda tegema – algõppe libedasõit ning see, mida lõppastme koolitusel tehakse, on kaks ise asja… Esimese ma tegin autokoolis käies käikudega kenasti ära. Aga arvan, et kui lõppastet saab automaatkastiga, siis äkki teisi ka… Eks sa uuri ise edasi :)

  2. Lõppastmekoolitust saad ka oma autoga teha, käigukast ei ole seega probleemiks :)

    • Kas saab igal pool, on see reegel? Mulle on jäänud mulje, et sõltub koolist… Kui ma saaks ema autoga Aides lõppastme koolitust teha, oleks suisa ideaalne :)

  3. Misasi see pimedasõit veel on? :D Mina seda küll autokoolis ei teinud. Vähemasti ma ei mäleta.

  4. […] – uue mõnusa diiselautoga ja päevavalges sain täitsa hästi hakkama (võrdlus siis veebruarikuise pimedasõiduga, kus ma bensiinimootoriga auto alustuseks mitu korda välja suretasin). Isegi niivõrd hästi, et […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.