Aug 292015
 

Sain eile magama pool üks, ärkasin täna hommikul pool seitse – kõhuvalu ei lasknud magada. Oh seda õnne ja rõõmu, küll on tore naine olla. Mis seal’s ikka, lugesin raamatut… Peale kella kaheksat hakkasid sõnad silme ees ujuma, siis sain lõpuks uuesti magama jääda. Ülejäänud pere juba tõusis, nende köögis söögi tegemisega kaasnev jutustamine muidugi kaasa ei aidanud, kõigele lisaks nägin hirmjaburaid unenägusid.

Kui ma siis kell pool kaksteist lõpuks päriselt tõusin, oli küll hirmus laisk tunne. No täpselt selline, et peale pesu pesemise täna küll midagi asjalikku teha ei viitsi.

Aga sõime lõuna paiku mõnusasti üheskoos hilise hommikusöögi – kohv ja ahjusoojad krõbedad leivad küüslaugujuustuga, mida Abikaasa üle pika aja tegi. No ja siis ma hakkasin vaikselt nii täitsa poolkogemata toimetama.

Alguse sai kõik üsna süütult Abikaasa dressipluusist, millel vist ligi kuu aega mustikaplekid. Mõtlesin, et oleks viimane aeg need välja saada. Kuna marjaplekkide vastu aitab enamasti üsna efektiivselt keeva vee peale valamine, siis sellest alustasingi.

Nii vanad plekid vaid veele ei allunud – läksid küll poole heledamaks, aga ei kadunud. Panin nad siis hoopis plekisoolaga likku. See aitas küll :)

Vett keetes märkasin, et veekann vajaks katlakivist puhastamist. Äädika asemel kasutan viimasel ajal sidrunhapet – see ei haise nii jäledalt, aga teeb tööd sama hästi. Me müüme nii sidrunhapet kui plekisoola lahtiselt kaaluga, ostan neid ikka aeg-ajalt koju kohe suuremas koguses, et oleks siis jälle pikalt mureta.

Ühesõnaga – keetsin kannu sidrunhappega läbi, sai säravpuhtaks. Samal ajal tuli meelde, et duši surve on väga nõrgaks jäänud, see vajaks ka katlakivieemaldust. Kallasin just sidrunhappega läbi keedetud vee väikesesse ämbrisse, kruvisin dušipea lahti ja panin tunnikeseks likku. Töötas kenasti, vesi käib nüüd jälle läbi, nagu peab.

Siis mõtlesin, et kui nagunii juba Abikaasa dressikaga otsa lahti tegin, võtaks äkki lõpuks ette ka need plekilised laste riided, mis ligi kuu aega on oodanud, et ma viitsiks neid plekisoolas leotada. Mul on suhe plekkidega selline, et kui tegu pole just marja või millegi muuga, mille puhul on teada, et PEAB eemaldama, siis ma kõigepealt pesen niisama ja loodan, et äkki läheb välja. Kui ei lähe, siis hõõrun sapiseebiga, pesen uuesti ja loodan, et äkki läheb nüüd välja – pool ajast töötab, pool ajast mitte. Eriti kangekaelsed plekid lähevad siis plekisoolaga leotamisele. Seda ma tihti teha ei viitsi, sest plekisool töötab hästi kuumas vees, aga siis annavad riided värvi, mis tähendab, et ma pean igat värvi eraldi leotama jne – nii neid riideid koguneb. Ja ega seegi alati ei aita. Aga võtsin täna vapralt 11 pluusi ette ja viis sain neist puhtaks kah.

Kaks masinatäit pesu pesin ülalmainitud tegevuste seas nii muuhulgas puhtaks. Teist välja riputama minnes hakkas just vihma tibutama – jõudsin esimese laari kähku tuppa ära tuua ja siis tuligi juba padukat. Selle ajaga aga, mil ma toas teise laari restile riputasin, jõudis vihm ära sadada ja päike uuesti välja tulla, nii et sain ka need välja viia.

2015-08-29 15.20.02

Kuna Abikaasa ja lapsed olid Abikaasa õe pool ja mul oli kodus õnnis rahu ja vaikus, vahtisin aias mõtliku näoga punase sõstra põõsast ja otsustasin, et korjaks äkki selle tühjaks. Ma olen vist juba maininud, et mul on aiaga sihuke lugu, et selle olemasolu meenub mul vaid paar korda kuus – ja kui ma midagi parasjagu teha ei viitsi (enamasti ei viitsi), siis ei teegi. Ja kui need sõstrad peaks korjamata jääma, siis jäägu, mina ei nuta. Abikaasa niidab muru ja rohib vaarikaid, mina vahel rohin mujalt, kui meelde tuleb, õunu korjame ka mõlemad… Nii see eluke siin aias veereb.

Igatahes – täna tuli tuju ja ilm oli mõnus, nii et istusin ja korjasingi põõsa tühjaks. Palju oli juba ära söödud, osa ära kuivanud, aga ühe suure kausitäie sain:

2015-08-29 17.20.00

Kuna ma juba aia lainel olin, siis korjasin kärmelt kõik õunad ka kokku ja tegin lihtsalt pilti. Sest noh, päike ja suvi ja aed ja rõõm.

2015-08-29 17.20.28

2015-08-29 17.20.48

Seejärel otsustasin, et puhastan sõstrad sealsamas istudes kohe ära kah – sügavkülma sai kaks väikest ja neli veidi kõrgemat karpi. Ega meil rohkem ruumi väga polnud ka – seda viimastki vaid tänu sellele, et eile õhtul Abikaasaga sügavkülmast mitu karpi vaarikaid ära hävitasime :P

2015-08-29 18.30.31

Selleks ajaks, kui ma sõstardega lõpetasin, oli kell umbes seitse ja päikest enam aias polnud, nii et oli paras aeg pesurestiga koos tuppa kolida.

Kuna suuremal hulgal kuuma plekisoolaga vee kraanikausist alla kallamine oli löönud vannituppa eriti tugeva solgihaisu, otsustasin, et on aeg äravool lahti kruvida ja veidi torusid puhastada. Olen seda paar korda varemgi teinud, aga seekord võtsin eriti põhjalikult ette ja keerasin lahti ka kruvi, mis hoidis kinni äravoolu ees olevat sõela ja ühes sellega üht torujuppi, mis ma siis kõik tükkideks võetud ja ära puhastatud sain. No suuremal hulgal sodi, ütleme nii. Ma pilti ei teinud, oli piisavalt jäle :) Pärast torude kokku kruvimist otsustasin profülaktika mõttes teha kaugematele torudele, kuhu ise ligi ei pääse, koduste vahenditega kiire puhastuse. Kallasin kraanikaussi soodat, seejärel peale äädikat, lasin sel kõigel torusse vajuda, ootasin veidi ja kallasin peale kannutäie keeva vett.

No ja siis oli vaja ju kraanikauss ja selle kohal olev kapp ka puhtaks küürida :)

Lõpetuseks otsustasin lapsi säästa ja nende hirmus sassis toa kiirelt ise korda teha, elutoast panin ka kõik üleliigsed asjad ära.

Nii saigi kell märkamatult peaaegu üheksa ja võisin rahulikult arvuti taha istuda, et blogis oma tublidusest aru anda :D Süüa ma päeva jooksul ka ei märganud – aias toimetades läks nii palju marju ja õunu suhu, et ega polnud nälga ka. Nüüd õhtul soojendasin endale lõpuks eilset kanapastat. Abikaasa helistas ka just ja ütles, et on lastega koduteel.

Ühesõnaga üks rõõmustavalt viljakas päev oli – ehkki hommikul tundus tulevat hoopis logelemise päev.

Lõpetuseks panen teile veel ühe pildi ühest varasemast pesukuivatusest. Hästi vajalik on selliste piltidega blogi risustada, eks, ega ühest ju ometi ei piisanud :P Aga teate, mulle meeldib pesu pesta ja seda kuivama panna :D Mul on omad süsteemid – jagan alati pesu kõigepealt kuhjadesse: suured ehk Abikaasa ja minu riided, laste riided, aluspesu ja sokid, tihti jagan veel laste riided poisi särkideks ja püksteks, plika puhul samamoodi, aluspesu ja sokid ka omanike kaupa, sokid veel paarikaupa… Ja siis riputan oma süsteemi järgi restile. Pesulõksud on kahte värvi, aga ühe riideeseme pean ikka ainult ühte värvi lõksudega panema, muidu kohe häirib. Kergelt OCD ma tean. Mis teha :D

Selle pildi peal on muidugi hoopis 60 kraadi pesu ehk rätikud. Aga noh, tol ülemisel pildil oli täpselt mu tavapärane värviline madala temperatuuriga pestud hoolega ära sorditud pesu :D

2015-08-23 17.37.25

Voodipesu kuivatan ma üldiselt ainsa pesunööri peal – see on kõrgemal ja pikem, seega on parem suuri asju kuivatada.

Ja kõige lõpuks panen teile veel ühe pildi vahvast pingist, mille Abikaasa enne augustikuiseid suuremaid pidusid nii muuseas valmis klopsis. Ta käis mõni aeg tagasi õemehel suvilas abiks üht puud maha võtmas, sealt tõi koju hunniku pakkusid istumiseks… Võttis kaks pakku ja kaks paari aasta tagusest maja otsaseina soojustamisest üle jäänud latti… Lasi paar kruvi sisse… Valmis. Korralik istumine õuepidudeks :) Muul ajal on mul hea sinna pesukaussi toetada… Või niisama ise istuda, raamatut lugeda ja smuutit juua :P

2015-08-23 17.24.42

  8 Responses to “Üllatavalt asjalik laupäev”

 1. Plekisool? Mis see on? Kas arbuusiplekid ka võtab, või ainult kergemad? Ma muidu hea meelega hoiaks sellisest jurast eemale, aga Mk vanuse kasvades olen pidanud koju vanishid ostma. Muu lihtsalt ei aita ja teine variant oleks riided ära visata. Sapiseep ei aita. Mingi teine ökopoe plekieemaldi ka. Aga muidugi keeva vee peale kallamisest kuulen ka alles nüüd.. Seda proovin homme kindlasti.

  Aga veel. Kas küüslaugujuust on juustu-küüslaugu salat või midagi muud? Mul tuli nüüd igatahes suur röstleiva ja juustu-küüslaugu salati isu peale. Pole seda teinud/saanud vanaema surmast saadik, sest tegime ja sõime alati koos/tema juures. Peaks rutttu tegema enne kui läheb meelest ‘retsept’..

  • Selline asi. Hakkasin kasutama aastaid tagasi, kui kuskilt ökofoorumist hakkas silma, et keegi kasutab seda eriti kangekaelsetele plekkidele, mis muidu välja ei tule. Arbuusiplekkidega pole ma küll kunagi hädas olnud… Üldse… Need on mu meelest alati niisama välja tulnud pesus :D Muude marjaplekkidega (mustikas, maasikas, vaarikas jne) on küll üldiselt nii, et kui värskele plekile keeva vett peale kallata, siis tuleb üsna hästi välja. Ma panen plekiga koha mingi kausi peale ja valan kannust keeva vett pleki peale, kuni seda enam pole.

   Plekisoolaga tuleb selles mõttes olla ettevaatlik, et kui juhm ei mõtle ja paneb mitu erinevat värvi riiet pikemaks ajaks ühte kaussi 60 kraadiga likku, on pärast valet värvi plekid iga riide peal. Ja ettevaatlik tuleb olla nende pluusidega, mille pilt on peal sellisest matejalist, mis pole kangale trükitud, vaid noh… Pressitud, või ma ei tea. See, mis rohke pesemise peale hakkab pragunema. Kui see jätta keevasse vette likku, võid hiljem pluusi ära visata. Aga iga normaalne inimene seda ilmselt ka teab, mina lihtsalt ei mõtle :D Õnneks oli vana pluus, millest polnud kahju. Ühesõnaga iga värv eraldi ja kui on need pildid, siis mitte kindlasti keev vesi ja liiga pikaks ajaks ei tasu ka likku jätta. Samas need peavad ikka olema just kuumas vees ja ikka mõnda aega, mitte päris viis minutit. Ma olen ikka pool tundi või tunni hoidnud, vahel on jäänud ka üleöö, aga see võib jälle liig olla. Sest et pleegitavad omadused, eks.

   Küüslaugujuust = kokku segatud riivjuust + majonees + purustatud värske küüslauk. Njämm.

   • Huvitav, see arbuusi asi pole üldse üksi minu probleem – ükspäev alles meie beebigrupis käis kurtmine, et arbuus on valge riide surm jne. Ainult üks väitis, et valges vanishis üleöö leos, aga mul ei aidanud ka see.

    Toidu teemal – see on jah juustu-küüslaugu salati või määrde nime all tavaliselt poodides ja retseptides, sest küüslaugujuust on üks teine asi/ küüslaugu maitseline juustukänts/ valmistoode :-P homme hakkan tegema.

 2. Kõlab jube keeruliselt sul see plekimajandus:( Hirmus töö ja vaev:(

  Mina teen plekid KOHE kokku dr. Beckmanni plekieemaldajaga ja vahel pesen kohe, vahel veidi hiljem. 99,9% ajast see toimib. Aga ilmselt pole väga öko. Flora sapiseep on peaaegu sama tõhus. Toimin samamoodi, et plekile kohe peale määrida ja siis pesusse või pesukorda ootama. Ei mingit leotust ega loputust….

 3. Mina olen Sodasan vedela sapiseebiga seni kõik plekid (ka sissekuivanud mustika, arbuusi ja muud marjaplekid) väga edukalt puhtaks saanud. Määrin enne pesumasinasse panekut suht paksult sisse ja siis mõne aja pärast pesen Neutral pulbriga koos tavalise pesuga puhtaks. Toimib.

  • Tõenäoliselt on kala kuskil vees – et karedused ja asjad… Sest jällegi ka Sodasan minul ei toimi. Kergemate plekkide puhul küll, no kakased mähkmed oleme kõik ikka puhtaks saanud. Aga ma väga ei ole ka tahtnud sapiseebile minna, sest rääkides näiteks valgetest riietest, Sodasani peal nad küll kaua valget tooni ei ole (pesuvahendiks meil ka Neutral). Olen kaalunud varianti värvilisele pesule ökolahendus, valgele ikkagi väike valgendajapoiss. Et kompromiss… Muidu on küll lood sedasi, et keemiat ei taha ja hirmutab ja hallikat pesu ka ei taha ja hirmutab :D Ma suur korralike puhast, säravate, lõhnavate (no ikka puhtuse, mitte Arieli järgi eks) riiete fänn.

 4. Plekimajanduse juttu lugedes ma väsisin :)
  Ma olen pedant, kuid siiski üritan ajada mõistlikku mitte nafatliinist joont, aga vabandatagu: plekid, wc ja juuksed jäävad mul ökotoodetest raudselt välja.
  Esiteks seetõttu, et need ei ole nii efektiivsed kui nn tavatooted, nendega on alati mässamist ja küürimist rohkem. Teiseks selle pärast, et täistööajaga töölkäiva emana on minu arvates pleki puhul tilk Vanishit täiesti okei (selgub, et ka lihtsam). Salongi shampoon peseb lihtsalt paremini juuksed puhtanks ja WC puhastus peab olema lihtne, kiire ja tõhus.

  • Eh. Sobivat šampooni ongi raske leida mu meelest, vahet pole, kas öko või mitte. Mina olen küll täitsa rahul enda omaga. Ja WC puhastusel pole ka mingeid kaebusi lihtsuse või tõhususe poolelt. Ei näe mingit vajadust räiget keemiat potist alla uhtuda.

   Tilk Vanishit seevastu ei häiri mind küll eriti. Teoreetilise ideena siis, sest koju ma isiklikult seda osta ei kavatse :D Aga valgeid riideid ma ka ei armasta ja kuna nende hulk majapidamises on minimaalne, siis pole probleemi. Mu pesugeel + plekisool 60-kraadise veega peseb heleda voodipesu väga kenasti puhtaks, ei mingit vaeva.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.