Dec 172014
 

Normaalne inimene võtaks ühe suvalise retsepti ja teeks piparkoogitaigna lihtsalt valmis. Mina võtsin netist kaheksa erinevat retsepti ja tegin Excelisse võrdlustabeli, kus arvutasin kõigi retseptide kogused ümber 1kg taigna jaoks.

Nüüd ma võin teile öelda, et üldjuhul on 1kg taigna jaoks vaja 500g jahu, võid on erinevates retseptides 100-180g, mune 1-2, soodat 0,5-1,4tl, mõni lisab hapukoort, äädikat/sidrunhapet… Maitseainete kogused on ka vastavalt retseptile väga erinevad :P Kõigis retseptides on sees kaneel, nelk ja kardemon, enamikus ingver ja apelsinikoor, mõnes ka sool, sidrunikoor, muskaatpähkel, vürts, jahvatatud must pipar, koriander… Suhkrusiirup on valmiskujul vaid Nami-Nami retseptis – seal on 1kg taigna kohta 180g siirupit ja 120g suhkrut. Teistes retseptides on vaid suhkur ja keev vesi, millest tuleb ise siirup teha – suhkru kogus kõigub 250-325g vahel, vett soovitatakse erinevates retseptides lisada 130-250, ühes isegi 500ml.

Otsustasin, et siirupit ma sel aastal ise ei tee ja maitseaineid kasutan ka valmiskujul. Viimased on lihtsalt juba segudena koju ostetud, seega kasutan ära. On olemas 1,5 pakki Santa Maria oma ja terve pakk mingit ökokat.

Arvutasin, et südamete jaoks kulub veel 1,5-2kg tainast. 500g poetainast on kapis, ülejäänud tulevad siis enda tehtud taignast.

Aga kui palju ma seda tainast kokku tegema peaks, et jaguks niisama söömiseks, nõrkemiseni, uue aastani välja? :) Seda pole suutnud veel ära otsustada. Aga peaks otsustama, sest sellest sõltub, kui palju ma jahu ostan.

Mõtlen, et peaks vist katsetama nii riisi- kui nisujahuga. Lihtsalt sellepärast, et näha, kas ja kui suur on maitsevahe.

Samuti kavatsen katsetada nii tavalise suhkrusiirupi kui agaavisiirupiga – tavalist on lihtsalt kodus eelmisest aastast alles. Ma küll ei tea, miks me ostsime toona heleda, sest praegu loen igalt poolt välja, et piparkookides võiks kasutada tumedat, aga no suurt vahet vast pole – tume siirup/kõrvetatud suhkur annaks küll veidi karamellisema maitse, aga peamine maitse tuleb vist siiski maitseainetest… Eks?

Nüüd on küsimus selles, et kui agaavisiirup on tavalisest suhkrust veerandi võrra magusam, kas ma peaks vähendama retseptis siirupi või suhkru kogust? Või tegema üldse AINULT agaavisiirupiga? Siin on ilmselt oluline, milline jääb lõppkokkuvõttes taigna konsistents. Kas pigem peaks panema õige koguse siirupit ja kuna see magustab tavalisest rohkem, siis vähendama suhkru kogust… Või panema suhkrut retsepti järgi ja vähendama siirupikogust veerandi võrra? Kas keegi hull, kes päriselt viitsib seda postitust lugeda, oskab äkki selle koha pealt midagi arvata?

Ahhaa, äkki peaks jällegi mõlemat pidi katsetama – tegema pool tainast ühtviisi ja pool teistviisi… Ja vaatama, kas ja kui palju jääb erinev.

Mul on kodus olemas suhkrusiirupit ja agaavisiirupit ca 2kg taigna jaoks. Kui ma ostan nüüd ära selle agaavisiirupi, mis plaanis on, jaguks sellest veel 2,7-3,7kg taigna jaoks (sõltuvalt siis sellest, kas vähendan siirupi või suhkru kogust). 5-6kg tainast teha on normaalne? Kui sellest 1-1,5kg läheb kinkimiseks, jääb endale söömiseks ümmarguselt 4kg. Liiga palju? Parem liiga palju kui liiga vähe, seega sobib!

Nii, riisijahu on mul kodus täpselt nii palju, et kui see kõik ära kasutada, oleks vaja juurde veel 2-2,5kg – ostan ilmselt 1kg nisujahu ja ülejäänud riisijahu. Ja siis see potsik agaavisiirupit… Võid on kodus 1kg ringis – sellest jääb ülegi. Munad, suhkur, sooda, piparkoogimaitseained ja hapukoor on samuti olemas.

Ühesõnaga – 1kg nisujahu, 1-1,5kg riisijahu, 1 purk agaavisiirupit. Poelist olemas :) Ehk jõuab taigna nädalavahetusel valmis ka :)

Plaanid tehtud, süda rahul.

  7 Responses to “Statistikapede plaanib piparkoogitegu”

 1. Juubeee…ma ütleks! Kas sa kõike nii plaanid, kaalud ja arvestad? Ja siis küsitakse ask-is minul, kas mu lapsed on plaanitud

  • Ma plaanin täpselt nii palju, kui aega ja tuju on. Juhtumisi ma olen loomult põhjalik ja kui miski teema mind huvitab, siis süvenen sellesse rõõmuga. Aga kui ei huvita või kui aega pole, siis lihtsalt teen kiirelt ära :)

 2. Oled sa enne kuskil agaavisiirupit kasutanud? Kas see pole mitte see siirup millel on väga tugev kõrval maitse ja mis paljudele on täiesti vastuvõtmatu? Pärast veel kogu tainas nässus :I
  Siirupi tüübist oleneb minu teada piparkookide värv, mida tumedam siirup seda pruunim värv.

 3. Agaavisiirup on minu meelest just täiesti maitsetud, lihtsalt tunned… magusat. Vahtrasiirup on meeldiva maitsega, suhkrupeedi oma mulle ei meeldinud. Hirss oli küll vastiku kõrvalmaitsega.

 4. Ma olen mõned korrad piparkookidest kirjutanud. Otsing tõi mõned postitused piparkookide kohta. Jätsin kõik, sest seal on kaks erinevat retsepti. Űks lausa meie linna lehest :-) Ise kasutan järjepidevalt seda teist, mis rootsi ajakirjast sain. Sobib väga hästi lahti rullimiseks.
  Olen muide vahtrasiirupit vahel kasutanud. Minu meelest ei tähenda, mis siirup, põhiline on ikka maitseainete lisamine ja neid ma panen julgelt. Muide sel aastal proovisin natuke teistmoodi tainast, vahvlitainast, millele lisasin maitseaineid. Mulle meeldivad piparkoogivahvlid palju rohkem :-)

 5. […] korda planeerisin ja tegin piparkoogitainast 2014 jõulude ajal. Kõik need neli erinevat varianti on isegi siiamaani […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.