Datlid on imemaitsvad – kes oleks osanud arvata?

Ma polnud enne tänast mitte kunagi värskeid datleid proovinud. Kuivatatud datlid on minu jaoks magusad erilise maitseta plönnid, mis on suurepäraks suhkruasendajaks küpsetistes, aga paljalt süüa pole ma neid kunagi tahtnud. Pole seega tulnud pähegi värskeid datleid osta, ega neid eriti ei müüda ka.

Aga täna sattusin Rimisse, kus puuviljaosakonnas olid välja pandud degusteerimiseks värsked datlid. Ma muidugi proovisin. Ja maitses nii imeliselt hästi, et haarasin kohe karbi koju kaasa.

2015-10-22 18.33.49

Mm… Suus sulavad, mõnusalt magusad. Mingi väga tuttava ja imehea maitsega, aga MIS maitsega täpselt, seda ei suuda ära tabada. Igatahes minu jaoks on need tõesti hea kommi ja šokolaadiga võrdväärse maitsega.

Igasugu puuviljad on mõnusad, aga enamasti sellised… Vesised. Datlid on seevastu mõnusalt tummised. Kohe teistmoodi.

600g karp maksis €3.69, mis teeb kilo hinnaks €6.15. Kommide ja šokolaadi kilohind on sageli ligi €10. Tervislikkuse aspektist ärme üldse räägigi.

Kuivatatud puuviljad on kogu aeg meie peres kommi asemel olnud, aga ausalt öeldes peale ploomide mulle miski muu väga ei maitse. Datlid, viigimarjad, rosinad, aprikoosid – kõik on liiga magusad. Eksootilisemad “supermarjad” nagu goji või inka on küll mõnusad, aga noh, hind 🙂

Värsked datlid on maitsvamad kui kuivatatud ploomid. Ma olen absoluutses vaimustuses. Selles karbis on ca 50 datlit, mis teeb ühe datli hinnaks €0.072. Täitsa okei hind ühe tervisliku kommi eest või mis.

Muidugi on need pärit Iraanist. Ei ole väga keskkonnasäästlik transpordikilomeetrite poolest (ei ole ka mahedad). Aga noh, see on meie kliimas paratamatus.

Minge ostke datleid. Hämmastav, kui hea üks asi võib olla. Oma peaga ei oleks ma neid ilmselt mitte kunagi ostnud. Küll on hea, et degusteerimisi tehakse. Pärnus neid minu teada müüaksegi ainult Rimis – kuidas mujal, ei tea.

Muide, Maximas on praegu soodushinnaga imehead viinamarjad. Viinamarjahooaeg on juba ammu, oleme neid üksjagu ostnud, aga mind on need seni pigem külmaks jätnud. Tundusid alati kuidagi liiga magusad ja samas maitsetud. Imestasin, mis mul viga on – Abikaasa ja Poiss pistsid mõnuga, kilode kaupa. Aga need nüüdsed, neil on kohe selline õige MAITSE. See viinamarjamaitse, mida ma mäletan juba lapsepõlvest. Neid ma võiks süüa lõputult.

Ja jällegi, ärme parem räägime sellest, mitu korda neid viinamarju pritsitud on. Ideaalis ma sööks ainult mahedat värsket kraami, aga rahakott ei võimalda. Seega on meie eelistus lihtsalt värske kraam. Nii kaua, kuni me mürkide kartmise asemel seda värsket kraami armastusega sööme, on see meile väga kasulik, arvan ma 🙂

EDIT: kommentaarides öeldi, et need on ikkagi ka kuivatatud datlid. Vastasin, et see seletab, miks need nii kaua säilivad. Siis tuli meelde, et ma ei olnud ära visanud seda karbi alumist poolt, kus oli peal eestikeelne kleeps. No ja seal ütleb: värske 🙂 Aga säilivusaeg oli tõsiselt JUBE pikk. Kui pikk, vat seda ma ei mäleta, sest see oli kirjas läikivast papist kaanel, mida pliidi all põletada ei tahtnud ja seega just täna paberikonteinerisse viisin…

2015-10-25 00.52.26

8 thoughts on “Datlid on imemaitsvad – kes oleks osanud arvata?”

 1. Nende datlite näol ei ole tegemist värskete datlitega. Värsked datlid näevad välja hoopis sellised: goo.gl/JKtklY ning neid iseloomustab väiksem magusus ning nad jätavad suu õhetama. Sina proovisid ikka kuivatatud (ehk päikses (ja tänapäeval spetsahjudes) küpsetatud) datleid. AGA! Enimkasvatatud datleid on üle 40 sordi – ja neil on erinev maitse, tekstuur, värv, aroom, intensiivsus jne. Võid paralleeli tõmmata õuntega – kui elu esimese õunana satub sulle täisküpsuse mitte saavutanud antoonovka ja selle põhjal otsustad, et sulle õunad ei maitse – see pole just õunte suhtes väga aus 😉 ja sina jääd ka hea õuna kogemusest ilma 😀 Muuseas datleid süüdistatakse tihti, et nad on liiga magusad – aga mul on kodus ka väga maheda maitsega vähemagusaid datleid.

  1. No see seletab 🙂 Ma ise ka mõtlesin, et kuidas pagan need nii kaua säilivad 🙂 AGA mulle tundub küll, et need on kuidagi teistmoodi kuivatatud, kui need, mida enamasti igal pool müüakse. No kohe hoopis teistmoodi on. Sellised… Vahepealsed. Ei ole nii kuivanud ja krimpsus.

   1. Datleid saab kuivatada mitmesse astmesse, aga erinevad datlisordid kuivavad ka erinevalt. Ma ise pole datleid saanud, mida oleks kuidagi suhkruga töödeldud, aga ju neid leidub ka. Datleid on muuseas väga erinevates magusastmetes -on väga mahedaid, mida võib järjest süüa mitmeid ja on selliseid, et hambad hakkavad suhkrulaksust valutama juba esimesega.

 2. Tuli meelde, et karbi alumine osa on veel alles, pildistasin sellel olevat teksti, lisasin postituse lõppu. Nimi igatahes väidab, et värske. Ma eeldan, et siis vist ikka on värske, niiviisi näkku valetada ju ometi ei tohi? Samas teeb ikkagi kõhedaks see pikk säilivusaeg, mis oli mu meelest aasta kandis. Karbilt ei loe välja, et oleks midagi lisatud, aga töötlemata lisaineteta puuvili ju ei säiliks mingi nipiga aasta. Või siis on dattel väga eriline? Ma tõesti ei tea. Mis ei muuda fakti, et ma neid nüüd edaspidi Rimist väga tihti ostma hakkan, sest olgu mis on, MAITSEVAD IMELISELT 🙂

  1. Need ei ole kindlasti värsked datlid. Värsked datlid, mida meil siin Abu Dhabis müüakse, on sellised nagu pildil linkisin – kui nad letil seisavad, siis hakkavad ühest otsast muutuma lödimaks ja suhkrusemaks – nende säilivusaeg on paar päeva kuni nädal. Külmikus hoides paar nädalat kuni kuu.
   Kuivatatud datlid on nagu ükskõik milline kuvatatud puuvili, seisab kaua söömiskülblikuna (loe paar aastat). Dattel lihtsalt kaotab kuivades (ehk küpsedes, nagu siin seda protsessi kutsutakse) oma sellise õhetama ajamise omaduse ning muutub kuivades magusamaks. Kui on listaud suhkrut, siis on mingi ersats dattel, et kaalu lisada, sest dattel ei ole teps mingi odav vili.

 3. Pingback: Sööge datleid, mitte kommi! » Tikri Päevaraamat

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top