Aga kui alustaks õige päris nullist?

Kui viitsiks, lappaks blogi läbi ja loeks kokku, MITU korda ma olen lubanud renoveerimisega kuskilt otsast pihta hakata ja pole mitte kuskile jõudnud. Hüsteeriliselt naljakas on. Või siis hüsteeriliselt piinlik, aga katsume asjale positiivsest küljest läheneda, seega jääme pigem esimese variandi juurde 😛

Igatahes, kõigel on ju mingi põhjus, eks? Ma olen siin elanud 7,5 aastat ja ilmselt renoveerin mitte enne kui kolme aasta pärast… Ehkki, never say never, nii palju ma olen õppinud – alati võib ju juhtuda, et mind tabab kuskilt ootamatu rahavoog ka varem… Samas nii suurejoonelist renoveerimist peakski PIKALT ette planeerima, sest kõik võtab ilgelt aega ja meie senised “ah, ma siin mais mõtlen, et võiks sügisel kõik ära teha” plaanid on olnud nagunii üsna hullumeelsed. Nii et ma siis nüüd katsun rahulikult võtta ja vähehaaval plaanida, saavadki vast õigeks ajaks valmis 🙂

Ei saa üle ega ümber sellest, et mul pole IKKA kindlat nägemust ruumipaigutuse osas.

Nüüd on jälle üks kogemus juures – vahetasime poolteist kuud tagasi ära magamistoa ja elutoa. Praegune elutuba on ajutine ja peaks kolima tulevikus “teisele poole”, magamistuba pidigi aga plaanide kohaselt sinna jääma. Noh, ma nüüd poolteist kuud hiljem ütlen, et ma tegelikult ei taha seda sinna. Vanas kohas meeldis rohkem see, et oli aknaga hoovi poole (tänav ei ole meil eriti lärmakas, aga privaatsust ruloo üleval hoidmise mõttes on hoovi pool tunduvalt enam) ning aknast paistis sisse hommikupäike 🙂 Praeguses on hetkel üks suur aken, mille asemel tulevikus plaanis kaks väikest – aga nii üks suur kui kaks väikest akent, olgem ausad, on täielik raiskamine magamistoa jaoks. Samuti õhtupäike. Kui päikesel magamistoas üldse pointi on, siis hommikuse ärataja ja hea tuju tekitajana. Seda vähemalt meie elamises, kus suvel piisab ruloo alla kerimisest selleks, et tuba oleks hommikul meeldivalt jahe. Pärast ärkamist saab selle siis üles kerida ja päikeselaksu nautida 🙂 Samas kui viienda korruse korteris küttis päike magamistoa kohe hommikul saunaks ja ruloo ei aidanud suuremat – nii et kõik sõltub asjaoludest, ilmselgelt.

Ühesõnaga… Mõtlesin, et prooviks jälle midagi uut. Kustutaks plaanilt ära KÕIK uksed ja aknad. Alustaks nullist. Mis mõtted siis tuleksid? Mul endal ja teil kõigil?

Ma panen alustuseks siiski ka praeguse plaani, sest nii on mul kergem seletada päikese liikumist. Selle plaanil on magamistuba vanas kohas, hetkel siis on toad vahetuses. Vana magamistoa ja köögi aknast paistab päike sisse hommikul. Liigub sealt alt edasi, õhtul hängib põhimõtteliselt üleval vasakus nurgas ehk noh, läänes 🙂 Kui meil oleks vasakupoolses seinas aknad, paistaks õhtul sinna ja tänavapoolsetesse akendesse paistab ka põhimõtteliselt terve õhtu.

Tühi plaan on aga selline. Korstnajalgu liigutada igal juhul ei saa. Aga suht kõike muud…

Ruumid järgmised:

  • kütteta eeskoda, kus mahuks hoidma rattaid
  • küttega esik, kuhu mahuks nagi, jalatsikapp, pingike istumiseks, riidekapp
  • avatud köök-elutuba
  • väike majapidamisruum, kuhu mahuks üksteise peale pesumasin ja kuivati ning kõrval pisut ruumi tolmuimeja jms jaoks
  • magamistuba garderoobiga
  • tilluke vannituba selle juurde, kus oleks dušinurk, kraanikauss, pott
  • kaks lastetuba
  • suurem vannituba (ilmselt vanniga) lastele ja üldkasutusse
  • kontor-külalistetuba
  • katlaruum? kui kaaluda kütteks ikkagi nt pellet/halukatelt – no selle ilmselt kuidagi annaks keldrisse mahutada, ehkki see oleks jubedalt tüütu seal käia, sest ega ma väga ei arva, et üles kuskile väga mahuks… majapidamisruumiga sellist asja vist kokku ei panda? palju üldse üks katel ruumi võtab?

Kui mul oleks vaba voli endale elamist kujundada, siis paistaks köögis ja magamistoas hommikupäike, elutoas ja lastetubades õhtupäike. Aga seda kõike siinsetes tingimustes küll ei saa 😀 Magamistoas ja kontor-külalistetoas ei ole päike rangelt võttes vajalik, sest seal käiakse ikkagi peamiselt magamas või noh, kui kodukontor teemaks on, siis ehk oleks mõnus, kui sinna ka pisut päikest paistaks? Meil on tegelikult niigi vedanud, et elamine nii päikeseline on, sest maja ümber on igal pool päris laialt tühja maad, mitte seinu, mis päikesevalguse ära varjaks. Aga jah, päike ikkagi tõuseb idast ja loojub läände, see seab teatavad piirid 😛

Aa, tulevase terrassi ukse pealt tegin paar pilti, päikese pärast. Märtsi lõpus kella kuue paiku on päike põhimõtteliselt terrassilt lahkunud 🙂 Suvel, kui hekk ei ole raagus, ei paista ka seda vähest, mis praegu näha…

Laste mängumajake ja kiiged on plaanis tahapoole aeda kolida ja siia ette võiks tulla selle asemele üks ilus lillepeenar, mida saaks terrassilt imetleda… Ma parem ei maini, kuidas ma kõik need 7,5 aastat omale lillepeenaraid planeerinud olen ja sellega mitte kuskile jõudnud 😛

Ühesõnaga maja juurde me sellist terrassi kahjuks ei saa, kuhu õhtul päike paistaks, sest naabrite aiapoolde “laieneda” ei saa. Aeda tuleb teine istumise osa tahapoole, suurema seltskonnaga sündmuste jaoks – aga ega ka sinna õhtupäike ei paista, paraku. Naabritel on selles mõttes kõige mõnusam aiaosa. Aga meil on selle eest rohkem ruumi… Vahel mõtlen, kas seda terrassi on üldse vaja, aga nii mõnus oleks ilusa ilmaga sööki värskes õhus nautida – selleks oleks terrass ideaalne, isegi kui päike paistab sinna ainult päeval… Üksi või oma perega “harilike” söögikordade ajal ei viitsi väga taha aeda sööki tassima hakata. Nii et ma usun, et terrassi mõte on ikkagi hea 🙂

Ühesõnaga… Mõelge kaasa. Joonistage seinu, aknaid ja uksi nii nagu süda lustib ja kõige etem tundub! Kuidas saaks kõiki aknaid ja päikesevalgust maksimaalselt ära kasutada ruumides, kus neid kõige enam vaja on, ilma et toad (v.a elutuba) muutuks läbikäidavaks? Vannitoad ilmselgelt EI vaja akent, nii et need võiks “mahutada” kuskile keskele, samas kui toad võiks olla võimalikult suured…

Kuna kommentaaridesse pilte laadida ei saa, siis kes joonistada viitsivad, saatke mulle meili peale (tikriblogi (at) gmail.com) – peaks auhinna välja panema parimale plaanile, ma ainult ei tea veel, mis see olla võiks 😀

Ma ise mõtlen ka. Esimest korda. Pole varem päris tühjast kohast alustanud. Loomulikult ei saa kõiki seinu maha võtta, aga kui jätta mõned tugipostid ja üles ka mõned palgid alles, siis enamikuga peaks saama mängida.

Ükskord ma teen selle remondi ära niikuinii! Ja kümneaastase planeerimise peale parem olgu tulemus ideaalne 😛

13 thoughts on “Aga kui alustaks õige päris nullist?”

  1. Ma olen su köögiukse vahel korra kõõlunud, seega paar tähelepanekut. Köögi teeks kindlasti suuremaks, puupliidi kindlasti jätaks alles aga ideaalis võiks olla köök-söögituba. Et mahub kokkama ja mitu inimest toimetama. Õuest otse söögilaua kõrvale astumine ei ole ka parim lahendus. Katlaruumiga on see teema, et sellele kehtivad tuleohutusnõuded, tulekindled uks vms. Seega ilmselt mitte kõige lihtsam lahendus. Ja teine vannituba on mõte, mida kiidan kahe käega. Kui majas on mitu last või rohkem kui 2 inimest siis 21. sajandil ja võimaluse korral võiks vetse/pesuruume kindlasti rohkem olla.

  2. Ma pole küll ekspert, aga minu arusaamist mööda on majades olmes sellised asjad, nagu kandeseinad, mida päris ära ei saa võtta – naabrid kukuvad kaela muidu koos kõige oma ahjuga.

    Ja minu praktika näitab, et ilma päikeseta ei ole jahedal suveõhtul üldse mõnus väljas hängida.

  3. Hahahaa! Ma saan nüüd aru, et ma koolis ehitust õpin, sest ma istusin paberi ja pliiatsiga arvuti ette, ja kohe hakkasid küsimused tulema: kus veetorud jooksevad? Kus soojaveekatel on? Mispidi uksed avanevad? Millised seinad on kandeseinad ja peavad alles jääma?

    Kopeerisin kõik paberile ja siis hakkasin su arhiivides sobrama, et rohkem fotosid leida :D. Ja siis ajapikku leidsin fotosid maja kohta (http://tikriblogi.net/2010/11/14/ulevaade-uuest-kodust/#more-2289), veel majaplaane, kus uste avanemised olid (http://tikriblogi.net/2017/05/09/renoveerimisplaanid/), veel su ideesid selles osas, kuidas te ruume kasutate ja mida sulle teha meeldib…

    Nüüd olen siin peaaegu tund aega istunud. Suurem osa sellest ajast on kulunud su arhiivide peale, et majast aru saada :P.

    Miks aknad ainult kahes suunas “vaatavad”, loodesse ja kagusse? Kas see on ridaelamu, et kirde- ja edelasuunas on kellegi naabri sein ja sinna ei saa aknaid panna? Kus suunas tee on?

    Ja nüüd istun siin ja mõtlen, kas edasi nokitseda, või minna kööki ja hakata nõusid pesema. See on mul siin kingitus iseendale, et ma istun arvuti ees laua taga ja niisama nokitsen millegi kallal, mis iseendale lõbu pakub ja mulle endale otseselt mingit praktilist väärtust ei anna. Et tore on, noh 🙂

    Aga no raske on teha, sest vaatan seda majaplaani ja no mitte ei ole tunnet, et saan aru, kuidas see maja “toimib” ja “elab” 🙂

    1. Nonii, ega ta ideaalne ei ole, aga siit üks idee: (skännisin oma joonise sisse, vaata, kliki lingile)

      https://1.bp.blogspot.com/-AevBdpU9UX0/WrykIINXqRI/AAAAAAAALRA/D4jxKWVyplE-KLho7BWJiNWZ6qg4dqttQCLcBGAs/s1600/tikrimaja.jpeg

      Nagu vanade majade plaanidega ikka, päris kõiki tingimusi ei saanud täita :P. Ja võta arvesse seda ka, et ma ei tea, kus sul kandeseinad on ja kus elekter jookseb ja kus veetorud jne jne jne.

      Kõige hullem tuli selle plaani puhul see, et köök jäi maja keskele, MITTE ÜHTEGI akent ei ole köögis. Ja söögilaud jäi ka keskele, ja jääb kõndimise osas ette. Aga samas positiivse poolt:

      # elutuba terassi juurde,
      # kõik vannitoad välisseina juurde, et saaks panna väikese kõrge akna, kust on hea tuulutada
      # jätsin majakeskse seina (mis plaani järgi mulle tundub, et arvatavasti on kandesein, korstnajaladega samas joones) alles. Kaks “avaust” mis talle tehtud said (koridor lapse tuppa ja köök) on piisavalt kitsad, et neid saab toestada.
      # kõikidele magamistubadele kaks akent,
      # potentisaalne pliit võib jääda köögi kõrvale, kust ta ulatub hästi magamistuba ka kütma, ja potentisaalne soojamüür teise korstnajala kõrvale, kust ka ulatub hästi magamistubasid kütma,
      # pesumasinad saab panna “suurde” vannituppa, ja seal on aken olemas, kui tuulutada vaja,
      # sulle “eraldi” vannituba dušiga
      # jne

      Tegelt ei viitsi enam kirjutada ega joonistada, sest ma olen nüüd kaks tundi siin toredalt mõelnud, vaadanud ja joonistanud, ja nüüd tõesti peaks minema kööki nõusid pesema! 😀

      1. Noh, ja see ka nüüd, et Eesti ehitusseadusi ma ei tunne, eks. Uus-Meremaal on näiteks reegel, et köögi ja WC vahel peab olema kaks ust. Kas Eestis sama? Ei tea. Nii et vaata seda ideeplaani “with a pinch of salt”, eks 🙂

      2. Okei, ausõna, viimane kommentaar täna õhtul!

        Enam-vähem õiges mõõdus peaks asjad olema. Visandasin sinu blogipostituses antud mõõtude järgi maja välisküljed, ja seinad, mis ma “alles jätsin”. Nii et näiteks sinu “isiklik” vannituba peaks olema sama lai kui praegu on koridor esiukse juures, magamistoa ja lastetoa vahel – sest magamistoa sein jäi samasse paika, ja lastetoa sein jäi ka samasse kohta. Nii et seinu ma “liigutasin” valdavalt ainult all paremas nurgas, kus on teine lastetuba ja külalistetuba.

        Mann,
        tegi vist viis kommentaari järjest nüüd…

      3. Nonii, hommikul ärkasin üles ja hakkasin jälle su majaplaani peale mõtlema :D.

        Eile kui ma visandasin, siis esiteks ma panin suure vannitoa sinna, kus visandi peal köök on – maja keskele. Ja köök oli maja välisseinas elutoa kõrval, nii et köögi aknad vaatasid edelasse. Aga siis ma jäi hätta korstnajalgadega, et kuidas panna pliiti korstnajala kõrvale, et temast köögi mõttes ka kasu oleks. Ja siis vahetasingi köögi ja suure vannitoa ära.

        Aga nüüd ma vaatan seda plaani ja mõtlen, et peaks uuesti proovima, et äkki saab välja mõelda.

  4. Lisaks päikesele mõtle ruumide paigutusel ka ruumide järjestusele. Nt lastetube ei tasuks panna kohe elutoa kõrvale, et õhtune sumin või istumised neid ei segaks. Pesuruumid ka nii, et solistamine-kolistamine magajaid ei häiriks. Ja nagu varem öeldud, kõik paigutused sõltuvad kandeseintest ning sellest kuhu ja kuidas torusid (vesi, kanalisatsioon) vedada saab. Ma usun, et see ei ole hirmkallis kui mõni ahitekt su elamise just ehituslikus mõttes üle vaatab ning ütleb, mil määral seinu üldse liigutada võimalik on ja pakub võimalike planeeringute variandid.

  5. Hehe. No siit on nii mõnedki ehitajad ja arhitektid läbi käinud. Kandva seina koha pealt on Mannil õigus – see, mis korstnajalgadega ühel joonel. Et ilmselgelt ei saa kogu seina maha võtta, aga osa seinast, koos korraliku toestusega, on ok. Seda me oleme arutanud ka. No ja ILMSELGELT paneb litsentsiga arhitekt lõpuks kogu plaani paberile (st kõik saab olema turvaline, mitte ma ei hakka ise joonistatud plaani põhjal seinu maha lõhkuma), aga praegusel hetkel mul ei ole veel tema jaoks raha ja ma usun ikkagi sellesse, et ma peaks enne enda peas natukene rohkem selgusele jõudma. No ja mul on lihtsalt tuju mõelda sellest hetkel 🙂

    Elektri koha pealt ilmselt ei ole erilisi piiranguid, arvestades, et kogu süsteem vajab nagunii uuendamist ja praegune elektrimõõtjagi tuleb teise koha peale tõsta, kuna jääks vannituppa. Kulukas saab see kõik olema, aga pole parata. Torustik vajab ka nullist ümber tegemist, aga selle koha pealt ma pole kindel, kui lihtne või raske on vedada kõiki torusid nii kaugele kui vaja… Ilmselt saaks, aga kui mõttekas see on? Tuleb targematega nõu pidada.

    Mann ja teised kaasamõtlejad (sh meili teel), suur-suur aitäh teile! Olen saanud juurde uut mõtteainet ja seda ma soovisingi. Mul endal liiguvad mõtted juba uues suunas natuke, mis on mõnus. Aga jah, paraku kõike soovitut ei saa, tuleb valida, mis on olulisem. No näiteks seesama lastetubade kaugemal paiknemine “suminast-solinast” ei ole minu meelest väga teostatav kõike muud arvesse võttes.

    Igatahes, ma olen otsustanud, et ma tahaks ikkagi oma magamistuba vanasse kohta alla paremasse nurka jätta, ilmselt pigem ühe aknaga, nagu seni on, sest sellest kogemuslikult täiesti piisab ja iga aken on lisakulu. Ja mõtlen nüüd tänu Mannile hoopis selles suunas, et äkki saaks laiendada garderoobi ja vannitoa magamistoa juurde meetri võrra “ülevalt” lisa võttes. Üles paremasse nurka tahaks lastetuba, sest seal on rohkem päikest, aga praeguse 4x5m asemel oleks see siis pigem 3x5m. Ja kui lastetoad oleks suhteliselt peegelpildis ühesugused, siis oleks ideaalne jätta üles nende vahele nende oma vannituba, aga siis pole ühtki “üldkasutatavat”, mis väga ei päde – ja kolmas tundub juba overkill 😀 Elutoa, köögi ja kontor-külalistetoa osas mõtlen kõige rohkem hetkel.

    Võib-olla peaks ma ära mainima, et minu unistustes on suures köök-elutoas olnud alati keset ruumi megapikk laud (ja ma olen seda alati ette kujutanud pigem sellises rustikaalses stiilis, massiivsetest palkidest vmt), mis on nii suur, et köögipoolses otsas mahub rahulikult perega õhtust sööma, samas kui elutoa poolses otsas on laua peal ruumi panna kokku 1000-tükist puslet ja laua keskel näiteks mahuks veel lapsed lauamängu mängima – seda kõike korraga 😀 Ja kui on vaja vahel harva suure seltskonnaga süüa, siis tuleb pusled-mängud kokku korjata ja ongi klaar. Aga ma ei ole tegelikult väga kunagi mõelnud reaalsetes mõõtudes, et kas see üldse mahuks. Või KUI suur see siis olema peaks (meetrites, istekohades vms). Sellele ruumi leidmisega tekiks vist kõige rohkem probleeme, kui külalistetuba nii paigutada, nagu Manni plaanil näha. Samas ma pole ise kunagi sellisele variandile mõelnud (nagu ka mitte köögile keset elamist) ja kõige selle üle mõtlemine on nii põnev 😀

      1. Kuna miskil põhjusel otsustas WordPress, et selle kommentaari kohta pole vaja mulle meili saata, siis ma ei näinud su uut plaani enne, kui olin enda oma juba üles pannud 😀

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top